Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Hned ze začátku musím důrazně říct, že nesouhlasím se jménem „Návrat prvního Avengera“… Proč sakra všechny země, ve kterých se film promítá, mají v názvu „Winter Soldier“ a češi musí být vyjímkou? Od samého začátku, kdy byl film ohlášen, se jasně vědělo, že podtitul filmu zní „Zimní voják“. Překlad do češtiny mi v tomhle případě vůbec nevadí. Proč tedy tupci z Falconu pojmenují film úplně jinak, než se vlastně jmenuje? Teď už k filmu samotnému. Hned první zápletka se nese ve špionážním duchu. V podstatě nejde o nic důležitého, i když všechno v tomto filmu souvisí se vším. Tato zápletka nám ale důrazně předvede, že je Cap pořád ve formě a jen tak něco ho neskolí, dokonce ani kanadský MMA zápasník Georges St. Pierre, který se ve filmu objeví jako záporák. Capova fyzička je velmi vidět v jeho soubojích, kdy odpravuje jednoho protivníka po druhém. Možná bych ho přirovnal k atletičtější a mnohem silnější formě Banea z TDKR. Rozpočet filmu byl o 30 milionů dolarů větší, než jednička. Další scény nám také prozradí proč. Mluvící auto totiž neměl jen David Hasselhoff, Knight Rider už je i Nick J. Fury, kterému jeho Chevrolete hlásí, že po masivním útoku nepřítele na voze nefunguje nic, než klimatizace. Když Furyho Kita zničí asi 10 policejních aut, a v následné honičce jich další desítky zdemolují, připadáte si jako v Kobře 11. Žeby pár policejních aut a jeden mluvicí Chevrolete zařídil skok v rospočtu o 30 mega? Nic průlomového a předraženého se totiž oproti prvnímu Capovu snímku ve filmu neobjeví. Snad jen mobilní telefon, který dokáže naskenovat číselník od dveří a pomocí otisku prstů zjistí, jaká číselná kombinace přemluví Sezama otevřít ty proklaté dveře. Nokia už ohlásila vývoj této technologie ale IPhone ji žaluje za ukradení jejich patentu (Apríl už byl?). Konečně přicházi na scénu Zimní voják, který ve filmu vypadá mnohem drsněji, než na obrázcích či v trailerech. Tma kolem Vás, napínavost děje a celkové cítění toho filmu Vám jasně dává najevo „hele čum, to je ten prďola, co tady čepuje to pívo“. Tenhle prďola ale netočí orosený půllitr, tenhle magor zatočí se vším, o čem myslíte, že je v Marvelovce posvátné, a smrt Furyho není výjimkou. Už vůbec by nikdo nečekal, že když Cap v jeho prvním filmu utne hlavu Hydře, narostou jí v dalším jeho filmu hlavy dvě. Problém Capa byl ten, že těch hlav bylo trochu víc. Abych to uvedl na pravou míru, tak těch hlav bylo daleko víc, protože jediný, kdo po něm nešel, byla Black Widow a nový parťák Falcon. Cap zjistí, že Hydra a S.H.I.E.L.D. jsou jen dvě strany jedné mince a pokud nezakročí, nastane genocida v podobě 20ti miliónů mrtvých, kteří nemají stejnou ideu jako Hydra. Každá postava, ať už klaďas (moc jich tu není) či záporák, tohoto filmu má motivaci bojovat. Hydra bojuje protože 70 let dřímala v ůtrobách nečeho, co Ameriku chránilo. Bojuje proto, že má žezlo moci na dosah. Cap a jeho sebranka je na tom úplně opačně, nemají totiž nic, ale bojují za všechno a proti všem. Když k tomu přidáme pár nostalgických výkřiků jako „Bucky, vždyť mě znáš“ nebo „Carterová, dlužíte mi tanec“, polepíme to trochou vtipných WTF momentů, ve kterých Stan Lee v podobě hlídače muzea asi příjde o práci, zbyde jen pár vad filmu, které už hravě skryje velmi dobrý dojem ze Zimního vojáka a jeho soubojů s Capem. Zrovna souboje těchto dvou hlavních aktérů jsou velmi kvalitní a detailně propracované. Akční a bojové scény jsou v tomto filmu prostě úžasné. Fanda Mortal Kombatu a jiných bojovek prožije orgasmus, protože by oba s přehledem porazili i samotného Sub Zera. Fanoušek komiksu si pošmákne také a běžný divák si řekne, že oba zúčastnění popírají jakékoli fyzikální zákony. Co musím filmu upřít je kvalita 3D. Když jdete do 3D kina na 3D film, čekáte, že bude aspoň jedna příležitost chytit štít nebo se mu třeba vyhnout. Prostorově do plátna byl film zpracován na výbornou, prostorově před plátno ale nebylo na co koukat. Závěrečná scéna, kdy Cap padá do vody a kolem něj jsou padající střepy, to byl snad jediný efekt před plátnem. Tohle si ale můžu doma pouštět na TV a nemusím za to platit nekřesťanské peníze. Naprosto fascinující je ale potitulková scéna, díky které odejdete z kina naprosto vykolejení. Pokud totiž znáte obsazení Age of Ultron, budete se divit, co dvojčata dělají v laboratořích Hydry a proč už svět není o vojácích a superhrdinech, ale je právě o nich. Podtrženo sečteno, Captain America: Návrat prvního Avengera je doposud nejlepší film, z produkce Marvelu. Když jsem slyšel první kritiku, která hlásala, že není co kritizovat, nevěřil sem. Teď jím ve většině případů dávam za pravdu. Musím říct, že Fáze 2 je velmi dobře rozjetou partií a jsem zvědavý, jak dopadnou ostatní Marvelovky. Cap totiž teď nasadil laťku hodně vysoko a nebude lehké, mu konkurovat. Proto se bojím, že ve srovnaní s Capem nedopadnou Guardians of the Galaxy vůbec dobře a diváci nebudou mít takové pochopení pro vesmírnou střílečku se spackaným dabingem. 90%

Grave Encounters 2 (2012)

Tohle dělá prvnímu dílu ostudu. Ačkoli všichni víme, že je to nahraná sračka, která má za ukol vydělat keke, v jedničce vše funguje víc, než by kdo čekal. Tohle je uplny opak. Nápad to mělo, potenciál díky prvnímu dílu taky, bohužel nevyužito, takže to dopadlo, tak jak dopadlo.

Kačer Howard (1986)

Proč ne? Tohle si pamatuju z dětství. Jako komiksovej fanda jsem se na tento snímek opět podíval. Parádní oddechová záležitost. Návrat do dětských let, díky kterému nostalgicky zavzpomínáte na tehdejší dobu. Nic moc efekty, nic moc výkony, hrozné kamery, ale má to své kouzlo. Navíc miluju mladou Lea Thompson.

Temné nebe (2013)

Žádné umělecké dílo to není, ale taky si na nic umeleckého nehraje. Scény, ve kterých se máte bát fungují. Bojíte se, čekáte, co se stane. Občas následující FRAME přesně odhadnete ale to na celkovém dojmu neubírá. Tohle od takovejchle filmu přesně očekávám. Škoda jen, že se tohle téma objevuje víc a víc. Neříkám, že je to ohrané, spíš bych chtěl aby mě film něčím překvapil. Nepřekvapil, což je chyba, a i když ho sice řadím k těm lepším, není to uplně ono. Existují dvě možnosti. Buď jsme ve vesmíru sami, nebo nejsme. Obě jsou stejně děsivé.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

Hodnocení tohodle seroše jsem dvakrát měnil... První tři série opravdová paráda 4*... atmosféra, děj, obsah, postavy. všechno bylo výborné.. čtvrtá série byla trochu matoucí, člověk se trochu ztrácel, bylo tam víc WTF momentů. Zkrátka, šlo vidět, že už trochu neví, kam dál, nebo jak to natáhnout do velkého finále..3*.. Pak přišla pátá řada, která mě sice trochu zklamala skrz velký skok v čase a ději. Ale o to byla napínavější, atmosferičtější a neuvěřitelnější... škoda že měla poslední řada jen 13 epizod... když jsem porovnal všechno objektivně, zjistil sem, že lepší seriál o nadpřirozenu a scifi opravdu není. Akta X jsou sice fajn a každej to k tomuhle přirovnává, ale pokud bych to měl přirovnat já, je to uplně jinej šálek čaje a porovnat to prostě nejde.. Akta x 89% / Fringe 90%.... 5* naprostá paráda

Podfukáři (2013)

Geniální. Takovej pocit máte z filmu, když hodinu a půl čumíte na bednu a absolutně nežerete vše, co na Vám ta kouzelná krabička ukazuje. Do poslední chvíle opravdu nevíte nic, co by Vás dovedlo k rozuzlení celého toho magického případu. Když jsem slyšel o tomhle projektu, absolutně jsem nevěřil, že to může dopadnou dobře. Takovejch pokusů už bylo a vše propadlo. Tohle je upravdu zajímavá podívaná, která Vás nechá přemýšlet, nad každým jejich trikem.

Očista (2013)

Mělo to nápad, dravost i suprové provedení. Herecké výkony hodnotím velmi kladně. Rozhodně bych z popisu filmu vypustil slovo "horor". Drama zde sedí více. Jinak super. Opravdu to bylo originální a dobře zpracováné dílo. Nic převratného to není, ale moje očekávaní to splnilo na výbornou. Co je na tom ale nejvíc šíleného je fakt, že takovou věc mužou legalizovat opravdu jen v Americe. Aby se jednou v našich televizích nesledovalo, jak se mezi sebou ty "svobodné" hovada zabíjí.

Green Lantern (2011)

A co je jako na tomhle filmu špatně? Ano, herecké výkony jsem viděl už daleko lepší ale veškeré prvky filmu jsou víc než dobré. Pokud jde o scénář, neřekl bych že jde o špatnou práci. Jako komiksovej fanoušek a sběratel vím, že to šlo natočit daleko hůř. Tohle dílo obstojně drží krok s předlohou.

Hostitel (2013)

Abych řekl pravdu, tak myšlenku to mělo dobrou. Provedení ale bylo trochu horší. Děj filmu se celou dobu tváří zajímavěji a otevřeněji než ve skutečnosti je. Dvouhodinovej scifitriller který mě neunudil ani nepobavil. Průměrná, leč zajímavá podívaná, která ale oko diváka neuspokojí, tak jak to vypadá. Ovšem závěr filmu naznačil pokračování, které nabízí větší možnosti než měl tento film.

R.I.P.D. - URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů (2013)

Řekl bych že komiksová předloha si zaslouží lepší zpracování. Na druhou stranu je to svižné, zábavné a místy i napínavé. Film přímo rozjíždí svůj děj, na nic si nehraje a nesnaží se ze sebe udělat dělovou podívanou, jako např v Iron Man 3, kde se film bezchybně jenom tvářil. Divák dostane na talíři přesně to na co se v trailerech těšil. Průměrný film pro páteční unavení se před spaním, stačí vypnout mozek a vychutnat si průměrnou zápletku, nadprůměrnou dávku vtipu a podprůměrné zpracování