• Krátkometrážní

Anna a král (1999)

Příručka orientalismu. Edward W. Said by měl radost.

Trojúhelník smutku (2022)

Tříaktová parádní satira a černá komedie z ranku White Lotusu. Prostřední část na jachtě je pochopitelně nejlepší, co do humoru jednoznačně nejvtipnější film roku. Harris Dickinson embrasenul svého vnitřního Goslinga, Charlbi Dean je velká škoda, ale obří hvězdou je za zdatného sekundování Woodyho Harrelsona především chorvatsko-dánský ďábel Zlatko Burič. Jejich společná kontemplace ve složení ruský kapitalista a americký komunista je fakt neuvěřitelná. Ve třetí části filmu trochu spadne řetěz, když od humoru uhne k až přílišnému sociálnímu rýpání. Ale celkově velmi nadprůměrné 4*

Na nože: Glass Onion (2022)

Zábavná krimi blbina s nádherně afektovaně přehrávajícím Danielem Craigem, Edwardem Nortonem a Kate Hudseon. I napodruhé to Rianu Johnsonovi s Knives out vyšlo, pro příště by to ale možná chtělo obměnit ve více aspektech.

Spiknutí holčičích hoven (2022)

Českej film roku. No cap. Adina Šulcová je královna. (o pár měsíců později jsem viděl Modlitbu za Brianu, tak to musím revidovat)

Polosvět (2022) (seriál)

Mrázek top, Běla solidní, Berdych hustý, Orlík top, LTO solidní a Jonák solidní.

Na západní frontě klid (2022)

Němci se převedli. Velmi silné 4*, dokážu ocenit mimořádně dobře odvedenou evropskou kinematografickou práci, byť jde o americkou koprodukci. Je super, že se točí o dnes zapomenuté první světové válce, a je super, že Na západní frontě klid vyšlo zrovna v této době.

Vyšehrad: Fylm (2022)

Moc fajn debilita. Primitivní humor ftw. Štáfek opět vynikající, ale nejvíc mě asi bavil herecký projev Šárky Krausové, to byl fakt koncert.

The Gray Man (2022)

Za 200 milionů dolarů a v režii bratrů Russových by možná jeden čekal trochu lepší podívanou. Na druhou stranu ale jako akční béčko ve stylu Mission Impossible je Gray Man celkem fajn. Byť je v mnoha momentech docela debilní, ale to při přistoupení na pravidla hry tolik nevadí. Lepší 3*

Pět let (2022) (seriál)

V Česku mimořádně nadstandardní podívaná skvělé Sáry Zeithammerové. Perfektní gradace, nepříjemná atmosféra a to, že až do osmého dílu není ani trochu jasné, jak to všechno bylo - a ty dva díly, které s tím následně pracují -, je opravdu mistrovství.

Časové pásmo bylo změněno