Pravo na prošloje (1989)

Druhý film podľa predlohy Bohuslava Chňoupka dopadol podstatne lepšie ako môj prvý včerajší. Určite je to aj zásluha špičkového režiséra, ale aj predloha príbehu slovenského agenta bez minulosti má svoje pozitíva. Film je zo sklonku socializmu, ale v rámci glasnosti už opatrne tne priamo do živého na našej socialistickej republike a dokonca aj na Sovietskom zväze. Počas skoro dvoch hodín má film stále čo povedať, niet čas na nudu. Na obraze sú väčšinou neznámi slovenskí a ruskí herci, ale dabovaní veľkými hlasmi ako Kňažko, Haverl alebo Kvietik. Nečakal som to, ale spokojnosť. –––– Pán správca, vraj ste zvýšili výrobu mydla, ale v obchodoch ho stále niet. –––– V každej krajine sú nejaké obmedzenia pohybu osôb. – To áno, ale tu sú iba samé obmedzenia. –––– Inteligencia nie je trieda. Je to medzitriedna vrstva.

Nehynoucí sláva (1945)

Dokument natočený bezprostredne po skončení vojny podáva obrazy a výpovede priamych účastníkov tak, ako sa stali. Tým sa nemôžu pochváliť neskoršie filmy, keď už nastúpili vykladači histórie. Ani tento dokument sa nevyhol pátosu, ale tentokrát bol úplne na mieste. –––– Když se řekne pláž, představuju si něco hezkého. Piknik, jedlo, holky v plavkách. –––– Přišli jsme až k Metz. Pak nám začala docházet munice. To bylo vážné. Nikoho přece nezabiješ proviantem. –––– Čtvrtili jsme Třetí říši jak vánočního krocana. –––– Vítězi náleží kořist. Ale jakápak kořist? Jen šance vybudovat svobodný svět.

Být či nebýt (1942)

Aj počas neveselého obdobia vojny dokázali vytvoriť vtipný film o vojne a súvisiacich veciach. Fóry nasledujú jeden za druhým, hlavne na začiatku. Štúdiovosť filmu nevadí, kým nie sme ochudobnení o scény z letiska a bombardéra, ktorým správny chlap dokáže zhodiť tri tony dynamitu za minútu.

Poslední parlamentári (1977) (TV film)

Pripadá mi to, akoby to tvorcovia urobili autorovi predlohy, vtedajšiemu ministrovi Chňoupkovi, schválne, že natočili nezaujímavý nudný vojnový film. Nemohli to zachrániť ani dobrí herci, ktorí sú trvale na obrazovke, a až do konca som nevedel, čo film vlastne riešil a na čo chcel poukázať. Prišli, zavreli ich, a potom vyšli von, to je všetko. Zaujímavý je na tom iba poučný komentár Volodimira2.

Legenda o opilém Mistrovi (1994)

Typická chanovka, ktorú od iných nedokážem pomaly ani odlíšiť. Jednoduchý dej je aj napriek tomu zmätený, asi ako všetky „vtipné“ momenty alebo súboje. Nerozumiem hlavne tým vysokým percentám pri tomto filme.

Příběh Eiffelovky (2013) (TV film)

Celkom zaujímavo a vtipne poňatá výpoveď Eiffelovky vlastnou rečou. Takýto dokument som snáď ešte ani nevidel, vždy to boli minimálne nejaké milé zvieratká, ktoré rozprávali, ale nikdy nie stavba. No ale najznámejšia a najnavštevovanejšia stavba na svete má na to nárok. Akurát na jej mieste by som už dnes pri pohľade na Notre-Dame nebol až v takom kľude. –––– Když vidím baziliku Notre-Dame, jsem v klidu. Je jí už 800 let a stále je tady.

McCabe a paní Millerová (1971)

Prevádzkovať bordel, to chce znalosti, skúsenosti a podnikateľský zámer. McCabe nemá z toho vôbec nič, takže skúsenosti podnikavej partnerky privíta. Namiesto westernu sa to dosť ťahá až niekam k červenej knižnici, a tá melancholická hudba Leonarda Cohena tiež nepridáva vhodnej atmosféry. Mestečko bolo postavené dokonale, ale vo filme sa objavuje sneženie asi najčudnejšie zo všetkých filmov, keď nejaký sneh tesne pred kamerou padá, ale v pozadí ani na povrchoch sa neobjavuje, a naviac sa otáča s kamerou. Príliš dlhý film, ktorý ma viac nudil ako bavil, len slabšie tri hviezdy. –––– Copak si myslíte, že mi nějaká děvka bude nařizovat, co a jak? –––– V životě každýho chlapa jednou přijde chvíle, kdy musí strčit ruku do ohně a zjistit, za co stojí.

Zeptejte se mých dětí (2001) (TV film)

Spočiatku som od tohto nízkorozpočtového filmu nič neočakával, ale nakoniec celkom slušná dávka emócií. Teda hlavne negatívnych nad tým, ako môže celý štátny policajný a súdny systém takto pracovať vedome proti spravodlivosti. Žiadne veľké herecké výkony alebo scenáristické nápady film neobsahuje, taký bežný priemer. –––– Niet takej moci, tlaku, snahy ani úplatku, za ktorú by som povedala, že som to svojim deťom urobila.

M. R. Štefánik (1969) (TV film)

... a po jeho smrti začali vznikať legendy o jeho živote. Legendy a neskôr antilegendy žijú však ďalej. –––– Výhodou staršieho dokumentu je, že môžu vystúpiť ľudia, ktorí boli jeho súčasníkmi alebo ho aj poznali osobne. Čiastočne to aj využil, ale niektoré prejavy sú pridlhé alebo priveľmi patetické. Inak je dokument na svoje krátke trvanie pomerne bohatý.

Kolonie (2015)

Láska prekoná aj čilský krvavý režim. Začiatok s náhlym prechodom od laškovania k mrazivej zápletke ešte ušiel, ale ako sa to ďalej vyvíjalo, nebolo celkom šťastné pre tento film. Zverstvá novodobého koncentráku mohli byť radšej iba naznačené, lebo takto vyzneli dosť nevhodne až trápne. Vysoké hodnotenie tu vidím asi viac vďaka obľúbenej hlavnej postave, ako vďaka filmu samotnému.