Piti Piti Pa (1970)

Přijde mi zajímavé, jak se někdy liší mé názory s názory většiny. Zatímco některé filmy s mistrem Louis de Funèsem, které mají průměrné hodnocení mě naprosto dostali, tak naopak jiné s lepším mě osobně moc neoslovili. A tohle je jeden z nich. 74% a já se ptám, v čem je Piti Piti Pa lepší, než Hibernatus nebo podle ČSFD slabší díly četníka? Je zde mnoho slabších chvil, mnoho přímo hluchých míst, kde jsem se dá se říct téměř nudil a čekal, co bude dál. Příběh pokulhává, opakuje se, vytrácí se.. Nevidím nejmenší důvod, proč bych se na tento film měl podívat podruhé. Jen z úcty k mistrovi a legendární scéně; vyprávění pohádky o vlku a kůzlátku dávám tři hvězdy a to s odřenýma ušima.

Zelňačka (1981)

Předposlední film s nezapomenutelným Louis de Funèsem pojmenovaný po jeho oblíbeném pokrmu - zelňačce. Dva staříci nad hrobem si popíjejí vínko, jedí zelňačku, vychutnávají si kvalitní vodu ze studně a prdí. Ano, prdí tak moc a tak hlasitě, až si vyprdí návštěvu ze vzdálené planety Oxo. Příběh je to pěkný, ale od předlohy se liší skoro ve všem, krom té nejhlavnější kostry. Je to škoda. Něco mi na tom chybí. Hluchá místa tam jsou víc, než u filmů s mistrem bývá obvyklé. Hodně se mi líbil naslouchající policajt, jenž stále pouze přikyvoval, ale nic neřekl. Tři hvězdy. Film je pěkný a jednou za rok, za dva se na něj jde kouknout i opakovaně.

Oskar (1967)

Jedna z nejvíce bláznivých komedií s Louis de Funèsem, co jsem viděl. Můj první dojem byl dosti rozpolcený, jelikož jsem sotva stíhal vnímat o co vlastně jde. Příběh se nám zamotává, komplikuje a ještě více zamotává. Pokud se mu plně nevěnujete, můžete brzy ztratit nit! Kdybych měl vyzdvihnout jen jedinou scénu, tak to bud natahování nosu. Kdybych měl vyzdvihnout herecké výkony, tak musím říct, že všichni dělali vše, co bylo v jejich silách. Tento film je klenot mezi filmy svého typu - ačkoli o jaký typ vlastně jde? Bláznivá rychlo-spádová komedie, kde polovinu věcí předvídat můžete, ale ta druhá vás zaskočí a mile překvapí. Pět hvězd, plné plátno.

Velký flám (1966)

Tohle je pravděpodobně ten nejlepší film, ve kterém si Louis de Funès zahrál. Smál jsem se, upřímně, od samého začátku až do úplného konce. Těžko říct, která scéna byla nejlepší, protože v tomto filmu byla každá druhá scénka tou nezapomenutelnou. Vždycky mě pobavil vysoce postavený důstojní Třetí říše, který si odstranil smítečko bordelu z obleku vždy těsně před tím, než byl čímsi totálně ohozen. Nebo.. vlastně to bych opravdu musel převyprávět celej film. Doporučuji každému film koupit a shlédnout, protože tady je i pět hvězdiček málo.

Jak ukrást Dagmaru (2001)

Surrealismus - to je to, co si musím opakovat, když jsem se rozhodl zhodnotit tento film. Jsou lidé, co hodnotí Ulici nebo Ordinaci jinak než "Odpad" a zdůvodňují to tím, že když úplně vypnout, dá se to. Ten samý recept musím poradit i zde. Je to bláznivá, ztřeštěná a duchaprázdná komedie. Ale je kvůli tomu špatná? Pokud Ulice a Ordinace může mít kladné výkřiky do tmy pod těmito argumenty (vyprázdnění hlavy a totálního relaxu), tak to samé se dá říct i zde. Ale protože budu korektní a nebudu přehánět jen proto, abych si postavil hlavu, tak dávám za tři - 51%. Možná, kdyby nebylo davového šílenství nad hodnocením "odpad", dal bych o hvězdu méně, ale trochu vzdoru přeci jen projevit musím.

Nekonečný příběh 3 (1994)

Z nějakého důvodu mi poslední a závěrečný díl této trilogie (připravovaný remake nepočítám) přišel velmi divný, svým způsobem až zvráceně divný. Ano, příběh byl sice jiný než u jedničky a dvojky, čili se napravila má výtka pro druhý díl, ale za jakou cenu? Když začnu u postav, tak co se pro Bůh stalo s kamenožrouty? A co Falco? S celkově výběr herců? Bastien, Královna, Bastienův otec (který najednou zapomněl, co prožil ve dvojce)... hrůza. Hudba, která začala hrát, když kamenožrout vyjel na tříkolce? Co to mělo být? Představa reálných lidí v pohádkách mi přijde jako dobrý nápad, ale upřímně nikdy mě moc nenadchnul opak. A to samozřejmě myslím plošně, nejen v Nekonečném příběhu 3. Dlouho jsem chtěl dát dvě hvězdy, ale po znovuzhlédnutí závěrečné scény musím chtě nechtě dát jen jednu. O odpad se rozhodně nejedná, ale film, který bych si chtěl někdy pustit ještě jednou to také není - 29%.

Nekonečný příběh 2 (1989)

Druhý díl této trilogie (připravovaný remake nepočítám) se mi svým zpracováním líbil více-méně stejně, jako ten první. Ačkoli mě zde žel Bohu zklamal příběh jako takový. Zdálo se mi, že jde jen o trošku jinak převyprávěnou jedničku. Co se komentářů pod tímto dílem týče, tak trochu nechápu tak velkou averzi. Být tvrdohlavým zastáncem prvních dílů a zarputilým odpůrcem pokračování je sice zajisté ušlechtilé "povolání", ale tady se to nehodí. Ano, film je o poznání slabší, než první díl, ale rozhodně to není žádný odpad. Stále se jedná o pěkný snímek, kde se setkáváme se starými známými a znovu zde prožijeme napínavé dobrodružství. Rozhoduji se mezi třemi nebo čtyřmi hvězdami, ale protože je zde tento film takto neprávem podhodnocený, uděluji filmu čtyři hvězdy a věřím, že se lidé dál nenechají strhnout davem a svá nízká hodnocení alespoň o hvězdičku zvednou.

Nekonečný příběh (1984)

Nezapomenutelný a v pravdě nekonečný příběh. Když jsem se rozhodl hodnotit tento film, musel jsem brát v potaz hudbu, výběr herců, různorodost postav a krom mnohého jiného především unikátní a v jistém ohledu i odvážný nápad. Na Nekonečném příběhu mě okouzlila jedna věc, kterou můžu hodnotit až teď, zpětně. A to oproti mládí, kdy jsem tento film viděl prvně. Ano, pohádka mě nadchla, líbila se mi, ale až teď, po opětovném shlédnutí jsem ji úplně pochopil a docenil. Tenkrát mi pár scén vzhledem k věku uniklo, ale i tak se mi pohádka líbila. Tedy najde si v ní své místo dětský, ale i dospělý divák! Když tohle všechno sečtu, tak mi jako výsledek vyjde pět hvězd. A myslím si, že zasloužených. Jedná se tu o velkolepé dílo, které troufám si říct stalo se kultovním.

Hibernatus (1969)

Hibernatus je snímek plný převleků a imitací. Má spousty dobrých scén a opravdu dobré téma - při nejmenším na svou dobu. Pro mě nezapomenutelná scéna- E:"Ááá ne, to ne!" H:"Co jsem udělal, nic jsem neřekl" E:"Zavrtěl jsi tou svou velkou hlavou s tím nejhanebnějším úmyslem!" H:"Prvně nemám velkou hlavu a ani jsem s ní nevrtěl!".."máte velkou hlavu a vrtěl jste s ní".. a tak dál.. a tak dál.. tento film má hodně dobrých scén, ale na můj vkus je občas až zbytečně sentimentální. Nicméně i tak mu dám s odřenýma ušima pět hvězdiček.

Pošetilost mocných (1971)

Některé scény v tomto filmu byli nezapomenutelně geniální, jiné scény byli "jen" geniální. Ať už mluvíme o scénách s papouškem, královnin sexy přízvuk nebo třeba Sallustovo až židovská touha po zlatě, pokaždé jsem se královsky pobavil. Příběh má hlavu i patu a zasazení do španělského prostředí na mě působilo přímo magicky. A jestli se ptáte proč, tak je to právě proto, že jsem si udělal týden s Louis de Funèsem a tenhle snímek byl ze zařazených jediný tímto odlišný od všech ostatních. A i nejen proto ponechám plné hodnocení.