Batman (2022)

Matt Reeves v "The Batman" prináša skutočne jeden veľký filmový zážitok. Možno miestami až moc veľký, ale na druhú stranu poviem, že radšej by som si toto pozrel znovu ako Megatonove "The Last Days Of  American Crime". Aké sú teda moje pocity? No v prvom rade poviem, že Robert Pattinson funguje skvele ako Batman. Myslím si, že v tejto role sa našiel skvele. Trošku temnejší hrdina, ktorý si hovorí o sebe: "I am venegance". Ako Bruce Wayne to má podľa mňa o dosť náročnejšie. Hrá tu takú temnejšiu verziu Bruca a tak nejako neviem či by bol problém pre niektorých pochopiť, kto sa vlastne pod tou maskou skrýva. Neviem. Skvelý Batman, ale Bruce Wayne mi úplne v jeho podaní nesadol. Ako sú na tom ostatné postavy? John Turturro ako Carmine Falcone je podľa mňa dobrý gangster. Zoe Kravitz ako "Catwoman" je tiež celkom dobrá. Plus je dobré, že jej nechali určité hranice, ktoré z nej robia pochopiteľnú postavu. Má blízko k temnejším momentom, no nikdy k nim úplne nepríde. Jeffrey Wright síce úplne nevyzerá ako Jim Gordon, ale funguje podľa mňa schopne. A jeho postava mi príde asi najviac uveriteľná. No a Colin Farrel ako Penguin... wow... toto ma skutočne pozitívne prekvapilo. Skvelá voľba, vynikajúco v tej role vyzerá. Asi ste si ale všimli, že jednej postave som sa zatiaľ vyhýbal. Dosť dôležitej postave. A tou je Riddler. Tak si o ňom poďme niečo povedať. Nemôžem povedať, že by som mal nejaké výhrady proti Paulovi Danovi, no keď sa podľa mňa pod maskou bude ukrývať "Riddler psychopat", trošku si film stráca moje sympatie. Je mu treba uznať, že hádanky sú dobré, spôsoby vraždy skvelé, riešenia zaujímavé, no vo finále ma mrzí, že sa rozhodli ísť trošku cestou, aby z neho mali svojho vlastného Jokera, pričom v istých momentoch pôsobí viac ako "John Kramer". Mám pocit, že mixli niečo z týchto dvoch postáv dokopy, aby urobili svoju vlastnú verziu, no viac oceňujem schopnosti Riddlera v tomto filme ako jeho osobnosť. A práve na tom u mňa film asi najviac naráža. Spolu s tempom, ktoré je na tie 3 hodiny miestami celkom zabijak. Nenudil som sa, no mal som tak trošku pocit, že film sa snaží povedať 2 príbehy, ktoré potom mohli rozvetviť na 2 filmy. Alebo 2 veľké epizódy minisérie. Lebo je tu príbeh, ktorý sa Riddler snaží povedať svojimi hádankami... a potom je tu jeho skutočný plán. A mám tak trošku pocit, že ako osoba ostal Riddler v tomto trošku nevyužitý. Povedal príbeh o skorumpovanom Gothame, ktorý je zaujímavý... no potom príde kvázi druhý moment filmu a to je Riddlerovo veľké finále. Možno to trošku iritovalo iba mňa. Neviem. Film ma bavil, no tento pocit zo mňa počas sledovania akosi nezišiel. Takže vo výsledku som spokojný. No neviem či by som to hodnotil ako môj najobľúbenejší film o netopierom mužovi. To asi nie. Hodnotenie: B+

Off the Rails (2021)

"Off The Rails" nám naposledy prináša herečku Kelly Preston, ktorá nás bohužiaľ v júli 2020 navždy opustila. A ak bol toto jej posledný film, tak odišla podľa mňa so cťou. Tento nenápadný road-trip film sa ukázal byť skutočne veľmi príjemnou britskou komédiou o priateľstve, ktoré síce pretrvalo roky, no ukáže sa, že možno tam boli medzi našimi protagonistkami nejaké skryté pocity a veci, ktoré úplne nevyplávali na povrch. A pôsobí to veľmi skutočne. Nedá sa síce povedať, že by sme od filmu nevedeli veľmi presne odhadnúť aké momentky nás budú čakať, no na druhú stranu to herečky vedia podať presvedčivo. Priateľstvo medzi Kate, Cassie a Liz je hnacím motorom filmu a dáva do toho absolútne všetko čo je potrebné. A plus tu máme dcéru ich zosnulej kamarátky Anny. Maddie tak nejako chce vidieť čo najviac naše kamošky spojilo, no po rokoch sa skôr dočká niečoho iného. A chápem aj jej reakciu počas finále. Pretože by to bolo aj na mňa už trošku moc. A okrem toho film prináša aj celkom slušný "Blondie" soundtrack. takže ak máte radi Blondie, hodíte tomu ešte pár bodov navyše. Vo výsledku ale poviem, že tento výlet bol skutočne veľmi príjemnou jazdou cez Francúzsko, Španielsko a Taliansko. A prináša veľmi príjemný film venovaný veľmi príjemnej herečke, ktorá už medzi nami bohužiaľ nie je. Hodnotenie: B+

12 hodin na odplatu (2022)

Myslím, že Bruce sa už viac stáva tvárou na posteroch, než reálnym hercom. Pretože veľkú rolu v "A Day To Die" teda nemá. Wes Miller nie je zrovna veľkým talentom a tomuto filmu určite chýba viacero vecí. V prvom rade nejaký rozpočet, nejaký talent a trošku väčšiu dávku atmosféry. Skombinovať toto všetko do základného námetu a nechal by som vo svojich rolách Leona s Grillom a myslím si, že sme tu mohli mať aj nejaký celkom slušný film. Pretože istý potenciál tu je vidno. A aj z toho plynie hneď na úvod moja myšlienka, že je pár veci, ktoré podľa mňa na filme fungujú. Ako som už spomenul, Frank Grillo a Leon sú podľa mňa celkom schopní. A dokážem ich vo svojich rolách celkom dobre prijať. Kto funguje tiež je Alexander Kane, ktorý si svoju prítomnosť na placi celkom užíva a aj Brooke Butler je celkom okey. Príbeh je síce celkom jednoduchý, no to by mi na oddychové akčné thrillerové béčko vôbec neprekážalo. Dokonca si myslím, že je napísaný o niečo lepšie ako niektoré posledné filmy, v ktorých sa Willis objavil. Ostatné postavy ale dokopy nevedia prejaviť moc veľkú dávku charakteru, efekty sú miestami čistá tragédia a bojové scénky vyzerajú absolútne tragicky. Dokonca v jednom bode príde scénka, kde môžeme reálne vidieť, že herci vedeli presne ako sa majú správať a akým spôsobom na seba útočiť. Je to totálne viditeľné. To uberá filmu dosť body, lebo sa do neho človek nemôže dostať natoľko, ako by chcel. A verte mi, ja som sa snažil do toho filmu dostať. Je tu niekoľko zaujímavejších zvratov, Grillo na konci je skvelý, no vo výsledku ide o podpriemerné až nie veľmi dobré filmové dielko. Ale bavilo ma to asi viac ako posledná komédia, čo som pozeral. Hodnotenie: C-

KIMI (2022)

Z posledných režijných projektov Stevena Soderbergha je pre mňa "KIMI" asi zaujímavejším, než čo som videl posledné razy. Má to dobré tempo, Zoe Kravitz je vynikajúca vo svojej role a dáva do toho skutočne všetko. Časti keď má konečne ísť von sú pre mňa topka. Pretože je vidieť ako sa do nej dostáva tá obrovská hrôza a panika, keď sa ocitne v prostredí, ktoré jej nie je vôbec príjemné. A zvládla to podľa mňa dobre. Príbeh je síce celkom priamočiary a viete ho sledovať bez toho, aby ste sa dočkali nejakých zásadnejších prekvapení. No na druhú stranu ma to bavilo sledovať a bol som zvedavý ako to dopadne. Čo mi tak trošku vo filme viac chýbalo je využitie niektorých vedľajších postáv, ktoré sú tu miestami len na zabratie priestoru, alebo preto, lebo scenár si taký typ postavy vyžadoval. Je to tým pádom zlé? Nie nevyhnutne. Len si myslím, že keby sme niektorým postavám venovali trošku viac času, mohlo sa to ešte posunúť aj do trošku zaujímavejšej sféry. Alebo keby sa viac postáv do toho celkového deja nejako zapojí, alebo niečo (čokoľvek zásadnejšie) prinesú. Ale tak tento film nefunguje. Nevadí. Musím povedať, že s výsledkom som spokojný. Splnilo svoj účel. Hodnotenie: B

The Second Age of Aquarius (2022)

Neviem ani čo som od tejto komédie čakal. Ale hlavne to, že sa tu zasmejem. No "The Second Age Of Aquarius" nie je ani trochu vtipné, ani zaujímavé, ani neprináša niečo, čo by stálo za pozretie. Vo výseldku by som skôr povedal, že celý film pôsobí neskutočne tragicky a trápne. A keď prídete do finále a budete svedkami niekoľkých "zvratov" tak sa z toho skutočne stane len absolútne nevyužitý potenciál a nič moc iného. Neviem ani čo nejako na filme vyzdvihnúť alebo skritizovať, pretože je to celé ohraničené štyrmi stenami, kde sa odohráva celý film. A dokopy tam máme skoro počas celého času len dve postavy. Dve postavy, ktoré to dokopy absolútne nevedia potiahnuť správnym smerom a pôsobí to skôr ako keby sa dostávali z jednej divnej situácie do druhej. Najmä keď jednou postavou je 50 rokov mŕtvá hudobná legenda, ktorú zabil skrat z mikrofónu počas vystúpenia a mal 27 rokov. A nemôže opustiť byt, v ktorom je, lebo je to iba avatar, ktorý spravila naša hrdinka a keby sa pokúsil odísť, tak začne pixelizovať a mohol by zmiznúť. Neviem. Celý ten film je viac divný a absurdný než vtipný. A hovorím to napriek tomu klasifikovaniu do sci-fi. Proste za mňa nič moc. Hodnotenie: D+

Stop and Go (2021)

Z Covid-19 filmov musím povedať, že "Stop And Go" je pre mňa asi jeden z najlepších. Celé to poňali trošku inak a miestami ma to skutočne bavilo sledovať. Najmä keď to v určitých momentoch pôsobí, ako keby sme tu nemali pandémiu, ale zombie apokalypsu. Minimálne reakciami našich protagonistiek. Je to fakt občas sranda. Každopádne toto je film, ktorý si stojí pozrieť ak už máte všetkého ohľadom Covidu, všetkých informácií a jedného s druhým absolútne plné zuby. Lebo to celé posúva do takej roviny, že sa z toho stáva skoro až čistá satira. Toto je film, pri ktorom človek aj zabudne, že to celé je vlastne celkom vážna téma, ktorá sa nás už dotýka počas troch rokov. Ale v tomto smere je to aj fajn. Lebo nemám záujem sa furt len niečím stresovať. Naše protagonistky ma bavili, niektoré momentky mi prišli úplne úžasné a záver má niečo do seba. Vo výsledku hodnotím ako slušnú zábavu, ktorá mi úplne sadla do nálady počas nie veľmi príjemného pondelku. A to je asi to najlepšie, čo môžem povedať. Hodnotenie: B

Mimořádná událost (2022)

Jiří Havelka sa vracia na filmovú scénu späť so svojim novým filmom "Mimořádna Udalost". A musím povedať, že po tom ako som mal možnosť vidieť jeho režijný debut "Vlastníci", celkom som bol zvedavý, ako to dopadne tu. Koncept podľa skutočnej udalosti je síce trošku komediálne prifarbený, ale to mi absolútne nevadí. Film nepôsobí neuveriteľne, postavy majú svoje charaktery a musím povedať, že ma všetci v tomto filme skutočne bavili. Spolu so sprievodcom, ktorý robí všetko preto, aby dobehol utekajúci motoráčik. Jaroslav Plesl mi úplne pasoval v tomto filme a dokonca som si chvíľu myslel, že na konci budeme mať zvrat, že s nimi počas celej jazdy bol aj sám "Smrť". To by skutočne pobavilo. Jana Plodková je zábavná svojou absolútnou apatiou a flegmatizmom k úplne čomukoľvek a ten chalan je tiež boží. Vie toho toľko, že by mu neškodilo toho občas vedieť trošku menej. Neviem čo by som nejako výraznejšie filmu vytkol. Veci, čo sa dejú možno mimo motoráčiku až také zaujímavé nie sú, no aj tak musím povedať, že vďaka tomuto filmu sa slovíčkou "Už" stáva nesmrteľným. To mu musím uznať. Vo výsledku je toto skvelá komédia, ktorá ma úprimne pobavila. A utieklo to ako voda. Ak sa chcete pobaviť, čeknite si ju. Myslím si, že si ten čas užijete. Hodnotenie: A-

Pod rouškou temnoty (2022)

Akčné thrillery s Liamom Neesonom sú tak trošku moje guilty pleasure filmy. Takže "Blacklight" v jadre presne prináša to, čo som očakával. Nemôžem povedať, že film je prekvapivý, akcie je spracovaná lacno a Liam Neeson v podstate ponúka presne to, čo vždy. Ale baví ma to sledovať. A okrem toho si myslím, že film má niekoľko momentov, ktoré boli celkom dobré. Zloduchovia sú celkom okey a musím povedať, že som chcel vidieť vrahov počas tohto filmu skapať. Pretože bolo zrejmé, že sa v tom čo robia úplne vyžívajú. Film v podstate neponúka nič, čo by sme už nevideli. Ak máte Neesona radi, čeknite si to. Ak nie, tak to ignorujte. Hotovo. Hodnotenie: C+

Slova v bublinách (2020)

"Words Bubble Up Like Soda Pop" je síce veľmi príjemným japonským animákom, no musím povedať, že už som videl aj lepšie projekty. Myšlienka nájdenia stratenej platne je super a aj naši hrdinovia sú celkom milí, no problémy s filmom nastávajú trošku, keď si človek uvedomí, že to smeruje k jednému neskutočne naivnému a podľa mňa až trošku patetickému záveru, kde človek sa smeje nad tým, aké je to celé stupídne. Neviem to poriadne popísať, na to by ste to museli vidieť. A hoci sú animácie pekné a atmosféru to má, tak môj najväčší problém s filmom je ten, že dokopy z našich hrdinov moc necítim nejakú extra chémiu a nemám úplne pocit, že by sa film ich romance nejako extra venoval. Vedľajšie postavy sú ale dosť dobré a vtipné a to hľadanie a nájdenie stratenej platne a hudba pre mňa robí z tohto filmu celkom príjemný zážitok. Ak máte radi japonské anime, čeknite si to. Film je dobrý. Hodnotenie: B

Výbušná spiknutí (2022)

Po tom ako bol Bruce Willis nominovaný za všetky svoje filmy z roku 2021 na zlaté maliny, prichádza "Gasoline Alley". Film, kde dokopy nemá moc čo na prácu, nemá veľa dialógov a film by sa bez jeho prítomnosti skutočne zaobišiel. Ale nech to znie akokoľvek divne, (ak nepočítam "Glass"), je to asi to najlepšie v čom som ho za posledné roky videl. Má to hlavu a pätu, je to celkom pozerateľné a Devon Sawa s Lukom Wilsonom tu celkom fungujú. Plus aj vedľajšie postavy sú celkom zaujímavé a bol som zvedavý kam to dospeje. Hoci nemôžem povedať, že by sa tam objavili nejaké väčšie prekvapenia. Neviem posúdiť, či sa E.J. Drake vo svojej réžii a písaní scenárov zlepšuje, no je to ešte celkom mladý chalan a možno sa môže vo svojej tvorbe ešte niekam posunúť. Ale je to rozhodne lepší projekt ako bolo "Cosmic Sin". To si povedzme otvorene. Je to síce vysoko priemerný thriller, no po tom, čo Bruce počas minulého roku priniesol je to skutočne osviežujúce. Uznávam. Hodnotenie: C+