Jack staví dům (2018)

Konštatujem, že klasická hudba funguje v Trierových filmoch naozaj výborne. Dodáva onen pocit absurdity. Myslím, že dosť hodnoverná analýza psychopata, človek sa aj niečo dozvie. Mám rada filmy s pridanou hodnotou. Ja som Božskú komédiu nevidela ani nečítala, v podstate o nej nič neviem, takže pravdepodobne neviem doceniť niektoré scény. Napriek tomu to bola opäť skvelá jazda plná výbuchov smiechu, ale aj strachu z pokračovania v sledovaní. Znovu úžasné slow-mo zábery. Na konci mi Jack v tom červenom župane prišiel ako boxer, ktorý kráča do ringu a celkom by ma zaujímalo, čo bolo o dve poschodia vyššie. Herci sa pri natáčaní Trierových filmov dostanú na fakt divné miesta, ale to k nim patrí. Vyberá si nepochybne výborných. Už teraz sa teším na jeho ďalší film.

BlacKkKlansman (2018)

Videli ste ten koniec. Stále to isté. Aj teraz sa zdá, že občianska vojna v USA je nevyhnutná. Veľmi kvalitný film, vážny a zábavný zároveň. Nehrá sa na blockbuster, je uveriteľný, herci neokukaní. Chválim.

Matrix Revolutions (2003)

Krásna dystópia. V mnohom mi to pripomínalo Terminátora. Zase o niečo horšie ako predchádzajúci diel, ale stále oveľa lepšie ako súčasné akčné filmy. Naviac sa mi z celej série páčili scény z Matrixu, teda v mestách a chcela by som ten Reevesov kabát. Myslim, že išlo o fajn zakončenie a Matrix je jeden z tých geniálnych filmov, pri ktorých chcú fanúšikovia pokračovanie. Ak ho nedostanú, budú pindať. Ak ho dostanú, budú pindať. Že by to spravili inak, alebo to vôbec nebolo nutné. Podľa mňa to bolo slušné, aj keď prvý diel bol predsa len najlepší.

Matrix Reloaded (2003)

Hlbšie poznávanie Matrixového príbehu, nadupaná hudba, výborné herecké obsadenie. Myslím, že prvý film bol len pomyselná špička ľadovca. Je zaujímavé vidieť niektorých hercov 15 rokov dozadu, napr. Monicu Bellucci a Jadu Pinkett Smith. Na druhý stranu by som neznásilňovala vizuálne efekty na úkor deja a len preto, aby boli čo najdrahšie. Tie v prvom filme boli už tak výborné. Niekedy je menej viac.

Matrix (1999)

CGI blockbustery, strčte sa!

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Oveľa lepšie ako druhá časť. Konečne je späť ten milý humor a zaujímavejší dej, pekné náhľady na vojská. Keďže drak zakapal hneď na začiatku, beriem to skôr ako tretiu časť veľkého príbehu, ale aj tak to bolo dosť odveci. Cringe momentov menej, z Legolasa sa stal nejaký uber assassin, aj keď vieme, že on je elf, on je všemocný. Rada by som od Jacksona videla sfimlované aj ostatné Tolkienove knihy, je to taká jeho značka.

Pelíšky (1999)

Bože, aké je to všetko krehké. Záverečnú scénu s klietkou beriem ako neskutočne výpovedný symbol.

Únos (2012)

Skvelý triler s realistickou atmosférou, ktorý je dôkazom toho, že európska produkcia by veľakrát americké blockbustery schovala do vrecka, pretože nie je prehnaná. Pasáže s napätím, pri ktorých môže byť hlučné aj úplné ticho. Søren a Pilou sú výborní herci, zožeriete im to aj s navijákom.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Mne tento film strašne pripomínal typický americký blockbuster - akčné scény, CGI, cringe klišé so zaľúbenosťou a humor, aby to bola hlavne "zábava". Nechcem to úplne porovnávať s Pánom prsteňov, predsa len je to iný príbeh a ubehla dlhá doba, ale mám pocit, že čím pokročilejšiu techniku filmári majú, tým si na filme dávajú menej záležať. Udivovalo ma, keď som pri LOTR čítala o tom, ako z vriec piesku vytvorili močiare, kde všade sa natáčalo a celkovo na tú dobu to bolo vizuálne dokonalé. A nepotrebovali toto, čo dnes. Prvá polovica filmu bola nič-moc, druhá zase veľmi fajn. Tekuté zlato a vyhne, s tým sa pekne vyhrali. Veľmi sa mi tiež páčil Thorin a Bilbo. Legolas je starý a desivý :D Napriek veľkej snahe o veľkoleposť ma to nenadchlo, určite menej ako prvá časť. Ako celok dosť prázdne. Som ešte zvedavá na tretiu časť, dúfam, že zase nebude mať tri hodiny.

C.B. Strike - Volání kukačky (2017) (série)

Rozhodne lepšie spracovanie ako Prázdne miesto, ale aj tak to trpelo nedostatkom času. Zrovna pri detektívke by som si želala, aby mala aspoň 5 dielov a človek videl, ako sa postupne zaplieta dej a buduje napätie. Neviem, či mali tvorcovia obmedzený rozpočet, a preto museli tvorcovia veľa škrtať, ako sa to žiaľ stáva, alebo si mysleli, že toto bude stačiť. Pozerala som to s priateľom, ktorý nečítal knihu ako ja a na konci sa spýtal: "A ako vedel, že to bol zrovna on? Ako vedel, čo robil?" Pri vysvetľovaní som zistila, koľko dôležitých súvislostí sa vynechalo. Minútové dialógy, poprehadzované scény, celkovo sploštený dej. A chcelo by to viac strihu, statických záberov, atmosféry, niečo na Fincherov štýl :) Kniha bola obrovská krásna skladačka, kde všetko pekne zapadalo a malo svoj poriadok. Na druhú stranu - herci výborní, celkom príjemný soundtrack a dobrý výber prostredia. Celkom sa bojím, ako dopadli ostatné dve spracovania, keďže majú iba po dva diely. Za mňa tak 3,5*.