• Krátkometrážní

Erin Brockovich (2000)

Pri natáčaní skutočná Erin hrala čašníčku a právnik Ed čašníka. Neviem si predstaviť vačšiu autenticitu než ako keď sa nakrúcania účastnia tí, ktorí boli v realite hlavnými aktérmi. Je to o ochrane životného prostredia a poťažmo ochrane zdravia ľudí, ktorí v zasiahnutej oblasti bývali a ich potomkov. Je to o sile jednotlivca a o tom, čomu by skutočne mal náš právny systém slúžiť. Nechápem nízke hodnotenia, pretože cieľom filmu nebolo zabrániť, či vymazať to čo už sa stalo, ale predovšetkým osvetliť udalosti a predísť podobným tragédiám. Len cynik by mohol hodnotiť za menej ako za 5 hviezd. A, že nemáte radi Juliu Roberts? Ale prosím vás...

Kouzlo psa (2002)

Hollywood v severskom podaní. Nekonalo sa žiadne prekvapenie, aspoň nie pozitívne, ale každopádne ani priveľké sklamanie. Prvoplánová romantika ako vyšitá a samozrejme obsahujúca všetky potrebné klišé, bez ktorých sa zrejme podľa tvorcov a veľkej miery populácie, tento žáner neobíde. Ja mám rada originalitu, takže už tri hviezdy sa mi zdajú dosť nadhodnotené, ale na romantiku nekladiem príliš veľké nároky, takže som prežila celú stopáž, ba sa aj nad happyendom pousmiala. Nečakajte nič extra a nebudete sklamaný.

Vítejte v Sarajevu (1997)

V tomto svete ma dokáže rozplakať už len utrpenie zvierat a detí. Naštvať ľudská zloba, bezcitnosť, hlúposť a ľahostajnosť. Obdivujem nezištnosť, lásku, pokoru a rozvážnosť. Všetkého je tu dosť. Viac takýchto filmov a premietať na školách!

Mimo zákon (2001)

Tento film nezachráni ani celkom originálny námet či schipné obsadenie. Otrasná hudba a ešte otrasnejšia réžia. Smutný príbeh.

Pod vlivem úplňku (1987)

Hodnotím tromi, ale je to na rozhraní troch a štyroch hviezdičiek. Mám tento taliansky štýl humoru rada a skvelé herecké obsadenie je tiež veľké plus. Jediné, čo mi tam vadilo, že sa skutočne dalo viac vyťažiť z tak skvelého potenciálu a možno pridať trochu frašky, potom by som bola maximálne spokojná.

Splyň se mnou (2008)

Vysoké očakávania končia sklamaním. Táto téma mi nie je cudzia. Som v kontakte s ľuďmi, ktorí majú rakovinu každý deň v práci a preto ma asi podobné snímky nezasiahnu až tak, ako niekoho bez podobných skúseností, a presne preto som schopná posúdiť aj odbornú stránku filmu, ktorá bola dosť odfláknutá, aspoň čo sa počínania sestier týkalo. Príbeh bol fajn, ale akosi mnou už dosť často videnému námetu sa nedostalo potrebnej originality spracovania a tak len zapadol medzi ostatné príliš podobné.

Whiplash (2014)

Jediné, čo má v živote zmysel ak chcete robiť niečo naozaj dobre, je zatnúť zuby a ísť do toho naplno! Nech strieka krv!

Lepší svět (2010)

Niečo úžasného. Mala som v pláne napísať výmluvný komentár, ale neurobím to, myslím, že by som to nevystihla. Som skeptik, čo sa filmov o pohnutých ľudských osudov týka, ale tentokrát to tí severskí bastardi podali tak neuveriteľne excelentne, že som sa nechala uniesť a doslova celú stopáž som zostala prikovaná k obrazovke. Vážne musíte vidieť!

Kalvárie (2004) odpad!

Pokiaľ ste debilný, zoofilný, uslintaný a sadistický úchyl, tak ste narazili na film, ktorý bud presne podľa vašeho gusta. Dvíha sa mi žalúdok, keď si pomyslím, aký asi psychopat mohol niečo podobného natočiť a poslať na verejnosť. Vyzerá to, že je práve v kurze čo najdrastickejšie šokovať diváka, hlavne ak tvorcovia nemajú na nič inteligentnejšieho. Stačí pozbierať pár dementov, stiahnuť im posraté gate a nahnať ich do kravína s brokovnicami a máte kvalitný koprodukčný trhák. Vážne neviem akým smerom sa to dnešná kinematografia hýbe, ale ak uvidím ešte raz niečo podobného, predám svoj prijímač aj svoj byt a pojdem žiť do jaskyne. Radšej by som tú hodinu a pol strávila v hnusnej stoke plnej nakazených potkanov, pretože aj to by ma znechutilo menej, ako táto zlátanina. Brrr..

Monseuteo (2014)

Vynikajúce! Zasmiala som sa, trochu som sa párkrát aj zľakla a rozhodne som sa nenudila. Znova nechápem miestne nízke hodnotenie... Kórejské filmy sú pre mňa vždy veľkým riskom, pretože sa v nich často objavuje násilie na zvieratách, ktoré sa mi bytostne hnusí aj na filmovom plátne i keď je mnohokrát len fingované. Tento sa bez podobných zbytočností obišiel a nič na zaujímavosti mu to neubralo. Som rada, že som to riskla a vrelo doporučujem.