• Krátkometrážní

John Oliver: Co týden dal a vzal (2014) (pořad)

John Oliver je skvělý nejen svým smyslem pro humor, ale i rozhledem po americkém byznysu, politice a kultuře a HLAVNĚ schopností tyto informace předat divákovi. Skutečně, forma infotainmentu je nastavena více než dobře a ještě k tomu dokáže s onou tématikou seznámit i naprostého laika. Někomu může tedy vadit čistá subjektivnost, ale z amerických pořadů si dle mého každý najde pořad i z opačného politického spektra.

Ona (2013)

Čím Ona vyniká, je velmi stylový obraz. Z každého záběru jsem cítil hravost a hlavně mě každý úsek filmu neskonale bavil. Nejinak je pravdou, že se jedná o scenáristický kumšt. Spike Jonze opravdu dokázal předvést ukázku skvěle sepsané romance, která by mohla být vyučovací pomůckou na filmových školách. Jonze vás totiž nutí fandit veskrze nereálnému vztahu, ale zároveň dává podprahové signály, že zde něco nehraje. A to je to, oč tu běží.

Městečko Twin Peaks - Série 1 (1990) (série)

Twin Peaks je bezpochyby jednou z atmosféricky nejhutnějších záležitostí, které jsem kdy viděl. Každý díl si pouštíte s nadšením a sami jako detektivové chcete odkrýt záhadné stopy ohledně vraždy Laury Palmer. První série se mi zdá jako krásná jednohubka. Chvíli se to tlačí přes žánr soap opery, sebevědomé komedie až po masivní drama a mysterióznost celku. Charismatický Kyle MacLachlan je pak prvek, který z Městečka tvoří seriál o level ještě vyšší. Absurdita střídá vážnost a to je skvělé.

Gran Torino (2008)

Příběh nepřizpůsobivého chlapíka je neskonale dokonalý. Ukrývá v sobě jedinečnou sílu pochopení a nevídanou dávku lidskosti. Walter je pak promítán jako krásně se vyvíjející charakter, který je i přes svou vrásčitou schránku krásně napsaný s tím nejjemnějším rukopisem.

Sicko (2007)

M. Moore je výborným komikem, filmařem, ale i skvělým člověkem. Sicko nám pak přináší tu největší lidskost, kterou může dokument nabídnout. Ke konci jsem už jen brečel a byl rád, že žijeme v zemi, kde je zdravotní péče bezplatná.

Oasis: Supersonic (2016)

Neuvěřitelně upřímný a dynamický dokument. Členové Oasis a jejich blízcí vás nenechají svým vypravěčským tempem spát a režisér, který je koriguje, ví přesně, kam mířit. Za celou dobu nevidíte ty "hlavy", které mluví, zato vidíte skvěle sestříhané archivní záběry, fotky s přidanou tvůrčí hodnotou. Faktická přeplněnost je pak příjemným bonusem navíc.

Sním či bdím? (2001)

Filozofický opus zaměřený na intelektuály, přemýšlející o podstatě své skomírající existence. Otázka reality a snu. Hledání odpovědí ve složitých otázkách, vše podtrženo ve výborné experimentální animaci.

Městečko Twin Peaks - Pilot (1990) (epizoda)

A takto začal kult. Mnohdy jsem si říkal, že já, seriálový nadšenec (potažmo závislák), jsem vlastně neviděl svatý grál mezi těmito televizními sériemi. Je na čase to napravit, a tak jsem začal vizuálně podmanivým a hudebně velmi působivým pilotním dílem. Uvidíme, jak se celý děj okolo vraždy Laury Palmer bude vyvíjet, ale zatím to vypadá více než dobře. Krom dobře napsaných postav, za to může samozřejmě i charismatický agent Cooper, za jehož blbé kecy jsem si ho během pár minut okamžitě oblíbil.

Podfu(c)k (2000)

Skvěle propletená směsice tragikomických příběhů, které dohromady utváří perfektní vizuální mozaiku s jasnou pointou.

Pokoj (2003)

Asi ten nejhorší film, co jsem kdy viděl, ale zato věc, u které jsem se nejvíce nasmál za poslední dobu. Geniální špatnost.