Piano (1993)

Pribeh nemej Ady, ktora prichadza so svojou dcerou na ostrov za svojim novym manzelom. Vlastne ide pribeh jej piana, ktore ostava lezat na plazi,osamotene, tak ako Ada v nehostinnej prirode pri muzovi,ktory je jej uplne cudzi. Piano je drsny pribeh o tom, co clovek spravi pre to, aby si zachoval jednu z mala veci, pre ktore sa mu oplati zit. Film je v podstate od svojho zaciatku znacne pochmurny a surovy, teda taky ako je miesto,na ktorom sa odohrava. Obrovsku nehu (snad aj urcitu kultivovanost v nehostinnej divocine) do nho vsak prinasa Adyna hra na piane a teda zvacsa povodna hudba Michaela Nymana, ktora je nadpozemsky krasna. Osobne pre mna ostava problemom nedoriesena motivacia Adynej dcery, ktora svoju mamu umyselne dva krat zradi (a paradoxne nosi anjelikovske kridla) za co Ada trpko pyka.

Zabiji Nixona (2004)

Pribeh je osadeny do sedemdesiatych rokov za skorumpovanej vlady Nixona,ked sa idealy americkeho sna zacali rucat ako domcek z karat, ruka v ruke s obrovskym odporom voci populistickej Nixonovej politike. Pennov stroskotanec Sam moze byt "clovek milion" ako zrnko v pieskovisku,ktory ma sam snahu nieco zmenit v snahe zachovat to posledne co cloveku ostava, teda svoju cest a dostojnost. Vychodisko z jeho situacie, za ktoru si z velkej casti moze vsak on sam ,je v skutku bizarne. Sean Penn je fantasticky herec, o tom snad nikto nepochybuje. Uloha coraz viac upadajucej trosky mu sadla vyborne. Don cheadly a Naomi Watts nemaju vela priestoru,avsak ked su na scene su taki,ako sme na nich zvyknuti. Celkovo ide z mojho pohladu o nadpriemerne dielo,avsak predovsetkym vdaka skvelemu Pennovi. 3,5/5

Stíny a mlha (1991)

Temna zahmlovena "detektivka" alla Woody Allen. Vtipne, svizne, teda presne take ako sme od Woodyho zvyknuti:)

Gattaca (1997)

Na treti krat sa mi podarilo tento film zrejme pochopit tak, ako to Niccol chcel, a mozno stale nie. Fantasticky (anti)utopisticky film o tom ako sny dokazu menit uplne vsetko. Andrew Niccol je genius. Jeho rezia nie je nijak vystredna, skor sa drzi pri zemi, neprinasa ziadne vizualne orgie,scenar a pribeh sa nesnazi priniest ziadne pseodohumanisticke posolstva, avsak je tak zavazny, ze sa neda nezamysliet sa. Ethan Hawke je presne ten typ herca,ktory svojou obycajnostou nikdy neziska Oscara,ale predsa by sa takyto vystup uveril malokomu inemu.Skvele!Zatial 4,5/5,ale nabuduce snad do hviezd:)

Kachní polévka (1933)

Moje prve stretnutie s bratmi Marxovcami nedopadlo tak dobre ako som ocakaval, na co sa vsak zrejme pripisali aj nocne hodiny, v ktorych som film sledoval. Inak slusna komedia s niekolkymi vybornymi napadmi. Najma "vseodstrihavac" bol super. 3,5/5

Strach a chvění (2003)

Zaujimavy pohlad na zivot na japonskom pracovisku ocami idealistickej belgicanko-japonky. Opat tu vidime stred zapadnej a vychodnej kultury,tentokrat zo znacne nadneseneho pohladu (aj ked to sa hodnoti tazko,kedze v Japonsku som nikdy nebol). Ameliine vsehodnotiacoironizujuce komentare su velmi vtipne a svizne. Film ma velmi dobry spad, inteligentne dialogy,pribeh,ktory nie je vsedny a dalsi, najma iny pohlad na dnes coraz aktualnejsi stret zapadnych a vychodnych kultur. Velky prinos vidim v zachovani si velkeho nadhladu,co nechava priestor pre samotneho divaka.

Silnice (1954)

No neviem. Nie je to sice zle, ale viac nez dobre pre mna urcite nie. A.Quinn je vyborny, rovnako aj G.Masina, ktorej vystupy niekedy prerastaju do grotesknych rozmerov. Kazdopadne som vsak cakal viac, ani nie tak od hercov,ale od zrejme od pribehu,ktory mi nepripadal byt nijak putavy.

Romper Stomper (1992)

Australcan Rusell Crowe ako nacisticky anglican vo filme, ktory pre mna nepriniesol nic nove. To ze skinheadi su vypatlanci je uplne jasne. Na rozdiel od American History X vsak Romper Stomper nezanechava za sebou nic, cim by sa dotykal divaka.

Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Hned na uvod musim napisat, ze Adamsovu knihu som necital a tak som v podstate nemal sajn o co pojde. Stopar sprievodca je niekedy mimoriadne vtipna, ale inokedy dost nudna zalezitost. Niektore vtipy su skutocne super, inokedy mi zase pripadali tragicky nekomicke.Film je teda v mojich ociach iba priemerne dobrou scifi komediou.

Zmražená pojistka (2005)

Sice som Fargo videl velmi velmi davno, ale aj tak mi tieto filmy boli velmi podobne. Samozrejme, Coenovci to vedia s ciernym humorom, to je nepochybne. The Big White je dobry film, dialogy nie su hlupe, pribeh nie je uplne banalny, avsak nebyt hercov, ktori sa tu objavili kludne by to mohlo bezat na Hallmarku a clovek by ani nevedel ako sa to vola. Robin Williams, Holly Hunter a Giovanni Ribissi (+Woody Harrelson) su vsak tak dobri herci, ze jednoducho hodnotenie nemoze ist nizsie (napr. ako pri Final Cut, kde to tiez R.W. drzal cely cas nad vodou).