Logan: Wolverine (2017)

Opravdu vynikající rozloučení s Wolverinem. Jeden z nejlepších Marvel filmů vůbec, který tentokrát nevsadil na odlehčený humor a pestrou zábavu. Bylo to depresivní, drsné, vyzrálé - a skvělé. Postavy měly hloubku a já doufám, že to nebylo naposledy, co jsme na plátně viděli Lauru.

Brimstone (2016)

Po technické stránce opravdu dobrý (i když trochu zdlouhavý) film plný skvělých hereckých výkonů, který se prostřednictvím hlavní hrdinky zabývá těžkým údělem žen na americkém západě 19. století. Zde ale chvála více méně končí, protože čím více jsem viděla, tím více jsem chtěla přepnout. Přestože je děj složený z kapitolek, které mohou být samostatně dost zajímavé, hlavní dějová linka, která je všechny pojí dohromady, je dost chabá (spoilery!) - neporazitelný rambo jde přes hory a přes doly, jenom aby mohl znásilňovat vlastní dceru. Na jeho cestě po sexu s potomkem jej nezastaví nic - podříznutý krk, požár, bandita se zbraní, útěk, roky života v anonymitě, změna identity, nic.... On. Ji. Prostě. Dostane... No nezní to směšně? Hlavní hrdince hází život klacky pod nohy, chuděra potkává jednu ránu za druhou, přichází o každého, na kom jí záleželo - to je docela silné kafe a já to rozhodně nechci sledovat dvě a půl hodiny. Je to zkrátka jeden z těch filmů, co se vyžívá v neustávajícím šokování a páchání násilí na nevinných hrdinech, jenom aby v divákovi vyvolal emoce. To, že ve mě film vyvolá zhnusení, z něj ovšem mistrovské dílo neudělá.

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Primitivní humor, hloupý děj a nesympatické postavy. Nedokážu nad tím přivřít oko jenom proto, že jde o animovaný film - vždyť spousta animovaných filmů má dost vysokou úroveň a svým obsahem dokáží zaujmout lidi všech věkových kategorií. Příběh přegeniálního mluvícího psa a jeho adoptivního syna by mě neoslnil ani kdyby mi bylo deset.

Americké princezny za milión dolarů (2015) (seriál)

Velice zdařilá série dokumentů o bohatých, krásných a rozmařilých amerických slečinkách, ze kterých se často stávaly nespokojené a zkroušené evropské šlechtičny s tragickými osudy.

Kráska a zvíře (2017)

Vyrůstala jsem během "Disney renesance" devadesátých let a Kráska a zvíře je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Není proto divu, že jsem šla do kina s dost silnými obavami. Bála jsem se, že se dočkám stejné kýčové příšernosti, jako byla Popelka. Moc odvahy mi nedodaly ani ukázky zpěvu Emmy Watson, která mi do role příliš nezapadala... Po zhlédnutí filmu ovšem musím s velkou poklonou uznat, že lépe to dopadnout nemohlo. I když se příběh filmu drží originálního animáku dost věrně na to, aby to v divákovi vyvolalo vlnu silné nostalgie, je děj obohacen o spoustu nových postav, scén i písní na to, aby člověk s chutí očekával, co přijde dál. Každá úprava i každý nový prvek však film nijak neshazují - naopak, v mnohém si nová verze poradila lépe než ta původní. Dostává se nám vysvětlení některých mezer (proč si nikdo z okolí nepamatuje existenci zámku?), lepší náhled do duší hlavních postav a také budování vztahu mezi Belle a Zvířetem je zde mnohem věrohodnější a zajímavější. Film je prodchnut vydařeným humorem a když chce rozesmutnit, tak vám vžene slzy do očí. Pokud jde o mé pochybnosti ohledně Emmy, beru vše zpět - v Krásce opravdu zazářila a nedovedu si představit, že bych se dívala na někoho jiného. Skutečnou hvězdou je ovšem báječný LeFou, kvůli kterému se ztropilo ve světě tolik humbuku - každý člověk, který se rozhodl kvůli jemu orientaci film bojkotovat, je totální idiot... I když by možná bylo co vytknout, vzhledem ke konečnému dojmu nemůžu hodnotit jinak než PERFEKTNÍ.

Vlak do Pusanu (2016)

Nepamatuji si, kdy jsem naposledy seděla u filmu jako na jehlách a nechala jsem se do děje vtáhnout natolik, že jsem měla ve vypjatých momentech chuť na postavy křičet. Vlak do Pusanu možná není dokonalý film, ale pokud jde o tématiku zombie, patří do naprosté špičky. Lidské reakce i charaktery působí realisticky - od hrdinského altruismu přes pudovou opatrnost až po tu nejohavnější formu sobectví. Zombie jsou krvelační a draví, ale vše se obešlo bez nevkusného lítání střev a podobných nechutností. Dokonce to šlo i bez jediného výstřelu.

Zvoník u Matky Boží (1996)

Při čtení komentářů zdejších "expertů" se musím smát, kolik z nich nedokáže překousnout, že se tento animovaný rodinný film odchyluje od své slavné předlohy a že se v Disney filmu zpívá. No kdo by to byl tušil, že? Osobně mám pro Zvoníka neskutečnou slabost. Málokterý animák má tak velkolepou a úchvatnou hudbu. (Když Clopin dojde k poslední notě The Bells of Notre Dame, tuhne mi krev v žilách. Když Frolo zpívá o své rozpolcenosti mezi vírou a sexuální touhou, mrazí z toho.) Příběh je dosti zjednodušený, přesto se v něm vyskytují vážná a temná témata - no který film 'pro děti' začne zabitím matky a pokusem o vraždu novorozence? Ve kterém animáku se řeší rasová čistka, mučení, upalování, sexuální obtěžování, týrání? Všechna tato krutost je ale vyvážená lehkostí, humorem a laskavostí, které v sobě ztělesňuje především překrásná Esmeralda. Děj ubíhá správným tempem a nejsou v něm žádné hluché momenty. Ano, končí to jedním velkým happy endem, ale kdo sakra nemiluje šťastné konce?

Odvážná Vaiana: Legenda o konci světa (2016)

Trpělivě jsem čekala tři roky a konečně jsem se dočkala! Moana (u nás uvedená jako Odvážná Vaiana) je překrásně animovaný a barvitý příběh z exotického prostředí tichomořských ostrovů, na kterém se tvůrci opravdu vyřádili. Kultura polynéských ostrovanů je podaná s autentickou pečlivostí, která člověka vtáhne téměř okamžitě. Hlavní hrdinka je sympatická a silná, především jako malý prcek na začátku příběhu byla opravdu kouzelná. Děj měl v sobě hlubokou zprávu, ale je protkán spoustou odlehčených a humorných scén (o které se stará především polobůh Maui a jeden skutečně prostoduchý kohout), takže si získá ty nejmenší i jejich rodiče. Některé momenty byly opravdu epické a animátoři v Disney se v tomto ohledu opravdu překonali. Co by se někomu nemuselo příliš líbit je skutečnost, že se tu zpívalo opravdu každou chvíli - někdy to bylo strhující, jiná čísla bych bez zaváhání vyřadila. Pokud jdete na 'princeznovský' Disney film, musíte zkrátka počítat s tím, že se vrháte na muzikál. Věřím, že v původním znění to bude působit mnohem lépe, s překladem písniček mám vždy trochu problém. Celkově jsem z filmu neskutečně nadšená a pokud bych měla Moanu srovnat s trhákem Ledové království, odvážná mořeplavkyně s přehledem vede.

Bezva ženská na krku (2016)

Dokonalá kombinace mezi za vlasy přitaženým kýčem a celkem pohodovou komedií. Na kulisách malebné vesničky se odehrává romance plná stereotypů mezi (vždy perfektně nalíčenou) městskou dámičkou a samotářským morousem, která nepřináší nic nového, ale zase ani moc neurazí. Plebs se zasměje, ale do kvalitního filmu to má daleko.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Překvapivě zdařilý snímek o jedné z kapitol českých dějin, za které se jako národ můžeme pouze stydět. Na naše poměry šlo o skutečně poutavou a kvalitní práci korunovanou skvělými hereckými výkony.