Brexit (2019) (TV film)

Moc povedený snímek, jenž rozkrývá skutečné dění o jednom z nejzásadnějších kroků britského království. Teprve v tomto filmu si člověk naplno uvědomí, o jak podstatný problém šlo, především pak pro britské občany, pro něž to muselo být velmi náročné období a možná ještě bude. Doslova informační válka mezi oběma stranami, která se postupně s přibývajícími dny zvyšuje, je zobrazována neskutečným způsobem. Film se sice zaměřuje na důležité lidi obou hlavní táborů, ale zejména na jednoho a to na Dominica Cummingse, jenž je klíčový mužem hnutí pro vystoupení z Evropské Unie. Jeho netradiční metody, použití moderních technologií, dosud nevyužitých (ačkoli nelegálních), tak v neposlední řadě jeho vysoká inteligence převyšující ostatní, nakonec vedla k vítězství v referendu a tedy k brexitu. Do této role snad tvůrci nemohli vybrat lepšího herce než je Benedict Cumberbatch, kterému podobné role naprosto sedí, což nám dokázal již v mnoha případech a v Brexitu to jen potvrzuje. Bez něho by samozřejmě snímek nebyl tak dobrý, jelikož on zajišťuje všechny zajímavé momenty v celém filmu.

Balerína (2016)

Moc hezký animák, pojednávající o jednom nesmírném životním snu, který překoná všechny překážky. A to i přesto, že příběh je ve své podstatě velmi jednoduchý a předvídatelný. Mladá holka Felicie, osiřelé dítě, jenž žije ve francouzském sirotčinci, má velkou touhu, a to stát se baletkou. Společně se svým poněkud ztřeštěným, ale milým kamarádem Viktorem uprchnou z jejich jediného dosavadního domova a vrhnou se přímo do Paříže vstříc novým zážitkům a hlavně naplnění svých přání. Viktor se chce stát světoznámým vynálezcem, zatímco Felicie zase proslulou balerínou. Přes prvotní drobné nezdary, mají oba dva, především pak Fellicie na dosah splnění svého snu, ovšem nebude to mít vůbec snadné. Strašně příjemně se na snímek dívá už kvůli kouzlu Paříže, tak zejména kvůli samotným postavám. Sympatická Felicie, která si jde tvrdě za svým, potrhlý Viktor, jenž vymýšlí bláznivé vynálezy, dobrácká Odetta, která se ujme Felicie nebo naopak zlá Regina, která chce prosadit svou dceru do baletního souboru za každou cenu. A i další postavy jsou zábavné jako třeba Mathurin obtloustlý přítel Viktora nebo blonďatý tanečník Rudy, který chce získat srdce Felicie. Film se sice v závěru nevyhne některým očekávaným či ne úplně logickým věcem, jako např. návrat Felicie zpět do Paříže, milostnému románku nebo konečnému tanci, ale i tak je celkově hodně povedený, a třeba takový taneční "souboj" mezi dívkami nebo scéna na Soše Svobody nemají chybu. Pro mě nepochybně skvělý animovaný snímek, který předčil očekávání.

Letadla, vlaky, automobily (1987)

Skvělá komedie. Další z řady výborných filmů od Johna Hughese. Tentokrát si vystačil se dvěma výtečně napsanými postavami, do kterých byli obsazeni dva rozdílní, ale výteční komici. Neal Page je otrávený, unavený a vyčerpaný muž, který se chce jen dostat z New Yorku do Chicaga, domů ke své rodině, aby zde oslavil Díkůvzdání. Jenže cestu mu zkříží dobrácký, ale užvaněný Del Griffith, obchodník s kroužky na záclony, kterého se už téměř nezbaví. A to ani poté, co musí letadlo nečekaně přistát ve Wichitě v Kansasu kvůli sněhové bouři, což zapříčiní také zrušení jejich následného letu. A Neal, ač nerad, je nucen dát na Dela a jít s ním do jednoho motelu, jelikož on sám nemůže už najít žádné místo, kde by přenocoval. A veselý road- trip může začít. Opravdu dlouho jsem se tak od srdce nezasmál jako v tomto případě. To, co Steve Martin a John Candy předvádějí ve svých rolích, je úžasné. Jeden ukazuje lhostejnost, povrchnost a trpělivost, načež ten druhý oponuje svou výřečností, jednoduchostí a dobrosrdečností. Jejich vzájemná odlišnost je naprosto dokonale zábavná, a která se s každou přibývající minutou zvyšuje, až dosáhne vrcholu při noční jízdě v autě. Zároveň s tím, se samozřejmě navzájem lépe poznávají, čímž se zase dostávají blíže k sobě. Film navíc vynikajícím způsobem přesně odpovídá názvu, jelikož hrdinové se opravdu povozí snad všemi dopravními prostředky, kromě lodě, s nimiž zažívají různě vtipné eskapády. A nakonec snímek, jak už je filmů Johna Hughese skoro zvykem, nabídne hezkou tečku, která zanechá moc příjemný pocit ze zhlédnutí.

Highlander (1986)

Akční fantasy/sci-fi, které se jen tak nevidí. To je Highlander. Docela dokážu pochopit, jaký film musel mít ohlas v 80. popř. 90. letech. Cestovaní časem, středověk, současnost, akční a bojové scény nebo famózní hudba od Fredyho Mercuryho. Jen ten úvodní souboj s meči v garážích je na jednu stranu ohromný. Pak zase skok do středověkého Skotska mezi jeden udatný rod horalů, jenž se střetává s jiným rodem na bitevním poli. A poté návrat zpět do současnosti k hlavnímu hrdinovi. Střídaní prostředí probíhá v relativně krátkých intervalech, přesto je film dostatečně přehledný a jasný, aby si člověk uvědomil, co se právě v daném okamžiku odehrává. Nejlepší část celého snímku mi přišla v bodě, kdy se na scéně objeví z ničeho nic Sean Conenry v roli Ramireze a ve skotské vysočině začne trénovat a připravovat Christophera Lamberta jako Connora MacLeoda k osudnému a nevyhnutelnému střetnutí proti jemu podobnému. Ani návrat do New Yorku 80. let není špatný, ale na záběry skotské krajiny jednoduše nemá. Co se týče samotných akčních a bojových scén, zmiňovaných na začátku, některé sice vypadají v celku povedeně, ale jiné z dnešního pohledu už docela komicky. Na druhou stranu takový hlavní záporák Kurgan v podání Clancyho Browna je parádní. Očekával jsem ještě malinko tedy více, ale i přesto mě rozhodně Highlander nezklamal.

Hlava 22 (2019) (seriál)

Parádní minisérie podle světoznámého románu Josepha Hellera Hlava XXII. Nečetl jsem sice stejnojmennou knihu, ani neviděl původní film z roku 1970, ale tato krátká seriálová podívaná, mě přesně sedla do vkusu. Kapitán Yossarian, přezdívaný Yo-Yo, člen americké letecké bombardovací jednotky a jeho znechucení z války spolu s dalšími členy sedmadvacáté letecké divize mě dostali. Major Major, který je povýšen na majora, ovšem vůbec netuší, co má dělat; obchodník Milo, který zase začne obchodovat se všemi a se vším, jen aby měl zisk neb třeba až oddaně naivní Clevinger. A co teprve velící důstojníci. Skvělý George Clooney jako natvrdlý a stupidní velitel Scheisskopf či též výborný Kyle Chandler v roli neústupného plukovníka základny Cathcarta, jenž si musí vydobýt respekt hned na začátku střílením z pistole a který neustále zvyšuje počet misí pro letce, kteří musí nejprve všechny tyto letecké povinnosti dokončit, až poté mohou opustit tábor a vrátit se domů. Výtečná je také celkově prostředí, v němž se seriál odehrává, třeba letecká základna Pianosa v Itálii, ale i hudba, která přesně vystihuje tehdejší danou dobu. Největší přednost však tkví v naprosto absurdních, sarkastických ale i dramatických situacích a scénách války, především pak ve vzduchu, kde se odehrávají krvavé boje, kde každý může kdykoli zemřít.

Úkryt v zoo (2017)

Znamenité drama, které poodhaluje tajemství kolem varšavského zoo. Alespoň pro mě to bylo docela překvapující, když jsem se dozvěděl, že film vychází ze skutečných událostí během druhé světové války, kdy ředitel zoologické zahrady Jan Zabinský a jeho manželka Antonina ukrývali ve své vile a potažmo celé zoo několik stovek Židů. Snímek, který vychází z knihy Diane Ackermanová The Zookeeper's Wife, se zaměřuje nejen na pašování židů z varšavského ghetta a následné skrývání v rozbombardované zoologické zahradě, ale také na náklonnost nacistického zoologa Hecka k Antonine, která snaží udělat všechno proto, aby ochránila všechny své "hosty" před odhalením. Všechny tři hlavní hrdiny skvěle ztvárňují Jessica Chastain a Johan Heldenbergh jako manželé Zabinští, tak i Daniel Brühl, jemuž role Hecka dokonale sedla. Je také moc hezké vidět v americkém filmu po delší době české herce, kteří do toho také velmi dobře zapadli. Jejich obsazení není vlastně až tak zvláštní, když si vezmeme, že se natáčelo i u nás. Film samozřejmě těží z tíživé doby, kterou by už nikdo nechtěl zažít, ačkoli třeba přímo s varšavského ghetta toho příliš neuvidíme. To ale vůbec nesnižuje působivost snímku, který je i ve svém závěru velmi napínavý a dramatický.

Sen o klaunovi (1987)

Tak to byl moc povedený sen pro jednu jednokolku, resp. pro ni moc ne, ale animák je to skvělý. Originální příběh se mi moc líbil, navíc dokonale ponurá atmosféra a saxofonová hudba to celé jen podtrhuje.

Plechový panáček (1988)

Zajímavý kratas s neobyčejným hrdinou. Plechový panáček utíkající před nebezpečným batoletem. Dítě bylo tedy hodně děsivé to se musí nechat, na druhou stranu, není se až tak čemu divit, že vypadá, jak vypadá, když snímek je z roku 1988. Za hezkou myšlenku na konci přidávám čtvrtou hvězdu.

Než si pro nás přijde (2007)

Kolik stačí ke skvělému filmu. Dobrý scénář a dva zkušení herečtí matadoři, kteří se postarají o veškerou zábavu. A ačkoli se může příběh jevit až příliš banálně, kdy se dva starší pánové sejdou na nemocničním lůžku s určitou formou rakoviny, přičemž jim nezbývá už moc času do konce jejich životů a tak se rozhodnou využít poslední dny svých životů naplno, není tomu tak. Odlišnost samozřejmě tkví v samotné rozdílnosti obou mužů. Jeden obyčejný automechanik obklopený velkou milující rodinou, který si ovšem musel všechno tvrdě vydobýt a na straně druhé, bohatý majitel několika společností, kterému zase zbylo jen jmění a odloučení od své rozbité rodiny. Pak už stačí obsadit do těchto rolí herecké hvězdy, kterými bezesporu jsou Morgan Freeman a Jack Nicholson a poté sledovat jejich výborné výkony. Kontrast obou postav, tak postupem času jejich náklonnost a blízkost, která se během filmu mění, dělají ze snímku naprosto úžasnou záležitost. Film se mi navíc přesně trefil do vkusu i momentální nálady a proto jsem s postavami prožíval každou chvilku, každý pocit, který na své cestě zažívají.

Skála (1996)

Výborný akční film. Jeden rozhodně z nejlepších z 90. let, možná i vůbec. Snímek jsem docela dlouho dobu neviděl, ale i po opětovném zhlédnutí musím uznat, že má své nezpochybnitelné kvality. Jen ten velmi ostrý začátek. Nejprve rychlý přepad armádního skladu zbraní vedeným generálem Edem Harrisem, následuje představení biochemického vědce FBI Nicholase Cage a jeho laboratorní někdy i nebezpečné práce a hned poté obsazení bývalé věznice Alcatraz komandem znovu pod vedením Harrise. Po vyřčení požadavků od generála Hummela, to vypadá na poněkud nudnější část, jenže na scénu přichází z hlubokých temnot neexistující trestanec Sean Connery. A ten si krade snímek na dlouhou dobu naprosto pro sebe. Když pomineme akční scény, které jsou samozřejmě podstatnou složkou filmu a jsou jednoduše skvělé, ač mohou vypadat až příliš na efekt, jako třeba v případě automobilové honičky přes San Francisco, je to právě herecké obsazení, které zvyšuje kvalitu snímku. Jak rozzlobený ale čestný generál Hummel v podání Eda Harrise, tak především duo Cage-Connery, které se asi od poloviny filmu spojí, mě neskutečně bavilo. Na jedné straně šarm, charisma a suchý britský humor Conneryho a na straně druhé potrhlost, nezkušenost a upovídanost Cage. Velkou roli hraje také impulzivní hudba, která jde v ruku v ruce s akčními pasážemi. Závěr snímku, který se už téměř celou dobu odehrává na obávané pevnosti, se nese znovu v ryze akčním podání, což je jen dobře. Za mě určitě Skála patří k žánrově nejčistším snímků a zároveň k těm nejvydařenějším filmům od Michaela Baye, se kterým jsem v současné době téměř skončil.