Expendables: Postradatelní (2010)

Téměř všichni akční herci s přelomu 80. a 90. let v jednom filmu a k tomu pár současných adeptů. A fanoušek těchto dob jásá. Příběh je jednoduchý, ale to tehdy byli taky. Všichni hláškují, dělají si legraci i sami ze sebe a ke všemu jdou tvrdě na věc. Akční scény jsou dynamické a vcelku brutální. Ale komu by to vadilo. Všichni vlastně celou svoji kariéru jeli sólo a teď se spojili a vznikl fenomenální biják, který má grády a který je nezkutečný akční zážitek. Tento nápad měl už v devadesátých letech sám Tarantino osobně, ale nikdy k tomu nedošlo. Sly udělal dobře, že se do natáčení pustil sám. Je to vlastně takové filmové rozloučení s dávnými ikonami akčního filmu. A myslím, že se určitě povedlo.

Falešné přátelství (2011) (TV film)

Povedený dramatický film o nebezpečí a důsledcích používání současných elektronických hračiček a veškerých sociálních sítí. O to šokující je, že aktéry jsou děvčata, o kterých se často říká, že by toho nebyla schopna, a přitom dokáží být horší než kdejaký frajírek. Vzhledem k tomu, že jako námět byl použit skutečný případ, mělo by se to z výchovného hlediska promítat současným teenagerům. Snímek ukazuje, jak se k tomu staví společnost , média a hlavně právní systém. Svoboda projevu? Zábava? Jedná se o realitu všedních dnů. A co víte, třeba se to právě teď opět někde děje. Televizní snímek je natočen zodpovědně a s varovným prstem. Sice se mi zdá, že se v případě zlých děvčat krapet tlačí na pilu a jsou z nich vytvořeny psychopatky až nad míru, ale jako varovný případ nad možnostmi páchat tyto činy je snad dané přesně a trefně. Tyto události by rozhodně neměli být zlehčovány a přehlíženy. Poselství tohoto snímku se podařilo dosáhnout.

První rytíř (1995)

Dobrodružný příběh o potulném mládenci, který se dostal až ke Kamelotu a stal se rytířem. Příběh plný romantiky, soubojů, citů a zklamání. V rámci historie a legendy Kamelotu je tu vše na pováženou, takže se snímek stává čistě popkornovou zábavnou záležitostí, jehož až pohádkový motiv zklame pouze ty, co budou čekat něco reálnějšího. Nenáročný motiv s velmi jednoduchým dějem dává dokonalý odpočinkový zážitek. Výprava filmu není na první pohled nijak náročná. S pohádkovým pohledem se jedná o zdařilé dílo, které se sice nemůže brát zcela vážně, zato filmový zážitek zanechá. Příjemný biják.

Ztraceni ve vesmíru (1998)

Pohodové a velmi jednoduché sci-fi pro celou rodinu. Co se má stát stane se, co se má říct řekne se, zkrátka šablonovitější už to ani být nemohlo. Snímek tedy vůbec ničím nepřekvapí. Děj plyne svým přirozeným tempem a nijak ničím nenadchne. Výprava je však dokonalá a tak vesmírné cestování je vcelku uvěřitelné. To však vůbec nezachrání ohromná průměrnost snímku, který díru do filmového světa rozhodně neudělá.

Heroin (1970)

Obyčejný statkář vs. narkomafie. Klasika, která nemá jedinou nudnou chvilinku. Jean Gabin je ve francouzském filmu pojem. I tuto roli majitele statku zvládl s respektem a s plnou chutí. Najde balíček heroinu a později zjistí, ze vtom má prsty jeho vnuk. Cítí ohromný problém a tak se chopí snaze vše vyřešit jednou provždy. I když má snímek na svoji dobu volnější tempo, atmosféra je stále napínavá. Nejedná se však o nějaký brutální akční drasťák. Vše se vyvíjí postupně a s despektem. Byť už dneska jsou některé scény předvidatelné, jedná se stále o ohromné dílo.

Mizerové II (2003)

Akčnější, zábavnější, videoklipovější než jednička. Michael Bay a jeho dvojka Martin Lawrence a Will Smith jsou zpátky. A je to jízda, která ne a ne skončit. Fanoušek akce bude nabuzenej na hodně dlouho dopředu. Dynamický střih a rychlá akce žene děj nemilosrdně dopředu což mnohý divák pomalu ani nevydýchá. Vydeoklipové záběry a nájezdy kamery dávají výsledku nový rozměr. Přestřelky a honičky v ulicích se mění ve skutečnou válku. Naše hrdiny však nic nezaskočí a jdou tvrdě za svým cílem. A nezapomenou při tom neustále hláškovat. Michael Bay tu zdůraznil svůj osobitý rukopis a stal se takovou americkou verzí Johna Woo. Akční film v jeho pojetí dostal nový rozměr a posunul se zase dál.

Úhel pohledu (2008)

Útok na prezidenta, několik výbuchů k tomu a to všechno vidělo spoustu lidí. Každý tuto událost prožíval jinak, každý ji cítil jinak. A o tom je tento snímek. Příběh sleduje nejdříve Newsroom jisté televizní zpravodajské stanice, poté bodyguarda s temnou minulostí, policistu pracující pro starostu, civilistu s videokamerou v ruce vše kolem točící, samotného prezidenta, atentátníků. Každý byl u toho, každý to viděl, každý to prožil jinak. Spousta pohledů, spousta příběhů, jejichž vyprávění vždy končí v tom nejdramatičtějším okamžiku. Vznikla tak skládačka, která se postupně dává dohromady. A o překvapení rozhodně není nouze. Snímek má spád, akčnost a dramatičnost, která nenechá vydechnout do posledního okamžiku. Dynamický střih a krátká stopáž umocňuje tempo. Vznikl skvělý thriller, který zanechá hluboký zážitek. A divák si řekne: "Sakra, to byl fofr!"

Thompsonovi: Hlad po krvi (2012) odpad!

U tohoto snímku jsem postrádal jedno, a to logiku. Děs, hrůza, strach? Ale kdepak. Jen trapnost nad trapnost. Jestli si tvůrci takhle představují upírský horor, tak jsou na tom opravdu hodně špatně. Chvílemi mi to připadalo jako pokus o Tarantina, což se ani za mák nezdařilo. Styl vyprávění hlavní postavy mi zní ve stylu: 'Můj milý deníčku.' I poměrně krátká stopáž je na tuto nepovedenost až příliš. Kdepak, vyhnout se tomu pokud možno co největším obloukem.

Street Kings (2008)

Keanu Reeves jako nekompromisní policista jdoucí za svým cílem a jak to už v podobných případech bývá nemá to vůbec jednoduché. Tentokrát je rozehrán příběh, kdy hlavní postava nemá daleko k použití pistole, a ocitá se v ohromné síti konspirace a takové zrady, kdy zkutečně neví, kdo je kdo a komu věřit. A pochopitelně, kdejaká lumpárna u které bude, mu je přišita na triko.Originální příběh to zrovna není, neboť zkorumpovaní policisté tu byli už mnohokrát. Snímek má hlavně v akčních sekvencích vcelku švih a dramatickou atmosféru, ale bohužel hluchých míst se nevyvaroval. Zpomalují tempo a zbytečně to shazuje do patosu. Každopádně se jedná o vcelku povedené akční drama, které neurazí.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (2009)

Zakončení trilogie s plnou parádou. Snímek přímo navazuje na druhý díl a žánrem se opět zcela odlišuje. Tentokrát se převážně zabývá soudní při nad událostmi s prvního dílu. Temná atmosféra je pryč, přesto se jedná vcelku o zajímavý a místy napínavý počin. Netlačí se tu vůbec na pilu a tak i přes svoji dlouhou stopáž je divák držen v nejistotě, jestli spravedlnost dostane na frak, a nebo skutečně existuje. Příběh se uzavírá. Trilogie Milénium je diskutabilní rozporuplný výtvor, který si i přes své nedostatky zaslouží obdiv a uznání.