Saddám: Vzestup a pád (2008) (seriál)

"LAW IS ANYTHING I WRITE ON A PIECE OF PAPER." ------------ HBO a BBC spojili sily, aby na seriálový formát pretavili život a smrť notoricky známej rodiny Husajnových, najmä teda jej hlavy. Počas 4 hodín sa toho síce udeje veľa, avšak len povrchne, od nástupu SH k moci až po jeho pád. Seriál obsahuje mnoho malých, drobných historických momentov, napr. budovanie/dizajnovanie víťazného oblúku, ktorým sa venuje niekoľko minút, avšak niektorým značne dôležitejším zase neskonalo letmo, prípadne sú spomenuté len v jednej vete, napr. prvá vojna v Perzskom zálive, čo je jedna z minimálne aspoň troch najdôležitejších udalostí moderného Iraku. Viac sa tu venovali nejakej drblej Saddámovej romanci s prostitútkou a zlými známkami jeho syna v škole, to akože kde sme? A keď už sme pri tých vojnách, nezazlievam použitie archívnych záberov, priam naopak, čo však zazlievam je časový odstup medzi nimi, ktorý je tu smiešnych 20 minút. Postavy sú neskutočne, ale že neskutočne nevýrazné, Udaj Husajn je tu úplný vtip a i tak je to márne, povedzme si otvorene, jeho nezahrá už nikto lepšie než Dominic Cooper v Devil's Double. Jig'al Na'or ako Saddám v rámci možností veľmi dobrý. Ako fanúšik so značnou obsesiou k danej téme dávam za tri hviezdy, za normálnych okolností max jedna. ... ♪♫

Smrtící epidemie (1995)

"GENERAL, WITH ALL DUE RESPECT, FUCK YOU, SIR." ------------- V čase, keď aktuálne šéfuje svetu Covid-19, padlo vhod pozrieť si niečo na podobnú tému a z toho súdka rovno vybrať to najlepšie, a tým Petersenov Outbreak s famóznym obsadením, pôsobivou Howardovou hudbou a veľmi dynamickou a zaujímavou réžiou s veľkým citom pre detail, ktorá má zároveň všetky aspekty filmu v malíčku, hravo ich zvláda a nerobí jej problém vytvoriť silné momenty aj neexplicitným spôsobom, rozhodne je. V skutku padlo vhod.

Dark Waters (2019)

"HE TOLD ME THAT MARY MAGDALENE WAS A HOOKER." ------------ O DuPonte mám toho načítaného/nasledovaného pomerne dosť, avšak len v dokumentárnej forme, preto mi táto téma v luxusnom filmovom prevedení padla veľmi vhod. Počas 126 minút sa odkrýva za pomoci parádnej réžie, dobrej kamery, nádherného tmavého, pochmúrneho kamerového filtra, skromnej hudby a výkonov Hathaway & Ruffala prípad/nedbanlivosť/ľahostajnosť, o ktorej sa takmer polstoročia nevedelo a stále nič "nevyriešilo". Kvalitných, dá sa povedať investigatívnych filmov sa v 2019 urodilo celkom dosť (námatkovo spomínam na Official Secrets a The Report), čo ma značne teší. Pri posledných dvoch spomenutých je relatívne ťažké zhodnotiť ich dopad, v tomto prípade sa to však istým spôsobom podarilo – DuPontu druhý polrok minulého roku klesala hodnota akcií a v čase vydania Dark Waters ešte o značný kus. Celkovo ale nejde o nič, čo by ich muselo trápiť. Ako bolo aj uvedené vo filme, svoje finančné straty zarobia do dňa naspäť. Zvažujem päť hviezd a titul film roku.

La reina del Sur (2010) (seriál) odpad!

"LA REINA DEL SUR, TRAFICANTE MUY FAMOSA, NACIDA ALLA EN SINALOA." ------------ Doteraz mi hlava neberie, ako môže mať rýdza telenovela (TELENOVELA! Telenovela à la Skrytá vášeň či Divoký anjel) 82%? Podľa mňa borci videli, že je to na Netflixe a že sa o tom všade hovorí, tak predpokladali, že sa jedná o kvalitnú vecičku a potom to tak dopadlo. Je síce pravda, že príbeh a okolnosti ohľadom Kate del Castillo, El Chapa, tejto telenovely a iných, s týmto súvisiacich vecí, je v skutku zaujímavý a až by som povedal unikátnejší, to nič nemení na tom, aká žbrnda toto je. Plánoval som zhliadnuť všetkých 123 epizód, čisto zo zaujímavosti, či sa voľačo neudeje, som na 41 a viac nedávam, mažem a dovidenia.

77th Golden Globe Awards (2020) (pořad)

"YOU’RE IN NO POSITION TO LECTURE THE PUBLIC ABOUT ANYTHING. YOU KNOW NOTHING ABOUT THE REAL WORLD." --------------- Za tento rok tu zatiaľ ešte nič lepšie nebolo. Nič lepšie ako týchto 10 minút plných kyslých ksichtov hollywoodskych pajácov, ktorým sa po jednom čiernom vtipe rúca celá existencia, lebo počuli niečo sociálne ofenzívne, 10 minút, v ktorých Ricky suverénne trhá a driape do krvi tvár dnešnej obsranej PC kultúry, 10 minút, v ktorých búra základy pokrytectva a tzv. "virtue signaling" (Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra by už mohol prísť s týmto slovom aj do slovenčiny), na ktorých je postavený dnešný Hollywood. Nasrať na nich. Brad a Quentin najviac real zo všetkých. -------------- 10 minút

Londýnský gangster (2010)

"IF I CAN POISON A PRODUCER WITH HIS OWN QUAALUDES, I SHOULD SAY I'M EQUAL TO JUST ABOUT ANYTHING." ------------- Mám rád tie ofinky, tu ich bolo dosť, mám rád Colina & Keiru, tu boli obaja, nemám rád Londýn, Ritchieove počiny a ani deriváty utvorené z nich, zvládol som. Sterilný rutinný priemer, ktorý vôbec ničím neprekvapí, dialógy bez šťavy, Monahan teraz píše Cocaine Cowboys, ak to bude také suché a nudné ako tu a v jeho neskorších výtvoroch, tak sa obesím. Antagonista Winstone – slabý ako čaj.

Belly (1998)

"NOT ONLY SHE KNOW YOU BUT SHE SAID SHE SUCKED YOUR LITTLE BLACK DINGALING LAST NIGHT!" ---------- Možno trochu odvážnejšie vyjadrenie, ale stojím si za ním – vycibrenejší vizuál ako Belly nemá ani Matrix, ani Blade Runner a ak budem moc zlý, tak ani či Mad Max. Legendárny režisér hudobných videoklipov Hype Williams dostal možnosť natočiť film, alebo v jeho hlave 95 minútový videoklip, a podarilo sa mu to vo viac než grandióznom štýle. Pôvod z jeho branže a ten rukopis je proste neprehliadnuteľný v každom zábere a drvivá väčšina z nich sú proste gurmánske lahôdky. Belly je skutočne film ako videoklip a videoklip ako film v jednom. V rámci hood filmov sa po obrazovej stránke rozhodne jedná o dielo bez konkurencie, po príbehovej síce žiadne terno, pohrávam sa však s myšlienkou, že o ten tu ani nešlo. ----------- (1.4.2020) Díva sa mi na to ešte lepšie ako prvý krát, úplne porobené, vyšperkované, vyštylizované do poslednej bodky a záberu, každom jednom! Ghetto masterpiece... Hype tomu všetkému proste kraľuje. ------- Back to Life

Girlhouse (2014)

"I AM NEVER GOING TO ANOTHER PORN SITE AGAIN... AND I AM DEFINITELY GOING TO NEED THERAPY." ---------- Dlho som rozmýšľal, čo s hodnotením. Film má pre mňa dve časti – pred vraždením a po ňom – sonda a slasher, kdežto prvú hodnotím vysoko kladne a druhú opozitne. Je síce pravda, že film hodnoverne nereprezentuje dané odvetvie pornopriemyslu v celkovom ponímaní (tobôž nie ostatné snímky a tento z nich prakticky vychádza najlepšie), psychológia vystupujúcich dám a sledujúcich však bola solídne spracovaná. Keď sa prejde k vraždeniu, tam strácam kompetentnosť, pre mňa je to stále o tom istom a inovácie v tom, ako kreatívnejšie skonať a ako viac krvi preliať, ma nezaujíma. Zo súčtu týchto dvoch faktorov mi vychádzajú tri hviezdy. K obsadeniu jednej slečny sa vzťahuje aj jeden dlhý osobný príbeh, za ktorý by som dal najradšej päť, ale tak to nefunguje. Replay už čoskoro. ------ (9.4.2020) Spokojnosť aj po druhý krát... x)

Šokující odhalení (2019)

"TO GET AHEAD YOU HAVE TO GIVE A LITTLE HEAD." ----------- Stále je to bez debaty do neba volajúci odpad, sám som si však nasral do kapusty, lebo som si myslel, že to bude miliónkrát horšie, že to bude až tak zlé, že teraz, po zhliadnutí, proste odpad dať nemôžem. Po filmárskej stránke sa, prirodzene, nejedná o najhoršiu robotu, o tom žiadna. Lithgow hrajúci Ailesa je fenomenálny, blonďavé trio taktiež ide slušné bomby, pričom pri Theron sa môžeme baviť o výkone roka, Margotka vynikajúca. K "posolstvu" filmu sa vyjadrovať nebudem, lebo je také sprosté a naivné, až si nevidí za horizont svojho žihadla a topí sa vo vlastnom pokrytectve a autentickejší doják vie lepšie urobiť aj Inga Lindström. A pre tých, ktorých by náhodou zaujímal tento stokársky, zbytočný príbeh viac, odporučím radšej Gibneyho doku Divide and Conquer.

Submission (2017)

"I THINK THAT WE HAVE BEEN GIVING IN WITHOUT A FIGHT, THAT WE HAVE BEEN KNUCKLING UNDER TO THE MOST NEUROTIC FORCES OF REPRESSION AND CENSORSHIP. I THINK WE NEED TO HELP THESE PEOPLE GET OVER THEIR PROBLEMS. WE SHOULD DESENSITIZE THEM THE WAY THE SCIENTOLOGISTS DO. LOCK THEM IN A ROOM AND SHOUT DIRTY WORDS AT THEM UNTIL THEY GROW UP. SHIT, SHIT, SHIT! FUCK, FUCK, FUCK! COCKSUCKER! MOTHERFUCKER! ASSHOLE! FUCK, FUCK, FUCK. THROW IN A COUPLE OF "CUNTS" WHILE YOU'RE AT IT. WE'LL BE HELPING THEM A LOT FASTER THAN IF WE JUST CUDDLE THEM AND INDULGE EVERY WHIM AND NEUROSIS." -------------- Filmy, kde má Stanley Tucci hl. rolu a zároveň sú konverzačkou, v ktorej sa mu dve hodiny nezavrie huba, to sú proste dve muchy jednou ranou. Naposledy tak bolo v Zamatovom ráne a ja som len čakal, kedy na niečo ďalšie také narazím a hľa, je to tu. Navyše tretia mucha bola zabitá tým, že sa jedná o film o spisovateľoch. Takých veľa nie je, dobrých ešte menej. Pôvodne som chcel napísať, škoda tej romantickej zápletky, mohlo to byť čisto len o pisárstve, autorstve, novelách, ale za tú pomerne hlasnú verbálnu reakciu, čo som mal v polovici filmu, musím prihodiť. Bolo to asi takto – 00h:49m:23s: "Nieeee, to vážne sa ide toto udiať? Nieeee, ty si k*kooooot, ty si j*bnutýýýý! To vážne si ideš takto život doebať? *uštipačný smiech* Toto sa nedeje..." A o tomto sú filmy, o spojení s divákom, o vyvolaní reakcie, pocitov, emócií, akýchkoľvek. Ku koncu som rozmýšľal, či si film robí z falošného sexuálneho "obťažovania" a plytkých trosiek tak konajúcich srandu, alebo ich berie vážne, len to nevie lepšie prezentovať, no podľa strihu v "súdnej sieni" a niekoľkých nesúvisiacich dialógov na začiatku filmu by som povedal, že prvá možnosť, nie však veľmi otvorene a explicitne, lebo nepozorný divák si to nevšimne, no ten pozorný (ktorý s tým zároveň aj súhlasí) si to užije. Taktiež som si pre zábavu opäť raz prečítal zámorské recenzie, oni sú na tieto sračky náramní experti, a tí idioti si fakt myslia, že film je o tej druhej možnosti, Veď čo iné sa dalo čakať. No ale aby som to uzavrel, hoci som pár riadkov vyššie napísal, že musím dať štyri, popravde stále neviem, čo s hodnotením, lebo ak mám po dvoch hodinách sledovania veľký smútok, že je koniec a chcem minimálne ďalšie dve, prípadne sa pohrávam s myšlienkou dať si ešte jeden replay dnes v noci, tak potom to asi stojí za viac ako štyri hviezdy. --------- (17.5.2020) Mením na štyri, nech je sranda.