Prší nám na lásku (1946)

Bergmanova režisérska prvotina. Nie je to síce typický Bergman, ale aj napriek tomu je tu už v pozadí cítiť niečo z jeho budúcej tvorby. Vzal si na pretras svoju obľúbenú tému - vzťahové problémy a komplikovanosti lásky, v tomto prípade v spojitosti s nie celkom ľahkou sociálnou situáciou (s dôrazom na náboženskú stránku) vo vtedajšom Švédsku, krátko po skončení vojny. To všetko odľahčenou, divákovi prístupnejšou formou, ktorú výborne dopĺňa aj naratívny tajomný sprievodca príbehom, v ktorom sa divákovi vyjaví, čím všetkým si na pozadí zlej sociálnej situácie musel zaľúbený párik prejsť, aby sa aj na nich konečne usmialo šťastie v podobe "normálneho" spoločného života. 80/100

Elisa (1995)

Becker drámy vie, to sa musí uznať. Aj z jednoduchej príbehovej premisy - mŕtva matka, nešťastné dievča v detskom domove s túžbou po pomste, neznámy otec ožran, predieranie sa životom ako sa dá.... dokázal namiešať emotívny koktejl rôznych pocitov a to na pozadí zvláštností jednotlivých scénok a v niektorých momentoch aj na prvý pohľad "čudného" správania sa Marie (napr. rozlúčkové vianoce). Ale to všetko je naozaj len prvý dojem, všetko má svoj dôvod. Elisa je preto jeden z filmov, ktorý si vyžaduje okrem iného aj veľkú dávku empatie s postavami, dokonca by som sa mu nebál prideliť nálepku psychologická dráma. Koniec s Depardieu a finálnym rozuzlením pozitívny dojem ešte vylepšil, to bola nádhera. Niekedy vážne nemusia byť veci také ako sa zdajú a kým si na niečo alebo na niekoho utvoríme názor, je treba poznať aj tú druhú stranu. 80/100

Neutečeš (2014)

Po dlhšej dobe, konečne horor so slušnou atmosférou a zaujímavou pointou. Priznám sa, takú pohlavnú nákazu by som teda nechcel chytiť. To najdôležitejšie na čom sa tu stavia je vynikajúca práca s kamerou, navodenie pocitu prenasledovania bolo miestami hodne zimomravé. Nemôžem zabudnúť ani na časté, nepríjemné zábery, keď sa hlavné postavy bavia, vedú dialóg, a len tak mimochodom sa za ich chrbtami a v zornom poli diváka začne pomaly približovať matná postava, ktorá sa pomaly zväčšuje a zväčšuje.... tá neúprosnosť hoci pomalého, ale nezvratného prenasledovania bola dokonalá a veľkou mierou tak prispela k celkovej výbornej hororovej dusnote. Veľká spokojnosť, niečo také mám na hororoch veľmi rád. 75/100

Pořád dokola (2010)

Časové slučky mám veľmi rád, pričom i námet, aj keď možno trocha klišé, má niečo do seba. Ako by sme naložili s možnosťou zopakovať si jeden deň hneď niekoľkokrát? Snažili by sme sme sa napraviť svoje chyby a konečne sa naučiť, čo má v živote naozaj cenu, alebo by sme sa stali lumpami a snažili sa situáciu využiť hlavne v tom zmysle poriadne si užiť? O tom je film. Chcelo to však ešte nejaký nápad, lepšiu koncovku a výraznejší hudobný podmaz. Škoda, premárnený potenciál, na priemer to však stačí. 60/100

Sázka (1997)

Výborná komédia. Nečakal som nič a dostal som tak veľa... Extra výživný koktejl humorných situácií a scénok, v ktorých hlavní aktéri skúšajú seknúť s fajčením. O tom, že nejde o ľahkú záležitosť sa presvedčia veľmi skoro... málokedy sa pri komédii tak nasmejem. Tu, čo scénka to záchvat smiechu. Keby nie toho pomalého, nudnejšieho rozjazdu tak idem do plna. 85/100

NON-STOP (2014)

Prvá polovica fungovala takmer dokonale. Priniesla so sebou množstvo otázok a mystérium, ktorému sa často podarilo vzbudiť zvedavosť a hlad po odpovediach. Liam Neeson vo svojej obvyklej pozícii, ktorá sa k nemu hodí hádam najviac - trocha odpadlík, ožrala, ale naproti tomu nekompromisný tvrďák a akčná mlátička. S druhou polovicou príbeh stratil dych, atmosféra trocha opadla a rozuzlenie so sebou neprinieslo nič svetoborné, povedal by som, že len obyčajný štandard a klasiku. Ale nevadí, bavilo ma to a to je to hlavné. 75/100

Sekretářka (2002)

Tak táto romantická dráma si červené čísla rozhodne zaslúži, pretože má nápad a myšlienku. Nejde o nič lacné, povrchné ani umelo prisladené. Trocha pomalší úvod ústi do peknej pointy a ako bonus k tomu divák dostane aj výborné herecké výkony a pár dráždivých záberov s M. Gyllenhaal. Netreba zabudnúť ani na humornú stránku, ktorá sa prejavila aj tam, kde som ju nečakal, niekedy aj dosť zvláštnym spôsobom. Určite zaujímavá vecička. 80/100

Nový svět (2005)

Krásna romanticko-dobrodružná dráma, pričom ak sa máme o nejakom snímku vyjadriť, že je historický, tak tento je práve jedným z nich. Do bodky presne vyrozprávaný príbeh jednej lásky na pozadí historických súvislostí v spojitosti prvého osídľovania Ameriky tak, ako ho poznáme zo zachovaných materiálov. Menej známe udalosti, alebo udalosti kde sa názory na ne rozchádzajú sa Malick snažil nahradiť najuznávanejšou verziou výkladu, prípadne sa im elegantne vyhol. Film patrí do kategórie snímkov, kde vyslovene zvádza vniesť určité melodramatické prvky a príbeh umelo dotvoriť, aby sa dosiahla vyššia sladkosť. Našťastie aj tomuto sa Malick vyhol, miesto toho vsadil na poetičnosť a romantickú zasnenosť ústrednej dvojice, čo je podľa môjho názoru prijateľnejší spôsob ako zvýšiť emotívnu stránku v romantickom filme. Samotný príbeh je dostatočne pútavý na to, aby niečo také nevadilo aj najzarytejším odporcom takýchto "zasnených" motívov vo filme. Ďalej mi nedá nezmieniť casting, ktorý bol jednoducho perfektný. Všetky hlavné postavy vo filme boli herecky priradené typovo dokonale, najmä čo sa týka indiánskeho náčelníka, Pocahontas (keď opominieme začiatok a fakt, že jej bolo vtedy len 13 rokov), Smitha a Rolfa. Skrátka, aj keď možno nejde o najkrajšiu melodrámu akú som mal možnosť vidieť, film má mnohé iné pozitíva, ktoré si zasluhujú pozornosť. Preto ho môžem len odporučiť. 85/100

Severní blata (2006)

Temná kriminálka z ďalekého severu priniesla so sebou hlavne surovú a chladnú atmosféru, ktorá bola na slušnej úrovni. Obsahovo ma však snímok až tak nenadchol. Záhada okolo vraždy starého pána a s tým spojenej genetiky síce nie je zlá, ale to rozpletanie príbehu až po konečné finále nebolo to pravé orechové. Nudné, nezáživné a miestami zbytočne komplikované. Čistý priemer. 60/100

Nabít a zabít (2006)

Humorne ladená, výborne zrežírovaná a inteligentne napísaná gangsterka, ktorá ma chytila hneď od začiatku a s prehľadom udržala moju pozornosť až do konca, a nebolo to len kvôli zvučným menám. Celkové rozuzlenie a finále bolo tiež podľa môjho gusta, takže nemám čo riešiť, konečne po dlhej dobe aj gangsterke dám veľmi rád plný zásah.