Stopařův průvodce po Galaxii (2005)

Byl jsem na tom před léty v kině a stále, i po asi ~14 letech, mi to nepřijde ani stejně zábavný jako knížka ani stejně pitoreskní jako britská několikadílná adaptace od BBC (mimochodem, ve filmu zazní i původní znělka). Dokonce ani jako česká rozhlasová adaptace. Nepamatuju si, jestli byl Ford černej, ale po tom divným zrzkovi... no přišel mi tam jenom jako vtipnej poskok a proto (taky) byl černej. Postavy mi byly veskrze ukradený a humor jakýsi vykleštěný. Nepamatuju si, jestli to v kině bylo v originále, tentokrát česky a ... a mám chuť si pustit ten britskej seriál. Závadný to sice není, ale je to někde jinde. Nic na hodnocení měnit nebudu, protože bych musel možná i snižovat. Mimochodem, kdo si na tenhle tuctovej film dneska jen tak vzpomene?

Místo zločinu Ostrava - Krásné světlo (2020) (epizoda)

Česká takyvize uvádí: Místo zločinu [doplň město]. V hlavních rolích: Stanislav Majer jako generický vyšetřovatel s falešným knírem, Karel Dobrý jako sidekick vyšetřovatele, Pavel Kříž jako generický šéf, Štěpán Kozub jako mladý tech-mage a Pavla Beretová jako citlivá buchta. Dále hrají: Ten, co hrál ve Vyprávěj, ten, co neuměl hrát už v Kriminálce Anděl a ani ve Vyprávěj, Nela Boudová jako jeho žena, nějaký děti a další neherci. Tak generickou, šablonovitou a ani s přemáháním uvěřitelnou pitomost jsem nečekal. Předpokládal jsem že dostanu standardní tuctovou detektivku ČT, ale dostal jsem doslova výcuc, dřeň, vzorec toho, jak ČT dělá dnes kriminálky. Před deseti nebo patnácti lety to bylo originální, jednou. Ale už prakticky samotnej úvod je jak [doplň kirminální serál ČT z posledních let] přes kopírák. Dal jsem ještě další dva díly po tomhle třeskutém uniku, pak jsem to vzdal. Pyčo! (← a mám pravej komentář jak od ostravaka, © ČT)

Devátá brána (1999)

Hm, to možná bylo lepší, než si pamatuju. Navíc ty detaily, kterých si člověk všimne. Nejdřív jsem si to vůbec nevybavoval, ale postupně se mi vzpomínky navracely a musím říct, že jsem se docela dobře pobavil. Zejména některé scény, to jsem si zvolal: No, tohle je film! Na rozdíl od jiných. Stejně tak hudební podkres (na rozdíl od jiných) v některých scénách tak krásně vybarvoval kontrast mezi pocit hlavního hrdiny a nezůčastněného okolí. Ale nezůstanu jen u chvály, protože mi přišlo, že se nějak vytratilo budování napětí a všechno to nakonec zařizovaly jen podpůrné prvky. Lepší tři a časem uvidíme. Je ještě hodně žump k prozkoumání, třeba budu jednou ještě za ten film rád. No vlastně už jsem.

Zelená kniha (2018)

Já bych to zhodnotil asi jako "proč ne?". Bylo to hezky nablejskaný, barevný v několika směrech, nenáročný a uteklo to. A vzhledem k tomu, o jakých nových skvostech se mi nesou zprávy a taktéž s přihlédnutím k faktu, že se stále pohybuju mezi lety 1950 a 2000, tak ten obraz i zpracování potěšili. Relativně. Ale na víc než průměr to podle mě nemělo, protože nějak nikde necítím to šimrání originality, ani zásek háčku naléhavosti a už vůbec na srdci tíhu kamene důležitosti. Viz POMO, hlavní role super, zpracování uspokojí. Dál nic.

Ergo Proxy (2006) (seriál)

Napodruhé už to nebylo takové, asi že si člověk si víc všímá těch různých nedostatků. I navzdory faktu, že jsem si to už moc nepamatoval. Asi by prospěl menší počet dílů, i když, poslouchaje v angličtině, mne epizodní dialogy dokázaly velmi pobavit. Původně viděno v originále s nějakými titulky, takže šum. Když se mi pak postupně vybavil (nejen) konec, uvědomuji si, že i tenkrát jsem měl rozpolcené pocity. Atmosféra některých sekvencí je naopak stále působivá. Jednu nicméně odeberu, protože bych u pěti očekával větší naplnění při repríze.

Bambi Meets Godzilla (1969)

Když opomenu délku titulků, které propagují dokola to samé, tak... nezbude celkem nic. Ten animáč, co jsem před nějakými pětadvaceti lety a něco namaloval na okraj bloku papíru, ten, jak vetřelec co vypadá jako trojúhelník s nohama, vypadne z letadla a sežere něco jako postavu - znalci jistě viděli - nu já si myslím, že to bylo skoro tak dobrý. Je teda fakt, že mě tohle o nějaký pátek předběhlo, no. Ale nemůžu za to, že jsem v roce 69 ještě nežil, to si stěžujte jinde. Pochopil bych vznik něčeho takového dnes, ale tenkrát? Slézt ze stromu byla chyba, chyba říkám!

Nuda v Brně (2003)

Taky jeden čím dál tím lepší. Bavil jsem se už tenkrát v letním kině a i když jsem film viděl od té doby několikrát, je to spíše k požitku. Jan Budař i mnozí další byli výborní. Všimli jste si, pod čím vším je napsanej? Ale třeba takovej Tonda Blaník, no teda nic moc. Asi k podání výkonu potřebuje víc mlátit. Jak bylo naznačeno. Předlohu jsem tradičně nečetl, nicméně audiovizuální zpracování, ač monochomatické, mě bavilo. Zvláště některé úseky byly výborné, alterace a/nebo soulad prvků... No asi bych mohl říct, že někdy to bylo levné, rozuměj na diváka, nicméně to fungovalo. A výborně fungovalo i střídavé podsouvání tolika linek. Dále už si připadám jako Jarda na římse...

Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964)

Tak po kolikátý jsem to viděl? Zdá se mi to, nebo to je pokaždé ještě lepší? Ty písničky si pamatuju už od doby, kdy jsem byl špunt. Hm, je to už nějak dávno, já stárnu a Limonádový Joe mládne. Sakra. Ale jinak si myslím, že není celkem co dodat, stejně nenapíšu nic, co už nenapsal někdo jinej. Pět, ty čtyři byly nebetyčné nedocenění.

Osudový dotek 2 (2006)

No, vidím, že jsem to už hodnotil a nic se na tom dnes nezmění. Opět ukázka zapomenutého dílu Krajních mezí roztažená a vycpaná zcela zbytečně na dvojnásobnou stopáž. Navíc jsem měl neodbytný pocit, že sleduju Final Destination 10 nebo tak něco. Tak jak to asi dopadne? Že by? Že by? No to je ale překvapení! A to i když nepřihlížím k faktu, že už jsem to viděl. No nic, něco v tý televizi mezi reklamama dávat musí. Asi ani nikdy ten třetí díl vidět nechci, už tohle bylo slabý a mohl bych začít krvácet z nosu já.