Professor Mamlock (1961)

Obdobie nástupu fašizmu zobrazené so zvláštnym strihom zo socialistického Nemecka. Dnešnou optikou sa už na komunizmus pozeráme trochu inak, a tak konflikt komunizmus verzus fašizmus vyznieva možno menej jednoznačne. Na začiatku filmu som sa trochu strácal vo filozofovaní, ale záver pri operácii a podpisovaní mi to vynahradil. –––– Potom vojna. A stále odvaha zomrieť. K životu treba odvahy. Toľko odvahy, deti! –––– A ako dobre a bez zrážania sa mieša vaša židovská krv s árijcovou. –––– Čo si dáte, pani doktorka? Červené a či hnedé?

Mocná Afrodíté (1995)

Najskôr je to priemerná Woodyho konverzačka, ale to sa zmení príchodom Lindy na scénu. Tá je skvelá a svojou jednoduchosťou a zmyslom pre humor zatieni aj Woodyho. Ani grécki bohovia neodporúčajú vyhľadať biologickú matku svojho adoptívneho syna, zvlášť keď je krásna a má nevhodnú profesiu, ale kto by ich počúval. Tie postavy gréckej drámy mali niečo do seba, na divadlo vo fime som si rýchlo zvykol. Príjemný záver, našťastie nie klišoidný ani extra romantický, tak akurát. –––– Kdo z vás dvou je šéf? Ty nebo máma? – Já jsem šéf, máma jen rozhoduje.

Modré z nebe (1997)

Poetický film s troma generáciami žien v jednom dome, bez stáleho mužského dozoru a s jedným živým bocianom. Nič pre mňa a mám pocit, že film vznikol len na to, aby Slávka mohla ukázať svoju dokonalosť, kým je dokonalá. Ale to je možno len môj pohľad na film, lebo nič iné ako erotické fotenie na kope uhlia som si nezapamätal. –––– Doprdele, himlhergot, krucinál!

Ptáčník z Alcatrazu (1962)

Nie je to určite film o výchove vtáčikov, ich cirkusových číslach a starostlivosti o ne. Ten prenesený význam na väzenský systém je oveľa významnejší, teda aký je význam držať v klietke vraždiacich ľudských vtáčikov, a či ich stačí naučiť poslušnosti alebo v tom má byť niečo iné, niečo ľudské. Spočiatku si Stroud sympatie nezískava, je jasne vinný, dokáže človeka zabiť z prchkosti aj pre krivý pohľad. Ľudskosť do jeho konania prichádza od celkom nečakaného človeka, a ten proces nenávidený riaditeľ väznice nepochopí až do konca života. –––– Jedno, čo som sa tu naučil, je nemrhať časom. –––– Stroud sa dostal na prvú stranu a výbuch bolo počuť až vo Washingtone.

Svět pod hlavou - Anděl odplaty (2017) (epizoda)

Moment prekvapenia sa už nekoná, ani Trojan už nehláškuje. Stále sa nájdu zaujímavé momenty, ale nie je ich až tak veľa ako v prvej časti. Aspoň dnes už máme potvrdené, že Michal David je večný. –––– Dnes jsem nic nevidetelního neviděl. –––– Vezmeš mě na druhej břeh? – Ještě tady chvíli zůstanem. Je nám tady dobře.

Sherlock - Skomírající detektiv (2017) (epizoda)

Starý dobrý Sherlock na drogách je späť. Ocitá sa v zapeklitom prípade, alebo prípad v ňom, vlastne to je jedno, keď je to skvelá zábava na zamotanie mysle. A naviac sú tu aj zaujímavé triky a skvelá pani domáca s novým autom. –––– Smrť človeka najviac postihne ostatných. Život vám nepatrí, nesiahajte si naňho. –––– Sleduje vás veľký brat. – Áno, doslova. –––– Na čísle tri musí byť čosi uspokojivé. Ľudia to zvyknú vzdať, keď dôjdu k trojke.

Lída Baarová (2016)

Najskôr som si musel odmyslieť značnú nepodobu s Lídou a to sa mi podarilo veľmi rýchlo, keďže Táňa mi je veľmi sympatická. Slabá podoba je u všetkých historických postáv, ale film nestavia na imitáciách, ale na niečom inom. Mňa film dostal do nálady presne, ako chcel a užil som si ho. Ostatní nech si kritizujú ohnivé milovanie s Goebbelsom alebo iné detaily, ktoré do filmu oprávnene patrili. –––– Láska je touha po kráse. –––– Nesmíš být slepá nad tím, co se tam děje. Všechno se to může proměnit v prach. –––– Ale vy se války bát nemusíte, slečno Baarová. Vy stojíte na správné straně. –––– Američané mají Gretu Garbo. My máme vás. –––– Myslím, že váš trest bude vždycky převyšovat vaši vinu.

Aliance (2016)

Toto tretie pokračovanie apokalyptickej budúcnosti plnej krásnych mladých vždy-dokonale-upravených ľudí bolo už veľmi zvláštne. Plné akcie, ktorá nemala zmysel, pri akomkoľvek probléme zomierajú nepodstatné postavy a tí naši sa iba oprášia, že by aj terminátor závidel. A tiež by sa stratil, ako ja, v tom ovplyvňovaní minulosti z budúcnosti a budúcnosti z minulosti. Len tú výstrahu pred genetickou manipuláciou beriem a snahu o zbúranie múru medzi čistými a poškodenými. –––– Chceš zmenu, ale bez obetí, chceš mier, ale bez boja. Na svete to takto nechodí.

Casablanca (1942)

Tak až teraz po filme som pochopil, prečo je Woody Allen zo záverečného preslovu Ricka pri lietadle taký hotový. Je to kultový film, možno nie celý, ale záver je perfektný a musel som si ho pozrieť hneď dvakrát. Už by som len potreboval vysvetlenie, prečo skončí mineralka Vichy v koši. –––– Na tebe a tvou krásu! –––– Líbej mně. Libej mně, jako by to bylo naposled. –––– Já už nebojuju za nic jiného než sám za sebe. Jsem jediná věc, která mě zajímá. –––– Když to letadlo odletí a ty s ním nebudeš, budeš toho litovat, dnes možná ne, možno ani zítra, ale brzy až do konce života.

Škoda lásky - Májová romance doktora Mráze (2013) (epizoda)

Láska kvitne v každom veku. A nielen na zbierku motýľov sa balia ženy, ale aj taká zbierka šutrov nie je na zahodenie. Tá trojitá projekcia so zrkadlom v kúpeľni nemala chybu. Myslel som, že zapletenie polície do príbehu už bolo prehnané, ale práve tam sa objavila najväčšia bomba. –––– Co to meleš? Svachu! Co ty jsi v životě dokázal? Celej den smrcasíš v ordinaci a večer se cicváš s těma svýma šutříkama. To je jediný, co umíš.