TY (2018) (seriál)

"I MEAN, I'VE GOT A DEAD BODY IN THE TRUNK, BUT, HEY, NO BIGGIE, RIGHT?" ------------ Dobrodružstvá a denníky jedného mladého chalana, alebo lepšie povedané ľudského odpadu bez kúska sebaúcty, ktorý sa v istých kuloároch inak nazýva aj "simp" (spoiler: jeho označenie platí na zhruba prvých pár epizód, až potom človek zistí, že chlapčiatko má tých problémov a batožiny trochu viac). Odhliadnuc od toho je seriál natočený dobre (možno preto, že ho netočil Netflix), Penn Badgley svoju postavu zahral viac než presvedčivo a strhujúco s dávkou patričnej nepríjemnosti, jeho prehovory sú príhodne super a mieru jeho mentálnej retardácie by nezmeralo žiadne dostupné meradlo. Nuž, ale aspoň je to sranda. Seriál má slušnú atmosféru a obsahuje mnoho narážok na všemožné veci počnúc rakovinou sociálnych sietí cez absenciu súkromia v digitálnom veku až po prirodzenú stupiditu dnešnej spoločnosti. To vždy poteší. Oh, a taktiež je tu aj rozprávková Shay Mitchell! A ešte jedna vec. Okolo 6/7 ep. som bol s hodnotením na troch hviezdach a na druhú sériu som sa zo zvedavosti značne tešil. Posledné tri epizódy sú však také prázdne a zbytočné, až spochybňujem akýkoľvek dôvod pre ich existenciu. Tá posledná ako-tak fungovala, dôvodom však nebolo nič viac než len obyčajná scenáristická lenivosť. To isté platí aj pre záverečný cliffhanger. Vďaka nemu aspoň viem, že druhá séria pôjde kompletne mimo mňa.

Vice (2018)

"NOW, WE DON'T KNOW WHAT EXACTLY THE PEOPLE IN THAT ROOM WERE THINKING BUT IT'S SAFE TO ASSUME THAT AT LEAST ONE PERSON WONDERED WHY, IN THE MIDST OF THE MOST FATEFUL DAY IN AMERICAN HISTORY, WAS DICK CHENEY TALKING TO HIS LAWYER?" ------------- Dokončil som tretí replay za posledné dva mesiace aj keď tých dôvodov na to paradoxne nie je veľa. Vlastne sú iba dva – Christian Bale a Dick Cheney. Prvý menovaný je dôvodom pre jeho fenomenálne stvárnenie druhého menovaného a druhý menovaný je dôvodom preto, lebo aj napriek tomu, aký skazený bol, nedá sa mu uprieť jedno – bol vážne pozoruhodný chlapík (z politického aj obchodného hľadiska) a koniec koncov génius v tom, čo robil, nech to bolo čo to bolo. V poslednej dobe (vlastne už pár rokov) sa roztrhlo vrece s hejtovačkami na bývalú Bushovu administráciu, najmä (a oprávnene) na udalosti spojené s inváziou do Iraku. Bush, Powell, Tenet, Rice či Wolfowitz boli podaní už mnohokrát a rôzne, Donald Rumsfeld sa nedávno sám zničil v Morrisovom dokumente The Unknown Known, no a na rade bol samotný Dick Cheney, kde verím, že rozhodne nešlo o jednoduchý oriešok. Veľká škoda prítomnosti narátora, jednak si režisér značne uľahčil prácu, čo by ani tak nevadilo, problém je v tom, že kvôli jeho spôsobu rozprávania a spojitosti s Dickom film nevyznel vôbec seriózne, hlavne keď zomrel a rozprával naďalej ako mŕtvy na stole v márnici. Tak či onak, otázka pre mňa znie, stál Vice aj za tento tretí replay? Áno, ale štvrtý už zrejme nebude. A na ten typický výsmech na konzervatívcov a pravicu som si v hollywoodskych filmoch už nejak zvykol, takže meh. A ozaj, Oscar za makeup absolútne zaslúžený, jasná voľba.

Narodil jsem se ve východním Los Angeles (1987)

"WHO'S THE PRESIDENT OF THE UNITED STATES? I-I DON'T KNOW, THAT GUY, THAT GUY WHO WAS ON TV, THE GUY IN THE COWBOY HAT... HE USED TO BE ON "DEATH VALLEY DAYS"... UH, JOHN WAYNE!" -------------------- Cheech Marin je jeden z tých hercov, ktorého mnoho ľudí mnohokrát videlo, avšak meno nepočulo pravdepodobne nikdy. Seriálový herec, ktorý si ale svoje odohral aj na filmovom poli a dokonca zaplával aj v režisérskych vodách. Toto je jeho druhý, posledný a jednoznačne najlepší pokus. Drobná, u nás prakticky neznáma komédia o Američanovi, ktorý bol neprávom deportovaný do ľúbezného Mexika. Ten musí následne urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby sa dostal naspäť domov. V zásade sa nejedná o nič extra, dobrá hudba (hl. mexická), gagov/hlášok je pomenej v porovnaní s dnešnými komédiami, čo je veľké plus, Marin je však perfektný (tu geniálny) herec, ktorý to ťahá ďaleko za možnosti samotného filmu. Born in East L.A. taktiež cení rovnaké veci ako ja – krásy nôh istej slečny, pôvab mexickej divočiny a nádhery slnečnej džungle Mesta anjelov. A ešte, aby som nezabudol, kamera je na komédiu až príliš dobrá a taktiež je tu Daniel Stern! No nič, je na čase prehrabať sa hlbšie Cheechovou filmografiou a nájsť nejaké ďalšie klenoty.

Na špatné straně (2018)

"THE ENTERTAINMENT INDUSTRY, FORMERLY KNOW AS THE NEWS, NEEDS VILLAINS." -------------------------- Milujem to! Zahler je po vynikajúcom Tomahawku a ešte lepšom Bloku 99 späť v plnej paľbe s týmto pôsobivým procedurálnym policajným thrillerom, v ktorom hviezdi šedivý Mel Gibson a opäť raz Vince Vaughn, herec s koreňmi hlboko zapustenými v komédii a komike, ktorý ale svoj seriózny charakter a kvality záporáka/dobráka predviedol napr. v druhej sérii True Detective či práve vo vyššie spomínanom väzenskom bloku s číslom 99. Aj keď je násilie Zahlerovým trademarkom, tu je trochu umiernenejší a počas celej stopáže takých scén spočítame na jednej ruke, čo mne plne vyhovuje. Kamera veľmi výborná, filtre efektné, najmä žltý a tmavomodrý. Film v strižni dlho nepobudol, niektoré scény sú až príliš dlhé, iné zase ponúkajú lepšiu možnosť vychutnať si ich. Dragged Across Concrete je neprekvapivo brilantný film, jeden z minuloročne najlepších, a už nám stačí len očakávať, že podobnú pecku prinesie aj v budúcnosti, napríklad ten Ganson Street, ak vôbec niekedy uzrie svetlo sveta. Zvažujem päť hviezd a druhý replay hneď zajtra.

Vynálezkyně: Z kapky krve (2019)

"I REALIZED THAT THERE WAS SOMETHING WRONG WITH HER MIND, THAT, I DON'T KNOW IF SHE'S LYING OR IF THERE'S AN UNCONSCIOUS SELF-PROTECTIVE RECONSTRUCTION OF REALITY." -------------------------------------------- Nový dokument z dielne fajnšmekra Gibneyho, tentokrát o zrode, vrchole a páde istej Elizabeth Holmes a korporácie Theranos. Ďalší a jeden z mnohých ukážkových príkladov správne natočeného dokumentu, presne takto to má celé vyzerať (odporučil by som niektorým divákom toho pseudodoku Leaving Neverland). Po filmárskej a obsahovej stránke je to absolútna špička, nič iné sa od tohto dokumentaristu ani očakávať nedá. Na záver už len vyvstáva otázka, koľko rokov nakoniec Elizabeth dostane, no je bohužiaľ asi zrejmé, že to bude menej ako dostal Martin Shkreli.

Pryč od pece (2013)

COME ON MAN, THIS AIN'T FUCKING IRAQ! ------ Pri nedávnom hľadaní ďalších kúskov žánru neo-western som okrem iných lahôdok narazil aj na toto špinavé dielko z ešte špinavšej Pensylvánie a okolitých hôr, kde sa to atmosférou zničených životov a biednych existencií len tak hemží. Okrem nej nie je ďalšou hlavnou devízou filmu len fantastický Bale a Harrelson, ale najmä kamera(man), ktorá(ý) si to celé náramne užíva. Z obyčajných záberov neprestajne vytvára zábery perfektne vyzerajúce. Scenérie na krajinu ukazujú jej majestátnosť a zároveň malosť a ničotu človeka v jej rámci. Záver vlažný a neprekvapujúci, ten však išiel už vyšliapanou cestou – smerom k autenticite – takže som s tým viac menej nemal žiadny problém. A spomenul som vlastne, že atmosféra bola úplne geniálna? Veru áno!

Šerifská hvězda - Série 2 (2019) (série)

"I HID EVIDENCE FOR YOU, THAT'S GOOD POLICE WORK." -------------- Druhá séria Šerifskej hviezdy bola jedna z mojich najočakávanejších  tohto (resp. minulého) roku. Očakávania takého kalibru zvyčajne nedopadnú dobre, a tak sa čiastočne aj stalo. Tim Roth je stále vo fantastickej forme, hláškuje ako Boh. Dostali sme lepšiu kameru, hudbu a vyzdvihnem aj subjektívny fakt, že Tin Star miestami žánrovo spadá do neo-westernu. Seriál však trochu trpí, najmä chovaním postáv. To bol jeho problém od začiatku, no tu... Navyše, už to nie je krimi z drsného prostredia Aljašky, ale lacná dráma dvoch rozbitých, zmrzačených rodín z nejakej náboženskej komunity uprostred pustatiny, ktoré sú vzájomne prepojené len scenáristickou lenivosťou – úplne od veci. Ale aj napriek tomu a aj keď sa môže zdať, že série sú celkom o niečom inom, len so starými postavami, vidím minimálne aspoň jednu spojitosť – prvá bola o pomste a tá druhá je o odpustení. Čo prinesie tretia?

Neposlušní (2017) (seriál)

The Defiant Ones – nový monument hudobných dokumentov. Niečo takéto tu už asi nebude... A D.O.C. konečne dostal svoj malý pomník <3 (14.3.2019) (27.7.2023) ♪♫ / ♪♫ / ♪♫ / (16.8.2023) Compton album mi v byte hrá každý deň už 20ty deň...

Leaving Neverland (2019) odpad!

Väčšina hodnotiacich okolo nejakého dokumentu zrejme ešte nešla, ak má pocit, že takto vyzerá/toto je dokument. --- PS: Nie som fanúšik Kráľa popu, poznám tak maximálne skladbu 'Billie Jean.'

Falling Skies (2011) (seriál)

"RETREAT. REGROUP. RETURN. REVENGE." ------------ Tak obrovské seriálové sklamanie som naposledy zažil snáď pri štvrtej sérii Úteku z väzenia. Posledná séria je neskutočné fiasko a urážka divákov, fanúšikov a aj samotného seriálu. Ale tak čo sa dá čakať, keď si niekto povedal, že by bol dobrý nápad otvoriť úplne nové príbehové linky dve epizódy pred koncom. Najvtipnejšie je, že o ukončení 5. sériou sa vedelo ešte niekedy pred tou štvrtou, takže mozog mi to už vôbec neberie. O to viac ma to mrzí, keďže prvé tri série som si neskutočne vychutnával a mal som dokonca aj pocit, že Falling Skies bude mojim obľúbeným seriálom. Noah Wyle je vynikajúci herec, o tom žiadna, veď Spielberg s ním chcel spolupracovať už od čias vojaka Ryana, a práve Noah bude tým prvým, čo si vybavím, keď si na Padajúce nebo niekedy spomeniem, čo by som si nerád, keďže ma ten premrhaný potenciál úplne bolí. A ešte by som rád dodal, že zo seriálu mám pocit, akoby sa jednalo o extra zlacnenú verziu The 100, ku ktorej si dostal mimozemšťanov a vesmírne lode v balení grátis. No nič, to je všetko čo som chcel povedať a teraz šup na Jericho.