Kořist (2019)

"Crawl" v podstate asi spĺňa všetko, čo som od neho čakal. Jednoduchý thriller s dobrou atmosférou oklieštený na malé miesto a dve postavy jedného psa. V podstate. Je tu pár ďalších, ktoré ale dokopy toho moc nenarobia. Keď som pozeral trailer, celkom ma to navnadilo a chcel som vedieť ako to celé dopadne. Máme tu podľa mňa dobrú a chytrú hlavnú hrdinku, ktorá sa dokáže brániť proti nebezpečenstvu aligátorov. Občas film dokáže zakopnúť a ako divák som mu niektoré jeho pokusy úplne neuznal, ale väčšinou to funguje celkom dobre. Plus musím povedať, že Sugar (pes) je tu vynikajúcou postavou. Je lojálna, vie miestami aj trošku pomôcť a hlavne poslúcha príkazy a nikdy neopustí našich hrdinov. A som rád, že vyviazla bez zranenia. Niektoré scénky sú trošku gýčovité a staré. Napríklad oživovanie otca. Alebo fakt, že keď sa dostaneme konečne z domu von a vezmeme si loď, tak nás ohromná vlna strhne do domu naspäť. Neviem. Ale dialógy sú tu dobré, je fajn, že naša hlavná hrdinka vie celkom slušne bojovať o svoj život. Takže jej musím udeliť za to nejaké body. Vieme ale určiť ako to dopadne, vieme kto prežije, vieme kto umrie. Ak ste chceli vidieť príbeh počas hurikánu s útokom aligátorov, myslím si, že budete spokojní. Ja rozhodne som a za svoje peniaze som dostal presne tú muziku, ktorú som chcel. Takže si myslím, že film stojí za to. Nie je stupídny, nie je patetický. Občas staré a občas klišé, ale fungujúce. Hodnotenie: B

Srážka s láskou (2019)

Je pre mňa skutočne super, keď môžem povedať, že som od filmu dostal všetko čo som od neho reálne chcel. Že môžem spokojne povedať, že som videl skutočne skvelú romantickú komédiu, ktorá ma pobavila, dostal som sa do príjemnej romantickej nálady a môžem sa k nej kedykoľvek vrátiť. Jo. Je to tak. Práve tento film. "Long Shot" je pre mňa tento rok zlato vo svete romantických komédií. Prečo? V prvom rade za to môže fakt, že film má skvelú komédiu. Seth Rogen patrí medzi veľmi vtipných hercov a keď má s čím pracovať, tak nás vie poriadne rozosmiať. A v tomto filme rozhodne má dostatok priestoru na to, aby dokázal urobiť dobrú komediálnu šou. Málokedy poviem, že som sa na komédii skutočne smial. No pri tomto filme sme sa v kine skutočne rehotali. A rehotali sme sa poriadne. Malo to šarm, malo to dobrý humor. Okrem toho Charlize Theron je rovnako vynikajúca vo svojej role. Myslím si, že najlepšia časť je keď sa po telefóne snaží vybaviť, aby bol prepustený pilot zo zajatia. Pár najlepších monológov, čo som počul v celom filme a nemohol som sa prestať smiať. Skvelá práca. Okrem toho majú spolu vynikajúcu chémiu. A nie sú to herci, ktorí majú hrať, že sú zamilovaní. Pôsobia, že to medzi nimi skutočne iskrí. Majú skvelé dialógy, majú spolu skvelé momentky a hlavne si obaja skvelo rozumejú. A tak sa človek necháva príbehom unášať ďaleko a ďaleko a ani si neuvedomí ako rýchlo ten čas dokáže plynúť, keď má film výborný spád a dobrý humor. Osobne by osm povedal, že je tu len pár problémov, pre ktoré nedostane môj najvyšší rating (hoci by si ho možno aj zaslúžil). V prvom rade tu máme zase scénku keď sa musíme rozlúčiť pre isté okolnosti a potrebujeme čas na to, aby sme si uvedomili svoje chyby a pokračovali tam, kde vieme, že to nakoniec dojde. A potom je v tomto filme dokonca aj zloduch. A hoci viem, čo to chce adresovať, nemám pocit, že sme tu nejakého reálneho zloducha potrebovali. Najmä ak je takto nevyužitý. Inak ale nemám čo vytknúť. Je to energické, je to vtipné, je to romantické, má to skvelé postavy, skvelú hudbu a pekné momentky, na ktoré nezabudnem. Stojí za to vidieť? Rozhodne áno. Hodnotenie: A

Back Fork (2019)

Asi tento film nikto neuvidí, no nevadí. Venujem mu svoj komentár aj tak, a možno ten niekoho presvedči, aby si ho pozrel. Človek nikdy nevie. "Back Fork" je ďalšou ťažkou drámou zo života, kde vidíme ako jednotlivé udalosti postupne z človeka dokážu vziať úplne všetko. A je niekedy ťažké povedať, kedy je to pre človeka pád na dno. Lebo reálne môžeme stále ísť hlbšie a hlbšie. Stratíte dcéru, vaše manželstvo sa rúca, vaša sestra má problémy, vy sami skončite nakoniec na liekoch a snažíte sa nejako každý deň prežiť. A vlastne to všetko postupne spolu začína súvisieť. Je ťažké sa odraziť z dna, keď k problému sa pridávajú ďalšie a ďalšie. Aj preto dokážeme nášmu hlavnému hrdinovi veľmi dobre porozumieť. Manželka má pocit, že stratu ich dcéry prežíva sama a on je absolútne neemocionálny a nič ho netrápi. A pritom my vidíme, že to tak nie je. Že len nechce stále hovoriť o čiernych veciach a byť nešťastný. Ona sa topí v oceáne žiaľu a čaká, že ju odtiaľ dostane. Pričom on sám vlastne nevie ako v ňom má plávať. Ako sám povedal. Okrem toho je úžasné, že John Stewart priniesol film, kde sa postaral o réžiu, scenár a ešte v ňom aj hrá hlavnú rolu. To muselo byť náročné, ale popasoval sa s tým najlepšie ako vedel. Všetky scénky, všetky momentky a čo sa udeje pôsobí odžito, silno a vie v nás vyvolať reakciu. Osobne mám s filmom len dva vážnejšie problémy. V prvom rade nikdy neuvidíme čo sa ich dcére stalo. Dokopy sme ich videli spolu len v úvode a potom nám už nič neukáže aká bola. A možno by film potreboval tých scénok občas viac. Možno by sme lepšie vedeli pochopiť našich hrdinov a ich stratu. Áno strata dieťaťa je silná a nech je to akékoľvek, tak to bolí. Ale keby vidíme ich život s ňou a mali by sme ju možnosť lepšie spoznať, dokázali by sme tú ich stratu s nimi prežiť ako diváci viac. A potom je tu tempo filmu. Miestami som mal pocit, že to mohlo mať o trošku lepší spád. VIem, že film si potrebuje niektoré veci vybudovať, no miestami som mal pocit, že sa točíme v kruhoch, a že o tomto sme už hovorili. Ale rozhodne si myslím, že ide o silný film, ktorý stojí za to vidieť. Pozrite sa sami a uvidíte. Hodnotenie: A-

Dark - Season 2 (2019) (série)

2. séria "Dark"už akosi nemá to isté čaro ako mala prvá. Realita je taká, že séria prišla asi o rok a pol neskôr než prvá, a tým pádom si toho už človek veľmi málo pamätá. Možno by pomohol aspoň nejaký úvodný brífing, ale nič také sa nekoná. To je škoda. Dáva nám to niekoľko ďalších odpovedí a vidíme ako je všetko previazané a ako sa ničomu reálne nedá zabrániť. Alebo práve tým, že tomu chceme zabrániť dávame veci reálne do pohybu a začínajú sa diať. Séria stále necháva veľké množstvo otázok. Najmä na konci, ktorý avizuje, že sa seriál opätovne vráti a znovu nás poriadne zamotá. Pokúsim sa v tom opäť orientovať. S tým všetkým čo sa udialo je ťažké si nájsť už prehľad o tom, kto je s kým rodina a orientovať sa v tom je náramne ťažké. Takže odporúčam dávať pozor. V prípade, že ste predtým prvú sériu nepozerali a začínate s tým, že chcete pozrieť obe naraz, možno to bude pre vás o niečo jednoduchšie si to všetko v poriadku zanalyzovať. Myslím si, že séria je stále dobrá, no na mňa je to skutočne vysoko komplikované a mal som problémy sa v tom miestami poriadne orientovať. Okrem toho to niekedy už tak zamotali, až som mal pocit, že to prekombinovali až moc. Stále si ale myslím, že ide o vynikajúci seriál, ktorý stojí za to vidieť a určite som zvedavý aj na pokračovanie. Čeknite si to sami a uvidíte. Hodnotenie: B+

Londýnská pole (2018)

Mrzí ma, že to budem musieť takto otvorene povedať, ale "London Fields" bude asi pre väčšinu divákov skutočne kolosálne sklamanie. A hovorím to takto hneď na úvod komentáru, lebo od toho sa bude odvíjať všetko ostatné čo tu zaznie. Mám byť k filmu férový? Budem férový. Nie je to pokazené na plnej čiare. Je tu pár dobrých momentov a celkovo musím pochváliť Amber Heard. Myslím si, že jej postava je zaujímavá a svojim výkonom ju skutočne dokázala poriadne oživiť. Okrem toho vizuálna stránka filmu je celkom okey, atmosféra tam miestami na nás dýcha a chcel som to vidieť do konca. A chcel sa uistiť o svojej teórii, ktorú som vypustil asi po prvých 15-tich minútach filmu. A nebudeme si klamať, od toho sa odvíjajú skoro všetky moje problémy. Film je podľa mňa veľmi mizerne napísaný. Film sa otvára tým, že máme záhadu vraždy. A potom budeme sledovať dlhý film, kde sa nám bude ukazovať čo všetko k tomu predchádzalo a môžeme hádať kto je vrahom. A mne to trvalo dokopy 15 minút. A čakajme už len zvyšok filmu na to, aby sme sa k tomu konečne dostali. A o to viac ma to štve, že som mal nakoniec pravdu. Keby som sa mýlil a film mi ukázal niečo iné, možno by som mu dokázal niektoré veci trošku odpustiť. Lenže musel by byť aspoň o niečo zaujímavejší. Celá story toho ľúbostného trojuholníku (alebo čo to vlastne bolo) je absolútne postavená na hlavu a pôsobí maximálne gýčovito a miestami až absolútne zbytočne. Plus je ťažké nájsť nejaké dobré herecké výkony, ktoré by ma nejako oslovili. Theo James je maximálne plytký. Johnny Depp neponúka nič, čo by som už v minulosti nevidel. Jaimie Alexander a Cara Delevingne tu vlastne ani byť nemuseli. Nepochopil som prečo syn Thea Jamesa sa má potrebu správať ako dinosaurus. Čo to k tomu pridalo? Billy Bob Thornton pôsobí maximálne nevyužito a vlastne ani neviem, či sa mu tu miestami chcelo niečo hrať. Skôr sa stále na niečo pozerá, niečo komentuje... ale nič výrazné vlastne neukázal. A úplný záver... čakal som, že to prinesie ešte aspoň niečo viac a nejaké finálne odhalenie. Proste slabota. Vyzerá to dobré, Amber Heard je sexy, no je to nudné, staré, predvídateľné a nemá to moc čo ponúknuť. Hodnotenie: C-

Susedia - Darčeky (2006) (epizoda)

Tak táto epizóda je pre mňa asi TOP moment Susedov. Pamätám si tu toľko hlášok, má to toľko skvelých momentiek. Kde začať? "Darčeky? Hm... Darče-K! Jeden. Župan. Krátky." alebo ... "A týmto tu si vo mne zapchala už aj tú poslednú dieru, cez ktorú ešte do mňa prúdil vzduch!" :D alebo "To si pamätám. Môj dedo doniesol hneď po revolúcii z Komárom..." proste jeden hlod za druhým a okrem toho ako Ildikó a Lázsló hľadajú spôsob na to, aby sa dohodli, koho mama príde na Vianoce. Nemám viac čo dodať. Klenot tejto série. Pre mňa.

Spider-Man: Daleko od domova (2019)

"Spider-Man: Far From Home" alebo ako to bolo po "Endgame". Myslím si, že všetci Marvel fanúšikovia budú s týmto filmom spokojní. Má v sebe dostatok akcie, má dobré postavy, pár zaujímavých zvratov a okrem toho musím povedať, že pár vysoko efektných scénok. K tomu sa ale dostaneme. Poďme pekne od začiatku. Peter Parker má v tomto filme trošku starosti. Radšej by bol obyčajným tínedžerom a užil si výlet so školou do Európy. No miesto toho mu neustále vyvoláva Nick Fury, ktorý od neho chce, aby opäť zachránil svet a pomohol ich novému spojencovi - Quentinovi Beckovi (alias Mysteriovi) zachrániť svet pred elementálmi, ktorí začnú útočiť vo veľkých mestách Európy. A zničili aj paralelnú Zem, z ktorej sem Quentin prišiel. A nechce, aby sa situácia zopakovala. Takže poďme na tie pozitíva. Najlepšou častou filmu je bez debaty Jake Gyllenhaal ako Mysterio. Pre tých, ktorí nepoznajú komixy a nevedia o tejto postave nič nebudem veľa prezrádzať. Poviem ale to, že si skutočne vzal pre seba veľký priestor a je tu jedna skvelá momentka medzi ním a Spider-Manom, kde uvidíme jeho schopnosti v tak veľkom ráze, že som sám bol z toho vedľa. Quentin Beck rozhodne vie ako urobiť poriadnu vizuálnu šou a to čo sa dostalo do tohto filmu bolo skutočne fenomenálne. Za to si zasluhuje poriadny potlesk. A keď uvidíte tú scénku, tak uvidíte sami. Plus Gyllenhaal má vynikajúcu charizmu. Nech ho vidím v ktoromkoľvek filme, tak jeho charizma vie preraziť. Aká je akcia? Tá je tiež veľmi dobrá. Keď sa začnú veci diať, tak to má skutočné grády. Úvodná akcia v Benátkach možno nie je úplne super, no v momente ako sa presunú naši hrdinovia do Prahy, tak sa to všetko dvíha. Aká je romanca medzi Peterom a MJ? Myslím si, že v pohode. A hlavne ku koncu majú pár skutočne milých momentiek, ktoré sa mi veľmi páčili. Najmä keď konečne dostane svoj darček. A Zendaya je jednoducho zlatá. Uznávam. Hudba je takisto silná, príbehovo sa vraciame k tomu čo pre Petera znamenal Tony Stark a všetko to tomu dáva potrebné emócie a silu. To všetko je zárukou skvelého filmu. Lenže... kde to pre mňa zlyháva? V prvej hodine filmu. Nemôžem povedať, že by bola špatná. Má to dobré momentky, snaží sa to niečo vybudovať. Ale v prvom rade sú tu fórky, ktoré na mňa akosi nefungujú. Všetky scénky, ktoré zapájajú Brada jednoducho nefungujú. Mali ho z filmu jednoducho vyhodiť. A bol by pokoj. Plus romanca medzi Betty a Nedom... ja neviem. Malo to byť vtipné, no bolo to možno len v prvej scénke, kde sa k svojej láske priznajú. Potom to bolo dokopy furt o tom istom. Jeden fór dokola a dokola. A ešte je tu jedna ďalšia romanca, ktorá vtipná síce je, no pôsobí nedovarene a slabo. Akosi si hovorím, že toto univerzum asi predsa len potrebovalo strýka Bena. Neviem čo si myslíte vy, no to je môj názor. A potom je tu ešte jedna zásadná vec. Prvá hodina je len čakanie na to, kedy konečne spoznáme nášho zloducha. A tí, ktorí vedia kto je zloduchom tohto filmu už len budú čakať na to, kedy sa to konečne ukáže. Lebo to vieme. Tí, ktorí nevedia to budú mať možno zaujímavejšie, no pre mňa to bolo dlhé čakanie na niečo, čo som chcel konečne vidieť. A od toho odhalenia to potom všetko ide rapídne hore. Potitulkové scénky sú veľmi dobré. Okrem toho je super vidieť, že J.K. Simmons si zopakuje svoju rolu s pôvodnej série Spider-Man. To som sa musel smiať. Možno by som mal povedať, že som trošku z filmu sklamamný, no po tom čo som si v júni odsedel veľké blockbustery, ktoré zlyhali oveľa markantnejšie, tak "Spider-Man: Far From Home" mi pripadá ako príjemný fungujúci film. Áno, chcel by som, aby bola prvá hodina silnejšia. A ešte sa priznám, že by som chcel, aby si Peter začal reálne viac veriť a postaviť sa k tej veľkej zodpovednosti čelom. V "Homecoming" som mu často veril viac než tu. A jeho rozhodnutia mali podľa mňa lepšie dôvody. Tu som skutočne nerozumel jeho rýchlemu rozhodnutiu odovzdania najsilnejšej vecičky do rúk niekoho, koho spoznal len pred pár dňami. Možno som sa trošku viac rozpísal než obyčajne, no to sú skutočne moje dojmy z tohto filmu. Odporúčam vidieť v kine, no mohlo to byť podľa mňa silnejšie. Hodnotenie: B+

Hellboy: Královna krve (2019)

Čo mám na toto povedať? "Hellboy 2019 je skutočne ukážka veľkého blockbusteru, ktorý skončil absolútnym fiaskom. A zaslúžene. Nie, nebudem k tomuto filmu úctivý, ani nebude mať môj rešpekt. Skôr si kladiem otázku, ako sa mohol tento film dostať tak hlboko do tej ohromnej špiny a bahna. Je to skoro na zaplakanie. Je pravda, že David Harbour je dobrý ako nový Hellboy. Sasha Lane sa mi tiež páči. Hudba je tiež celkom okey. A čo ďalej? Poďme si povedať. Príbehovo je toto maximálne priehľadné. Pripomína mi to situácie, ktoré sme videli v starom spracovaní filmu "Hellboy". Asi by som si ten film musel pozrieť znovu na to, aby som ho vedel ohodnotiť, no v čase keď som ho pozeral sa mi to zdalo ako dobrý akčný film s dobrým sarkastickým humorom, ktorý ho spravil zaujímavým. A hoci aj v tomto filme má Hellboy svoj sarkazmus, miestami mi to príde trošku nasilu. Áno, párkrát som sa posumial na fóre, no málokedy zo mňa vyšlo niečo iné než veľká dávka ticha. Akcia je často hrozná, lebo sa to robilo všetko pri zelenej stene. Veľmi jednoznačne viditeľnej zelenej stene. A to až bolí pozerať. Celú dobu som mal pocit, že tento film ma chce utrápiť na smrť. V závere neprichádza nič, čo by sme už v minulosti nevideli a okrem toho ak sme videli starého "Hellboya" tak to bude mať skoro ten istý koncept. Toto ma skutočne vysoko sklamalo.A potom je tento film plný násilných scénok, ktoré tomu dokopy nič nepridajú. Je to vizuálne tvrdé a dobre spracované, no reálne to nemá žiadny dôvod. Je to len na to, aby sme videli veľkú dávku krvi a násilia. A to je všetko. Občas ľutujem, že som na niektoré filmy nešiel do kina, no tento tam rozhodne nepatrí. Myslím si, že tento Hellboy by sa mal vrátiť do pekla a hanbiť sa v kotli za tento film. Hodnotenie: D

Plán útěku (2013)

Z nejakého dôvodu som nedal komentár k tomuto filmu. Vôbec neviem čím to je. Ale nakoľko som venoval pár slov jeho dvom pokračovaniam, tak je len fér, aby som povedal niečo aj o originále, ktoré to celé odštartovalo. "Escape Plan" je podľa mňa celkom solídne spracovaným thrillerom. Nie je to nejako veľký film, nemá v sebe veľké množstvo trikov, no myslím si, že funguje celkom schopne. Najlepšie na tomto filme je jednoznačne (a myslím si, že budme féroví) spojenie Sylvestera s Arnoldom. Dve veľké akčné legendy musia spojiť svoje sily, aby sa dostali z najlepšieho väzenia, aké kedy bolo vymyslené ľudským mozgom. Alebo dokonca možno mozgom samotného Raya Breslina. V tomto filme sa prvýkrát stretávame s veľkým géniom na väzenia a musím povedať, že Ray Breslin je skvelý hlavný hrdina. Od začiatku som mu fandil. Tým ľudí, ktorý je s ním je podľa mňa tiež dobrý. Okrem toho vymyslieť spôsob ako sa dostať z tohto miesta je skutočne náročné. Ale je vidieť, že aj to najprepracovanejšie zariadenie môže mať svoje slabé miesta. Treba len hľadať o niečo intenzívnejšie. James Caviezel je okrem toho vynikajúci zloduch. Baví ho čo robí a veľmi si to užíva. Scénka, kde príde o život je pre mňa asi najlepšou momentkou filmu. Ako keby na tom vôbec nezáležalo. - "Whatever". Dodnes sa na tom smejem. Proste sadista s absolútne nulovou reakciou. Vizuálne je film tiež celkom zaujímavý a hlavne chceme vidieť ako sa naši predstavitelia z tejto šlamastiky dostanú. Nemal som ale nikdy pocit, že film potreboval pokračovania. Sám o sebe fungoval dobre. Myslím si, že séria tu mala skončiť a všetci by sme boli spokojní. Ako film sám o sebe dobré. Ako prvý diel série je to tiež dobré. Ak máte radi trošku uzavreté filmy, kde sa stretnú dve veľké akčné legendy, tak toto je pre vás .A myslím si, že si to užijete. Hodnotenie: B+

Little Horror Movie (2018)

A máme to tu zas. Človek si pozrie horor na to, aby ostal sklamaný. Nemôžem povedať, že by "The 16th Episode" bolo úplnou stratou času, no neponúka to nič, čo by som označil aspoň za trochu zaujímavé. Miestami vie byť film celkom nápaditý, miestami je tu kopec krvi a vie vyvolať aspoň nejaký ten strach, no celková atmosféra filmu nie je veľmi dobrá. Možno za to môže fakt, že miestami je film na môj vkus veľmi dialógový a mám pocit, že sa motáme v kruhoch a hovoríme o tom istom. Naši hlavní hrdinovia sú celkom okey, zloduch filmu je celkom okey, dôvody nie sú najhoršie, no výsledne ma to o nič nejaké výrazne neobohatilo a skôr to zabilo môj čas. Čiastočne found footage, čiastočne normálny film... no pravda je taká, že najlepšie časti boli počas prvých dvadsiatich minút a najmä sa mi páčila tá časť s tancom. Inak je to strata času. Film ide veľmi pomaly, slabo buduje jednotlivé scénky a akosi vo mne nevyvolal nejaký výraznejší strach. Takže od toho sa odvíja aj môj verdikt. Hodnotenie: D+