• Krátkometrážní

Jak zajíc přelstil líného hajného (1985) (seriál)

No ak by som mal vypichnúť naj naj Slovenský večerníček môjho detstva, tak tento zajac šikulák by sa určite bil s Jurošíkom o post jedničky. Bláhový horár zasadil 7 hlávok kapusty a táto šťavnatá vitamínová bomba nedá našemu hrdinovi spať. Zajo musí každý deň prekonávať nové nástrahy horárovej záhradky, aby sa dostal k vytúženej večeri a presne 7 dní trvalo horárovi, aby pochopil, že v lese (plnom nenasytných bilinožravcov) je lepšie pestovať ihličnaté stromčeky.

Za plotem (2006)

Pocit dokonalosti Incrediblov či Nema sa síce nedostavil, ale aj tak je Over The Hedge v nekonečnej záplave CGI nepodarkov poslednej doby (zväčša pod Disneyho vlajkou) v rámci žánru skutočne lukratívna zábava (aj na druhý krát). Intruders! Intruders! 85%

Nový svět (2005)

Malick zvíťazil na Scottom, Horner nad Vangelisom. 75%

Kytice z tisíce a jedné noci (1974)

"Moje filmu nie sú vulgárne sú o živote. Nepleťte si autorské dielo s lacnou gýčovinou," tak to háji P.P.Pasolili svoju Trilógiu života. Kytice z tisíce a jednej noci je posledným filmom trilógie inšpirovaným Rozprávkami tisíce a jednej noci. Prostredie Orientu použil ako zdoj erotického nádychu pre svoje prevažne homosexuálne príbehy glorifikujúce nahé mužské telo. Nosnou story je heterosexuálny vzťah mladého Núrredina a jeho čiernej otrokyne Zumurrud, na pozadí ktorej fungujú nezávisle aj ďalšie príbehy. Pier proste zobral knížku, vypichol svoje najobľúbenejšie a poskladal. Toto vo výsledku tvorí veľmi nekonzistentnu zmesicu prevažne nudných (štýlom rozprávania) historiek. Dielo miené rozprávky pre dospelých, bohužial postráda dôležité ingrediencie rozprávkového (napätie, dobrodružstvo) a explicitné erotické scény, ktoré mohli byť v konzervatívnom Taliansku 70-tych rokov ako koľvek poburujúce (a že si na tom strážcovia mravnosti zgustli a na ich tlak musel byť film zostrihaný), dnes jednoducho zo stoličky žiadneho dospelého nepostavia. Tragicky vo výslednom efekte pôsobia výkony prevažne nehercov a to ma vracia k úvodu komentáru. Nech sa snažím ako sa snažím, tak autorské dielo v tom naozaj nevidím. Lacný gýč a nuda.

Strážci Dračí brány (2006)

To že dej bol mlhavý, zmetený a prvoplánový mám na saláme. Hlavne, že to kope. Lung Fu Mun má úplne rovnaký problém ako predošlý Yipov Sho Po Lang, a to hluchý stred. A druhá výtka ide na fantasy nádych, ktorého dopad je vo výslednom efekte taký, že má človek pocit, že dopozeral úplne iný film ako začal. Ale preto opakujem, hlavne že to kope! 70%

Světla páteční noci (2004)

Berg sa narodil pre akčný film! Športové klišé-drámy kedy sledujeme, ako si nejaký provinčný team na konci 80-tých rokov splňuje každoročný sen o zlatých prsteňoch s nápisom Texas, v podivnom športe, proste nemôžu európana rajcovať. Preto veľmi kvitujem, že Peter zvolil cestu načančaných audio-vizuálnych orgií a zlámaných kostí zo zeleného trávnika a neriešil (do istej veľmi únosnej miery) tradičné rodinné trable jednotlivých hráčov. Ano Svetlá Piatočnej Noci postrádajú výrazne typického, paradigmatického hrdinu. V duchu nenápadného hesla každého kolektívneho športu, je tu hrdina celý tým a nie jedinec. Toto rozloženie je športovejšie ako majoritná väčšina konkurencie. Preto nakoiec slabšie, ale kvalitné 4.

Zastav a nepřežiješ (2006)

Spolu s Running Scared akčné prekvapenie roka! Až na kozmetické chybičky krásy (škaredé kontrastné filtre) je toto nefalšovaná 87-minútová adrenalinová pumpa s velevytočeným badassom, ktorého charizma je silnejšie ako Čínsky múr. Páni Neveldine a Taylor kloúk dole. K týmto benjamínkom by sa mohli hodiť učit megalomani, ktorí s rozpočtami o nulu dlhšími nesiahajú Cranku ani po krvavé kontníky. Najlepšie preinvestovanýh 15 miliónov tejto sezóny! Zdravím Singera.

Mission: Impossible III (2006)

J.J.Abrams zobral to lepšie z De Palmu a Wooa a s prehľadom naservíroval podstivý letný blockbuster. Akčný film roka a začínam sa tešiť na štvorku. Ethan rulez!

Jurský park 3 (2001)

Bečková slátanina, ktorá sa na rozdiel od príšerného Lost Worldu (nemýliť s Jurským Parkom 2) neberie vážne a snaží sa predovšetkým baviť. Snaha sa cení, ale... Preprať 2x videné bez štipky invencie a odľahčovať debilnými fórkami je smutný koniec mojej obľubenej minisérie.

Day of the Fight (1951)

Pre Kubrickofilov povinnosť, pre ostatných veľmi zaujímavá Stanleyho dobová výpoveď ponúkajúca kontrastné pohľady na box ako (1) na prácu ako každú inú a (2) šport kedy sa dvaja nezmyselne mlátia. Určite stojí za pozornosť.