• Krátkometrážní

Jak si nevzít princeznu (2021) (TV film)

Snesitelná štědrovečerní pohádka, kde na Adamczykově dřevě naštěstí raší Fialová květina a sudičky zachraňují neschopnost ostatních, tedy všech těch zapomenutelných ochotníků,  diváka alespoň přivést k úsměvu. O časových hrátkách jsem se dočetl, že měly být pohádkové a ne sci-fi. Hm, jestli hloupost znamená totéž co pohádkovost, tak tedy cajk. Takže tedy přesně ve smyslu všech těch promyšlených paradoxů a smyček pohádkově neřešených a s ohledem na to, že sudičky jsou vždycky tři, uděluji dvě hvězdičky

Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967)

Pes pana Foustky mi léta utíkal, tak jsem si na něj na Vánoce počíhal a konečně jsem z něj viděl něco víc než jen čenich.  Vynikající parodie na nejmenované filmy z nejmenované země, kterým jsem nikdy moc nepřišel na chuť. V českém podání s kopicí absurdního a černého humoru je to ale  úplně jiná písnička.  Sexy mrcha Květa Fialová, drsný James, tedy Jan Kačer a nenapodobitelně neobyčejně obyčejný Jiří Sovák jako účetní Foustka, který se de facto jen tak mimochodem nachomýtne k likvidaci celosvětové sítě agentů cizích mocností a ještě přitom stihne vyhrát mezinárodní plavecký závod.

Ať žije nebožtík (1935)

Několik nezapomenutelných scén, třeba ta u rozvodového právníka či krátká etuda s Čeňkem Šléglem v baru, opět výborně sekundující mistr menších komických rolí Václav Trégl a klasický Haas vyšňořený tehdejší  zářivou bižutérií československého filmu, tedy Adinou Mandlovou.  Její sex-appeal je nezpochybnitelný, ale nikdy jsem ji vlastně neviděl v jiné roli než jakou hrála tady, tedy oné cudně necudné mrkací panenky.  Za psa u divadla pak dávám o jednu příjemně dojemně loztomilou hvězdu navíc do plných.

Spawn (1997)

Jsem zvědav, jestli vznikne nová adaptace a dokonce v režii samotného autora komiksu. Sice nejsem vyznavač této formy umění, ať už knižní či filmové, ale pekelná témata mám obecně rád.  Spawna jsem poprvé viděl někdy před těmi víc než dvaceti lety a žádná velká sláva to nebyla.   Triky jsou příšerné, herecky to i přes účast třeba takového Martina Sheena dost skřípe, ale  třeba hlášky démonického klauna Violatora ( i jeho maska) jsou fajn, stejně jako Spawnův kostým a vůbec  jeho antihrdinská podstata a celkově temná atmosféra a mít to lepší akční scény a hlavně bylo-li by jich víc, možná bych šel i na tři.

Darkman (1990)

Darkman patří k těm filmům, pro něž mám slabost. Viděno už asi počtvrté a pokaždé se mi to líbilo. Funkční jako pocta starému Universalu, i jako  zábavný příběh z komiksu, který paradoxně vznikl až na základě tohoto filmu. Vše navíc napsáno raným hravým Raimiho krutopisem a tak nechybí třeba štípání prstů kleštičkami na doutník či roztékající se tváře, přesto je v tomto  fantaskním akčním snímku horor jako žánr trochu navíc a fanoušci Evil Dead možná pocítí trochu zklamání. Slabšími články jsou tu jen  hlavní záporné postavy, Durant ještě ujde, ale Strack je vysloveně trapný, naštěstí si jej ve filmu až tak moc neužijeme.  Čtyřková stálice.

Venom 2: Carnage přichází (2021)

Fleischer mi před třemi lety připravil příjemné kino překvapení v podobě prvního Venoma, tedy svěží a vtipné alternativy k zaprděnému přeepičtělému marvelovskému Temnu.  Od Serkise jsem se pak dočkal pouze levoruké onanie. Je to krapet jiné, ale sexu se to nevyrovná. Pořád je to ale lepší než všechna ta výše zmíněná blikajicí  galaktická temnosvětlá binaurální multitransversa.

Zlaté opojení (1925)

Ne tak ztřeštěné jako třeba Cirkus a o něco míň melodramatické než Kid, přesto nezaměnitelně dojemně pitomý tulák páně Chaplina. Nezapomenutelná je samozřejmě gastronomická vsuvka s dokonale uvařenou botou.

Piraňa (1978)

Přihlouplé, ale přesto kouzelné kultovní béčko o zabijáckých zmutovaných piraňách. Atmosféricky slibný začátek bere poměrně rychle za své  a vrháme se po hlavě do zběsilé plavby zdivočelého hejna ryb, jenž je vždy o krok dál než jejich natvrdlí náhončí. Tam na kost oberou  nohy staříka, tu sežerou tatínka a přes dětský tábor neomylně zamíří do právě otevřeného aquaparku na nedalekém jezeře vedeném naprostým debilem. Škoda, že s přibývajícími oběťmi pirani asi ztrácí chuť a místo pořádné obíračky většinou všechny jen tak přátelsky oždibují. Neurážející trojhvězdí.