Krvavá nevěsta (2019)

"I HONESTLY CAN'T WAIT TO BE A PART OF YOUR MODERATELY FUCKED-UP FAMILY." ------------------------------------ Fetiš na svadobné šaty práve nabral nový rozmer. A to zlato-čierne osvetlenie celého filmu... úplná lahôdka. O interiéroch, kamere a, samozrejme, dokonalej Samare Weaving nehovoriac. Jedno lepšie ako druhé.

Crown Vic (2019)

"THERE IS THE WORLD INSIDE THIS SQUAD CAR AND THERE'S EVERYTHING ELSE OUTSIDE OF IT." ------------------ Kto niekedy čakal dôstojného duchovného nástupcu Training Day či Patroly (a nie len nejaký obyčajný povrchný film o polišoch a banditoch), práve sa dočkal a práve ho dostal. Psychológia postáv tu hrá veľkú rolu, na nej sa aj stavia, nedosahuje však úrovne vyššie spomenutých klasík, hoci priestor ísť do hĺbky bol. Atmosféra jednej temnej noci v špinavom Meste anjelov fungovala, zásluhu si berie mimo iného aj hudba. Ak Crown Vic videl David Ayer, rozhodne bol nadšený, jasal a možno aj slintal. Ja som tiež.

Tváří v tvář… (2016) (seriál) odpad!

"IT WAS LIKE A WILD WILD WEST, OUR SECRETARIES HAD GUNS, WE HAD SHOTGUNS IN THE CORNERS, WE HAD UZIS, IT WAS INSANE." ------------ Tretia epizóda o Suge Knightovi veľmi dobrá, ba čo viac, možno jedna z najvyváženejších a najobjektívnejších, čo som na danú tému videl, a že toho nebolo málo. Práve preto mi vôbec nejde do hlavy, ako mohol byť zvyšok série taká nechutná, neobjektívna a jednostranná sračka. Nechápem.

Beach House (2017) odpad!

"IT'S GOT TO BE SOMETHING GRUESOME, SO THAT IT GETS ATTENTION. BUT IT ALSO HAS TO HAVE SOME HIGH CULTURAL MOTIFS. SO THAT EVERYONE WILL THINK THAT IT IS VERY SERIOUS." --------------- Willa Fitzgerald ma to prinútila pozerať! Nasnímané veľmi televíznym spôsobom, miestami to vyzeralo ako reklama, nie moc oku lahodiace, aj keď musím uznať, v určitých situáciách vie takýto spôsob značne vyniknúť. Napr. kúpanie vo vani so sviečkami tu bola dokonalá hra svetiel a tieňov na Willinom tele, teda tých pár desiatok sekúnd, kým sa na to kameraman nevysral (potom ešte nočná terasa a sledovanie z okna pri bielej záclone vo sne). Po obsahovej stránke odpad, po hereckej stránke odpad, hlavne ten fejkový Billy Bob Thornton, celkovo, no ako inak, odpad. Strata času to ale nebola. Vieme prečo.

Najednou jsme rodina (2018)

"SHE'S GOT A KNIFE. IT'S JUST A SPONGEBOB KNIFE. IT'S STILL A KNIFE." --------------- Keď Marky Mark netočí akčnosti s Bergom, venuje sa podpriemerným komédiám s plyšákmi a Willom Ferrellom a keď ani tomu, tak občas zapláva do vôd rodinnej komédie, čo je po romantickej komédii asi ten najhorší možný žáner. Jediná výhoda, keď už sa točí poriadne (veľké štúdio, viac peňazí, lepšie obsadenie a skúsenejší tvorcovia), je, že sa na to ako celok díva lepšie. Platí to aj v tomto prípade. Je tu pár zaujímavých vecí, ktoré osviežili sterilný obsah, napr. to, ako Mark videl deti ako psov, domy, renovácie interiéru, príp. postava October a jej obsesia so snímkom Splnený sen. Film mohol dosť vyťažiť z emocionálnej stránky, no s výnimkou jednej či dvoch scén to bolo ploché ako pristávacia dráha. Jednu hviezdu za úžasnú Izabelku Moner a tiež za knockout basketbalkou do tváre. Možno pridám aj druhú za bernského salašníckeho havina a fakt, že som to videl už dvakrát. Ešte uvidím.

Cold Brook (2018)

"IT'S GONNA BE OKAY. I MEAN, OTHER THAN THE FACT RACH IS GONNA KILL ME." ---------------- Herecký ansámbl zo Sons of Anarchy sa zišiel pod režisérskou hlavičkou W. Fichtnera v nejakom zvláštnom čude so skrytým posolstvom, inými slovami kôpka kecov zabalená vo filme. Ako veľký Coatesov fanúšik som sa potešil, že dostane konečne hl. rolu v nejakom lepšom filme a taktiež ako veľký fanúšik Fichtnera som sa tomuto duu značne potešil. A to ani nehovorím, že som na Cold Brook čakal takmer dva roky. Nakoniec som naplnený len trpkým sklamaním. Je tu dobrá atmosféra malomestskej Ameriky, taký pokojne plynúci záber života v nej, a keby to bolo len o tom, zrejme by som chrochtal blahom, nuž ale čo narobím. Najviac sa mi ale ľúbi, ako opäť raz zahviezdili poniektorí zámorskí recenzenti s výplodmi z ich prázdnej lebky – napríklad. Odporúčam pozrieť obrázok, pozrieť film a potom znovu obrázok. Človek by si myslel, že sa mu sníva. ----------- (17.12.2019) Na margo komentára od baklažána, nemyslel som na dvojku Fichtner x Coates. Perrineau a Weigert hrali s Coatesom v SoA. Ale cením i tak.

Teror (2011) odpad!

"I'M IMPRESSED WITH YOU. YOU HAVE A BENELLI POINTED AT YOUR FOREHEAD AND YOU STILL HAVE THE AUDACITY TO CONDESCEND TO ME." --------------- Joel už nie je tým dobrým milovaným Joelom, akým bol v 90. rokoch, keď točil filmy s tak dusnou a špinavou atmosférou, ktorá ťa jednoducho pohltila, kde sa krížila tak čistá a precízna filmárčina. Schumacher upadol, točí už len haraburdy a inak tomu nie je ani v jeho poslednom (a zrejme skutočne poslednom) filme, kde mi stupídna zápletka začala liezť na nervy v rekordnom čase, kde bol už aj Nicky pred odbitím prvej hodiny nesmierne otravný (a to už keď ja hovorím, čo som jeho fanboy ako nejaká neplnoletá teenka Justina Biebera), celá tá priblblá lovestory, uvrieskané postavy, no nie je možné... Veľká bieda na to, že sa jednalo o thriller s dobrým potenciálom od bývalého majstra temných thrillerov. Trespass nebol ani temný, ani drsný a špinavý, len chcel byť. Aspoňže tam nohy boli, často.

Veřejné lži (2019)

"I'VE BEEN HERE SINCE 5:00, LISTENING TO A RUSSIAN EMBASSY STAFFER TRYING TO BRIBE A NORTH KOREAN DEFECTOR WHO'S BEEN DOWNLOADING SOME KINKY SHIT." ------------------ Milujem to! Už keď som minulý rok videl, že sa točí film s Fiennesom (áno, aj s KK) o udalostiach súvisiacich s inváziou do Iraku, bol som radosťou celý bez Seba. A tak je to konečne tu, dnes ráno online, a je to ešte lepšie, ako som si myslel. Aj keď sa jedná o čistú konverzačku, bol som napätý ako struna a čakal, čo sa udeje. Ani na moment som si neoddýchol a hoci tempo občas spomalilo, vydýchol som si až počas záverečných titulkov. Leví podiel má na tom najmä Keira, pumpujúca hudba ako z akčných filmov a hravá réžia, ktorá šikovne podelila dramatické scény do celej stopáže, aby mal divák pocit, že sa neustále niečo deje. Za mňa veľká spokojnosť, miestami adept na päť hviezd (lebo takéto filmy si idem s blahom v srdci a úsmevom na perách), a už teraz viem, že sa Official Secrets objaví v mojom tohtoročnom zhrnutí.

House of Saud: A Family at War (2018) (seriál)

"ALL ROADS LEADS TO SAUDI ARABIA." ------------- Niekoľkomesačné čakanie na Gibneyho House of Saud mi skrátilo BBC s týmto rovnomenným projektom, ktorý mapuje všetky "prehrešky" Saudskej Arábie voči zvyšku sveta, chvíľu zabŕdne aj v histórii jej vzniku, stručnom prehľade panovníkov, až sa napokon s plnou oddanosťou začne venovať kritike tohto kráľovstva, najmä korunného princa MBS. Čo do objektivity, ťažko povedať. Zle sa dokumentu vyčíta absencia (i keď popravde pár ich tam je) nejakých pozitívnych viet na arabskú absolutistickú monarchiu, to ako keby niekto robil životopisný dokument o R. Ficovi a v celej stopáži neuviedol na jeho osobu ani slovko dobrého, tiež by som to tvorcovi nevyčítal, preto sa snažím ani teraz. Užitočným informatívnym doplnením k danej "problematike" môže byť aj nedávna epizóda programu Frontline s názvom The Crown Prince of Saudi Arabia (odkaz). Táto je na tom už o čosi lepšie, aj keď tematicky sa venuje prevažne vražde J. Khashoggiho, zatiaľ čo táto doku séria sa venuje širšej palete tém. Som zvedavý, čo nakoniec bude z Gibneyho dokumentu, nakoniec budem mať aspoň s čím porovnávať. Zatiaľ dávam štyri hviezdy s vysokým predpokladom, že neskôr znížim práve kvôli počinu od Alexa Gibneyho.

Bitevní loď (2012)

"IT WOULD BE LIKE COLUMBUS AND THE INDIANS, OR THE INCAS AND THE CONQUISTADORS, AND THEY SAID, 'OH, NO, THEY'LL BE SWEET...'" ------------------ Nedávam tri hviezdy za to, že som si film vychutnával plnými dúškami, ani za to, že som sa čertovsky bavil, že som bol občas napätý ako nejaká struna, že to vyzeralo bombasticky a kolosálne ako Transformers od Baya, ani za Jablonskeho podmaz či mého obľúbeného T. Kitscha a Brooklyn Decker, ani za to, že som mal zimomriavky vždy, keď na scénu nabehli peší, mega-drsne vyzerajúci alieni. Celkový zážitok zo sledovania Bojovej lode podtrhli najmä dve veci – neskutočne (pre mňa) intenzívny a geniálny flashback v očiach zadržaného mimozemšťana (jop, mám úchylku na flashbacky), ale hlavne fakt, že v tomto filme mimozemšťania neboli tí zlí. Takže áno, za to. Ale inak to bola celkom sračka. Ale bavil som sa. Našťastie.