• Krátkometrážní

Žízeň (1998) (TV film)

Nieje nič horšie, ako lowcostové katastrofické filmy z TV produkcie založené na domienke (samotná katastrofa je prezentovaná vo forme tradičného bodycountu na začiatku nového dňa). Thirst má tú výhodu, že sa nemusia utrácať prachy za digitálne tornáda a asteroidy, ale žiaľ rezignuje na katastrofický scénar, a plodí katstrofálny film sustreďujúci sa na charizmatického architekta-spasiteľa, jeho rodinku (najväčšia trágedia filmu, je smrť sousedovic syna) a jeho súboj s byrokratickým starostom. A po smädu ani chýru ani slychu. Blee!

Vraždy podle Jidáše (1999)

Niekto tu má rád Finchera. Žial štýlova rafinovanosť Seven (evidentná inšpirácia) je tatam a scénaristické tápanie je plátané patetickými flashbackmi, úplne zbytočnými výletmi do osobného života Johna Prudhomma a definitívne podtrhnuté záverom (dieťa), pri ktorom sa mi chcelo smiať. A nerzachráni to ani výborná dark kamera a kvalitne zmrzačené obete.

Konečná stanice (2004)

Po dlhej dobe veľmi príjemé prekvapenie zo Slovenskej filmovej kuchyne, pri ktorom som sa výborne bavil a nebyť toho naozaj hlúpeho konca (Chlumský sa celý film pohráva z poriadnou finálnou pointu), bolo by to možno aj za plný počet. Radošínci rulez!

Hodná holka (2002)

Príbeh jednoduchej ženy-predavačky, ktorá po príchode nového zamestanca-milenca rieši dilemu svojej budúcej existencie. (1) Stabilita, rutina - predstavovaná HomerSimpsnovským, milujúcim a dobráckym manželom s ktorým je proste nuda, alebo (2) útek z práce zamestnania, zamestanania a zabehaných stereotypov s psychicky a emocionálne labilným, so života zmeteným, vášnivo zamilovaným madíkom (výborný Gyllenhaal) s nulovou víziou budúcnosti. Trochu som sa obával výkonu Jennifer Aniston, ale bol som milo prekvapený jej sympatickým, civilným a hľavne uveriteľným výkonom, v ktorom našťastie Rachel nenájdete. Príjemný film s pár výbornými nápadmi.

Nebezpečné peřeje (1999) (TV film)

Tu jednu hviezdu dávam za "vodácke" scény pri, ktorých mi moje splavnícke srdce plakalo závisťou. Krásna je ta Kanada. Jedine ak kôli prírode a vode sa to oplatí vidieť. Ostatní nemusia kontajner ani otvárať. V odpadkoch sa nehrabe!

Třináct dní (2000)

Bez patriotistickej glorifikáfcie Kennedyho, bez patetických "vzťahových vsuviek", s desivými (z obdobia TFX) CGI efektami, s dokumentaristicky presným kopírovaním faktov naservíroval Donaldson 145 minút politických súbojov narvaných do 13 dní, ktoré mohli radikálne zmeniť históriu ľudstva. To čo sa pomaly dostáva na povrch v rôznych dokumenoch, máme tento krát v duchu vážnosti situácie (toto na naozaj netýkalo len SSSR a USA) veľmi dobre sfilmované. Otázka, kto to tie dve hodiny vydrží. Ja osobne siahnem po akčnejšom Sum of All Fears, prípadne po dokumente mapujúcim toto obdobie.

Haló, haló! (1982) (seriál)

Není nad hailujúce prostitútky!

V Číně jedí psy (1999)

Príbeh ušmudlaného zmeteného uradníka, ktorého život obráti naruby podivný hrdinský čin, po ktorom sa mu svet zvrtáva v sériu brutálnych (často až do absurdna vytiahnutých) situácii. S psychopatickým bratom (ale srdcom na spravnom mieste) po jednom boku a dvoma (iba) kuchármi, od mŕtvoly k mŕtvole. Škoda len toho lenivého začiatku.

Illusion (1975)

Majster pozitivizmu v úvode predostre detský svet plný nespútanej farebnej hravosti (duha, spev vtákov, príroda), do ktorého prichádza vysoký bubnujúci muž. Jeho postava je ruka v ruke s dobovým strachom z industrializácie a nekontrolovateľnosti technologického pokroku ryzo záporna. Iluzionista pred očami zvedavých detí mení vtáčika na hračku, poníka na autíčko, kvetinu na balónik, čím si získava ich pozornosť a náklonnosť. Tu sa dostáva film do (na Backa) veľmi temnej a depresívnej vízie technokratického sveta detí za pásom sériovej výroby. Logicky následuje vzbura a veľmi trefné metafory systému jej potlačenia: 1. sex, hry a alkohol, 2. podplatenie, 3. sila. Nadčasová záležitosť.

Hranice života (2005)

Forster si zobral kúsok Lyncha, kúsok Aronovského, pridal veľa vlastného a dal vzniknúť vskutku zaujímavemu (príbeh) trilleru, ktorý si nielen svojím temným, snovým spracovaním vyslúžil piatu hviezdu a punc výnimočnosti. P.S. A Forsterove mystifikácie (keď už chcete s Lynchom zrovnavať) ma bavia oveľa viac. Asi niesom ten správny cinefil, ktorý pri čajíku, v cigaretovom opare a pri slabom svetle, s intelektuálmi mudruje o neexisujúcich kľučoch k dielu. Lynch pre blbých.