Dokonalé repliky (2018)

O.K. ... už dávno nejsi Neo, milý Keanu Reevesi, přesto jsi nerezignoval - a dál se pokoušíš zasahovat do běhu tohoto světa ... lhostejno, zda je či není Matrixem. Nicméně zamrzí zřejmá nedotaženost - a nedomyšlenost zápletky Tvého příběhu. ----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Vážně by nikdo, VŮBEC NIKDO nezaznamenal nenadálé zmizení jednoho ze Tvých dětí ? Sousedé, známí, kamarádi, učitelé či pediatr ? A šlo by to vůbec zařídit ? Vymazat ze vzpomínek ostatních členů Tvé rodiny jen určitý okruh vzpomínek ? JAK, když se týkají pospolu prožitých chvil ve všedních i nevšedních dnech ? Musel bys vymazat celou jednu etapu jejich života, milý Keanu. A co rodinné fotografie ... a co digitální stopa - na to jsi nepomyslel ? Jistě, chápu - byl jsi ve stresu ... nicméně čekala bych, že skončíš ve vězení - jako bídný vrah vlastního dítěte ... nebo přinejmenším v ústavu pro choromyslné - dost možná i se svou milovanou ženou. Je dokonalá - všechny repliky jsou dokonalé ... o filmu to ale při nejlepší vůli říct nemůžu, byť pointa je poměrně osvěžující. Trochu umolousané 3*

Greenland: Poslední úkryt (2020)

Katastrofický příběh s nadstandardními digitálními triky. Bohužel image jim zčásti kazí trochu rozpačitá rodinná linka, která se bez přestání, neodbytně a maličko hystericky hlásí o slovo - o HLAVNÍ slovo. Jenomže se přitom nedokáže oprostit od zaběhnutých klišé - a její náhlé zvraty jsou přece jenom poněkud neobratné. Což vůbec neznamená, že by se - tváří v tvář zkáze globálních rozměrů - tenká "civilizovaná" slupka lidského společenství nezačala poměrně lehce odlupovat, že by nepřestávaly platit morální zásady a zákonné normy, jak se na vývoj pravověrné katastrofické zápletky sluší. Nicméně obávám se, že v reálu by nastalo něco daleko horšího - totální chaos a naprostý rozvrat všeho, co by civilizaci mělo činit civilizací, takže je otázka, zda bychom se z oficiálních zdrojů dobrali pravdivých informací ... než by nám kometa uštědřila zničující úder. Vcelku solidní 3*

Králové hor (2015)

Prostý příběh s poraněným srdcem na dětské dlani. Vzhlíží k oblakům - v zádech dechberoucí scenérie hor, které se ochotně propůjčily k orámování dobrodružství vyobcovaného orlího mláděte a osamělého nemluvného chlapce. Jeho základem je osvědčené, mnohokrát použité propojení osudů dvou outsiderů, kteří zároveň představují dva odlišné světy na jedné planetě. Nicméně jakkoli se zápletka může zdát ne zcela originální, její zpracování je neobyčejně podmanivé - ale ne podbízivé, dokonce i hlas vypravěče je empatický a stává se samozřejmou a potřebnou součástí příběhu, aniž by se vnucoval. V popředí jeho zájmu jsou zvířátka - především ta opeřená, pochopitelně ... z rodu královského - a světe div se: NEJSOU DIGITÁLNÍ !!! V souhrnu 4,5*

Zakladatel (2016)

Barvité vyprávění, které vychází z tvrdé reality - z té nejtvrdší. Neboť věrohodně přibližuje jak cestu k úspěchu vlastního + přivlastněného podnikání, tak i charaktery jednotlivých protagonistů ... když pojednává o zlegalizované krádeži malého, rodinného, hýčkaného snu ... a o jeho následném mnohonásobném zhodnocení - ve jménu businessu ... pod záštitou velkého, amerického, ambiciózního a proto i daleko výdělečnějšího snu.

Královský omyl (1968)

Veskrze poučné - a stále aktuální pojednání ... o pravdě a o lži - a o způsobech, kterých užívají. A taky o převelice ostražitém, ale zároveň trochu bezradném čekání ... na vítězství jedné z nich. Neb chování vězně, jehož život je v sázce, je nadmíru matoucí, když nemíní přiznat zradu, jíž se nedopustil ... nedbajíce vlastního ani jakéhosi prezentovaného "vyššího" zájmu. Mezitím napětí stoupá, neb sémě nedůvěry padlo na úrodnou půdu, hbitě vyklíčilo - a proměnilo se v košatý strom, jehož mohutná koruna lehce zastínila chátrající, kdysi hrdé sídlo v zajetí pevných hradeb, které se vzepřely zubu času možná právě proto, aby mohly propůjčit svůj striktně ohraničený prostor k odhalení charakterů všech zúčastněných.

Králíček Jojo (2019)

Vcelku osvěžující, leč poněkud nesourodý počin, řekla bych. Jakoby někdo posbíral ty nejrozvernější scénky z netradiční válečné komedie, která v určitých momentkách hraničí s fraškou - a bez rozmyslu je přihodil k pravověrnému dramatu, z jehož civilní syrovosti chvilkami až mrazí. Neříkám, že je to nutně špatně, nicméně konfrontace místy trochu laciné komediálnosti a nezastíraně drsné reality působí přece jenom maličko nepatřičně. Rozpačité 3*

Willy a kouzelná planeta (2019)

Vpravdě kouzelné dobrodružství jednoho malého Robinsona na jedné vpravdě kouzelné planetě. Nechybí mu dětská hravost, nespoutaná fantazie, nenásilný humor, přiměřená akce, napínavá zápletka ... a dokonce ani věrný Pátek. Zkrátka nabízí všechno, o čem jste kdy snili ... než vás dostihla dospělost - a přetvořila všechna vaše tajná (a případně i veřejná) přání k obrazu svému ... 4.5*

Fair Play (2014)

Škoda, že filmaři nezaměřili svou pozornost výhradně na doping. V bohulibé snaze o co nejkomplexnější a o co nejkritičtější pohled na minulý režim zakomponovali do poměrně omezeného prostoru i další témata, která patrně měla mladší generaci přiblížit a těm dříve narozeným připomenout absurdní - a o to nebezpečnější podstatu systému, v němž jsme cca 40 let přebývali. Jenomže většina z nás se přizpůsobila poměrům - držela ústa a krok, v případě potřeby navenek prezentovala svůj "kladný vztah k socialistickému zřízení" - a myslela si své. Možná i proto vyhlíží přece jenom maličko nereálně, co všechno se v nejbližším okolí hlavní hrdinky v nedlouhém časovém úseku přihodilo. Jakoby na jedné straně existovali jen buřiči - chartisté, jejich podporovatelé a rodiny, upínající své naděje k emigraci ze socialistického pozemského ráje ... a na straně druhé hajzlové - estébáci, donašeči a vůbec nejrůznější přisluhovači režimu. Kam se poděla ona mlčící většina, která se (dbajíce pudu sebezáchovy) naučila nedráždit hada bosou nohou, občas si tu i onde vynalézavě vypomohla, věrna své příslušnosti k národu Švejků - a v relativním klídku se věnovala svým osobním záležitostem ? Krom toho ... hloubka vcelku logicky musela trochu ustoupit šíři záběru. Průměrné 3*

Hvězda (1969)

Vcelku hodnověrné, cíleně afektované drama stárnoucí filmové hvězdy, která se ze všech svých ubývajících sil přidržuje iluzorního obrazu, ktarý si sama o sobě vytvořila ... nebo spíš kterým ji kdysi obdarovali její fanoušci. Nepřijde mi nijak zvlášť veselé, spíš lehce depresivní - a snad i přesmíru rozvleklé, jakoby se utápělo ve vlastních iluzorních myšlenkách.

1917 (2019)

Něco jako pravdivé svědectví jednoho z bezvýznamných pěšáků ... o válce. Převyprávěné od začátku až do konce zdánlivě na první dobrou jediným záběrem kamery (!!!), nepotřebuje monumentální bitvy, rozmáchlá gesta ani vodopád slov, aby věrně zachytilo její pravou tvář ... lhostejnou k hrůzám, které rozpoutala a z nichž povstala. I když ona sama je ve skutečnosti pouhý produkt - to člověk seslal všechnu bídu a utrpení světa ... na člověka ... 4,5*