• Krátkometrážní

Shazam! Hněv bohů (2023)

Fakt mě to neustále udivuje, jak si dokážu na 100% užít film, jenž má zde potupné hodnocení (např. i Morbius) a naopak usínám u těch, které jsou oslavovány jako filmy dekády (Guardians Vol 3). Možná jsem měl nízká očekávání, protože mimo hodnocení, Shazam nevypadal nijak významně, ani trailery tomu nepomohly. Avšak první Shazam mi připadal jako pohodový vánoční film pro celou rodinu (což k dětinskému charakteru v komiksu prostě patří) a od druhého jsem čekal tak nějak to samé. A to se i tak nějak splnilo, ale polepšili si se skvělým humorem, větším rozpočtem, dost originálními padou...šicemi (s twistem) a nebyl zde ani tak kladen moc důraz na nějakou love story, či "rodinné" city. Zkrátka film rychle odsýpal, a byl jsem rád, že se vrátil i Djimon Hounsou, jehož postava sršela elánem každou vteřinu, takže mi vůbec nevadilo nějaké "zmrtvýchvstání" (které je u ostatních poměrně unavující). Jediné, co mi možná tak vadilo byla přítomnost jisté JL postavy, která ve filmu nemá žádnou roli, ale ve finále dost ovlivní příběh, což není moc organické. Ale jinak se jedná o skvělé Dc osvěžení a moc mě mrzí, že už Zachary Leviho nejspíš neuvidíme (a ani Marka Stronga), i přesto, že potitulkové scény naznačují opak. Kam se na něj hrabe Black Adam.

Legenda jménem Vox Machina - Série 2 (2023) (série)

Druhá série je asi o dost poutavější, ale má stejné chyby jako ta první. Tedy, že hrdinové jsou nesmrtelní. Kdykoliv se na ně přihání jakákoliv apokalypsa, všechny "normies" (např. obyvatelé města) umírají po tisícovkách, ale Vox vydrží ustát cokoliv, ať už polití kyselinou, nebo průlet několika zdmi. A ano, když epizoda skončí tím, že nějaká postava tragicky zemře, začátek další epizody tuto "epickou" smrt smete ze stolu. Což dost sráží napětí, a toho je škoda. Co se mi určitě líbilo bylo prohloubení postav, kdy snad každý charakter dostane svůj arc, který ho nějak výrazně pozmění. Oblíbencem je tentokrát definitivně Vax, jeho linka spojená s Matron of Raven's je definitivně nejvíc cool a jsem zvědavý, kam povede. 75%

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

''Did it look cool?'' No, Peter, it didn't. A ano, stejně jako všichni zde jsem také u filmu brečel, ale spíš kvůli tomu, že jsem potřetí naletěl zdejšímu přepálenému hodnocení.

Malá rybka (2020)

Myšlenka je zajímavá, asi nejvíc mě zaujalo, jak z poměrně romantického naladění v některých sekvencích může film přejít až do thrillerového napětí. Trochu mi zkazilo zážitek, že jsem se na film koukal ve vlaku, takže některé sekvence jsem neslyšel, i tak jsem si ale užíval výkony jak O'Connella, tak i Oliviy Cooke. A konec byl pěkný mindfuck, takže ve výsledku spokojenost.

The Mandalorian - Season 3 (2023) (série)

Zkusím to pojmout metaforou. Máme šťavnatý steak (Moff Gideon) a suché brambory (side questy). Tahle série nabízí hlavně ty brambory, a když se jimi na začátku přecpeme, tak to ani jakž takž šťavnaté poslední dvě epizody nezachrání. Celou sérii se těšíme na progres Moffa Gideona a místo toho dostáváme nudu, týkající se bezvýznamných pirátů, či záchrany kuřat. Asi bylo jasné, že to hvězdnou druhou sérii nemohlo překonat, ale i přesto se to mohlo ubrat zajímavějším směrem. Jon Favreau navíc naznačil, že nemá v hlavě konec, takže může Mando pokračovat donekonečna, což mě výrazně znepokojuje. A Grogu už je zde úplně k ničemu.

The Gray Man (2022)

Úplně jsem se chytal za srdíčko, když v Praze rozstříleli šalinu směr Vozovna Bohnice.

Star Wars: Vadná várka - Série 2 (2023) (série)

Zezačátku jsem Bad Batch dost hltal, ale to jen kvůli Filonimu a faktu, že se jedná o Star Wars. Když se ale podívám kritickým okem, tak mi to připadá, až trochu moc jako seriál pro děti, s výrazně klišovitými postavami - silný tupec, hacker, roztomilé děcko, alpha leader a podobně. Druhá série se od té první výrazně neliší, pořád je tu řada nudných misí, které nemají žádný účel k hlavnímu příběhu a vše je vyřešené utíkáním a pew pew. Nejlepší epizody jsou ty politické, které řeší (ne)užitečnost klonů, které jsou výhradně soustředěny na Crosshaira. Bohužel těch je tu jen pár (asi jen 4) a zbytek je nudná vata, naštěstí zakončená napínavým finále.

Nikdo (2021)

Hutch je o dost víc charismatičtější než John Wick, a jakožto family man působí i věrohodněji. Film začíná dost slibně a rvačka v autobusu slibuje surovější akční scény, než současné kino rubačky, kde je hlavní hrdina neporazitelný. Když se ale film přesouvá do finále, akce je až příliš, a je to snad úplně stejná střílečka, jako John Wick, což potom nepřekvapí, že je do od stejného scénáristy. Takže ikdyž se sem tam vyskytne nějaká cool scéna, jediná skvělá věc, kterou film nabízí, je Bob Odenkirk.

Iron Man (2008)

To, co to všechno odstartovalo. Zajímalo by mě, jak by dopadl svět, kdyby Iron Man dopadl tak jako Muž z Oceli, tedy konkurenční svět u Dc, který po slabých tržbách ihned přestavoval svůj svět, což nakonec nedopadlo nijak dobře. Z 99% je možné děkovat samozřejmě Downeymu, který je pro roli perfektní, i tak by mě ale zajímalo, jak by v roli vypadal Tom Cruise, když byl ještě o X let mladší. Obsazení je slušné a doteď mě mrzí, že se Terrence Howard nesmířil se svým prozatímním platem, protože na to až do současnosti doplácí (zkrátka nejsem moc velký fanoušek verze Dona Cheadle). Jedná se určitě o brilantní start MCU, jeden z nejlepších originů a patří do doby, kdy všichni slintali u jakékoliv scény, kde si Tony nahazuje oblek, v posledních filmech už Iron suit působí dost uměle, takže na tenhle film ještě vzpomínám ve velmi dobrém světle. 90%

Na seznamu smrti - Série 1 (2022) (série)

Dalo by se to popsat jako updateovaná verze Punishera, i přesto, že Prattův Reece není tak brutální, a má nádor na mozku, což nabízí dost komplexnější pojetí a prohloubení příběhu. Je to sice revenge-story, avšak není to nějaké tuctové béčko z osmdesátek. Možná se jedná o Prattovo nejlepší roli (alespoň lepší, než Star-Lord, či Jurassic World), a tu velkou serióznost jsem si u seriálu užíval. Osm epizod bylo tak akorát, a herecká esa (Taylor Kitsch, Jai Courtney, LaMonica Garrett a Sean Gunn) potěšila.