• Fantasy

Imawa no Kuni no Alice (2014)

Jako někdo, kdo už viděl výtečnou hranou sérii a chtěl se do světa Borderlandu ještě na chvíli vrátit alespoň ve formě této extrémně krátké, 3dílné anime série, je můj názor samozřejmě těžce ovlivněn. 3 epizody zkrátka nestačí pro vykreslení charakterů a lepší prezentaci vražedných her, všechno se děje moc rychle a bez větší hloubky. Děj se vyloženě točí okolo počáteční trojice přátel a prvních tří her. Objevují se zde další (pro mě) staří známí, jako je Chishiya, nebo Usagi, ale ti zastávají jen minoritní role a v podstatě nemají na děj žádný vliv. Beru je jako příjemný fanservis, protože jsem jejich původní podoby zatím nedostal možnost vidět (manga mě teprve čeká). Musím upozornit, že hraná série zejména první hru pojala úplně jinak a je to dobře, protože mi ta původní, pracující s losováním „štěstíček“, po nichž byly vypáleny salvy hořlavých šípů, přišla poněkud nezáživná (zlatá únikovka s dveřmi). Zbylé dvě jsou prakticky totožné, tedy „hra na babu“ v baráku a srdceryvná „hra o vlku a ovcích“, jíž adaptace i končí. Zkrátka jde jen o jakousi reklamu na mangu, která přišla se speciálním balíčkem zahrnujícím 12., 13. a 14. svazek. Neurazila, ale rozhodně ani nenadchla. Nezasvěcenému člověku věřím, že tato adaptace vůbec nic neřekne. Nemá to pořádnou atmosféru, charaktery, ani děj.

NieR:Automata Ver1.1a - Or Not to [B]e (2023) (epizoda)

Jakožto ten nejerudovanější člověk u nás, co se týče NieR:Automaty a obecně NieR/Drakengard série, jsem si samozřejmě nemohl ujít anime adaptaci právě Automaty a zatím její první díl. Ten stihl pokrýt úvodní misi hry, značně zrychlenou a ořezanou o zase tak nepotřebné detaily. Co se mi líbí, tak využití hudby ze hry, kterou snad neoposlouchám nikdy a bitevní sekvence tudíž nepostrádaly svůj osobitý šmrnc. 2D animace užívaná ve většině případů dobrá, nepředčila očekávání, ale podle všeho bude dostačovat a vypadá celkem fajn. Co se mi zase tolik nelíbí, je hojné využívání 3DCGI, které na jednu stranu chápu, akčních sekvencí je tam hromada a modely robotů/mechů jsou dosti komplikované, ale býval bych zde i tak ocenil 2D klasiku, která bohužel z moderních anime téměř úplně vymizela a ani zde to není výjimkou. Zbytek koukatelný a nadějný. Neznat to, možná mě to zase tolik nezaujme, ale protože vím, co by mělo následovat a co všechno předloha nabízí, jsem ohromně zvědavý, jakým směrem se tvůrci vydají. V trochu vytrolleném závěru, který mě mimochodem celkem příjemně pobavil a za což hlavně přidávám taky jednu hvězdu navrch, přislíbili vlastní interpretaci 24 konců, jaké hra má. No, držím adaptaci palce, snad to nepokvoká!

Dokonalé repliky (2018)

Skvělý koncept, hrozně špatná exekuce. První čtvrtina by dějově vycházela fajn - šílený vědec, nehoda, rozhodnutí vytvořit klony ztracené rodiny, s jejichž vzpomínkami si pohraje, aby zapadly do nového života. Ale pak to přišlo. Namísto možného dobrého dramatu, které by zkoumalo postupné začlenění klonů do společnosti, kdy by si oni i jejich okolí začalo všímat, že něco není v pořádku, skočila zápletka o zlém korporátu, pokusu o únik a dalších naprosto neinventivních, řadových pizdovinách, jejichž vývoj jsem v jednom kuse odhadoval a čím dál víc cítil, že tohle prostě není dobrý film. Nemluvě o až idealistickém vyvrbení, kde se už absolutně ztratila jakákoliv špetka logiky. Dobře budované zklamání, které mě udrželo v pozornosti, ale nevidím za ním víc, než nepovedné béčko. Keanu Reeves má na víc, než se upisovat takovým hovadinám.

Imawa no kuni no Alice - Season 2 (2022) (série)

Pro jistotu si sem ještě hodím hodnocení pouze druhé série, kdyby (nedejbože) do roka, dvou přišla další, abych mohl přepsat to celkové. Druhá série mi oproti první přišla dynamičtější, zábavnější, jdoucí víc do hloubky charakterů a byl znát i rozpočet, který dovolil špičkové efekty. Stejně tak se změnila struktura dílů, která nyní pracovala s cliffgangery a každá polovina byla trochu o něčem jiném. Jeden díl se tak zdál bohatší a zajímavější, než skoro až epizodický přístup v první sérii. Zbytek jsem popsal ve své celkové recenzi - pro mě totální odpal, kolotoč emocí, všestranně výtečné dojmy. Zejména finále mě srazilo do kolen (jen obrazně, díkybohu jsem u sledování zaujal polohu v pololeže) a ještě dlouhé hodiny po dokoukání měl o čem přemýšlet.

Alice in Borderland (2020) (seriál)

Minuty po dokoukání poslední epizody nemám pořádně ani co říct, dlouho jsem něco až takhle nerozdýchával, jako právě finále této série. Za mě jasných 10/10. Výborně budované charaktery, ať už to byly ty kladné, či zápornější. Nikdo tu nebyl vyloženě jen bezduchá figurka, která by dělala věci neuváženě. Valnou většinu děj představil i v pohledech do minulosti, díky čemuž si k nim divák mohl utvořit specifický vztah. Děj neustále napínal, oddaloval zodpovězení pravdy a držel napětí až do samotného konce. Hry byly zábavnější a sofistikovanější až v druhé sérii, v té první mi přišly takové vágní a jednoduché. Velmi rád odpustím klasické heroické neduhy, jako to, že se hlavní postavy byly schopny bez problému vyhnout i střelám jako v Matrixu, ačkoliv ostatní kolem padali jako hrušky, či další nesmysly typu skok z x metrů bez zlámaných končetin. Pokud na to člověk nepřistoupí, chápu, že bude s hodnocením šetřit a najde si výtky, já se to rozhodl prominout a přijmout, i když jsem taky párkrát nevěřícně kroutil hlavou. Kamera, střih, efekty brilantní, tohle nebyla japonská produkce, ale prakticky světová. Na to, že šlo „jen“ o seriál, nešel evidentně rozpočet do blbostí. Nemůžu po této stránce nic vytknout. To samé úžasná hudba dokonale podtrhující každou emoci i situaci. Pro mě osobně to byl zejména s druhou sérií neskutečný kolotoč emocí, který mi dokázal připomenout, že i já nějaké mám, ačkoliv jsem myslel, že jsem většinu z nich hlavně během posledních let zcela ztratil a skoro nic mě už nezvedne ze židle. Ještě teď mám knedlík v krku. Bude hodně těžké hledat něco podobného kalibru, jako tuto jedinečnou seriálovou podívanou, která v mých očích prakticky nikde neselhala.

Uvězněná (2018)

Nakonec hvězdu přidávám, protože mě snímek mile překvapil. Ze začátku se vůbec nijak neliší od klasických filmů o únosech. Drsný záporák bez slitování, ublížená hrdinka, která neví, co se děje. Jenže to všechno je jen nástavbou k následující řadě zvratů, která je odhalována postupně a posledních asi 10 minut rapidně mění žánry. Na jednu stranu si říkám, že se děj až moc vlekl a vše, co se v něm událo, by se dalo shrnout v max. půlhodině. Na druhou snímek udělal na svém šokujícím poli velice dobrou práci a naservíroval koukatelnou, místy napínavou, byť jednoduchou zápletku. Slušný thriller, který absolutně neodpovídá zdejšímu hodnocení. Doporučuju nečíst obsah prozrazující kompletní děj (dobrá práce, Novo), či většinu zdejších hodnocení, kde si každý spoileruje, jak se mu zlíbí.

Imawa no kuni no Alice - Episode 1 (2022) (epizoda)

Velice příjemný start druhé sezóny. Nějaká ta akce, nějaké to ohlédnutí se do minulosti, blesková a nic nerušící rekapitulace a nastínění nové zápletky, která by mohla jít po stopách pravdy. Jo, už teď se těším na zbylé díly!

Imawa no kuni no Alice - Season 1 (2020) (série)

Konečně jsem se dokopal k zhlédnutí série, která svým nápadem předcházela Squid Game a rozhodně nelituju. Skvěle budovaný svět, charaktery a příběhy postav a do toho vcelku zábavné hry, které chyby a neuváženost rozhodně nepromíjí a někdy neexistuje žádné uspokojivé řešení. Do poloviny top, hromada emocí vrcholící zejména s 3. dílem, který mě natolik odpálil, že jsem si musel dát nášup a kouknout před spánkem ještě na jednu epizodu. Z deliria mě vyléčil neméně skvělý zbytek, který sem tam ztrácel tempo a zbytečně zdržoval, ale stále svým způsobem bavil a zanechal v mé hlavě po 8. epizodně spoustu otázek. Co to je za svět? Jaká je vlastně motivace Dealerů konat vražedné hry? A je možné se z toho všeho nějak vymanit? Díkybohu nemusím čekat a mohu se rovnou vrhnout na další sérii, která mi snad na otázky uspokojivě odpoví. Povede-li se, jsem připraven udělit i plné hodnocení. Obecně, když se vrátím ke Squid Game, hodnotím to tak nastejno. Jen zde byly o něco lépe prezentovány emoce, postavy i svět. V tomto ohledu mám pocit, že korejská kinematografie příliš přehrává a tlačí na pilu, zatímco ta japonská je lehce umírněnější.

Imawa no kuni no Alice - Episode 3 (2020) (epizoda)

Epizoda, která na mě po stránce emocí velice zapůsobila a stejně tak způsobila, že jsem byl přímo nucen ještě před spánkem stihnout jednu další.

Žraločí tornádo 5 (2017) (TV film)

Tohle bylo ještě rychlejší, zběsilejší a ujetější, než třeba taková čtyřka, která už tak prezentovala samé šílené nápady. Hrozně mě překvapilo, kam všude se děj podíval - ať to byl Londýn, Tokyo, či Egypt, zkrátka procestoval půl světa. Pak tu bylo x pomrknutí na známé franšízy, jako byl třeba Indiana Jones, Godzilla, apod. Vše se střídalo v neskutečném tempu, absolutně nedávalo smysl a skoro nenavazovalo, ale zdálo se přitom nekonečné. Ano, 90 minut se zde i přes to všechno táhne a popravdě jsem po půlce měl už co dělat, abych si udržel pozornost, protože děj šel od ničeho k ničemu a byť se snažil bavit šílenostmi, dělal to hrozně neohrabaným stylem, který akorát poukazoval na to, že tvůrci získali až příliš volnosti a rozpočtu, aby jej rozházeli na všem možném. Nemluvě o cameu některých celebrit (ten Tony Hawk mě rozsekal). Je to zkrátka magořina, co nemá dobré efekty, příběh, dialogy, ani postavy a vládne mu režisérská i herecká neohrabanost, ale překypuje nápady, které tvůrci prezentují ve vším nadhledu a s takovou vášní, že si dovolím jednu hvězdu navrch přidat. Jsem dost zvědavý, s čím se vytasí poslední díl. Mohl by teoreticky aspoň částečně ukojit mou touhu po něčem alespoň maličko smysluplnějším, co může tato série ještě nabídnout. Ale nebudu si dělat velké naděje.