Mrtví neumírají (2019)

Celkom slušná satira na konzum, aj keď v niektorých miestach to Jim Jarmuch trocha prehnal, čo možno niekomu potom mohlo pripadať trápne. Určite ale oceňujem ten bohatý mix metafor, kde sa v jednom hrnci miesi všetko možné, od kritiky spoločenského správania až po konšpiračný fenomén mimozemšťanov šmrncnutý pár odkazmi na tradičné kultúrne dedičstvo. Tiež som si užil širokú paletu mojich obľúbených hercov, navyše ktorým často vyjde z úst aj vtipná hláška. Perfektný bol najmä S. Buscemi. Škoda toho záveru, prišiel mi už trocha za čiarou a neoslovilo ma to, hlavne v súvislosti s narážkami na autora, čítaní scenára a pod. Lepší priemer. 65/100

Srážka s láskou (2019)

Ja si na rozdiel od väčšiny myslím, že v tomto prípade ide o relatívne originálnu romantickú záležitosť, ktorá sa nedržala žiadnej šablóny. Samozrejme, nejaké spoločné znaky s Rogenovými filmami tu sú - drsný často až fekálny humor, sexuálne narážky, ulietavanie na absurditách.... no v tých ďalších veciach celkom svieže pohladenie. Skrátka veľmi dobre sa na to pozeralo a ako bonus sa človek aj nasmeje. Nadpriemer. 75/100

Závěť doktora Mabuse (1933)

Vidím to tak na polovicu. Je jasné, že Fritz Lang bol skvelý režisér, čo sa tu prejavilo hlavne po technickej stránke. Niektoré scénky predčili svoju dobu, to bez debaty. No ten príbeh ma vôbec nezaujal. Už od úvodu mi to prišlo chaotické a nezáživné, jeden dialóg hneď za druhým, ale prišlo mi to akoby bez nejakého kontextu - také konanie jedno cez druhé. Zločiny podľa návodu tajomného "blázna".... Ani k záveru sa to nezlepšilo, aj keď to začalo dávať zmysel. Priemer. 60/100

Brianova píseň (1971) (TV film)

Taký malý veľký film. Životný príbeh Briana Piccola ma síce nijak zvlášť nenadchol - výrazne zjednodušené, málo dramatických scénok, slabšie športové napätie.... no záver ma prekvapil svojou ťažkotonážnou náložou v podobe emócií. Vôbec sa nečudujem, že je tento film v Amerike tak známy a uznávaný (aj keď nevyhral žiadnu cenu). Slabší nadpriemer. 70/100

Tajemství hrobky (2006)

Na televízne spracovanie a také cukríkovité podanie to nebolo vôbec zlé. Príbeh nenudí, vystupujú tu zaujímaví herci (napr. Max von Sydow, Lungren, Ornella Muti...) a nechýbajú tu ani osobné súboje. Ide o taký ukážkový prototyp vianočného kresťanského filmu, ktorý nikoho neurazí a má potenciál zabaviť aj ostatných. Lepší priemer. 65/100

Parazit (2019)

No konečne som sa dočkal niečoho lepšieho aj z môjho najmenej obľúbeného filmového svetadielu. Film Parazit krásne vykresľuje niektoré aktuálne spoločenské pomery, hlavne majetkovej povahy, pričom sa nezabudlo ani na rozbor a vývin charakteru jednotlivých osôb. A pre mňa je určite veľkým plus aj to, že som nemal môj obvyklý problém s rozpoznávaním tvárí, keďže tu vystupovalo relatívne málo ľudí a navyše v každej vekovej skupine boli iba tak 1-2 postavy, takže to bolo pekne rozdelené. Najviac ma bavila prvá polovica, keď našli v suteréne tých ľudí, dej akoby trochu upadol, ale záver v tomto smere zase mnohé vylepšil, ten bol vynikajúci. Slušný nadpriemer. 80/100

Fotograf (2014)

Ťažko sa mi k tomu vyjadruje. Bolo tu cítiť snahu autorov o to, čo najviac dejovú linku zahaliť do rúška tajomstiev, no žiaľ nie všetko sa zadarilo. Oceňujem najmä originálny rozprávačský prístup, kde sa veľmi dobre striedali flashbacky do minulosti s prítomnosťou, čo celému príbehu dodávalo šmrnc. No tie jednotlivé nitky celého príbehu, ktoré sa zo spoločného klbka postupne rozmotávali, ma až tak nebavili a záver už vonkoncom nie. Riadny guláš teda, miestami až moc prekombinované. Taťjana Arntgolc je ale kus, to sa musí uznať... Slabší priemer. 55/100

Ghoul (2015)

Fakt nechápem, kto na tomto čo vidí. Najväčší problém sa mi zdá v tom, že sa tu nepodarilo zbudovať adekvátnu atmosféru, v tom prípade by ani tak nevadila úbohá dejová linka. Príbeh sa motá len okolo partičky mladých ľudí s vopred jasnými charaktermi podľa ošúchanej schémy (povahovo silnejšie a rozumnejšie dievčatá, vystrašený mladíček, blb...). Do toho si prihoďte Čikatila - ukrajinského masového vraha, a hneď dostaneme frašku ako hrom. Celý čas je to len o pofľakovaní po dome, oprave generátora, rozpáraní mačky a o strašení a sedení veštice za stolom. Ako-tak sa podaril iba samotný záver, najmä to pobehovanie v podzemnom tunely. Podpriemer. 40/100

Mia a bílý lev (2018)

V škatuľke rodinných filmov príjemný prírastok, aj keď v tomto prípade by som o nejakom extra dobrodružnom vyžití nehovoril. Skrátka je to o dievčinke, ktorá si konečne v Afrike dokázala nájsť zvieracieho kamaráta, a ktorého sa potom v závere snaží zachrániť. To je celé. No veľmi dobre sa na to pozeralo, aj keď to bolo také skoro priam až kresťansky cukríkové. Aj dievčatám sa páčilo. Slabší nadpriemer. 70/100

Bažináč (2019) (seriál)

Pre mňa osobne obrovské sklamanie. Od "bažiňáka" som teda čakal podstatne viac. Príbeh v jednotlivých epizódach ako aj celkovo nebaví, nemá to šmrnc, pútavosť postáv, nápad, napätie a ani dobrú mysterióznu atmosféru. Pár zábleskov tu síce bolo, ale nič, čo by si človek pamätal. Totálny prepadák. Jediné čo treba oceniť je technická stránka a pár vydarených hororových scénok. To jediné sa ako tak podarilo. Na dobrý seriál to je ale málo. Veľmi slabý priemer. 50/100