Na sever Aljašky (1960)

K westernu má tento film poriadne ďaleko. Na začiatku a na konci slušná groteska a zvyšok celkom nápaditá romantika z Aljašky. Skôr by som to nazval Princezná na Aljaške. Hoci nemala vôbec urodzený pôvod, o nápadníkov nemala núdzu a vznikali tak komické, romantické a uletené situácie, naozaj ako od Wildera.

Bůh odpouští, já ne! (1967)

Na Hill-Spencerovku je film trochu rozvláčny. Až na občasné vtipné hmaty a chvaty je film prekvapivo vážny. Občas som mal až pocit, že sa pozerám na Leonovku, akurát bez filmárskeho umenia. –––– Přísahám, starouchu, bude mu zatraceně líto, že není mrtvý.

Tlumočník (2018)

Zdalo by sa, že road-movie dvojice dôchodcov po slovenských stopách fašistických zločinov bude nudná záležitosť. Ale z väčšej časti nie je vďaka dobrému scenáru, kvalitnej réžii a netradičnej hlavnej úlohe. To zaujímavé nie sú ani tak humorné vsuvky s mladými dievčatami, ale skôr to ostatné, menej nápadné. Teda jednoduché rozhovory dvoch starcov a presah minulých udalostí do súčasnosti cez chlapca z Luhanska. Tento film je potrebný hlavne preto, „aby sme vedeli“. A nielen my, ale aj budúce generácie. –––– Otec nebol žiadny fašista. Bol to čestný človek. Neurobil nič, za čo by sa musel hanbiť. Naháňal len zlodejov, vrahov a Židov. –––– Myslel som, že je to pracovná cesta, a vy z toho robíte dovolenku. –––– Prečo sem vodíte takýchto ľudí? – Pretože o tom nič nevie. –––– Myslíte, že syn vraha je na tom lepšie ako syn obete?

Kamila ako zlo, ktoré nepoznáme (1984) (TV film)

Kamila Magálová ako kočka s dokonalou postavičkou a Štefan Skrúcaný ako ešte málo známy strapatý gentleman, ktorého meno radšej predstavila publiku. Za ten názov programu by sa nemusel hanbiť ani dnešný bulvár.

Mumu (1972) (TV film)

Príbeh je o Gerasimovi, chudobnom chlapovi veľkého vzrastu, ktorý je ale hluchonemý, a nie je mu dopriate slušného života, dokonca ani vlastníctvo psíka Mumu. Rozmary veľkomožných ho pripravujú o všetko, a všetci sa tomu len smejú. Tento marazmus ruského vidieka je dobre zahraný, výborne nasnímaný nápaditou kamerou, podfarbený hudbou, ktorá dokonale sadla, ale príbeh samotný ma veľmi neoslovil. Slabšie štyri hviezdy. –––– Dedina, to je moja smrť. Som podstatou vzdelanec. – A pijan! – Ale aj vzdelanec.

Stůj při mně (1986)

Chlapčenské dobrodružstvo, ktoré je vo filme nejako nedokončené.

Druhové (1980) (TV film)

Vojnový námornícky film z územia Slovenska. Zdá sa to nemožné, ale podľa filmu sa to vraj mohlo odohrať aj na Dunaji. Nejde o nič výpravné, súboje aj prenasledovaia lodí sú skôr prerozprávané, lodné interiéry vyzerajú dosť štúdiovo, ale zastrelených je vo filme hodne. Druhá polovica filmu je už klasická inscenácia, s gestapákmi aj so zbraňami. Príbeh je z obdobia, keď Slováci museli spolupracovať s Nemcami, niektorí to tak robili, iní pomáhali Rusom, Dočolomanský sa tentokrát ocitol na nesprávnej strane. Celkovo som sa trochu nudil, akurát slovenská herecká elita to zachraňuje, takže akurátne tri hviezdy. –––– Všetci sme tu vojakmi, ale nie všetci sa snažíme byť ľuďmi.

Prodloužený víkend (2013)

Spočiatku sa mi zdali dosť nepochopiteľné udalosti a myšlienkové pochody hlavnej hrdinky. Po určitom čase som ale pochopil, že film nie je o rozume, ale o cite. Naviac to celé komplikuje rozprávanie zo strany chlapca, ktorý všetko nemôže vedieť, a nie všetko musí byť pravda. Nakoniec sa v závere niečo aj vyjasní, ale len na lepšie tri hviezdy. –––– Buď se ho zbavíš, nebo se zbaví on tebe. –––– Vyrazíme na cestu a už se neohlídneme...

Karol Ketzer (1975) (TV film)

Film o zemianskej a kartárskej hrdosti. Preto sa asi polovicu filmu hrajú karty, čo vôbec neobľubujem, a druhá polovica je exhibíciou Martina Gregora, čo by mi vyhovovalo, keby nešlo o taký nejasný a nudný príbeh.

MOST! - Epizoda 5 (2019) (epizoda)

Seriál mi asi trochu zovšednel a aj tie dobré vtipy sa už nejako opakujú. Táto epizôda sa priliš venuje Snědé tísni a na ostatných nezostáva čas, iba na jeden coming out na záver, ten fakt sadol. –––– Víš co Tonda řek?! Že všechny cikány nemůžeme házet do jednoho pytle. –––– Když chceš být bílý otec Kleki Petra, tak musíš... Na medu...