Smrtelné stroje (2018)

Mortal Engines určite nie sú najhorším filmom Petera Jacksona, to ani zďaleka. Pre všetkých budúcich divákov však odporúčam prečítať si niečo o filme/knižnej predlohe dopredu, pretože mnohé súvislosti vysvetlia vo filme príliš rýchlo a tým pádom prídete o niektoré zážitky. Začnime teda s hlavnou hrdinkou. Hester by mala byť tak zohavená jazvou, že by malo byť na ňu ťažké sa pozerať, nieto ju ešte považovať za atraktívnu „badass“. Keď som videla prvé fotky Hery Hilmar (nemienim písať jej skutočné priezvisko), bola som mierne sklamaná. Taká malá jazva, predsa nie je ničím odstrašujúca. Potom som sa ale hlbšie zamyslela pre aké publikum bol film určený, a je pravda že polovica ľudí by sa na ohavnú jazvu asi nevydržala pozerať skoro 2 hodiny v kuse. Takže Hesterino stvárnenie nebolo vôbec zlé. Troška som ale zaujatá voči jej charakteru, ktorý mal byť naozaj bezcitný a tvrdý, avšak, pre film bola postava o niekoľko stupňov zjemnená a nadnesená, okrem toho počas kníh Hester nikdy nestratí svoju agresivitu a hnev, vo filme však oň prišla príliš skoro. Opäť ale musím podotknúť, že film je určený pre istú skupinu divákov a úprimne nemôžeme očakávať natočenie pokračovania, preto takému rýchlemu prerodu rozumiem. Z ostatnými postavami som žiadny problém nemala, síce sa film naozaj prekonáva v počte klišé momentov, avšak, ide o fantasy, takže klišé neočakávať je až hlúposť. Film je krásna steampunková záležitosť, plná dobrej hudby, priemerných hereckých výkonov. Keď sa proste opustíte, je to naozaj zábava. 70%

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Fantastické zvery patria určite medzi tie horšie z HP filmov. Zdá sa, akoby sa zabudlo, že nedisponujeme knižnou predlohou a tým pádom odpustíme silné "loopholes" v príbehu. Veď v knihách sme si ich vždy mohli doplniť. Z celého filmu ma najviac baví vzťah medzi bratmi Newt a Theseus. Najhoršie na tom je Quenee, ktorej počínanie nechápem, napriek tomu, že sa to v príbeu snažia nejako vysvetliť. Vizuálne pekné, snaha o nostalgiu, herecké výkony priemerné. Asi 65%

Temné síly (2018)

The darkest minds sa už pred premiérou stretol s blokádou na strane obecenstva. Premiére nepredchádzali virálne rozhovory, tvrdé promo na sociálnych sietiach a ani niekoľko-krát opakujúce sa upútavky. Netuším, vôbec, nakoľko je známa knižná predloha pre českých a slovenských divákov. Nič z toho ale neospravedlňuje niekoré nelogické chvíle filmu, ktoré pravdaže nechýbali. Všetky argumenty napísané hore, však súvisia s tým ako divák film príjme. Nevie do čoho ide a očakáva efektami naplnené scény, vybuchovanie áut – čo však vôbec nemusí byť pôvodnou premisou filmu/knihy. Divák tak zostáva z jeho pohľadu „oklamaný“. Keďže ja som si svoju úlohu pred návštevou kina splnila a vedela som do čoho idem, môžem ohodnotiť bez pocitov sklamania. Jedná sa o veľmi príjemný teen-sci-fi film o dospievaní a pochopení. Všetci herci sú neuveriteľne sympatickí, malá Zu, Chubs, Ruby a Liam majú veľmi milý vzťah. Je síce pravda, že niektoré sentimentálne scény medzi Ruby a Liamom boli už na hranici prevrátenia očí, avšak, poukazovali presne na to, že deti žijúce v odlúčení musia mať sociálne správanie na veľmi nízkej a pre dospelého trápnej úrovni. Režisér a scenáristi sa mohli pohrať s myšlienkou sveta bez Detí, možno trošku nazrieť do miest s dospelými a poukázať na to, čo deti pre spoločnosť znamenajú. Podľa mňa je po vizuálnej stránke film veľmi dobre zvládnutý. Škoda toho slabého promotingu. 60%

Špión (2015)

Výborná komédia, ktorá by mohla byť prirovnávaná k Johnnymu Englishovi. Avšak, ponúka nám úplne inú hlavnú hrdinku, ktorá je schopnou ale nedocenenou agentkou. Všetci herci sú vo filme vynikajúci, Jason Statham je paródiou samou o sebe. Nadávky a sprostý jazyk dokonale fungujú. Hudba vynikajúca. 75%

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Po dopozeraní filmu, podobne ako pri Kong The skull island, neviem, či sa autori snažili natočiť vážny a seriózny film alebo komédiu. Pokiaľ bolo účelom filmu zparodovať všetky shark-based filmy, tak sa im to celkom statočne podarilo. Ak ale producenti myslia tento film úplne vážne, neviem, čo si o ňom myslieť. Príbeh predvídateľný, postavy ničím neprekvapia, hudba obstojná a pravdaže počítačové triky na výbornú. Filmu však absolútne chýba atmosféra, a aj tých niekoľko obstojných dramatických momentov narúša nepotrebná komická vložka. Zle pôsobí aj to ako sú vo filme predstavení všetci Azijati, mohli si tiež odpustiť tie sentimentálne momenty, ktoré sú skôr komické ako vážne. Jediné pozitívum, ktoré film drží nad vodou (doslova) je Jason Statham. Asi som zaujatá, ale jeho spôsob hrania je príjemný a nenútený. Tak asi toľko. 45%

Tiché místo (2018)

Tento film by som nedefinovala ako horor. Napriek mnohým "jump" momentom nepôsobí ako horor. Jedná sa skôr o výborný psychologický film s neuveriteľnou atmosférou, ktorú dodáva najmä úžasné ozvučenie a hra s farbami. Postavy sa správajú pomerne rozumne, až na pár výnimiek. Emily Blunt je vo filme úžasná, rovnako ako i John Krasinski. Chválim i jeho prácu ako režiséra. Počas príbehu nás sprevádza vynikajúci soundtrack. 85%

Bright (2017)

Nie som si úplne istá kam tento film smeroval. Je pravda, že sa jednalo o niečo v čom si nedokážem predstaviť nikoho iného ako Willa Smitha v hlavnej úlohe. Podarilo sa dokonca pripraviť svet, v ktorom zapadnú všetky čarodejné rasy a vy to nakoniec vôbec nevnímate, čo bolo myslím i cieľom filmu. Avšak zdá sa mi príliš dlhý. Hlavní hrdinovia sa krútia v kruhu, niekam prídu, veľa ľudí zomrie, idú zas inam. Ak dobre počítam, stalo sa to viac ako tri krát, tak už to začne trošku liezť na nervy. Ten scenár je, nuž, tiež akosi otrepaný, veľa nadávok, ktoré by niekedy pôsobili efektne, ale v tom množstve sa to stratí. Mnoho situácii, ktoré mali byť trápne, sú aj trápne, ale opäť je ich v príbehu priveľa a preto začnú nudiť. Na druhú stranu, samotná akcia i nápad stojí za to, nemusíte pri príbehu príliš premýšľať. Zaujíma ma, či sa chystá aj iná časť, lebo veľa vecí vysvetlených nebolo. Nemusí to byť v rovnakom čase, ani s rovnakými postavami. Myslím, že prostredie, ktoré sa tvorcom podarilo vytvoriť je veľmi zaujímavé a zaslúži si hlbší prieskum. Dobrý Soundtrack. 60%

Liga spravedlnosti (2017)

Liga spravodlivosti má mnoho príjemných a zaujímavých stránok. Noví hrdinovia ako Aquaman a Flash, či Cyborg si však zaslúžili omnoho viac priestoru. Nielen, že ich pozadie (a to nemyslím zadok) je pre mnohých neznáme ale aj pri tých bojových scénach mali mať viac priestoru. Flash ako komická vložka pôsobí prekvapivo osviežujúco, ale ak s vami ide do kina niekto, kto nesleduje DC comicsy zostane mierne zmätený. Hudba vo filme je celkom príjemná, nepôsobí nejako burácajúco a asi okrem prvej pesničky si nič nezapamätáte. Všetci herci sú na svojom mieste. Nemienim komentovať Cavillov odstránený fous, tak stalo sa. Celkovo to bolo príjemné. Jediné čo mi vadilo vo väčšej miere boli nepríjemné efekty (nemuseli sa zaoberať Cavillovým fúzom ale naozajstnými efektami, ktoré naozaj občas otáčali zreničky). 70%

Thor: Ragnarok (2017)

Ó áno, filmoví kritici do mňa. Thor Ragnarok sa mi páčil. Zahadzuje všetku svoju dôstojnosť z predošlých dvoch častí a prepletá piate cez deviate. Postavy skoro búrajú 4th wall podobne ako deadpool. No, nejako to funguje. Výborná hudba, skvelé efekty, všetky naše obľúbené postavy z Marveloviek a easter eggs na každom kroku. Netreba však očakávať žiadne veľkolepé, dramatické a epické vyvrcholenie. Nie som si istá ako bude tento "počin" zasahovať do avengers série, lebo mi nesedí ako ho zabudujú do príbehu. Napriek tomu, som sa dobre nasmiala. 100%

matka! (2017)

Matka! určite nepatrí úplne do všetkých kín, pravdepodobne nebude mať komerčný úspech, ale ako vecička do festivalových kinosál je dokonalá. Aronofskeho filmy vždy vyžadujú určitú dávku diskusie, pretože majú schopnosť zanechávať v rozdielnych ľuďoch rozdielne pocity. Tento pomerne znepokojivý snímok, opäť prináša zaujímavé pocity bláznovstva, či stiesnenosti. Privítala by som, aby bol film o niečo kratší a posledná niekoľko minutová bláznivá stopáž nefunguje tak ako by mala. Režisér povyberal niekoľko hostorických skutočností a poprevracal ich, čo by nebolo na škodu, lenže ich bolo príliš veľa a divák nemá šancu všetky vnímať. Film má zaujímavú kameru, občas však pôsobí "stratene". Ozvučenie filmu je na môj vkus príliš hlasné, počujete úplne všetky jemné zvuky. Pôsobia rušivo, a nijakým spôsobom nepomáhajú vytvárať atmosféru. Herci však hrali všetci výborne, úplne očarujúca je Michelle Pfeiffer. Keď som čítala informácie, že podľa niektorých je film príbehom o vzťahu stvoriteľa a matky zeme, ale niektorí ľudia to tak nevnímajú, čakala som, že tá symbolika bude iba naznačená v malých detailoch. Príbeh je však presýtený jasnými informáciami, preto som mierne zmätená. Pre mňa, takých 65%