Heuréka – město divů (2006) (seriál)

Hodnocení po skončení seriálu: První dvě série jsou opravdu výborné. Neokoukané a sympatické postavy které žijí v městě vytvořené pro vědce a kde se může stát v podstatě cokoli. Každá epizoda přináší něco nového a občas šílené nápady tvůrců dopadají na úrodou půdu, výsledkem je hodně vtipu a nadsázky při věděckém bádaní. Třetí série je takový poločas, mírně se poleví od různých blbůstek a začnou se řešit i nějaké závažnější problémy. Čtvrtá řada děj pořádně nakopne, jelikož se zde odehraje docela dost zásadních událostí a všechny známé i neznámé postavy tak získají další prostor, kvalita se stále drží i přesto, že vtipu ubylo a seriál tak nějak celkově zvážněl. Největší zklamání je ale poslední, pátá řada, kdy tvůrcům dochází dech a hned na začátku se do dějového větvení pořádně zamotají a i přes to, že je to sci-fi tak to jako divák nelze skousnout. Zábavnost seriálu jde téměř k nule, Carter a ostatní řeší úplný nesmysly, které scénáristé naroubovaly na "jakože" normální situace. Co se týče, zakončení seriálu, tak tady to je zklamání na plné čáře. Bez nápadu, bez jakékoli snahy aby byl divák naplněn skvělým pocitem, že se někam postavy dostaly a že seriál někam za těch pět sérii došel, ale ne. Odfláknutý konec kde se opět křečovitě objevují už mnohokrát okoukané souvislosti a finální zápletka a její rozuzlení je opravdu směšné. Bohužel, Eureka jen potvrdila syndrom "natahované kaše", to platí hlavně pro 5. sérii, 3. a 4 se ještě drží celkem nad průměrem. Možná je tento popis není moc vypovídající, ale nechci zde spoilerovat.

Proč bychom se netopili (2009) (seriál)

Tento seriál jsem viděl poprvé v roce 2009 zrovna když jsem měl jet na vodu, poprvé. Docela se zájmem jsem tento seriál shlédl. Toto léto se ČT rozhodla udělat letní reprízu, co taky jiného o prázdninách dávat, než seriál o vodácích. Bohužel, bylo vidět, že Nikolaev buď měl nějaké špatné období, nebo byl svázán pokyny z ČT, ale moc se mu to nepovedlo. Pokud bych to měl brát, jako exkurzi do života vodáka, tak tady není co vytknout. Snad i ta atmosféra, není úplně špatná. Co je ale opravdu neodpustitelné, jsou dost nevýrazné, až stereotypní postavy a jejich vzory chování. Technicky jde o podprůměrnou záležitost, podle fotek se točilo pozoruhodným partyzánským způsobem. Obraz je někdy dost rozklepaný, hlavně při záběrech z dálky, celé je to pojato jako spíš dokument (střídání záběrů na osoby, téměř žádné celky atd.) Děj je více méně předem daný a bez větší inovace. Dramatické prvky téměř žádné. Epizody jsou moc dlouhé a občas je vidět, že se muselo těch 55 min nějak vynuceně zaplnit. A to je někdy nuda.Pokud to shrnu: jako letní večerníček dobrý, ale na víc to nemá.

Nedotknutelní (2011)

Přiznávám, že kdyby kolem tohoto filmu nebyl takový humbuk, tak by mě už svým názvem nezaujal a nejspíš bych ho přešel. Na tento film je potřeba se dívat tak jak je, bez jakéhokoli srovnávání s jinými "citovkami", protože jinak se nezbavíme dojmu, že si film na to vše jen hraje a jde o lacinou vydíračku, hrající na soucit. Ale opak je pravdou. Ústřední motiv, je kontrast dvou hlavních postav; černocha z ulice kterého by jste si nenajali ani na vytapetování koupelny a ochrnutého staršího pána, které je znuděný a zapšklý. Humorně-dramatická linie filmu je skvěle zvládnutá, bez vynucenosti nebo vydírání. Už dlouho jsem nezažil, aby mne film tak potěšil a po skončení jsem si odnášel silný divácký zážitek. Na druhou stranu chápu, že toto dramatické dojímání asi není pro každého, ale právě proto mne překvapuje až nezvykle vysoké hodnocení. I když nedokáži posoudit, jak mnoho se film liší od reálné předlohy a jak moc tvůrci chtěli vsadit na jistotu zpracování, tak si myslím, že Intouchables si nejvyšší hodnocení zaslouží.

Continuum (2012) (seriál)

Nepříliš vzdálená budoucnost, kdy obří korporace ovládají veškeré dění v politice, společnosti a obchodu. Kiera Cameron je součástí tohoto systému, je jeho ochránkyní a bezmezně mu věří. Skupina Liber8 je považována za zločinné teroristy, kteří neváhají i zabíjet v zájmu osvobození lidstva. Při nešťastné události je Kiera společně s několika členy Liber8 přenesena časem do současnosti. Začíná závod o to, kdo ovládne přítomnost a tak i ovlivní budoucnost. Zní to až moc béčkově? Právě naopak, nic není černobílé a scénáristé si zde s dějem hrají opravdu bravurně. Po delší době, zase sci-fi seriál který stojí za pozornost. Po prvních šesti dílech musím konstatovat, že se tvůrcům z Kanady opět podařilo v seriálu navodit tu pravou napjatou atmosféru, kdy netrpělivě čekáte na další díl. Continuum balancuje na pomezí sci-fi s prvky policejních-thrillerů, ale tento mix je vyroben opravdu poctivě. Jednotlivé postavy jsou dobře napsané a jejich vzájemná provázanost je promyšlená. Bude velmi zajímavé sledovat vývoj děje. V seriálu se objevují i různé náznaky a vodítka ke skutečným událostem (finanční krize, zločiny korporací, bankovní tunely a další) a souvislostem, to vše jen přidává na autenticitě a sžití se s dějem. Samozřejmě velmi sympatická Rachel Nichols tomu jen kraluje. Na začátek 1. sezóny tedy velmi slušný rozjezd.

Šéfkuchař nadivoko (2005) (seriál)

Příjemná jednohubka. Je sice vidět že seriál táhne hlavně Bradley Cooper a stejně tak i veškeré gagy se točí kolem něho, ale i tak se mi velmi líbila koncepce jednoduchých, neotřelých a nenucených vtipů. Viděno na Prima Cool s dabingem, ale příliš nerušil.

Chalupáři (1975) (seriál)

Letní pohoda. To je co tento seriál vystihuje, všichni osvědčení herci na jednom místě a typický ladně sarkastický humor.

Tintinova dobrodružství (2011)

Komiks Tintin v podstatě neznám, takže jsem moc nevěděl co od filmu čekat, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Animace je úchvatná a do detailů propracovaná, stejně tak technika záběrů je živá a hlavně v akčnějších scénách neuvěřitelně přirozená. Děj je Spielbergovsky naivní ale na druhou stranu "poctivě" dobrodružný a svižný. Jednotlivé úseky děje jsou krátké a neustálé cestování hlavních hrdinů přináší spoustu zábavných scén a o nudě nemůže být ani řeč. Konec je možná až příliš jednoduchý, ale chápu, že někde další díl navázat musí.

Tohle je válka! (2012)

Hodně divná slepenina. Romantická rovina filmu, která převládala na mě skoro vůbec nezapůsobila a naopak rovina špionská zde nedostala skoro žádný prostor. Od formátu jako je McG jsem čekal nabytou akci a ironické vtípky. Přes to vše hlavní dvojce agentů vytvořila zajímavou dvojici, která ve filmu fungovala, ale jen u sledovacích scén a popichovacích dialogů. Určitě bych si je dokázal představit v nějaké lepší špionážní akci. This Means War je bohužel dlouhé a bez patřičné šťávy se spoustou nudy převzaté z úděsné Pravé blondýnky.

Zkažená mládež (2007)

Velmi, velmi depresivní, realistické a sebereflektující...(časem snad více)

Lidice (2011)

Film Lidice je bohužel ukázkou, ne zcela zvládnutého historického filmu. Neodpírám mu zásluhu o věrné vykreslení dobových poměrů a snad ani jednotlivých charakteristických postav. To co tento film poměrně sráží je odstup diváka od hlavních postav, ke kterým si bohužel nelze vytvořit citový vztah a prožívat jejich trápení a tím se duchem přenést do filmu, tak jak by to u zvládnuté dramatizace mělo být. Další chybou je dějová roztržitost, kdy se obě hlavní dějové linie ne příliš doplňují, a některé skoky mezi nimi působí rušivě. Je mi to až blbé napsat, ale jediné divákovo citové "procitnutí" s filmem je až při aktu vypalování vesnice a to si myslím, je špatně. Naopak, Karel Roden zde herecky exceluje a je škoda, že nebyl v příběhu použit jinak. Na druhé straně: Pokud měly být Lidice použity v hodinách dějepisu, zde není co vytknout, vše je vykresleno velmi věrohodně.