Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Prvky krimi drámy. Aj film vyšpičkovaný režisérsky a hereckými osobnosťami mi nemusí sedieť tak ako sa očakáva. Po dvoch troch „fintách“ mladého di Capria som sa začal aj nudiť. Škoda .... a ten zaver ? AK TO BOLO PODLA SKUTOCNEJ udalosti .. budiž .. ale od takých osobností ako režisér a scenárista .. som čakal niečo iné. Len z úcty k hercom a režisérovi dávam 75 %.

Soul Kitchen (2009)

Ten film som si pozrel už len kvôli tomu, že niekto avizoval aký je ten turecky nemec režisér Akin dobrý. Žiaľ neviem z priebehu filmu rozlíšiť v čom je „prínos“ režiséra. Buď je film dobrý (zásluhou hercov) alebo je dobrý (vďaka príbehu alebo hudbe, či pekným obrázkom - niekedy výprave – scéne). Ale ako zistiť prínos režiséra to veru neviem. V tomto filme sa odohrával dej okolo reštiky a gréckych prisťahovalcoch. S nadsázkou jemného humoru riešili svoje každodenné trampoty. Aj príbeh hovorí, že keď má „hovno padnúť , tak na posratého“ . Ešte že to nakoniec dopadlo tak ako dopadlo. Jo a zistil som, že Ľudovej nemčine prisťahovalcov rozumiem lepšie , skoro mi nebolo treba vnímať titulky. Dávam pohodových 3 b.

Tajemství slov (2005)

Nádherná súhra deja a hereckých výkonov. Krásny príbeh. bez zbytočných "prestávok" nádherne vyrozprávaný a zahratý ... tá herečka (S.Polley) bola super ..... SLOVÁ NAOZAJ NIEKEDY POMÁHAJÚ UĽAHČIŤ BÔĽNEJ DUŠI AJ TELU. Bolo v ňom cítiť slanosť mora, studenosť železnej konštrukcie a nesmiernu krehkosť zlým osudom poznačenej ženy. Ďalší film španielskej produkcie, ktorý ma prijemne prekvapil, spoľahlivé 4b.

Proti zdi (2004)

Tak týmto filmom ma režisér (Akin) dostal .... tam kde chcel ... cely dramaticky príbeh rozdelený nádhernou tureckou hudbou na 5 dejstiev .... obsiahol snáď všetko ... od bezútešnosti až bezradnosti mladosti túžiacej po oslobodení z nezmyselných škrupúľ, až po dramatičnosť lásky ... silnej ... vášnivej ... krásne boľavej. To všetko podopreté skvelým hereckým výkonom obidvoch protagonistov. Dlho predlho ten film vo mne prijemne doznieval. Akin, máš dnes u mňa pravom 5b.

Čti mi ze rtů (2001)

Zaujímavý krimi príbeh. Ona hluchá, poctivá, nepoznačená lumpárňami, on lump zlodejíček, a nakoniec sa stretnú v jednom spoločnom.  Hold „prachy jsou prachy“, aj keď v jej prípade jej skôr šlo aj o niečo iného. Spoľahlivé 3 b. :)

Jestřábí žena (1985)

krásne vyrozprávaný romantický až rozprávkový príbeh. Oceňujem osadenie deja do takmer neporušenej stredovekej krajiny (neviem, kde sa točili exteriéry -ale voľba bola perfektná). Ten kameramanov trik s premenou oka ľudského na vtáčie a naopak dodnes spôsobuje, že sa na Pfeifferku pozerám vždy najskôr ako na ženu s jastrabími očami, až potom ako na herečku. :). S ľahkosťou dávam 4b.

Ostrov (2006)

Zaujímavý príbeh. Až som sa divil, že sa toho Rusi chytili a natočili. V tom filme hralo všetko dohromady .. staré mokré prachovo kusové uhlie, hrdzavá dokrivená lopata, „večný oheň“ v nenásytných kachliach kotla, závidiaci mních aj malý oportunistický opát čoby sám pokušiteľ, a v takom prostredí človek sám spytujúci si svedomie hľadajúc Boha. Hm. Nielen veriaci diváci si zaslúžia, aby aj takéto filmy na verejnosti boli. :) Dávam 4b

Wanted (2008)

Ach jo!  Čo to zase za tému sflmovali !!!!???? .... Kopec technických kúskov ..(dráhy strely)... chladný Freeman, ... obutulinovana Angelina a naivný McAvoy. Ten bol rozhodne lepší v Pokání (a to nezabúdam na Posledného škótskeho kráľa), ale .. toto ... mm .... nie .. nemusí.... . Akčne role mi na tomto hercovi akosi nesedia.  Zase jeden humbuk v snahe zarobiť tvorcom prašule a ľudia im to žeru a žeru a žeru ... slabé tri b. 

Gran Torino (2008)

Starnúci Eastwood - aj ako režisér aj ak herec - mi pripadá ako dobre vyzreté archívne víno. Jeho herectvo a réžia v jednom dávajú tomuto filmu zvláštnu plnosť a buket a mňa, ako diváka, dokonale napĺňa. Ohromne zvládol na ploche nie väčšej ako jeden - dva domy a okolie - vyrozprávať príbeh starnúceho "bručouna" a jeho nových priateľov. Krásnym spestrením scenára boli jeho dialógy s mladým farárom, či svojim holičom. Film je silný svojim príbehom, hereckým umením Clinta aj zaujímavým saundtrackom. S ľahkosťou na duši dávam 5b.

Mezi řádky (2007)

Tradičná téma „školských filmov“. Neprispôsobivé deti, odchované ulicou - americky tradične „podfarbené“ od černochov cez hispáncov, aziatov až po belošskú menšinu. – a mladý začínajúci pedagóg. V tomto prípade krásna nohatá Hilary Swank. Mimochodom ani tak jej herecký úkon neupútal ako tí mladí teenedžeri. Ako skupina, to zahrali skvele a autenticky. Naviac film bol perfektne dobovo podmazutý skvelými černošským punkom a rappom. Jedno je isté aj S. Poitier (Pánovi učiteľovi z lásky) aj M. Pfeiffer Nebezpečné názory) aj H. Swank v tomto filme poukazuju na jedno žiadny systém školy nevychová a nezapôsobí na mladých toľko ako učiteľ s veľkým U. Učiteľ s prirodzeným talentom , charizmou umením osloviť vnútro mladého človeka. Šťastní sú tí, ktorí v živote na takého natrafia. Film ,zaujal napriek trochu spomalenej záverečnej časti. Dávam 4b.