• Krátkometrážní

Andělé na kolejích (2010) (amatérský film)

Jeden z mála českých amatérských filmů, kde se po filmové stránce již prakticky stírá rozdíl mezi profesionální a amatérskou produkcí. Andělé na kolejích si ovšem zaslouží porovnání rovnou s výpravnými historickými snímky. Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže vůle, úsilí a píle s jen minimálními finančními prostředky. Nejde o dílko dokonalé, nějaký šrám či nedostatek se najde (ať už chvilkami zakulhá filmová technika nebo projev neherců - u většiny však jde jen o chvilkovou záležitost), nicméně film si zachovává vysokou míru profesionality po všech filmových stránkách, působí velmi emotivně a především uvěřitelně, což je pro historický snímek stěžejní. V rámci amatérské produkce jde o vlajkovou loď a neváhal bych s plným hodnocením, v rámci zdejší filmové databáze hodnotím 4*

Souboj Titánů (2010)

Popcornovka s jedním milým odkazem na originál. Vysloveně nepobouří, nenadchne, hudba příjemně burácí... škoda nevyužitého potenciálu a dějové okleštěnosti ve prospěch akce.

Pevné pouto (2009)

Ačkoliv jsem předlohu nečetl, pevně věřím, že jde o kvalitní látku... která ale na filmovém plátně selhává. Zatímco v knize šlo jistě o zajímavé vyprávění dívenky ze světa "in-between", která sleduje dění na zemi po své smrti, ve filmu tato, byť vizuálně vytříbená linie (místy skutečně přílišný kýč), vyznívá poněkud samoúčelně a příběh nikam neposouvá, ani jej neovlivňuje. Herecky dobře zvládnuté, jen Wahlberg mi jednoduše nesedl a emoce jsem mu nevěřil, naopak Stanley Tucci byl vynikající. Kamera místy poměrně překvapivě zklamávala nepříjemnými úhly a televizním dojmem, někdy až zbytečnou dynamikou. Celý film mi nějakým prapodivným způsobem asocioval tvorbu M. Night Shyamalana se všemi klady i zápory jeho poslední tvorby. Celkově velmi rozporuplný dojem, zejména v porovnání s tematicky velmi podobnými, přesto nesrovnatelně lepšími, Nebeskými stvořeními.

Zoufalci (2009)

Množství povedených vtípků, trefných situací a hereckých kreací sráží jen nevýrazné celkové vyznění.

Tobruk (2008)

Převažují rozporuplné pocity. Relativní nedějovost (nikoliv nudnost) působí na úkor vykreslení postav, atmosféru filmu odepřít nelze, ale při závěrečných titulcích nezbývá než přemýšlet nad tím, co chtěl vlastně autor filmem sdělit, žádná větší myšlenka, jen střípek ze života českých vojáků v Africe a několik velmi vydařených záběrů (rád bych řekl scén). Dialogy občas zaskřípaly, ale možná právě z toho důvodu, že jich bylo ve výsledku tak málo, místy bylo mlčení až příliš násilné, o některých "hláškách" nemluvě. 5/10 za mírné zklamání.

Vratné lahve (2007)

V podstatě klasický český film o lidech a vztazích, nicméně s typickým "svěrákovským" humorem, který jej vynáší o třídu výš. Herecky výborně zvládnuté, humor spíše jemného zrna, nicméně všudypřítomný - výjimku tvoří jen zmiňovaný pád, při kterém jsem koukal s otevřenými ústy, to už hraničilo s groteskou, ve výsledku jsem to ale vadou na kráse neshledal. Celý film je až na závěrečnou část velmi komorní a poměrně statický, osobně jsem cítil mnohem víc rukopis Zdeňka Svěráka než ten režijní a vizuální jeho syna. Závěr tomu byl tak trochu náplastí a také celý příběh velmi oživil.

Nepříjemná pravda (2006)

Dokument "Nepříjemná pravda" si z hlediska filmového zpracování plné hodnocení nezaslouží, ale jedno jisté je, lidé by jej měli vidět, ať už si o něm udělají obrázek jakýkoliv. Už jen pro to prosté zamyšlení nad otázkou: "Kolik je na tom všem skutečně pravdy?"

Dr. House (2004) (seriál)

Zřejmě jediný seriál za poslední léta, který s rostoucím počtem sérií neztrácí na kouzlu, a vždy dokáže překvapit. Vzhledem z šablonovitosti jednotlivých epizod je to jev až paradoxní, který lze vysvětlit jen geniální scenáristickou prací (v rámci dialogů nepochybně) a neméně geniálním výkonem hlavního představitele. (9/2008)

Battlestar Galactica (2004) (seriál)

Hodnocení pro cca první dvě série. Seriál i nadále vyloženě neztrácí dech a nabízí množství zajímavých momentů. Člověk se ale nemůže zbavit dojmu, že jde o příliš nastavovanou kaši jen oddalující závěrečné "odhalení". (9/2008)