Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004)

Třetí díl série o Harry Potterovi narozdíl od předchozích dvou se alespoň v tom nejdůležitějším drží své knižní předlohy a až na výjimky které lze pochopit tak splňuje mé požadavky coby knižního nadšence. Když pominu Mozkomory, kteří byli přesně podle mých představ, tak musím další pomyslné body přidat za přímo famózní ztvárnění Lupina a Siriuse. Dále pak ztvárnění Hipogryfa, vlkodlaka.. to celé na mě působilo velice dobrým dojmem a skutečně mě to dokázalo vtáhnout do děje. Tento díl už doporučím úplně všem, kteří mají rádi trochu toho dobrodružství v prostředí magického fantasy světa. Než však ale udělím konečné hodnocení, musím dodat i jedno nemalé mínus a to setrvačnost děje. Místy nemastné, neslané.. místy zbytečně zdlouhavé.. to celé bych odpustil, kdyby ty úmorné části byli alespoň trošku vyplněné chybějícím vysvětlením co je to vlastně Fideliovo zaklínadlo, bez jehož vysvětlení neznalý knihy tak z filmu neví, jak měl vlastně Sirius Potterovy zradit. I tak ale uděluji všeho všudy krásné 4 body.

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)

Jeden z nejlepších dílů o Harry Potterovi. Postava malého skřítka "Putina" Dobbyho na začátku působila trošku těžkopádným dojmem, ale čím více se děj chýlil ke konci, tím lépe se vybarvovala. Tom R. R. byla další postava, která filmu dodala "hvězdičku" navíc. Tento film už není cílený čistě na dětskou část obecenstva a dává to najevo jak trošku dospělejším humorem, tak více temnými scénami. Zejména pak v Zapovězeném lese nebo v katakombách na konci filmu. Dal bych Tajemné komnatě klidně i pět hvězdiček, ale stejně jako u předchozího dílu mám problém s tím, že jsem jako první četl knihu. Těch pár záměn, nebo vynechání upřímně řečeno několika nepodstatných scén bych odpustil, co ale s prominutím prominout opravdu nemohu, je absence souboje mezi Luciusem M. a Arthurem W. Je pro mě těžké za těchto podmínek rozhodnout mezi 3-4 hvězdičkami. Kdybych jako první nečetl knihu, rozhodoval bych se mezi 4-5. Proto mi přijde spravedlivé udělit HP v Tajemné komnatě 4 hvězdičky. Decentní humor, tajuplné prostředí, dobrá zápletka.. na své si zde přijde každý divák, který nepohrdne trochou dobrého fantasy žánru.

Ulice (2005) (seriál) odpad!

Je pro mě velice těžké hodnotit filmy či seriály, které mne nijak nezaujali. Ale právě tady si myslím, že svůj názor najevo dát musím. Viděl jsem, žel Bohu, dostatek dílů, abych si mohl udělat vlastní objektivní názor. Vezmu to popořadě a začnu obecně scénou, kde se bambilión dílů stále točí kolem těch samých postav (s velice vzácnými výjimkami) a co hůř, ještě více dogmaticky na těch samých místech. Pokud bych měl hodnotit prvních 50 dílů, dal bych možná 1*, pokud bych byl žena nebo unuděný chlap bez práce a přátel, možná aji 2*. Nicméně každých dalších 50 dílů 1* ubírá. Technicky vzato bychom se dostali do hodně záporného čísla. Co se týče hereckého obsazení, je pro mě velkým překvapením, kolik jinak dobrých herců se nechalo namočit do něčeho, jako je Ulice. Jejich herecká kariéra je tímto do konce věků poskvrněna a těžko už si budou znovu budovat sympatie u diváků jako jsem já. Mezi naprosto nejhorší herecké výkony pak řadím výkony "herců" (na prvním - nejhorším místě) Solaříková Patricie (Jordánová Tereza), v těsném závěsu pak Brodská Tereza (Jordánová-Krausová Barbora), dále Ullrichová Šárka (Hrubá Zuzana)... z dětí jednoznačně nejhůř hraje Valenta Matyáš (Hrubý František), který je evidentně před kamerou jenom díky velkým protekcím. S menším rozestupem druhé místo obsadí Valentová Anna-Marie (Toužimská Ema), která se ale jako jediná pomalu "zlepšuje" a jednou z ní možná bude i druhořadá komparzistka. Ostatní jmenované bych nepostavil ani za pult do Mc Donalda. Když sečtu do nekonečna se opakující ty samé příběhy, ty samé zápletky.. v těch samých prostorách a s těmi samými "herci" s opravdu špatnými hereckými výkony, nemohu dát nic jiného, než 0*, čili "odpad". Tím se ale dostávám do situace, kdy bych všechny ostatní hodnocené filmy jako odpad měl pozvednout alespoň na 1*, neboť to, že by se dostali hodnocením na stejnou úroveň jako Ulice je pro ně nespravedlivě udělenou urážkou.

Červený trpaslík (1988) (seriál)

O prvních 8 sériích Červeného Trpaslíka, které jsou zahrnuty v tomto odkazu nemůžu snad říct nic špatného. Protože 8 sérií čítá 52 dílů, budu psát hodně obecně. Čili začnu výběrem herců, kteří byli přímo svatou volbou. Nedovedu si představit, že by ony nesmrtelné postavy mohl někdo jiný zahrát stejně dobře a nebo snad i lépe. Po odchodu A. J. Rimmera a příchodu K Kochanské už to nebylo ono, ale stále se člověk královsky pobavil. Další mínus pak zaznamenávám po obnovení posádky Červeného Trpaslíka, kdy seriál opět lehce ztrácí na lesku. Přesto vše se však jedná o nejlepší britský sitcom a možná i nejlepší sitcom všech dob. Tam kde trošku ztrácí díly bez A. J. Rimmera, to s přehledem vynahrazují první série, které se nezapomenutelně vryly slovo od slovo do nejen mé paměti. Bez váhání uděluji 5*.

Matrix (1999)

Tento film byl na svou dobu velice dobře zpracovaný. Co určitě stojí za vyzdvižení jsou pak přímo excelentní herecké výkony de facto všech hlavních postav. Matrix je pro mě průkopníkem v postapokaliptických filmech, kde je hlavní myšlenkou konflikt lidí s UI - stroje s umělou inteligencí. Nejvíc mistrovskou myšlenku, funkci a smysl najdeme právě v propracování samotného Matrixu a jeho propojením s reálným světem, respektive s jeho troskami a posledním městem lidí; Zionem. Prvnímu dílu nelze upřít skvělé propojení příběhu s kun-fu akcí. Vedlejší postava, která mě však opravdu vtáhla do děje je takzvaná Vědma, rozhovory s ní vždy diváku ukázali, že se nejedná jen o bezduchou mlátičku. Jak už to bývá tradicí, první díl je zároveň i nejlepším dílem této trilogie a svých 5* si určitě zaslouží.

Rebelka (2012)

Studio Pixar podle mě při točení tohoto snímku vyšlo trošku jinou uličkou, než se obvykle vydávajá. Ta ulička je silně ovlivněná nádechem Disneyho stylu, rozhodně to však nebyla chybná volba. Tato tak trošku netradiční pohádka mě velice zaujala ve své první části, kdy jsem se opravdu a upřímně nemálo zasmál. Ve své podstatě všechny scény s keltským králem byly humorné a dávaly smysl. Co filmu ubírá první hvězdičku je střed děje a první polovina jeho závěru, kdy se film zaměřil na Rebelku se svou matkou. Všechno opojení, které jsem získal v první části ze mě opadlo a jen jsem doufal, že to ještě znovu nabere ten spád ze začátku. Malou cenu útěchy jsem dostal až v naprostém závěru a trošku mi to srazilo celkové hodnocení snímku. Druhou hvězdu pak musím odebrat za otřepaný a tolikrát ohraný příběh, kdy si matka nerozumí s dcerou a ve své podstatě se to celé točí hlavně kolem nich. Tento ohraný děj se krásně schová na začátku, ale jeho všednost a fádnost o to víc vyleze právě v půli filmu. Snímek Rebelka hodnotím 3* s dodatkem, že se jedná o pěkně zpracovanou pohádku, která neurazí ani dospělého diváka, nicméně stačí ji vidět jen jednou.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Harry Potter od prvního dílu těží z knižního bestselleru, na jehož motivy byl také natočen. To samo o sobě není nic nového a vzhledem k tomu, že kniha mě velice zaujala, tak jsem to samé očekávání vkládal i do filmu. Hned od samého začátku mě trošku zklamal výběr některých herců, zejména pak Harryho E. Mellinga, který si zahrál roli Dursley Dudleyho. Nejen tady se však šláplo vedle. Dobře, přejdu ale přímo k filmu. Začátek nebyl vůbec pojatý špatně, ačkoli se přeskočilo, zaměnilo či vynechalo pár klíčových věcí. Co se týče páteře filmu, čili kouzelnické školy v Bradavicích, třídního boje mezi studenty jednotlivých kolejí a stylu kouzlení.. zde nemám co vytknout. Naopak co mě naprosto znechutilo bylo zbytečné ořezání třech úkolů před vstupem do komnaty se zrcadlem (kde již čekal sám lord Voldemort). Jednu hvězdičku musím přidat za postavu lorda Voldemorta, která jako jediná byla v každém díle perfektně až bezchybně ztvárněnou. Žel Bohu z mého pohledu byli hlavní postavy obsazeny herci, kteří se na ně většinou moc nehodili a to za mě hodnocení sráží. Ačkoli se první díl řadí určitě mezi ty lepší filmy o Harry Potterovi, nemohu mu s čistým svědomím dát víc, než 3 hvězdičky. Celkové shrnutí.. první díl si jako své publikum více získá mladšího diváka. Je zde krásný náznak humoru v propojení s tajuplnem a akcí. Kdybych nečetl prvně knihu, dal bych o hvězdu víc.