Sázka na nejistotu (2015)

Adam McKay sčasti opustil svoje korene hlboko zapustené v komediálnom žánri, no nezabudol a evidentne na ne nedá dopustiť, aby naservíroval poriadne strhujúcu pecku z prostredia vysokých čísel, natočil dve hodiny kecov, ktorým nikto nerozumie, i napriek tomu väčšinu bavili, a tiež priniesol na zlatom podnose zrejme najlepší money film od čias dávno vzdialených dnešku, od čias zatiaľ neporazeného kráľa finančných filmov – Wall Street. Scorseseho Vlk je oproti tomuto úplná žbrnda. Skvostné obsadenie so spanilými výkonmi (Bale a Carell na trón), nezastaviteľné tempo, fenomenálna réžia, scenár s dialógmi a kadenciou, ktorá ti nedá ani na minútu oddýchnuť, jedna z najlepších gradácií, akú som kedy videl, a ten pocit, keď film nemá ani jedno jediné hluché miesto... dokonalosť & genialita. Milujem a dám si ho opäť už čoskoro. A pre tých, ktorých v záverečných minútach ovládol hnev, ponúkam čiastočnú satisfakciu v podobe snímky Masaker na Wall Street. --- "Saints don't live on Park Avenue." --- ♪♫ / ♪♫ (x / x / x♪♫ / ♪♫ / ♪♫ --- Bonusy: Recreating an Era, In the Tranches, Unlikely Heroes, The Big Leap, The Rise of the Fall --- Las Vegas & The Phantom of the Opera / Red Bull Tower -- (30.3.2017) (2018) (29.5.2019) (20.9.2019) (30.1.2021) (7.6.2021) (6.2.2022) (9.5.2022) (14.8.2022) (7.1.2023)

The Dig (2017)

"NEPOVEDALO SA ANI SLOVO, TAKŽE CITÁTIK NEBUDE." ------------------ Krátkometrážne filmy si veru moc nejdem, neviem ich doceniť a často ich podhodnocujem (nemýliť si s niečím iným), no Kosinskiho The Dig ma úplne odrovnal svojim profesionalizmom a precíznosťou na úseku ôsmych minút. Kitsch si tu ide svoje len mimikou a pohybom, keďže žiadny dialóg nepadol, a ja by som si celkom jasne vedel predstaviť celovečernú verziu tohto kliš(é)oidného (existuje vôbec toto slovo v našom jazyku?) príbehu, avšak s identickým (samozrejme ale doplneným) ansámblom, pretože atmosféra dnešných amerických nízkorozpočtových indie filmov z tohto kraťasu len tak sálala. A to milujem! Najviac!

Nemilovaní (2017)

Najnovší počin ruského režisérskeho maestra Nelyubov bude zároveň jeden z jeho najlepších. Prešpikovaný odkazmi, alegóriami, symbolizmom a, prirodzene, kritikou etabluje portrét džungle zvanej Rusko a rôznych aspektov života v nej. Je to drsná cesta drsným prostredím, kde život nemá veľkú hodnotu, z pohľadu nielen dvojice manželov (ktorí sú obaja pravdepodobne chorí na hlavu, rozumej dnešný bežný človek), kde každý záber/situácia má svoje miesto a opodstatnenie, aj keď som bol spočiatku skeptický, najmä prvých 50 minút. Z technickej stránky ťažko niečo vytknúť, AZ má všetko pod palcom bez akejkoľvek chybičky, znovu sa spolčil so svojim dvorným kameramanom Kričmanom, s ktorým neprestajne vytvárajú slová pomocou obrazu, vizuálne podmanivého, doplneného o takmer neexistujúci, pár skladbový, nevýrazný, opakujúci sa, nerezonujúci soundtrack, čo nie je v jeho filmoch úplnou raritkou, skôr bežnou praxou. No nič, som zvedavý, čo bude nasledovať ďalej, snáď sa to dozvieme už čoskoro. --- (11.6.2018) (12.5.2019) (26.5.2019) (4.5.2021) (3.6.2023)

Bitva o Občana Kanea (1996) (TV film)

"WE'RE BORN ALONE, WE LIVE ALONE, WE DIE ALONE. ONLY THROUGH OUR LOVE AND FRIENDSHIP CAN WE CREATE THE ILLUSION FOR THE MOMENT THAT WE'RE NOT ALONE." --------------- Absolútna povinnosť pre milovníkov diskutabilne najlepšieho filmu všetkých čias, zázraku filmových dejín, opusu menom Občan Kane. Doku mapuje život Orsona Wellesa, pôsobenie v RKO, vznik ikony, čo bolo po ňom, ale najmä a primárne vzťah snímku k mediálnemu mogulovi Hearstovi a následný 'aftermath' po jeho vydaní. Dokumentov o filme samotnom existuje mnoho, o tomto pochybujem, že ešte nejaký. --------------- P.S.: Opäť vďaka Slasher.

Amerika z ptačí perspektivy (2010) (seriál)

"BESIDES I'D RATHER BE AN OLD FENCE POST IN TEXAS THAN THE KING OF TENNESSEE." ---------------------------- Opäť veľká vďaka Slasherovi za tento doku a takisto za zložku na tomto odkaze, plnú nepreberného množstva zaujímavého materiálu. Aerial America pokrýva na poli 67 epizód každý jeden US štát, v niektorých sa venuje nejakému mestu a jeho okoliu a taktiež je tu pár špeciálnych dielov venujúcich sa napr. výsostne iba malým mestečkám či pláňam a prériám, alebo svojskému a jedinečnému Juhu. Dal som si tú potešujúcu námahu a v rozpätí niekoľkých týždňov schrúmal všetkých 67 častí a aj keď sa nové informácie liali prakticky nepretržite, nedozvedel som sa nič nové. Ťažko sa dá totiž sústrediť na rozprávača, keď kamera sype bez prestávky pôsobivé scenérie a spanilé zábery na krajinu, jeden za druhým, stále a stále. Oproti novšiemu Aerial Cities je AA oveľa výživnejšie, záživnejšie, plnšie a jednoducho lepšie. Spoločného majú len otravného narátora, ktorého počúvať nie je najväčší pôžitok. Tak či onak, pre milovníkov Spojených štátov (krajiny ako takej, zahraničnú politiku si nechajme na inokedy) jednoznačná povinnosť.

Face 2 Face (2016)

"GOODNIGHT TEEL. THANK YOU." ----------- Filmy odohrávajúce sa výhradne na pozadí počítačovej obrazovky sú relatívna novinka, ktorá zatiaľ nepriniesla nejaké extra šťavnaté ovocie. Pokiaľ sa nemýlim, je ich menej ako 20, z toho snáď ani jeden neprekročil vlastný tieň. Na pomyselnom vrchole tohto subžánru stojí Pátranie s fenomenálnym Johnom Cho a aj keď sa jedná o momentálny strop, stále nie je na ideálne vysokej úrovni. Keď Timur Bekmambetov ohlásil produkciu desiatky nových computer screen filmov, ktoré pôjdu naprieč všetkými žánrami, áno, potešil som sa, ale taktiež som začal rozmýšľať, o čom vlastne môžu byť, či to bude sterilná stopáž stále o tom istom, alebo si konečne aj prostredníctvom tohto subžánru budem môcť nastúpiť na filmovú horskú dráhu emócií. Nevedel som si ani predstaviť, či to pôjde, veď koľko sa toho dá vyťažiť z jednej obrazovky telefónu/počítača? A tak, keď som nedávno po náhodnom zhliadnutí Texas Heart prekutrával filmografiu Daniely Bobadilly, natrafil som aj na tento kúsok. No a teraz si už nemusím predstavovať, lebo presne viem, aké to bude. Na obrat udalostí si treba počkať zhruba 70 minút, čo je pri dĺžke 88 min slušná časť, najmä keď vezmeme do úvahy, že tá hodinová pasáž je práve taká prázdna a stále o tom istom, ako som už vyššie spomínal, avšak po nej budú niektorí diváci značne filmovo odmenení. Na podobný obrat námatkovo spomínam na scénu z parku medzi malým dievčatkom a bývalým-bojujúcim pedofilom (fantastický Kevin Bacon) vo filme The Woodsman, ktorá ma odmenila podobne silno ako táto tu prítomná. Okrem toho (a možno ešte nejakých 2/3 scén) ale vo Face 2 Face veľa zapamätateľného nezostalo. Rozhodne sa však jedná o krok vpred a Timurovi a ďalším malým flimárom prajem veľa úspechov v prinášaní podobných vecičiek. Bude zaujímavé sledovať, ako môžu rôzne žánre na takejto platforme vyzerať. Teším sa.

Bouře století (1999) (seriál)

IT'S A CASH AND CARRY WORLD. SOMETIMES YOU PAY A LITTLE. MOSTLY IT'S A LOT. SOMETIMES, IT'S EVERYTHING YOU HAVE. ------------- Prezrel som si Kingovu spisovateľskú filmografiu kúsok po kúsku a pekne dôkladne. Po tých hordách totálnych odpadov (nie jeho vinou) sa na margo Búrky storočia nezmôžem na viac, len poviem, že presne takto sa ctí Kingova predloha. Prvý diel je pre mňa absolútny masterpiece hodný maximálneho hodnotenia na akejkoľvek stupnici a jeden z najlepších pilotov, aké som kedy videl. Zvyšné dva diely bohužiaľ nedosahujú rovnakú úroveň, no stále sa jedná o suprové mrazivé atmosferické nebo a poctivú filmárčinu zo starej školy. Takto sa to robí, takto sa vzdáva televízne rešpekt literárnemu trhačovi z Maine.

Do nitra tornáda (2005) (TV film)

"1 L / 5 KM" ------------ Človek by si myslel, že udalosti z filmu Twister boli len čistou fikciou, prípadne zbožným prianím drobného počtu ľudí vykonávať istú činnosť. Nat Geo v tomto doku dokazuje dve veci – nebola to fikcia a pre niekoľko "vyvolených" to už zbožným prianím nie je. Všetko je možné a nič nie je nemožné.

Špína (2005)

"WE INTIMIDATE THOSE WHO INTIMIDATE OTHERS." ------------ Myslím si, že tento film je zlomovým v kariére Cuba Goodinga, kedy sa z neho prakticky stal čierny Luke Goss – t.j. svetlé začiatky, svižné vecičky ako Cesta do Ameriky, hlavná rola!! v Boyz n the Hood, Smrtiaca epidémia, Jerry Maguire!!, AGaIG, Pearl Harbor či Rádio, no a od Špiny, čiže odkedy začal brať čisto akčné role, to ide (česť výnimkám) kompletne dolu vodou, sračka za sračkou, odpad za odpadom, len s tým rozdielom, že Goss ani tie svetlé začiatky viac-menej nemal a zostali len haraburdy. No nič, ešte dobre, že prišiel Ľud versus O. J. Simpson, lebo už som prestával veriť, že ešte stále dokáže poriadne nakopnúť ten divácky zadok. A na margo tohto "zlomového" filmu, je to odstáta variácia na Drsné časy, Patrolu a Fuquaov legendárny Training Day, pričom sa za žiadnych okolností nemôžu ani rovnať, alebo inak a v pozitívnych slovách, pochmúrna krimi zo slnečného mesta anjelov s jednou skorumpovanou jednotkou LAPD, veľmi verne pripomínajúcu istú nechválne známu divíziu Rampart. A ako názov napovedá, je to vážne špina.

Světla páteční noci (2004)

"YOU DON'T UNDERSTAND. THIS IS THE ONLY THING YOU'RE EVER GONNA HAVE. FOREVER. IT CARRIES YOU FOREVER." -------------- Od milovníkov amerického futbalu pre milovníkov amerického futbalu. Film sledujem ako menší úvod/predprípravu k seriálovým Svetlám piatočnej noci a následne k údajnému vrcholu spracovania tohto športu na obrazovke – Playmakers. Tie veľké mainstreamové snímky ako Víťazi a porazení, Nepremožiteľný, Sezóna Titanov a mnoho ďalších sú síce efektné a na pohľad okúzľujúce, chýba im však srdce, a to nachádzam vždy len v tých menších kúskoch – napríklad tu. Zápasy sú nasnímané veľmi zručne, je z nich cítiť všetko, čo je potrebné, postavy nie sú zapamätateľné, nemajú značné charakteristické črty, no pocit tiesne malého texaského zapadákova a jedinej nádeje na únik z neho, ktorá preteká pomedzi prsty kvôli každej jednej chybe, to zapamätateľné je. A ako bonus je to jeden z mála filmov, kde Lucas Black ukázal, že nie je úplne neschopný břídil. Oh, a taktiež je tu Billy Bob Thornton! To vždy poteší.