Stážista (2015)

Pozerať sa na to ako sa z mafiánskeho De Nira stáva morálne uvedomelý rozprávkový deduško je naozaj útrpné. Film je zjavne určený ľuďom, ktorí nemajú potuchy o TAXIKÁROVI a ktorí sú načisto odtrhnutí od reálneho života. Čiže by toto "veledílo" pokojne mohli púšťať členom nášho parlamentu. :-) (6.2.2016)

Místo činu - Hamburk - Nickův zákon (2013) (epizoda)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 3.2.2016, réžia slovenského znenia (RTVS 2015) = ZDENO DŘÍNOVSKÝ - Cyklus MIESTO ČINU bol u mňa už dlhé roky po Schimanského penzionovaní kvalitatívne odpísaný. A hoci ani Schweigerovo pátranie nebolo dokonale dramaturgicky vyvážené, vôbec som sa nenudil. Takže za poctivé tri vajíčka natvrdo. (4.2.2016)

Šílenství Debory Loganové (2014)

Celkom umne zmixovaný horor v štýle found footage, s výborným hereckým obsadením a občas dosť znepokojivými špeciálnymi efektami. (31.1.2016)

Interstellar (2014)

Nelogicky zacyklená zápletka úplne absurdného a nezmyselného filmu. Rovnako ako Počiatok a vôbec všetko, čo Nolan nakrúca od Mementa. A hoci nie som kvantový fyzik, také stupídnosti aké odznejú v tomto údajnom sci-fi, by ma nenapadli ani v podguráženom stave. (31.1.2016)

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Réžia českého znenia (MAGIC BOX 2015) = VERONIKA VESELÁ - Nikdy by ma nenapadlo, že nejaké "majors" štúdio vypustí do mainstreamového mediálneho sveta tak brutálne bezuzdnú, tromáckou poetikou šmrncnutú, tínedžerskú zombie komédiu. Počnúc zombie jeleňom, cez zombie silikóny až po zombie penis. To všetko v štýle prcičiek, ale pritom absolútne dynamické a vtipné. Fakt som sa bavil a nemusím dodávať, že prsnatá striptýzová "servírka" už bola len čerešničkou na krvavej torte. (28.1.2016)

Akta X - Série 10 (2016) (série)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ Plus = 27.1.2016, réžia slovenského znenia (JOJ) = (26.1.2016)

Kam se poděla sedmá rota? (1973)

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: MARKÍZA = ?.?.199?, réžia českého znenia (LUCERNAFILM VIDEO) = MARIE FRONKOVÁ+PREMIÉRA NA STV 1 = 16.1.2016, réžia českého znenia (ÚPF 1975) = K. M. WALLÓ (16.1.2016)

Grand restaurant pana Septima (1966)

ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 23.5.1970 (R: ČST 1 = 7.1.1972), réžia českého znenia (ČST Brno 1969) = SONJA SÁZAVSKÁ+SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 11.1.2016, réžia českého znenia (ČST Praha 1987) = JAN MORAVEC (12.1.2016)

Petrolejové lampy (1971)

Čepek sa v tomto filme chechtá rovnako imbecilne ako keď u Lipského stvárnil Einsteina. Až ma napadlo, že to je azda jeho normálny prejav radosti a začal som si priať aby bol už iba vážny. Jeho a Janžurovej herecké výkony sú ale skvostné a na diváka doslova vrhnú náklad nadčasovej depresie a osudovej bezvýchodiskovosti. Tentokrát nuda nehrozila a bezkatarzný záver iba potvrdil Herzovu povesť tuzemského majstra "všednej" hrôzy. (9.1.2016)

Morgiana (1972)

Raz mi jeden pamätník vyjavil, že keď Herz nakrúcal SLADKÉ HRY MINULÉHO LETA, namiesto scenára držal v ruke výtlačok Maupassantovej Mušky a jednoducho improvizoval priamo na pľaci. Nesedelo mi to s Herzovou precíznosťou až kým som nevidel Morgianu. Samozrejme netuším ako veľmi výslednému tvaru ublížili šialené podmienky nakrúcania v Bulharsku (ktoré Herz farbisto popisuje vo svojej autobiografii) či ústredný dramaturg Toman. Morgiana ale vo výsledku vyzerá presne ako akási avantgardná improvizácia snažiaca sa výtvarnou štylizáciou zakryť vratký obsah, len málo korešpondujúci s knižnou predlohou. Dosť som sa nudil, ale prežil som. Takže za "tři otrávená koťata". (9.1.2016)