Saving Christmas (2014)

Musím tomu tu jednu hviezdičku dať. Už len z toho dôvodu, že je to skutočne jeden z najhorších filmov, čo som videl vo svojom živote, ale tak neskutočne fascinujúce pre mňa bolo to sledovať, že som absolútne neveril, kam sú schopní amíci zájsť, aby do všetkého natlačili kresťanstvo napriek tomu, ako je to všetko v skutočnosti pohanskou tradíciou a s kresťanstvom to nemá nič spoločné. Ja nemám takú dávku kreativity ako Daren Doane, aby som niečo také vymyslel, pretože môj mozog proste pracuje inak. Myslím si, že aj malé deti, by napísali lepší scenár. A to je práve to, prečo tomu jednu hviezdičku dávam. Lebo mať mozog na to, aby niekto dal dokopy takúto kreatívnu hovadinu chce skutočne maximálny talent netalentu. A ten je tu totálne cítiť. Ja som sa na tom rehotal ako blázon a nemohol som prestať. Toto proste normálny človek nevymyslí. A v tom je asi tá mágia tohto braku, ktorý si určite znovu nepozriem, ale minimálne musím povedať, že to človeka až šokuje, aké bludy sa dokážu vymyslieť. A je to síce hrúza, ale súčasne je tým človek až fascinovaný. Hodnotenie: D-

Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem (2003)

Jeden z mojich absolútne najobľúbenejších animovaných filmových muzikálov a filmov vôbec. Pretože všetko je zladené tak fantasticky, že pre človeka je to len radosť pozerať. Pokiaľ nie ste fanúšikom Daft Punk, možno pri tomto filme dokážete naraziť, ale myslím si, že žiadny iný album ako ich Discovery by dokázal toto spraviť fantasticky, ani keby hudbu nahradia dialógmi by to nebolo ono. Všetko je to len vizuálne podané s vynikajúcou hudbou, ktorá tomu dala podľa mňa srdce. Neviem či sa najprv urobili animácie a potom sa k tomu pridala hudba Daft Punk alebo to vznikalo spolu simultánne, no jednoznačne viem povedať, že sú tu pre mňa vynikajúce momenty, na ktoré nikdy nezabudnem. Príklad môžem uviesť, že dlho nevidíme do tváre hlavnému antagonistovi. Ten sa zjaví až na konci štvrtej skladby, inak ho vidíme len zozadu alebo len jeho škodoradostný úsmev. To je fantastické. Plus aj postavy sú skvelé. A musím povedať, že vzťah medzi Shepom a Stellou je skutočne príjmený na pozeranie. Osobne mám asi najradšej časti s Digital Love, kde vidíme Shepa ako sa snaží zachrániť svoju lásku ako aj celú kapelu a Harder,Better, Stronger Faster, kde vidíme ako kompletne všetci stratia identitu a začnú žiť v úplne novom svete. A ja som to sledovaním dokázal prežiť a cítiť ako som chcel, aby sa to dalo zmeniť. Interstella 5555 je jeden z mojich najobľúbenejších animovaných filmov vôbec. Má srdce na správnom mieste, vie veci podať len vizuálne a hudbou a spojením vzniklo niečo jedinečné a fantastické. Klobúk dolu pred tvorcami. Milujem tento film.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Tohto roku už je to tretia špionážna komédia, a ešte sa čoskoro teším na nového Jamesa Bonda. "The Man From U.N.C.L.E" je ale stále veľmi príjemne pozeratetľným, miestami vskutku zábavným a dobre natočeným špionážnym filmom, ktorý je ale miestami trošku natiahnutý. Musím ale povedať, že sledovať Sola s Ilyou ako majú spolupracovať a ako sa istým spôsobom stanú priateľmi je veľmi dobre spracované a ťahá to film skutočne tým správnym smerom. Občas mi humor nesedí, no keď sú dobré scénky, tak som sa smial. Ako napríklad výmena ploštíc medzi agentmi. To stálo za to. Možno by to chcelo viac akcie v prvej hodinke filmu, no napriek tomu si myslím, že ide o dobré a solídne natočené filmové dielo z dobrého časového obdobia a v prípade, že by sme mohli vidieť viac z tejto dvojice, nebránil by som sa tomu. Myslím si, že by z toho niečo mohlo byť.

We Are Your Friends (2015)

Myslím si, že potenciál na zaujímavý film tu rozhodne bol a sú miesta, ktoré podľa mňa aj fungujú veľmi dobre. Mal som jemné obavy z obsadenia, ale myslím si, že to všetko zvládli herci celkom slušne. Nikto podľa mňa nijako nepodáva fantastický výkon, ale sú podľa mňa dobré a ťahajú film správnym smerom. Hudba tohto filmu je pre mňa veľmi dobrá a som rád, že konečne sa ukázalo, že aj elektronická muzika vie mať dušu a vie zapôsobiť. To schvaľujem. Plus je tu aj pár pekných vizuálnych momentov ako je napríklad festival, kde Efron s Ratajkowski si budú užívať každú jednu chvíľku, alebo aj jemné animácie v prvej tretine filmu na prvej párty. To sú dobré momenty. No film zlyháva podľa mňa v tom, že sa snaží rozprávať príbeh skrz klišé, ktoré sme videli miliónkrát a poznáme naspamäť. Vieme čo sa stane, ako to bude smerovať a rovnako aj vieme ako to nakoniec dopadne. Plus sa občas snažia zatlačiť na city, no nemám pocit, že by som poznal vzťahy našich priateľov natoľko, aby to fungovalo. A vzhľadom na to, čo film chce predstavovať to skutočne nie je dobré. A najdôležitejšie čo si myslím je fakt, že na nás tlačia myšlienky, ktoré poznáme a nepotrebujeme ďalší film na to, aby nás ich učil. No keby nám to aspoň chcel povedať len filmom a tým čo vidíme, možno by som s tým nemal problém ako keď na záver svoju myšlienku musia povedať aj pre tých, čo možno nepochopili. Hodnotenie: C

Gyeongseonghakyoo : sarajin sonyeodeul (2015)

Uvažoval som medzi tromi a štyrmi hviezdami, no keď si to dám nakoniec všetko dokopy, tak si film zaslúži, aby som mu ešte jeden bod predsa len pridal. Mám rád, keď sú filmy z iného prostredia ako je v tomto prípade Južná Kórea a keď vie priniesť celkom zaujímavý príbeh. A hoci sa tu musíme točiť okolo nejakých klišé, ktoré skutočne vedia dráždiť, najmä skutočný dôvod ich školného pobytu (ktorý v prípade, ak chcete film vidieť nebudem spoilovať), a postavy sme videli miliónkrát predtým, ale atmosféra prostredia, hudba a najmä aj celkom solídne herecké výkony mi dávajú dôvod, aby som tento film ešte trošku dodatočne nejakým bodom ocenil. Znovu by som si film asi nepozrel, ale rozhodne som rád, že som mu svoj čas venoval. Podľa mňa pre fanúšikov mysterióznych filmov v kombinácii s jemným hororom toto dielko niečo dať môže. Hodnotenie: B-

Zmizení (2013)

Konečne máme krimi film s výbornou zápletkou, ktorá nie je len jednoliate klišé a nemáme tu dokonalých detektívov, ktorí všetko zvládnu v každej situácii. To sa mi veľmi páči. Rovnako ako aj práca s kamerou, režisérske schopnosti Dennisa Villeneuva a skvelá hudba. Plus aj vynikajúce herecké výkony, ktoré ťahajú celý film nikam inam, než hore. Človek čaká, ako to celé dopadne a film veľmi dobre vie odvádzať pozornosť iným smerom, aby opäť celý prípad poriadne zamotal. Bol som skutočne nadšený a súčasne si film ani nedáva servítku pred ústa. A je to len dobre. Prisoners sa rozhodne vidieť oplatilo, rovnako ako všetky ostatné filmy od Villeneuva, ktoré som zatiaľ stihol vidieť.

Back in Time (2015)

Ako fanúšik trilógie som bol veľmi zvedavý na to, ako dopadne tento dokument o filmoch, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou môjho života. A musím povedať, že som veľmi spokojný. Človek má priam chuť si pozrieť celú trilógiu znovu a okrem toho sa aj dozvie viac z toho, ako sa to celé spracovalo, ako vnímajú všetko časom samotní herci a tvorcovia, je to podľa mňa veľmi dobrý dokument. Veľká vďaka trojici Robert Zemeckis, Bob Gale a Stephen Spielberg za tri fantastické filmy a rovnako aj všetkým hercom, ktorí sa na ňom podieľali. Hodnotenie: A-

True Štúr (2015)

Myslím si, že je to zaujímavý dokument o Štúrovi. Niektoré scénky boli trošku zbytočné a pridávali tomu zbytočnú komédiu, no rozhodne sú tam zaujímavé idey, ktoré je treba zvážiť. Vizuálne pekné, celkom dobre zahrané a myslím si, že som rád, že som si to pozrel. Aspoň môže človek získať trošku iný pohľad na jednu z najväčších slovenských osobností.

Ochránce (2005)

Myslím si, že lepšia verzia pána Pestúnky, ktorý sme mali kedysi možnosť vidieť s Hulkom Hoganom. Myslím si, že toto je film, od ktorého nikto nemôže ani nič očakávať. Pokiaľ do toho idete, že to bude výnimočný film, tak si dajte spiatočku. Toto treba hodnotiť ako to, čo to je. A to je lacná komédia s deckami. A keď si to tak premietnem, nie je to také strašné. Myslím si, že som videl horšie film ako je tento a párkrát som sa zasmial. Len latku treba dať poriadne nízko.

Hledači ohně (2015)

Veľmi zvláštny film, s veľmi dobrým hereckým obsadením. Keď sa človek sústredí na príbeh, tak to nie je zrovna jednoduché sledovať, lebo človek má dokopy pocit, že sa nedíva na nič, no film nie je o tom. Na čom záleží sú skôr metaforické zobrazenia jednotlivých situácií, ktoré veľa odhaľujú o našich hlavných hrdinoch, ktorí prežívajú presne to isté, len úplne iným spôsobom. A myslím si, že sú tam zaujímavé myšlienky, ktoré stoja za to si film pozrieť aspoň raz. Nemyslím si, že je to film, ktorý by som si pustil niekedy znovu, ale to neznamená nič zlé. Určite to nie je pre ľudí, ktorí majú ľahké filmy, a ktorí čakajú od toho drinking komédiu. V takom prípade poriadne narazia. Film má podľa mňa veľmi dobré myšlienky o manželstve, láske a najmä o tom, aby vo vzťahu pár nestratil jeden druhého. To som si z toho vzal aspoň ja.