Ryba jménem Wanda (1988)

Skvělá britská kriminální komedie. Když čtveřice zlodějů, šéf party Georges, koktavý Ken, přitažlivá Wanda a její domnělý bratr Otto, vykradou banku a získají diamanty, vypadá vše naprosto dokonale. Při útěku z místa činu však Georgese zahlédne postarší paní se psy, což značí velkou potíž. Ještě větší problém nastane, když právě Georges se rozhodne sám vypařit s ukradenou kořistí. Jenže na to mu dojdou Wanda a Otto a udají ho na policii. Ještě před tím ovšem Georges dokáže ukrýt diamanty na nové tajné místo a Kenovi svěří klíč od ukryté schránky. A jelikož se Wanda od Georgese nic nedozví, zaměří se na jeho právníka, Archieho, kterého chce svést a tím získat ukradený lup do svých rukou. A tím se odstartuje celý film, především řadu vtipných a zábavných scén. Ty obstarávají zejména výborná Jamie Lee Curtis v roli svůdné Wandy, která využívá všech ženských zbraní k tomu, aby využila advokáta Archieho, v podání John Cleese, ke svému cíli. Jejich milostné hrátky nestále vyrušuje Kevin Kline jako Otto, který není její bratr, ale milenec. A mezitím také sledujeme herce Michaele Paliniho, který hraje koktavého Kena, jenž se pokouší zabít náhodnou starou svědkyni, přičemž zjišťuje, že to není jen tak. Výtečná černá komedie z britských ostrovů, kterou si moc rád někdy zopakuji.

Město (2010)

Celkem solidní akční krimi drama v režii Benna Afflecka, který zároveň hraje i hlavní roli. Čtveřice mužů se zaměřuje na vykrádání bank a obrněných transportérů. Po poslední loupeži banky berou raději také rukojmí, což není jejich obvyklý styl. Po bezpečném opuštění místa činu, unesenou pouštějí na svobodu. Záhy však zjišťují, že danou osobu znají a proto musí zajistit, aby samozřejmě nevypovídala a měli ji také pod kontrolou. Tohoto úkolu se nakonec ujímá Doug jeden z hlavních vůdců skupiny. Doug se tedy seznamuje s Claire, aby ochránil sebe i své přátele před jejím možným svědectvím u policie. Postupně se však s ní ještě více sbližuje, což ohrožuje fungování jejich zlodějské party. Druhý režisérský počin Benna Afflecka balancuje někde mezi milostným dramatem a kriminální zápletkou. A daří se mu to po celou dobu velmi dobře. Ve filmu nechybí další promyšlené přepadení, vyšetřování a sledování podezřelých od místní FBI ani honička a přestřelka s policií. K tomu schopné herecké obsazení, ve kterém se asi nejvíce projevuje Jeremy Renner jako tvrdohlavý James, druhý hlavní člen gangu. Snímek si drží slušné tempo, ve kterém je to správné místo na dialogy ale i samotnou akci. The Town mě příjemně překvapil a bavil vlastně od začátku až do konce.

Waynův svět (1992)

Bláznivá komedie ještě s bláznivějšími hlavními postavami. Dva kamarádi, Wayne a Garth si jednoduše dělají srandu ze všeho a ze všech ve svém osobitém pořadu natáčeném ve sklepě jednoho z nich. Moc jsem nevěděl, co přesně mám od filmu očekávat, ale něco takového by mě nenapadlo. Bohužel humor jsem příliš nepochopil a těm dvěma šílencům jsem taky nepřišel na chuť. Dost otravné jsou také promluvy hlavních postav přímo do kamery. Aspoň, že snímek přehraje některé povedené songy a scény, které jsou tak bizarní, až jsou zajímavé a někdy i zábavné.

Odplata (1999)

Velmi svižná akční devadesátková jízda s Melem Gibsonem v hlavní roli. Ten netradičně hraje zlodějíčka Portera, kterého po posledním kšeftu podrazí jeho kolega a shrábne všechny prachy pro sebe. To ovšem neměl dělat, jelikož Porter chce svých 70 tisíc dolarů zpět a nezastaví ho nic a nikdo. Skvělá charakterní role Mela Gibsona, která jde tvrdě za svým a nebojí se za sebou nechávat spoustu mrtvol. A že jich je. Na to, že proti sobě má drogový kartel, zkorumpované policajty, čínské mafiány, tak si stojí více než dobře. Přesto všechno si jej ale prostě oblíbíte a fandíte mu. Nečekal jsem takovou nálož akce, drsných a napínavých scén, které postupně přicházejí a to až do závěru filmu, kde příběh krásně graduje a tempo se nezastavuje.

Berani (2015)

Velmi zajímavý islandský snímek, jehož název přesně vystihuje celý film. Napjatý a nekompromisní vztah starších mužů, dvou bratrů, kteří spolu nepromluvili už přes 40 let, zasazený do tvrdé, nepříliš přívětivé islandské krajiny. Jediné, co je spojuje, kromě rodinného svazku, je až neuvěřitelná láska a péče o své stádo ovcí, potažmo beranů, se kterými dokonce soutěží. A když právě berani dostanou klusavku a je nutné je všechny pobít, je to pro všechny katastrofa, která otřese všemi, včetně nesmiřitelných bratrů. Je opravdu hodně pozoruhodné proniknout do tohoto prostředí a kultury, ve které jsou právě berani tím nejdůležitějším. Vztah dvou bratrů tím však jde v ruku v ruce. A přestože je jejich sourozenecké pouto značně vyostřené, najdou se v něm i silné bratrské vazby, které se v nejtěžších chvílích projeví. Silné drama vypovídající o svízelném vztahu dvou bratrů v surové a odtažité atmosféře Islandu, kde slovo berani nemusí notně znamenat zvířecí tvory chované pro hustou vlnu.

Útěk ze Sibiře (2010)

Čekal jsem tedy mnohem více. Útěk ze Sibiře rozhodně není úplně špatný film, ale postrádá větší míru napínavějších a emotivnějších scén, které si člověk zapamatuje. Přitom nabízí silné téma hned na začátku, kdy se dostáváme do jednoho z mnoha pracovních táborů na Sibiři, kde pobývají všichni nepohodlní nepřátelé Sovětského režimu. Jenže už zde je docela problém. Ani se v táboře příliš neohřejeme a už po půl hodině sledujeme, jak skupinka vězňů uniká a my pořádně ani nevíme, jak přesně sem jim to povedlo. Po útěku od svých věznitelů, pozorujeme skupinku, jak se chvilku potýká s krutou zimou, načež vypukne jaro a oni mohou jednodušeji pokračovat v cestě divočinou přes jezero Bajkal až do Mongolska, což je jejich cíl. Na cestě ještě narazí na jednu mladou ženu, která si k nim po počáteční nedůvěře, přeci jen připojí. Poté snímek tak trochu spadne do určitého stereotypu, ve kterém vlastně se nic moc neděje. Jasně, že jejich putování je čím dál náročnější, síly, jak fyzické, tak i ty psychické docházejí, což se projevuje především pak v mongolské poušti, ale i přesto film nenabízí něco navíc. A i ten závěr mě příliš nepotěšil. Tak v poušti stráví nějaký ten čas, vyčerpá je to až na úplné dno, ale Himaláje, nejvyšší pohoří světa, přejdou jako nic, bez větších problémů. To mi hlava nebere. Co na plat, že obsazení je skvělé a samotné záběry přírody jsou úchvatné, když film postrádá emoce a a napětí. Víc než si tři prostě nemůžu dát, s tím, že jedno zhlédnutí mi asi stačilo, alespoň na dlouhou dobu.

Vánoce u našich - Série 2 (2020) (série)

Druhá řada příjemného norského seriálu od Netflixu, která znovu jede na stejné vlně jako v první řadě. A začíná přesně tam, kde skončila první, tedy v okamžiku, kdy hlavní hrdinka Johanne přichází ke dveřím na které někdo zvoní. A přestože v úvodu první epizody vypadá všechno pro Johanne naprosto úžasně, na konci tytéž epizody, už je zase všechno zničené a ona se musí od znovu začít snažit, aby alespoň na ty letošní Vánoce nebyla sama, resp. bez přítele. Aby to pro ni nebylo málo, musí se také potýkat s nečekaným odchodem své matky od svého otce. I druhá řada stojí především na hlavní postavě, jenž skvěle ztvárňuje herečka Ida Elise Broch a na její mileneckých eskapádách. Zaujme taktéž výborný soundtrack, tak i znovu samotné prostředí a atmosféra malého norského města ve vánočním čase. Ideální podívaná pro odlehčení a pobavení, zvláště v zimním období a zároveň v současné složité době.

Castello Cavalcanti (2013)

Svěží, hravý kraťas, přesně ve stylu Wese Andresona. I taková nehoda může být pro někoho požehnáním.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Jisto jistě výjimečné dílo. Jen tak pro nic za nic není zde hodnocen jako nejlepší film vůbec, což se mi po dalším zhlédnutí jenom potvrdilo. Je krásným příkladem toho, kolik film může toho nabídnout. Jednu kapitolu z jedné americké věznice během asi 20 let v 50 až 60. letech minulého století. Excelentní provedenou řemeslnou práci, obsahující režii, střih, kameru či hudbu. Jedinečný příběh o jednom nespravedlivě odsouzeném vězni, který se nevzdal. Film o velkém přátelství, naději, radosti i smutku ze života. A spoustu dalšího. Ať už vás osloví cokoli, zaručeně vás pobaví.

Než skončí léto (2019)

Zajímavý snímek vyprávějící o jedné dívce, která to neměla vůbec snadné. Ovšem bez silných, zapamatovatelných scén, takových, které bychom si uchovali v paměti a to i po zhlédnutí snímku. Celou dobu se film nese, kromě asi poslední půl hodiny, na takové nevýrazné vlně. Samotný plakát i trailer lákaly na to, jak si hlavni hrdinka, Milla chce pořádně ještě užit, jak chce zažít to, co nikdy nedělala, odvázat se, ale snímek to nenabízí, těch světlých momentů je prostě málo. Tancování na párty, stříhání s Mosesem, ale kromě toho nic moc. Mimo to mohly být rozvinuty třeba linky s Mosese a jeho rodinou či Henryho a mladé sousedky, všechny jsou pouze načrtnuty. Rovněž humoru příliš film neobsahuje, jasně, že se jedná spíše o drama se silným motivem, ale i tak se dalo do snímku vložit více např. černého humoru, tak jako v jiných podobně laděných filmech. A nakonec ani ta hlavní dějová romantická linka je zvláštní. Milla úplně náhodou zavadí o kluka, který je vlastně feťák, bez nějakých dobrých vyhlídek, bez práce, školy, který se jen tak poflakuje- vůbec se nedozvíme, jak se do této situace dostal. Předností je jednoznačně obsazení, ať už je to hlavní hrdinka v podáni Eliza Scanlen, jenž si zahrála nemocnou Millu, Toby Wallace jako závislý poflakující se kluk, nebo rodiče, které představují Essie Davis a Ben Mendelsohn. Určitě zaujme také zajímavý hudební soundtrack, který mixuje různé klavírní doprovody s elektronickou hudbou.