Gladiátor (2000)

Nemůžu jinak, než za plný počet. Takhle povedenou mlátičku s takhle povedenou dějovou linií jsem neviděl už hodně dlouho.

Memento (2000)

Parádní snímek. Když se člověk neztratí v tom guláši scének a dokáže malinko filosofovat, pointa celého filmu opravdu stojí za to.

Mirai nikki (2011) (seriál)

Tohle anime jsem zařadil mezi své top z několika důvodů. Především se jedná o originální nápad a už to něco znamená pro výslednou kvalitu. Zároveň jsem dost maniak přes různé sci-fi sny jako je cestování časem, teleport. atd. Mirai Nikki je v podstatě o denících, které vám předpoví budoucnost, ale když se nad tím zamyslíte, je to do jisté míry také time travel. Kolik z vás už snad někdy přemýšlelo nad tím, že by pomocí stroje času natipovali správná čísla do loterie, či něco podobného? Dále jsem si dost oblíbil hlavní hrdinku Yuno. Může se to zdát šílené, ale trocha krve tomu neuškodila, ba naopak.

Steins;Gate (2011) (seriál)

Ze začátku dosti pochmůrné, prvních pár epizod jsem měl v podstatě docela pochybnosti, jestli tohle je opravdu to natolik slavné anime, o kterém všichni básní. Pak se z toho ale stala zajímavá, vtipná a inteligentní výprava časem (dost hrubě řečeno, samotné anime to vysvětlí perfektně). Nemohl jsem než si nezamilovat Makise Kurisu, která i přes to, že byste ji označili jako tsundere, měla naprosto unikátní a roztomilý charakter. Veliké plus je samozřejmě to, že tu nejsou žádné "obyčejné" postavy, které najdete v každém druhém anime. Myslím, že si #2 v mém žebříčku určitě zaslouží.

Death Note - Zápisník smrti (2006) (seriál)

Nehorázně krutá psychologická bitva dvou génií, která občas nutí člověka se trochu pozastavit a zamyslet. Jeden je extrémně motivovaný student, který se snaží změnit svět pomocí Death Note (zápisníku smrti), kam stačí napsat pravé jméno oběti a znát jeho tvář, druhý je nehorázně vypsychovaný mladý detektiv ve stejných letech, stojící naprosto na pokraji společnosti a s anonymitou tak brutální, že ho snad nikdo jiný nezná jinak, než pod pseudonymem. Strašně jsem to žral, ovšem poslední třetina epizod byla malinko slabší. I tak si ale myslím, že si 5 hvězd zaslouží.

Insomnie (2002)

Jak byste čekali od Nolana, je Insomnia velice vyjímečnou detektivkou. Je hezky vidět, jak lidská psychologie funguje. Když něco spácháte, ale neúmyslně, často se k tomu raději nepřiznáte, jelikož bůh ví, jak to vyhodnotí ostatní. Ta tvář po několika dnech nespavosti, to bylo něco unikátního. ;)

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Myslím, že tady není co řešit. Tohle prostě musí vidět každý - hvězda mezi hvězdami. Moudrá slova M. Freemana mě donutila ho ještě víc zbožňovat. "Venku nejsem nic, tady mě všichni znají jako chlápka, co dokáze obstarat cokoli." Plus to, co se stane na konci, je prostě dechberoucí.

Nespoutaný Django (2012)

Velice hezky natočený snímek. Musel jsem se smát, když jsem viděl Samuela L. Jacksona, který vyhání černochy z pozemku svého pána. To, co se stalo na konci, to jen tak někde neuvidíte. Po mě naprostý vrchol Tarantinovy režisérské kariéry.

Iron Man (2008)

Jelikož podobné sci-fi naprosto žeru, byl pro mě Iron Man naprostá topovka. Prostě to, jak Tony začal, kdo byl před tím, než vlezl do obleku, tohle všechno mi přišlo naprosto úžasné. Hodnocení komunity se mnou sice nesouhlasí, nicméně já hodnotím díly takto: 1 > 3 > 2.