Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Doslova vykalkulované a politicky korektné pokračovanie, postavené hlavne na vizuálnych efektoch. Dodatok: Odkedy motorizovanú policajnú hliadku tvorí iba jeden muž? Tento kiks sa tam objaví viac krát. Dodatok 2: A nafta vybuchuje!

Terminátor (1984)

To čo si na tomto filme nesmierne cením je, že na rozdiel od druhého dielu sa tu Cameron nemusel prispôsobovať tlakom producentov a byť "politicky korektným". Akcia pôsobí realisticky, minimum šťastných únikov pred smrťou v poslednej milisekunde a dokonca tu aj jedna z hlavných postáv umiera a to bez možnosti reštartu v ďalšom dieli. Na dnešnú dobu jednoducho neuveriteľné...

Terminator Salvation (2009)

Film, ktorý sa mi hodnotí veľmi ťažko. Na jednej strane je tu obrovský potenciál, ktorý ponúkla prvá polovička filmu, ktorá udržuje v napätí a sem tam sa blysne aj pekný poetický záber, na druhej strane je tu druhá polovička, ktorá upadá do všemožných klišé a kopíruje asi 10 rôznych sci-fi filmov. Takže za prvú polovičku 5 hviezd, za tú druhú polovičku 0. Moje celkové hodnotenie: 2.5*

Terminator Genisys (2015)

Hrôza. Nie som síce bohvie akým milovníkom série filmov o Terminátorovi, ale tento diel je totálnym zničením sveta, ktorý predchádzajúce filmy vybudovali. PG rating sa zmenšil úplne na minimum, paradox cestovania časom, ktorý dokázali zvládnuť už v Back to The Future tu dostáva poriadne nafrak, akcia je nudná, napätie nulové, rovnako, ako herecké výkony. Zbytočnosť, ktorá by nefungovala ani ako pilotný film k nejakému blbému seriálu.

Hvězdná brána (1994)

Neviem, ako moc Emmerich zasahoval do scenára, či doň všetky tie holyvúdske klišé vložil scenárista, alebo sam maestro režižér. V každom prípade, by sme sa bez nich zaobišli a film mohol byť minimálne o triedu lepší. Aj napriek tomu je to oproti klišoidnej sr*čke, ktorá ešte len mala prísť (Deň nezávislosti) pomerne obstojný film.

Godzilla (1954)

Japonská paranoja zo všetkého atómového v plnej paráde. Tento film bol samozrejme takým menším míľnikom svetovej kinematografie a určite stojí za vzhliadnutie. Rozhodne však netreba prehliadať, že dosť veľkú inšpiráciu našiel v americkom King Kong-ovi z roku 1933.

Muž, který spadl na Zemi (1976)

Nadčasové. Čokoľvek viac písať o tomto filme je úplne zbytočné. Buď patríte do cieľovky, ktorú film zasiahne a upúta, alebo mu dáte "odpad" a neriešite. Inej možnosti pri tomto filme proste niet.

Cesta na Mars (1918)

Neuveriteľné, čo dokázali Dáni vyprodukovať v roku 1918. Odhliadnúc od dobovej naivity príbehu a prehnaného herectva nám film ponúka na svoju dobu neuveriteľne obrovskú výpravu. A to 4 roky pred Sovietskou Aelitou, alebo dokonca 9 rokov pred megalomanským Metropolisom. Hoci bolo mierové posolstvo tohoto filmu očividne inšpirované v tej dobe končiacou prvou svetovou vojnou, je bohužiaľ stále aktuálne aj v dnešnej dobe - takmer 100 rokov od svojho vzniku.

Svět za sto let (1936)

Veľkolepé sci-fi dielo svojej doby, ktoré sa čiastočne aj naplnilo, teda okrem tej paranoje okolo prvého letu do vesmíru, ktorý Sovieti uskutočnili tajne a "na just" západu, aby ukázali svetu, že žiaden Boh v nebi nie je. Snáď jediné, čo mi na tom filme vadí, je tá legálna a inteligenciou (vládou) podporovaná genocída - vyčistenie sveta od zla. Neviem, kde v tomto smere čerpali tvorcovia inšpiráciu. Či od Marxa z Engelsom, alebo od Nacistov, ktorých v tej dobe podporovalo ohromné množstvo britov, vrátane budúcej kráľovny. V každom prípade, neskoršie udalosti nám ukázali, ako vyzerá skutočná genocída - že rozhodne nie je tak antisepticky čistá a bez psychologických následkov pre jej vykonávateľov, ako nám to prezentuje tento film. Socializmus, ani Národný socializmus už nikdy viac!

Vynález zkázy (1958)

Prvá Zemanova Verneovka s pomerne neznámym hereckým osadenstvom. Vďaka tomuto filmu sa však Zeman definitívne presadil, čo mu umožnilo do neskorších filmov prilákať naozaj zvučné herecké mená vtedajšej ČS kinematografie.