Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krátkometrážní
  • Fantasy

Něžný bar (2021)

Po Last Duel a Tender Bar, Ben Affleck dokazuje, že nepotřebuje temného rytíře, aby stále rozjížděl svoji kariéru. Na padesátku je to neskutečný štramák a taky jsem rád, že jsem konečně našel film, u kterého si má rodina nemyslí, že koukám jen na "brutální výplachy pro děti." (ale samozřejmě mě u tohohle filmu zaujali obzvláště Batman, Cyclops a Wilder :))

Bullet Train (2022)

Jak to shrnout? Tohle je snad ten nejnahláškovanější film, co jsem kdy viděl. A polovina hlášek pochází z Mašinky Tomáše. Je tu perfektní obsazení, výtečná akce, super camea a pokud je ve scéně Pitt, Taylor-Johnson nebo Henry, budete se smát skoro pořád. Vytknul bych snad jen trochu odlehčený konec, ale jinak se tohle rve s Batmanem o titul Film Roku. Best characters: The Elder & Lemon. ''Excuse me?'' "(...)"

Top Gun: Maverick (2022)

Fakt hodně mě navnadily recenze a Toma Cruise díky Mission: Impossible zbožňuju čím dál více. Původní Top Gun jsem neviděl a ani neplánuju, hodně lidí mi poradilo, že na originál film až tak moc nenavazuje, vše lze pochopit a že si film užiju i bez znalosti původního snímku. Nestalo se. Připadám si, jako by děj vymýšlel někdo 100 let zpátky, protože to na mě působilo strašně old-school. Byl zde trochu cítit pokus o nostalgii, myslím spíš skrz hudbu a dlouhé záběry na staré známé tváře (obzvláště barmanka a Iceman). Jinak jsem ale při filmu usínal / umíral nudou, zejména kvůli faktu, že mi akce nepřipadala vůbec napínavá. Jak může někdo nezívat u ''akce,'' která spočívá v dlouhých záběrech na Cruise nacpaného v kokpitu stíhačky? Prostě akce s tímto typem letadel mi nikdy nepřipadala moc nervy drásající, tak jak zřejmě (při pohledu na hodnocení) pro všechny ostatní. 50% jen kvůli Cruisovi a Tellerovi.

plakát

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Těšil jsem se po prvním traileru na maximum všeho dobrého, co může první Star Wars seriál o Jediovi nabídnout, a o to větší to bylo zklamání.  Asi každého napadnou logické lapsy. Každá epizoda má moment, kdy se chytáte za hlavu. Ať už maraton-vyhrávající 10-letá holka, či milion útěků, které by se zvládly vyřešit (ze strany padouchů) pomocí mávnutí ruky. I přesto mě úplně nejvíc dostal ten depresivní vibe. Samotný Kenobi, který se ještě po 10 letech psychicky zotavuje z posledního souboje s Anakinem (a dopady Orderu 66), vlastně samotný Ewan McGregor je asi moje nejoblíbenější Star Wars postava. Dalo se čekat, že první dvě epizody budou rozjezdové, a tím pádem akce s lightsabery dostáváme minimum. Třetí epizoda už se ale příjemně rozjela (proto mě překvapuje zdejší hodnocení). Hodně jsem se těšil na Inquisitory, kteří ovšem po celý seriál nic nedokázali. Vzhled Grand Inquisitora mi až tak nevadil, to spíše fakt, že je zde Rupert Friend absolutně nevyužitý, jak v akci, tak v příběhu. Co zde dělá Fifth Brother? Taky nic, jen bručí. Místo toho je tu Reva, u které mi nezáleží na její barvě pleti, ale její příběh nestál skoro za nic (její ''pomsta'' ve finále neměla logiku). Finále se naštěstí jakž takž povedlo. Ale v celku se jedná o zatím nejhorší D+ seriál, a pokud je třeba něco z něj doporučit, tak pouze výkon Ewana McGregora a scény s Vaderem. 7/10

Vřískot (2022)

Nejnovější Scream měl dost pozitivní reakce, takže i přesto, že nejsem fanouškem a neviděl jsem ani jeden předchozí díl, nebylo problémové se chytat v příběhu. Postavy jsou celkem ok, docela rychle to utíká, akce je dost, ale to je tak všechno. Samotný motiv Ghostface je dost zvláštní a docela mě štvalo až trochu moc násilné ''breaking the 4th wall.'' Jakože když postava vysvětluje, co to znamená remake + sequel (requel), vysvětluje návrat původních postav série, což se ve výsledku stane v samotném filmu, to je prostě až moc do očí bijící. Asi je to mnou, ale málokterý horor mě v současnosti vyděsí. Možná je to tím, že jsem se na to koukal ráno, nebo se před každým hororem obrním (skoro až brain-dead), takže na mě scény vůbec děsivě nepůsobily. Útoky Ghostface jsou naopak skoro až směšné, protože skáče z úplně nesmyslných lokací, třeba vyskočí zpod dveří (pohodlných pro záběr, ale nesmyslné pro napadeného), proletí oknem atd. Na to, jak má útlý kostým tak je k mému překvapení i neprůstřelný... Jinak se většina postav chová dost idiotsky, takže dopředu víte, kdo kdy zemře. Všichni se chovají jako experti na horor, a pak jdou sami ven, kde se toulají tmou... P.S. Jak může někdo mluvit i poté, co ho někdo dvacetjednakrát (počítal jsem to!!!) probodne? I přesto to byl docela cool moment. To ovšem nezachrání tenhle film.

Captain Marvel (2019)

Všichni nejsou nadšení z Brie Larson, ale řekl bych, že výběr nové tváře pro potenciálního leadera Avengers se náramně povedl, ikdyž je pravda, že by se mohla více usmívat a být trochu lidštější. Návrat do 90. let byl docela svěží a dal příležitost pro dost krutých vtipů. Sam Jackson dostává po dlouhé době prostor jako nikdy předtím, a ikdyž se jeho věk potvrzuje na akčních scénách, pořád je strůjcem těch nejlepších hlášek. Zklamala mě snad jen jedna věc, a tou je záporák. Tedy ne ten pravý, který se odhalí až po dvou třetinách filmu, jehož herec patří k jedněm z těch nejlepších, ale myslím Skrully. Skrullové jsou v komiksech ti nejodpornější padouši, kteří zatápěli Avengers jako nikdy předtím (kdo zná Secret Invasion... ví). Ale tady z nich nic takového nebylo, ale nemůžu prozradit více, aniž bych nezkazil překvapení, které ve finále naštvalo leckterého Marvel fanboye. Těšili jste se po CA: Winter Soldierovi na odhalení, jak Fury přišel o oko? No, tak se radši netěšte :)

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Není to Marvelovka, která nestojí za shlédnutí, ale asi bych napsal podrobnější komentář po druhém shlédnutí. Možná jsem byl trochu ve špatné náladě, ale prostě mě to až tak moc nenadchlo, tak jak by mělo. Mám trochu obavy, že už jsem z MCU filmů vyrostl. Ne, že bych řval na všechny ''This isn't Cinema,'' ale už jsem zkrátka komiksovkama přehlcený, a ještě více mě děsí budoucnost, kdy budeme dostávat 4 (MCU) filmy ročně, s další kupou seriálů, pak ještě Dc Comics, Sony a další.... A všechny jsou vesměs stejné, happy end, damsel in distress (dobře, teď už tak moc ne) a řada dalších klišé. Zkrátka dnes vše musí být větší a větší, barevnější a CGIovější, což už mému oku tak nelahodí. Zkrátka se teď víc těším čím dál více na ''malé'' filmy, nikoliv eventy, kam by Strange definitivně spadal. Takže když vyjde Joker a The Batman, tak skákám do vzduchu, ale když vyjde Shang-Chi (s armádami draků čico) či Flashpoint, tak mě to tak ''epické'' nepřipadá, což před deseti lety, by to asi bylo naopak. Je těžké hodnotit tento film, a nezacházet do spoilerů. Trochu se mi nelíbil výběr padoucha. Na jednu stranu se mi líbí, že tu máme jakousi Občanskou válku mágů, ale na druhou stranu mi ten obrat připadal strašně nepřirozený, a fakt doufám, že z tohoto mága neudělají zase v budoucnu hrdinu, a vymluví se na ''posednutí něčím,'' jako to bylo u Lokiho s Mind Stonem (který teď definitivně spadá do ''hrdinské'' sféry). Nakonec jsem se rozepsal, takže to jen ukončím with a sad fact. Illuminati mě vůbec nenadchli. Na to, že jsou to nejchytřejší hlavy vesmíru, z nich udělali pěkné idioty, kteří měli asi jen 2 minuty z celého filmu, takže ani nebyl čas si je zamilovat. Ale aspoň jsem rád, za jejich obsazení, které se mi u všech líbilo na jedničku. Jen doufám, že se Patrick Stewart (to není spoiler!) do MCU už nevrátí, protože je na roli moc starý, a ocenil bych nějakou změnu, nikoliv návrat těch OG. Takže kdyby to bylo Multiverse Cameo, tak se smířím se Stewartem, Fassbenderem, McAvoyem či Jackmanem, ale ať si MCU vytvoří svůj originální image, těchto skvělých postav.

plakát

Moon Knight (2022) (seriál)

Ve finále bych to zatím zařadil do topky Disney+, avšak i přesto mě tento seriál v ledasčem zarmoutil. Samotný Moon Knight (nebo Mr. Knight, prostě jakékoliv alter-ego) se zde moc neobjevuje, nelze říct, že by tu nebyla akce, avšak na jednoho z nejbrutálnějších street hrdinů, jsem čekal trochu víc. Hype pro tento seriál byl nepřekonatelný (tento rok jsem se více těšil snad jen na Batmana, a teď i Kenobiho), a bylo to ještě více posilováno přirovnáváním ke stylu Daredevila, a samotný Feige sliboval ''nejbrutálnější a nejtemnější vibe.'' Seriál si užijete naplno, když ani jednomu z těchto výroků neuvěříte. Musíme se smířit, že Marvel nám na D+ servíruje spíše jen jednohubky, které vyplní mezery při čekání na filmy. Takže nic hlubokého jako u Netflixu zde nedostaneme, to ovšem nezabrání hlubšímu porozumění psychologického rozpoložení menších postav Marvelu. A já zase čekal něco ''epického,'' což mi zkazilo výsledný dojem. Disney je Disney, takže temnotu či brutalitu zde nelze čekat (o to více překvapí R-kový Deadpool 3 a ještě více ne-R-kový upírské-hlavy-stínající Blade). Když se ale odprostím od svého očekávání, tak seriál nabídl zajímavý pohled na nového hrdinu, kde není ani zmínka o ostatních Avengers, takže to působí jako fajn odpočinek od zachraňování světa (i přesto, že finále muselo být jako vždy mega...velké). Oscar Isaac to zahrál na jedničku, ikdyž mě roztěkané šťěnátko jménem Steven ze začátku pěkně štvalo, a vždycky jsem chtěl na scéně Marca Spectora. Ostatní postavy byly také fajn, ikdyž bych byl radši, kdyby se každý nakonec nemusel stát nadpřirozeným bojovníkem. 80%

Morbius (2022)

Film pro mě neměl chybu. Možná ta druhá potitulková scéna se snažila kopírovat nástup Avengers, vše co předchází předtím je perfektní. Asi nejvíc mě zaujala ta serióznost, kdy po celý screen time, nejsou nějaké stupidní vtipy, které kazí atmosféru. Je to o upírovi, který se snaží vyléčit, takže jsem rád, že nám necpali nějakou dětinskost. Akce je fantastická, Ty rozmazané cákance mě zaujaly více, než mnozí jiní speedsteři. Zbývá pochválit asi jen obsazení - Jared Leto a Matt Smith (!!) podávají znamenité výkony (obzvlášť Smithovo tanec byl freaky). Naštval mě pouze fakt, že ikdyž byl film v kinech asi jen 20 dní, tak dnes najít promítání v Brně je téměř nemožné. A dávat film od 12 let v deset večer mě taky moc nenadchlo.

Reacher (2022) (seriál)

Trvalo jim jen čtyři epizody, než se spolu vyspali. Nečekané... Reacher na mě působí všemi dojmy. Jde vidět, že se jedná o vysoko-rozpočtový seriál, kde bylo investováno mnoho peněz do r-kové akce. Ale nějak moc jsem tu Reacherovo super-inteligenci vůbec nekoupil. Prostě na mě nemá charisma, i přesto, že v Titans byl dost super. Je tu pár slušných zvratů, smutných záležitostí, ale v podstatě se hlavním postavám nic závažného nestane. Taky mě štvalo, že kdykoliv je potřeba nějak vyvrcholit scénu, scénárista se chopil jediné věci, a to tak, že postava X dá někomu přes držku. Takže situace, které by šlo vyřešit mírumilovně jsou místo toho překonány bezmyšlenkovitým fackováním. Reacher na sebe nechce upozorňovat, a i přesto se v nějakém bistru popere s pěti namakanými burany. Takových ''řešení'' je tu spoustu. Takže jo, akce super, ale to ostatní, nic moc. Herecké obsazení je ale dost dobré, a jsem rád, že Malcolm Goodwin si po iZombie našel další byznys.