Golden Arm (2020)

Istým spôsobom by som chcel, aby "Golden Arm" fungovalo. Len na to by to chcelo trošku iný scenár. Nemať klasickú "underdog story" ale priniesť niečo lepšie. Niečo, čo by dokázalo silnejšie rezonovať a zapôsobiť. Lebo tento film je napísaný skrz klišé a okrem toho prináša vedľajšie postavy, ktoré by mohli byť zaujímavé, no dokopy sa viac vo filme len mihnú, než by si vzali nejakú veľkú rolu. A to je škoda. Miesto toho sa sústredíme na našu hrdinku a na zloducha filmu v podaní Brendy Bonecrusher. Na druhú stranu ma ale film bavil. Ženské pôsobili vo svojich rolách vskutku prirodzene, niektorým klišé sa film celkom šikovne vyhol (čo ma teší) a ide asi o jediný film čo som videl, ktorého témou bolo ženské pretláčanie rukami. A možno aj preto by som chcel, keby to bolo niečo viac než len "underdog story". Stojí to za tých 90 minút času? Podľa mňa áno. Ale je škoda, že sa tvorcovia nesnažili o niečo viac než klasický príbeh. Pretože mohli tu mať skvelú komédiu. Takto je to jemne nadpriemerné dielo. Hodnotenie: B-

Co jsme viděli, co jsme slyšeli (2021)

Tak toto je sklamanie ako remeň. "Things Heard & Seen" malo reálne patriť medzi kvalitné duchariny. No výsledok je vysoko pod mierou spokojnosti. Je pravda, že film je natočený pôsobivo, herci vo svojich rolách fungujú celkom dobre a režijne je to spracované celkom solídne a film má nejaké tie momentky. No po stránke scenáru film maximálne škrípe a nemá dokopy žiadnu charizmu ani nevie budovať atmosféru. Hororových momentiek je tu podľa mňa pramálo a okrem toho sa tu počas jednotlivých scénok skoro vôbec nebuduje ani nejaké reálne napätie. Bohužiaľ je to naopak skôr vysoko monotónne a nevie čo to má vlastne robiť so svojim konceptom. Videl som kritikov, ktorí tvrdili, že je to mizerné spracovanie silnej knihy. Možno je to pravda, no neviem si reálne predstaviť, že by dokázala tieto postavy vykresliť o moc lepšie. Môj najväčší problém s filmom totiž nie je absencia napätia, málo hororových elementov, dokonca ani tá prepálená dvojhodinová stopáž (hoci súhlasím, že film mohol byť kratší a zlepšilo by to určite jeho tempo). Najviac mi tu vadí fakt, že celé je to postavené na vzťahu našich dvoch protagonistov. A nielenže je to vysoko predvídateľné, no dokopy ich vzťah absolútne nemá žiadnu iskru ani nič. A reálne mi boli obaja úplne ukradnutí a všetko čo sa okolo nich dialo. To by sa nemalo stať. Ak je epicentrom filmu manželský problém nášho páru, mal by som nejakým spôsobom aspoň voči jednej strane niečo pociťovať (najlepšie obom). No reálne som pri sledovaní necítil absolútne nič. EvilPhoenix tu spomína, že štýlom to pripomína Bayov "The Amityville Horror". Ja súhlasím. No v tom filme na mňa pôsobil vzťah medzi Melissou George a Ryanom Reynoldsom úprimný. A oveľa viac mi na nich oboch záležalo, než na tejto dvojici. Toto je len prázdny a nudný film, kde sa sem tam blysne nejaká v pohode momentka. No nevie absolútne budovať napätie. Bohužiaľ. Hodnotenie: D+

Antiquities (2018)

Už som nejaký čas o "Antiquities" zakopával na svojom disku, tak konečne nadišiel čas, aby som si tento film pozrel. Koniec koncov, na komédiu sa vždy nechám v pohode presvedčiť. A myslím si, že hoci to nie je absolútne komediálne zlato a skôr mám pocit, že sme sa dočkali ďalej dramédie, tak v mnohých aspektoch ma tento film potešil. Všetky postavy v tomto filme sú podľa mňa dobré charaktery. Všetci sú tak správne divní, majú nejaké svoje vlastné malé veci, ktoré ich vysoko charakterizujú a dávajú im život. Nenašiel by som postavu, ktorú by som v tomto filme označil za normálnu. A vďaka tomu je film dostatočne zaujímavý na to, aby som povedal, že ma to pobavilo. V rámci príbehu sa dočkáme možno nejakých tých klišé, no na druhú stranu neubližuje to príbehu nejako moc. A okrem toho aj napriek tomu si film vie ešte vytiahnuť nejaké prekvapenia a zvraty, ktoré fungujú dobre. A v jadre je to skutočne len smutná súhra a zhoda okolností, kde jedno viedlo k druhému. Ale o to je film zaujímavejší. Neviem či ide o film, na ktorý by som si kedykoľvek našiel náladu, ale som rád, že som ho konečne videl a musím povedať, že film ma celkom ešte aj atmosféricky vrátil do malého obchodu s rozličným tovarom v Maribore. Toto nie je totiž o obchode so starožitnosťami ako takými. Toto je skôr príbeh o obchode, do ktorého sa dostanú výpredajové veci, ktoré už nikto nepotrebuje. Ale niekedy sa tam môže objaviť niečo zaujímavé. Hodnotenie: B+

Rodina na baterky (2021)

"The Mitchells vs. The Machines" je podľa mňa filmový adept na animovanú klasiku. A nemyslím si, že by som preháňal. Veril som, že pôjde o dobrý animák, no nečakal som, že ma to prekvapí až na takomto leveli. Myslím si, že všetky najdôležitejšie aspekty zvládol film absolútne perfektne. Má silný rodinný príbeh podaný s postavami, ktoré pôsobia skutočne. Napriek tomu, že sú trošku blázniví. Pôsobia skutočnejšie než väčšina uhladených rodín, ktoré sme videli miliónkrát a nevedia priniesť dokopy nič nové. Mitchellovi sú správne komickí, no súčasne pôsobia aj veľmi skutočne. Pravdou je, že môžem opísať všetky postavy a rovnako aj ich vzťahy. Vzťah medzi Katie a jej otcom je spracovaný skvele. Vnútorne si nerozumejú, no majú sa radi a chceli by, aby jeden pochopil toho druhého. A teší ma, že film neukazuje, že jedna strana má pravdu a druhá nepočúva. No film si nájde ideálny balans na to, aby obaja pochopili chyby vo svojom správaní. A to je super, lebo tínedžeri môžu lepšie pochopiť svojich rodičov, no rovnako rodičia aby vnútorne nemaľovali neustále čerta na stenu ale reálne verili v talenty a schopnosti svojich detí. A dali šancu tomu čo robia. Je to veľmi dôležité. A film to skvele adresuje. No rovnako super sú aj ostatné vzťahy. Medzi Katie a jej bratom. Medzi mamou a otcom. Spôsob akým mama obdivuje svojich susedov a ich perfektnú rodinu. Všetko toto sú skvelé aspekty a kvalitne zapracované do príbehu. Animácie? Fantastické. Osobne mám pocit, že Sony konečne našli tú správnu cestu akou by sa ich animované štúdio mohlo uberať. Dáva to totiž ich postavám skutočne jedinečný charakter a nepôsobí to ako lacná karikatúra. A okrem toho tá skvelá farebná paleta stojí za to takisto. Dokonca musím povedať, že aj odkaz filmu je skvelý. Ako veľmi sme závislí na našej technológii a ako to môže vyzerať ak by sa začalo napĺňať Čapkovo R.U.R. Okrem toho zloduch v tomto filme je rovnako skvelý. Je to síce predvídateľné, no motívy sú veľmi dobre vysvetlené a pochopiteľné. Myslím si, že monológ, kde vysvetľuje svoje dôvody s názornou ukážkou na Markovi je super. Film má občas nejaké logické chyby, ktoré ale dokážem odpustiť, lebo všetko ostatné je zvládnuté skvele. Pýtate sa aké? Napríklad prečo keď všetky notebooky v obchoďáku začnú byť agresívne, tak jedine notebook, kam sa uploaduje vypínací kód ostane nedotknutý. A je tu ešte pár ďalších. Ale nemalo by to zatieniť všetko ostatné. Toto je skvelý film pre celú rodinu, ktorý sa stane klasikou. Bez najmenších pochýb. Hodnotenie: A+

Imperial Blue (2019)

"Imperial Blue" toho chce povedať tak veľa a skombinovať toľko všemožných elementov, až si očividne Dan Moss neuvedomil, že film reálne nemá jasný cieľ ani jasnú pointu a dokopy nesmeruje absolútne nikam. Je to často len kopec scénok, ktoré idú za sebou a najmä s protagonistom, ktorého som nemal záujem sledovať skoro od momentu ako sme sa s ním stretli. A je to len horšie a horšie čím dlhšie s ním strácame čas. Hugo je proste absolútne nezaujímavý feťák zamotaný v sprituálnom príbehu, ktorý je tak neskutočne komplikovaný, že výsledne neviem ani pre koho to vlastne je. Kombinácia Veľkej Británie a Ugandy tak neprináša niečo, čo by som mohol nejako vyzdvihnúť. Nápad to nemá najhorší. Modrá droga, ktorá vám umožní vidieť budúcnosť je celkom zaujímavý koncept. Niektoré vedľajšie postavy sú okey, no film sa vlečie neskutočne slimačím tempom a najmä je tu ešte aj otázka kto je diablom v ľudskom tele a kto je skutočným mesiášom a úprimne mi z toho fakt išiel vystreliť mozog. Možno vás táto spirituálna cesta po Ugande s drogou, ktorá vám umožní vízie do budúcnosti zaujme viac ako mňa. No vnútorne mám pocit, že film je len zabitý čas. Hodnotenie: D+

Kimi wa cukijo ni hikari kagajaku (2019)

"You Shine in the Moonlight" je ďalším filmom v réžii Šó Cukikawa. A podobne ako posledný film, ktorý som od neho videl ("Let Me Eat Your Pancreas") tu máme tému umierajúceho dievčaťa a lásky medzi ňou a chalanom, ktorý ju navštívi. Veci v týchto filmoch fungujú poväčšinou podobne. Poviem rovno plusy. Herecké výkony sú dobré. Verím tomu, že Mei Nagano a Takumi Kitamura dali do svojich výkonv maximum a podarilo sa im tak postavy dosť dobre predať. Záverečný moment, kde uvidíme mnohé scénky z pohľadu Mamizu sú stvárnené veľmi silno a okrem toho uvidíme ako dokázal mať na niektoré udalosti Takuya vplyv. A funguje to veľmi dobre. Okrem toho pochválim celú časť s divadelným predstavením Romea a Júlie. Je to správna kombinácia vtipného a srdečného. A funguje to skvele. Okrem toho celkom obdivujem film, ktorý sa z veľkej časti odohráva v nemocničnej izbe, že dokáže si udržať celkom funkčné tempo a nezačne pôsobiť nudne. Problémom pre mňa ale trošku je fakt, že vzťah medzi oboma protagonistami nie je veľmi silný a sami o sebe nie sú až tak unikátne postavy. Kým v "Let Me Eat Your Pancreas" boli naši hrdinovia sami o sebe skvelí a spolu pôsobili perfektne, tu je to funkčné, ale nie výrazne silnejšie. A potom aj časti, kde Takuya plní zoznam želaní namiesto Mamizu sú okey, ale čakal som asi niečo silnejšie alebo vtipnejšie. Ideálne na porovnanie je pre mňa film "Then Came You". A hoci viem, že týmto štýlom tvorcovia ísť nemohli, tak bolo to jednoduchšie na pochopenie a v mnohých momentoch silnejšie. Viem, že nikdy nezabudnem na scénky medzi Skye a Calvinom. Tu si tým tak istý nie som. Ak máte radi tento koncept, (čo ja mám) tak si pokojne tento film pozrite a myslím si, že tých 101 minút stojí za to. Ale dúfal som, že prinesie niečo aspoň trošku výnimočnejšie. Hodnotenie: B

The Virtuoso (2021)

Aj keď to má možno prvú polhodinu celkom zaujímavý rozbeh, tak postupne film začne spomaľovať a spomaľovať, až má človek pri sledovaní pocit, že sa nehýbe z miesta. Úvodná časť možno bola pomalá tiež, ale minimálne ponúkala zaujímavý náhľad do hlavy zabijaka, jeho plánovania a celkového premýšľania. Že sa môže v tom všetkom cítiť ako virtuóz. A ako si jednotlivé kroky zdôvodňuje, plánuje a analyzuje a všetko toto dalo filmu minimálne najeký zaujímavý tón a nádych. Takže pomalšie, ale zaujímavé. No v momente ako sa dostaneme do časti v bistre, film spomalí ešte viac a okrem toho to aj prestane byť zaujímavé. Anson Mount je v pohode hlavným hrdinom a celkom ma bavilo ho sledovať. Čo sa Abbie Cornish týka, od začiatku musíte cítiť, že dievča bude mať väčšiu rolu, než sa tvári a vďaka tomu aj to "šokujúce odhalenie" vlastne až tak šokujúce a zaujímavé nie je. Myslím si, že keby to tvorcovia spracovali opačne, tak by som bol asi úprimne prekvapený viac a možno by to bolo aj zaujímavejšie. Keby reálne zloduchom filmu bol niekto celú dobu v pozadí. Ale James C. Wolf asi pri písaní scenáru necítil také osvietenie. A asi mal pocit, že nás to ako divákov prekvapí a budeme chytení. Nuž, čo som pozrel reakcie iných divákov, moc sme neboli. Film mal byť možno o niečo kratší, a najmä mal byť o niečo dynamickejší. Je tu niekoľko zaujímavých mien, ktoré ho mali ťahať. Či už Anthony Hopkins alebo Anson Mount alebo dokonca aj David Morse. Ale vo výsledku je to skôr pomalé a unudené samo zo seba. Hodnotenie: C

Hoheub (2018)

"Clean Up" je ten typ drámy, aké je potreba robiť. Povedať príbehy, ktoré sme ešte (pravdepodobne) nemali možnosť vidieť a ísť do hĺbky. A tento film má niekoľko zaujímavých elementov, ktoré z neho robia niečo viac, než len ďalšiu kórejskú drámu. Zaujalo ma, že naši hlavní hrdinovia majú celkom zaujímavú históriu, ktorú budeme postupne odhaľovať a ako postupne pochopíme aké dopady to malo na životy jedného aj druhého protagonistu. Pretože pravdou je, že záverečný argument, ktorý má Jeong-joo je skutočný a úprimný. A o tom to celé hlavne je. A nakoľko postavy fungujú, tak vedia aj pohybovať správne príbehom. Toto asi nie je film, o ktorom toho viem veľa povedať, ale rozhodne zanechal veľmi pozitívny dojem. Hodnotenie: A

Andie The Great (2021)

"Andie The Great" dokopy nič výnimočným podľa mňa nie je. Filmy o hľadaní vlastnej identity a miesta kam patríme sme už videli viacero a tento nie je ani šokujúci, ani vtipný, ani charizmatický, no nedá sa o ňom zase povedať, že by to bolo všetko zlé. Má to niekoľko dobrých postáv a skvelá je tu časť, keď sú naši hrdinovia navštívia asi 80-ročné sestry dvojčatá. Tam fungovalo asi úplne všetko. Tie dialógy, tie doťahovačky a aj tie grimasy čo obe robili stáli za to. Filmu ale chýba viacero nejakých silnejších momentov, ktoré by tomu niečo dodali. Mal som pocit, že som to preletel a výsledne mi z toho neostalo absolútne nič. Je to vyslovene film na zabitie času. A ani neviem čo viac k nemu povedať. Hodnotenie: C

Test Pattern (2019)

Zaujímavý film. "Test Pattern" je vskutku celkom netradičná sonda do života mladého páru, ktorí ešte ani nie sú spolu v manželskom vzťahu. A ako môže jedna noc absolútne všetko nasledujúce ovplyvniť. Film má dobré tempo, skvelé postavy a okrem toho najlepšie je, že dokopy si aj na konci nechá nejaké karty na ruke a nepovie nám všetko. Vďaka tomu môžeme hádať ako to nakoniec celé dopadlo. A to je skutočne zaujímavý spôsob ako rozprávať svoj príbeh. Nevieme s určitosťou povedať čo sa v ten večer reálne stalo. A sama Renesha si to nepamätá a v hlave jej ostali len malé útržky. No najzaujímavejšie sú niektoré momentky z nemocníc. Ako keď má zaplatiť za vyšetrenie, ktoré bolo dokopy len hodiny čakania. Spracovanie ale miestami nepôsobí úplne ideálne. Je vidno, že film nemal za sebou nejaký veľký budget. Ale snaha sa v tomto smere cení. Herecké výkony sú funkčné a myslím si, že finále filmu je veľmi dobre zvládnuté. A hoci je ťažké povedať či to Evan s Reneshou ustoja, vnútorne chcem veriť, že áno. Stojí za pozornosť? Určite áno. Minimálne už len pre svoju tému. Hodnotenie: B+