Návštěva z vesmíru (1953)

Pre fanúšikov kultová záležitosť, pre ostatných len priemerný sci-fi triller z 50-tých rokov. Nie je to zlé, ale v dnešnej dobe paranoja 50-tých rokov už osloví asi len málokoho.

Predátor (1987)

Akcia je šialene strojená, v scenári sa objavila spústa logických kopancov - ako napr. oslobodzovanie zajatcov priamym útokom = istá smrť všetkých zajatcov. Dialógy sú adekvátne osemdesiatkovému akčňáku = hlúpe a silácke. Napriek tomu to nejako vo finálnom výsledku všetko dohromady šlape a vy sa celý film nenudíte.

Mechanický pomeranč (1971)

Kubrick, na rozdiel od iných režisérov, na čo siahol, to premenil v zlato. Zlato kinematografického fondu. Neinak je tomu aj v prípade tohoto filmu. Vraví sa: "Nemecká precíznosť". Kubrick musel byť zrejme pôvodom nemec, inak si neviem vysvetliť jeho prístup k filmom, pred ktorými mal niekoľkoročnú prípravu - zbieranie materiálov a podkladov a pri nakrúcaní mal pod kontrolou aj ten najmenší a najposlednejší detail. Je to jeden z najväčších filmových géniov 20-tého storočia.

Věc (1951)

Porovnávať tento film z Carpentnerovou Vecou je nezmysel. Toto nie je horor v klasickom ponímaní. Je to skôr sci-fi dobrodružný film o živote jednej výskumnej stanice na Aliaške. Postavy sú síce šablonovité, ale sú na rozdiel od neskoršej Veci aspoň nejako prepracované. Rozprávať tu o tom, že tento film bol zase takým malým míľnikom v kinematografii asi ani nemusím.

Věc (1982)

Vo svojej dobe pecka. Keď som to videl prvý krát, niekedy v 90-tých rokoch bol som z toho úplne hotový. Bohužiaľ, dnes z odstupom času mám na to iný názor. Je to vlastne lacnejšia kópia votrelca odohrávajúca sa na Zemi a z menej prepracovanými postavami. V podstate sa počas celého filmu o žiadnej z postav nič nedozviete (maximálne to ako umrú), rovnako, ako o pôvode emzáckeho svinstva. Je ťažké vytvoriť si nejaký vzťah k niekomu, o kom nič neviete. A nepomôže vám k tomu ani výborná mrazivá atmosféra, dotvárana výbornou Morriconeho hudbou, či dej zasadený do zaujímavého prostredia.

Mutant (2006)

"Jej narodenie bola nehoda, rovnako, ako jej smrť... A rovnako, ako tento film." V krajine, kde nič netvoria, kde všetko len kopírujú od iných, napr. elektroniku a autá, sa vďaka ich národnému folklóru "copy and paste" rozhodli natočiť seriózny Sci-Fi Horor, ktorý by sa vyrovnal tým holywoodským. A on to horor naozaj je. Vďaka imbecilnému scenáru a hereckým výkonom ako z ochotníckeho súboru z Hornej Dolnej. CGI efekty sú na úrovni začiatku 90-tých rokov. A vrcholom všetkého je, že sa táto sra*ka nejakým nedopatrením ocitla dokonca aj na zozname 101 najlepších sci-fi filmov na úkor Spielbergového A.I., či Minority Report, alebo Zemeckisovho Kontaktu. WTF?!

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Výborná filmárska robota, dobrý scenár, Jimovi sadnú podstatne lepšie dramatické role, než keď robí zo seba debila v komédiách, ktoré nie sú vôbec smiešne. Kate podala asi životný výkon. Ale... Vždycky je tu nejaké "ale". Rozhodne nie som cieľovka pre tento film. Sorry, ale nedokážem dať viac než 4*.

Neviditelný muž (1933)

Sfilmovaná verzia klasického sci-fi od H.G. Wellsa, ktorá trikmi a efektami predbehla svoju dobu minimálne o 50 rokov. Klobúk dole.

Gattaca (1997)

Nacistický ideál o čistej rase opäť ožíva vďaka genetickému inžinierstvu a dostáva nové a ešte obludnejšie rozmery, než tomu bolo v prvej polovičke dvadsiateho storočia. Svet sa delí na dokonalých ľudí, ktorý si užívajú život v luxuse a "untermensch", ktorý je odsúdený k podradnej práci umývačov hajzlov a živoreniu niekde v ghete. Tento film je zdvihnutý varovný prst, aby sa už nacistické zhovadilosti nikdy neopakovali a to možno aj umne zamaskované za humánnymi úmyslami. Zároveň dáva motiváciu všetkým "menejcenným", aby si išli za svojimi snami aj napriek prekážkam, ktoré im spoločnosť, okolie, či rodina hádže pod nohy. Bohužiaľ, aj v dnešnej dobe stále existujú ľudia, ktorý si stavajú umelé hranice, aby sa mohli vyvyšovať nad zbytkom spoločnosti.

Kontakt (1997)

Zabudnite na Predátora, Blízke stretnutia, Vojnu svetov, E.T.-ho a podobne. Toto je jediný vedecky korektný film, ktorý sa zaoberá kontaktom z mimozemskou civilizáciou. Zrejme to bude tým, že knižnú predlohu napísal konečne niekto, kto tomu naozaj rozumel.