• Krátkometrážní

Predátor: Kořist (2022)

S predošlým kúskom Predátor: Evolúcia sa to samozrejme nedá porovnať (to bola kravina na N-tú), no po takých celkom slušných hypoch čo po internetoch kolovali, som zostal mierne sklamaný. Hoci námet zaujal už od traileru, vo výsledku som ostal iba, Ok, to sa dalo. Asi mi tam najviac vadilo to spoločenské integrovanie menšinových myšlienok. V tomto prípade dievča ktoré nechce byť zberačkou ako ostatné ženy ale chce sa stať lovcom tak cvičí toľko až je z nej dobre, že nie ninja. Keby sa tieto veci nediali na US filmovom plátne neustále a na silu ako v posledných rokoch (Vo filme musí byť, černoch alebo homosexuál alebo  asiat alebo mix niečoho menšinového atď, viete čo myslím) asi by som si to ani nevšimol. Nie, že by mi to prekážalo. To vôbec, no tam kde si to film vyslovene nevyžaduje, je únavné pre diváka ako som ja, sledovať takéto veci dookola. Teraz k samotnému filmu: Hodiť do jedného kotla indiánov predátora a prisťahovalcov bol dobrý nápad. Gore utopiť v cgi efektoch už menej. Boje boli celkom drsné, no hlavnej postave som to akosi neveril. Na rozdiel tých ostatných. Herci a kostýmy boli parádne. Finálny boj bol celkom slušný, kopírovanie hlášok a niektorých scén pôvodného predátora som prežil. Dokonca postavy aj celkom logicky uvažovali. Má to originálny námet, to si cením (neviem či by som rozhodil nepodarenú kópiu jednotky majora Dutcha) ale nedá mi to... Predators je k môjmu srdcu bližší.

Zločiny budoucnosti (2022)

David Cronenberg sa vrátil pre môj filmový vkus v tej najlepšej možnej forme a predstavil nám úplne šialenú verziu jeho budúcnosti, v ktorej už prakticky neexistuje bolesť. Že by sa svet vydal takouto divnou cestičkou, to si predstaviť neviem. No, experimentovanie s ľudskými orgánmi, evolúciou a vylepšovaním človeka, to už spracovať dokážem. A predpokladám, že budúcnosť to má pre nás pripravené, takže nebudem nad tým moralizovať. No tak či onak, Cronenberg nám tu predviedol, to čo na ňom mám najradšej. Predstavuje nám bizarný svet, s bizarnými nástrojmi, ľuďmi ktorí robia bizarné veci ale v ich svete sú to veci zvyčajne normálne. Má to hororové prvky, prvky hard sci-fi ale je to hlavne dráma. Bavil ma tu najviac boj medzi konzervatívnym myslením a progresívnym. Boj medzi etikou a morálkou. Súboj toho čo sa smie, malo či nemalo by sa smieť a to čo má ostať tabu. Ani ja ako zarytí anti-konzervatívec nemám na tieto otázky samozrejmú odpoveď. Kde je tá hranica ktorá by sa už nemala prekračovať?

Bombardování (2021)

Film ako celok sa mi v podstate páčil. No nejako som z neho nebol unesený, tak akoby som čakal pri snímke z takouto tematikou. Či to je kvôli situácií na Ukrajine ktorú celkom silne prežívam alebo to hranie na city, ktoré mi tu tak úplne nesadlo, no tak či onak ide o viac než len zaujímavú štúdiu rôznorodých postáv ktoré majú jeden spoločný menovateľ. Svetovú vojnu. Striedanie postáv a ich preplietanie sa medzi svojimi dejovými linkami malo až nádych festivalového filmu. To ma najviac zaujalo aj bavilo. To samotné bombardovanie a finále ma už tak nevtiahlo do seba. A to ani nechcem kritizovať autorov, že by som tam niečo rázne menil alebo by im niečo nevyšlo. Ide viac-menej iba o moje pocity. Hodnotenie 3,5*.

Batman (2022)

Nenútene priznám, že som bol voči novému Batmanovi extrémne skeptický. Ukážky ma nezaujali a Edward v hlavnej úlohe vzbudzoval skôr posmech. No vo výsledku som bol celkom spokojný. Zaujala ma hlavne prvá polovica plná temnej a noir atmosféry. Svojou surovosťou sa táto verzia nedala zahanbiť. Aj keď sa divák počas sledovania nenudí, tá stopáž je šialene prepálená. Mne by stačil pokojne aj dve hodinky. Posledná myšlenka môjo komentáru bude znieť možno paradoxne ale jediné, čo mi tu skutočne vadilo bolo to, že išlo o ďalšieho Batmana v poradí. Je toho už priveľa a ja som tým presýtený.. Keby tu hlavná postava nebola oblečená do čierneho latexu a nazývali by ju inak ako Batman, vôbec by mi to neprekážalo.  Snímka ponúka viac ako len komixovú adaptáciu.. Ak by sa od nej odstrihla, neprišla by o nič... Akurát asi o peniaze iba.

K zemi hleď! (2021)

Bože! Takú štipľavú alegóriu na stav našej spoločnosti som ešte nikdy nevidel. Ak miesto kométy dosadíte do deja Covid 19 alebo agresiu Ruska, získate takmer identický obraz našej rozdelenej spoločnosti. Svoju autentickosť nestráca v diskutabilných polohách ako sú absurdita, konzumné správanie či naivita spoločnosti. Výhody a nevýhody globalizácie nám tu boli naservírované celkom surovo. Nemal by som moralizovať, no nejaké poučenie by sme si z toho mali zobrať.

10 Dollar Death Trip: Inside the Fentanyl Crisis (2020) (TV film)

Už niekoľko rokov sa zaujímam o závislosti a jej dopad na spoločnosť (časom sa to stalo súčasťou mojej práce) preto ma celkom prekvapilo, že som o droge menom Fentanyl  doposiaľ nepočul. Nebezpečnejšia a lacnejšia náhrada ťažkých opiátov nám v tomto hodinovom dokumente predstavuje komunitu ktorá doslova dennodenne stojí na prahu smrti (predávkovanie a smrť sa pri tejto droge dá dosiahnuť veľmi jednoducho). Dávky sa užívajú v tak v malých množstvách, že je to až neuveriteľné. Rozhovory ktoré boli vedené zo závislými hovoria za seba. Čo sa týka spracovania, ide v podstate iba o niekoľko rozhovorov a zachytenie ošetrovateľov v akcií.  Ale informatívnu hodnotu to má veľkú.

Kameňák (2019) (seriál) odpad!

Samoúčelne strieľať vtipy (niektoré síce zábavné iné však trápne ktoré si užijú skôr tí skoršie narodený ktorí radi spomínajú na staré časy) a ani sa nesnažiť ich zakomponovať do deja, keďže netreba lebo tv divákom je to v podstate jedno, považujem za trápnu zlodejinu ktorú dokáže dať dokopy úplne každý. Stačí pokradnúť pár vtipov a dať to prečítať neherecom. Fuj.

Muž, který nebyl (2001)

Ide o celkom komorný noir ktorý na jednej strane dejom nejak extra neohúri, no spracovaním, atmosférou, úžasnými  hereckými výkonmi a charakteristickým klišé Hollywoodu zlatého veku nenudí ani v jednej jedinej scéne. Neskutočne ma bavila krásna, jemne zrnitá kamera, ktorá jasne poukazuje na to, že s digitálom sa "nebratríčkuje" a mňa to strašne priťahuje. Zaujímalo by ma koľko cigariet musel Billy Bob Thornton počas nakrúcania vyfajčiť....

Bez východiska (2022)

Ako pri väčšine podobných konkurenčných mysterióznych thrillerov, je prvá polovica (niekedy len tretina) zaujímavá, plná atmosféry, nečakaných zvratov a realistického zachytávania psychických pochodov. No Exit tomu nie je výnimkou. Ani nepísané pravidlá a klišé mi až tak nevadili. Bolo to nenútené a celkom to zaujalo a to sa vďaka môjmu prejedaniu kinematografiou často nedeje. Nuž ako to už býva a sám som to aj čakal, keď sa napínavá dráma začne meniť do akcie a násilia, snímka stráca dych, scenár logiku a moja mrzutosť vypláva na povrch. Ale musím uznať, že z tých mnohých sklamaných thrillerov je tento taký lepší priemer. Pekná kamera, minimalizmus jednej miestnosti s hŕstkou hercov potešil (aj keď dialógy nič moc) a uveriteľná zápletka neboli veru na zahodenie.

Projekt Adam (2022)

Fakt? Ukážky na tento film mi skôr prezrádzali zameranie na viac rodinný aspekt než akčný. Možno som to iba ja zle pochopil, no výsledok ma až takmer dojal a zároveň rozosmial. Uznávam, že prvé minúty neboli na zahodenie. Mal som z nich pocit takého toho 80´s Hollywoodu (v tom dobrom slova zmysle) No keď došlo na násilie a hroznú kopu CGI efektov(neviem čo je horšie) tak som sa miestami až smial, že to tvorcovia asi nemyslia vážne. Ústredný nápad je OK ale to spracovanie____ To išlo strašne mimo mňa. Subjektívne to podhodnocujem a tomu sa väčšinou snažím vyhnúť, sorry.