Gran Torino (2008)

Starnúci Eastwood - aj ako režisér aj ak herec - mi pripadá ako dobre vyzreté archívne víno. Jeho herectvo a réžia v jednom dávajú tomuto filmu zvláštnu plnosť a buket a mňa, ako diváka, dokonale napĺňa. Ohromne zvládol na ploche nie väčšej ako jeden - dva domy a okolie - vyrozprávať príbeh starnúceho "bručouna" a jeho nových priateľov. Krásnym spestrením scenára boli jeho dialógy s mladým farárom, či svojim holičom. Film je silný svojim príbehom, hereckým umením Clinta aj zaujímavým saundtrackom. S ľahkosťou na duši dávam 5b.

Mezi řádky (2007)

Tradičná téma „školských filmov“. Neprispôsobivé deti, odchované ulicou - americky tradične „podfarbené“ od černochov cez hispáncov, aziatov až po belošskú menšinu. – a mladý začínajúci pedagóg. V tomto prípade krásna nohatá Hilary Swank. Mimochodom ani tak jej herecký úkon neupútal ako tí mladí teenedžeri. Ako skupina, to zahrali skvele a autenticky. Naviac film bol perfektne dobovo podmazutý skvelými černošským punkom a rappom. Jedno je isté aj S. Poitier (Pánovi učiteľovi z lásky) aj M. Pfeiffer Nebezpečné názory) aj H. Swank v tomto filme poukazuju na jedno žiadny systém školy nevychová a nezapôsobí na mladých toľko ako učiteľ s veľkým U. Učiteľ s prirodzeným talentom , charizmou umením osloviť vnútro mladého človeka. Šťastní sú tí, ktorí v živote na takého natrafia. Film ,zaujal napriek trochu spomalenej záverečnej časti. Dávam 4b.