• Pohádka

Ďábel v Praze (1996) (seriál)

Fakt zírám, že tu ještě není žádný komentář. Viděla jsem to pradávno, ale bylo to jedno z asi tří děl, které jsem si nechala nahrát na kazetu, i když jsem sama video neměla. Pro budoucnost. Přišlo mi, že je to něco, co by měly vidět děti ve školách jako povinnou výuku :)) Nemyslím si, že je to všechno úplně přesně podle pravdy (a co je?) ale aby to vzbudilo pozornost a zájem nebo aby to utvořilo alespoň nějaké základní povědomí pro lidi, co se narodí v české kotlině, by to mělo stačit. Mě osobně se to líbilo hodně avelmi ráda bych se na to ještě někdy podívala.

Stejná srdce (2014) (TV film)

Nemám jaksi sílu ani chuť emočně se angažovat (vztek a depresi mi doktoři zakázali) , takže jsem si držela odstup jak od boje za uznání AIDS coby nezanedbatelného velkého problému, tak i od celé té hrůzy i dojemnosti, kterou tahle choroba přinesla a tak bohatě se dostala i do atmosféry tohoto filmu. Koukla jsem se na to kvůli Jimovi Parsonsovi, ale ocením i další herce, opravdu to bylo velmi dobré. Velmi dobré.

S milenkou mé matky (2000)

Napřed jsem si říkala, že to bude nejspíš nějaká sociální nuda, ale styl, v jakém je téma zpracováno si mě nakonec dostalo až tak moc, že dávám plnou palbu. Protože jsem při tom filmu zažila takový to "ACH". a to hned několikrát. Islandu tam není moc, ale aspon něco, atmosféra života v tak odlišných podmínkách, než znám, je vynikající. Hlavní hrdina mě nenadchl ani jsem s ním ijak zvlášť nesympatizovala, ale stejně byly jeho hlášky super:)) Režisérská práce, stejně tak jako kameramanská je tu excelentní a muziku tvrdí výborné komentáře hlavního hrdiny - místama až geinální. Ano, v tomhle filmu hlavní devizou je styl zpracování. Možná už jsem tak "zkažená", že mi příběh a všelijaký ty vztahový peripetie nepřijdou kdovíjak exotický (nakonec každýmu se může stát, že přefikne nekoho z rodiny) zato způsob zpracování příběhu mě dostal na lopatky. Perfektní práce.

Michael Collins (1996)

Výborný film, mezi ostatními filmy s touto tématikou se rozhodně neztratí. Vynikající Liam Neeson a Alan Rickman, velmi dobrá hudba.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

pozor, 2 spoilery: Vizuální orgie, neskutečná jízda, výborná hudba, příběh, kterej funguje a naprosto dokonale vymazlenej svět a jeho osazenstvo. Moment kontrastu všeho toho "mužského" světa a těch krásných dívek v bílém je úchvatný. Nevím, jestli měl Miller na mysli jako hlavní myšlenku zrovna tohle, ale mě to oslovilo velmi: "Není možné stále utíkat před zlem, útěkem se člověk nikam nedostane, je třeba se vrátit, zničit šmejdy, kteří lidem ze života dělají peklo, a nastolit tam život lidí, vody a semen. Prostě prostý přirozený lidský život jak jen to je možné. " Přesto film není žádnou stupidní agitkou jako některé jiné blockustery, jede si po svém, opájí se krví, rychlostí, pískem, smradem, špínou a nejrůznějšími vychytávkami všeho, co se hýbe a úplně btw nabízí i možnost se zamyslet. Poslední věta filmu, jen tak napsaná na černé plátno, mi málem vehnala slzy do očí. S největší pravděpodobností na to půjdu ještě jednou, některý scény nebo záběry se fakt neokoukaj hodně dlouho. Zajímavý komentář (který kromě úvodu a závěru řekl všechno za mě): Matty

Seznamte se, Joe Black (1998)

Já jsem vlastně nevěděla, o jaký film jde, našla jsem ho v nějakým zákoutí disku a koukám, že Pitt, Hopkins, tak teda jo. Je dlouhej, je romantickej a přesto jsem ho bez nejmenším problémů skoukla. Emoce se mě nějak netkly vůbec, kapesníčky jsem nepotřebovala, ale dívat se na Hopkinse, Pitta a Forlani mi dělalo vyloženě dobře. Hopkins vynikající, naprosto přesvědčivý při každím hnutí brvou, Pitt senzačně spojil veškerou protichůdnost a mnohovrstevnatost své postavy (to bylo prostě brilantní) a překrásná Claire mi učarovala svojí panenskou jemností, křehkostí, úsměvem a máváním řas svých nádherných očí. Spoiler. Konec jsem úplně nesbaštila (to jako Susan pochopila, kdo Joue Black je a co se děje, že se nezajímala, kam šel její otec?) a ta dojáková hudba s ohňostrojem byla na mě už moc, ale odpouštím. Tenhle film je rozhodně dobré vidět, pokud je člověk zrovna existenciálně naladěn, najde tu krásný materiál ke svému rozjímání o životě a smrti.

Darkman (1990)

Kvůli zdejšímu hodnocení jsem nic moc nečekala a byla jsem příjemně překvapena. Děj sestává z archetypálních obrazů zničení, zmrtvýchvstání a pomsty, hry mafií a gangů a krásky a zvířete. Jeho konec je vlastně začátkem, zrodem HH (hlavního hrdiny), přízraku, o kterém si nesme jisti, bude-li stát na straně dobra nebo zla. Nebo snad někde mezi? Rozehrané je to skvěle, postava Darkmana je dobře napsaná a má obrovský potenciál jak do hloubky, tak i do šířky a možností vývoje. Leč jak zde čtu, Samovi Raimimu nebylo dopřáno vést věci dál a tak se potenciál asi nezúročil. Velká škoda. Liam je prostě zase božský, Frances stále nemůžu přijít na chuť, ale to je asi jen můj osobní problém. Atmosféra laboratoře, opuštěné továrny a rozestavěného města byla výborná, krásně temná, obligátní slejváky v okamžiku hrdinova pádu na dno nevyluzovala schovívavé úsměvy, a Dannyho hudba byla jako vždycky zvláštně pohádkově načichlá a prostě skvělá, zkrátka mi ten film hodně dobře sedl.

Jurský svět (2015)

Jura mi byla vždycky poněkud cizí a velcí neohrabaní ještěři a krvelačné potvory mě nikdy nevzrušovaly (jsem prostě ráda, že to všechno vyhynulo). Tolik k vysvětlení, proč jsem všechny tři Jurské parky viděla v posledním týdnu a to jen proto, že jsem se chystala na Jurský svět (tolik blockbusterů zase není, abych je přehazovala vidlemi, takže člověk vezme za vděk i ještěrkama:) Podle očekávání mi tedy ani tento film srdíčkem nezachvěl (potvory jsou pořád jenom potvory), ale bylo to velmim dobře koukatelné (přesto že jsme omylem zavítali na 3D projekci a zezačátku to bylo čirý utrpení). Akce velmi podařená, triky, ještěři výborný, megalomanský jurský lunapark s tisíci hemžících se lidí byl opravdickým předobrazem čirého pekla a já se přistihovala, jak se těším, až to nějací ti ještěři srovnají se zemí, zaujalo mě, že ještěři už nebyli tupí tvorové z jury, ale všelijaký monstra z rukou šílených vědců. Ti a vojáci, to už je takovej tradiční prvek sci-fi filmů, lidi se asi mají naučit, že vědci a vojáci jsou metlou lidstva (což v mnoha případech opravu jsou:)) Nechyběla ani povinná love story, která (kromě té scény odchodu milenců k horizontu světla a cukerínové hudby pod tím) ale nebyla příliš zdůrazněná, takže se to dalo tolerovat. Herci si svoje odehráli dobře, žádné obzvláštní výkony jsem nezaznamenala a taktéž ani nějaké opravdu hodně sympatické postavy, takže mě to vposledku zanechalo netknutou. Proto tedy "jenom" 4 hvězdy.

Žena v kleci (2013)

Shodou náhod jsem dřív četla knihu, než jsem viděla film a to bylo pro hodnocení filmu asi osudné. Bylo to příliš osekané, příliš zjednodušené, takže z filmu vznikl jakýsi televizní formát, navíc (zřejmě z nějakých dementních multikulti důvodů) byla postava Assada hodně povýšena, "vylepšena" a postavena do popředí, což me pochopitelně dost rušilo až štvalo. Nikolaj byl ale pořád silným momentem filmu, takže jsem to dokoukala a nemám pocit, že jsem byla okradena o čas:) Na víc než na tři to ale fakt nedá, ačkoli na severské detektivky jsem vysloveně ulítlá. Nebýt toho Assada, tak bych možná jednu přidala, ale ....

Jurský park 3 (2001)

Další kousek z jurského ostrova, je to pořád stejný příběh, ale jelikož je film krátký, tak to nevadí, dívat se na to dá v pohodě. Jenom ten konec mě teda dost nadzvedl, to byla děsivá pakárna. Ale fakt děsivá. To je zkrátka na mínus jednu hvězdu, s tím nic nenadělám.