Nowhere Boy (2009)

Spíš rodinné drama nežli životopisný film o zrodu legendy - vysoce nadprůměrné jako fiktivní příběh fiktivního hrdiny, leč ne zcela uspokojivé jako vyprávění o začátcích kariéry geniálního muzikanta. Snad i proto, že nedokážu akceptovat Johna FILMOVÉHO jakožto Johna REÁLNÉHO. Nicméně každodenní vnitřní zápasy hlavního hrdiny i všech důležitých postav z jeho blízkého okolí jsou podány velice autenticky - a dávají snímku tolik potřebnou sílu a dynamiku ... veličiny, které určují jeho výslednou hodnotu.

Muž, který zastřelil Liberty Valance (1962)

----- "Vše pro muže, který zastřelil Liberty Valance" ----- Spíš konverzační nežli akční western, což ovšem otevírá dveře dokořán všem nesmělým netradičním myšlenkám, které se zájmem přihlížejí zpovzdálí a netroufají si přímo nabídnout své služby: Výrazná romantická linie i mírně naivní politický podtext příběhu vyloženě svědčí, neboť láska je mocná, i když poněkud iracionální čarodějka, která nedbá na místo ani na čas ... zatímco PRÁVO je navyklé držet se při zdi - obyčejně přichází na řadu až poté, co utichnou zbraně. Tudíž je velice inspirativní sledovat, kterak se zápletka s maličko nerozvážnými až zbrklými výzvami a v neposlední řadě i sama se sebou vypořádá, když se láska, právo a zbraně potkají.

Lili Marleen (1981)

O prosté, leč podmanivé písni, která se dostala na výsluní víceméně díky náhodě - aby přinášela útěchu i bezděčně měnila lidské osudy .... podobně, jako lidé v souladu se svými momentálními potřebami či ambicemi měnili osud písně. O upřímné lásce, která vykvetla všem protivenstvím navzdory ... ale nemohla se od oněch protivenství oprostit, neboť doby temna obvykle vyznávají hrubou sílu, vládnou tvrdou rukou, na city se neohlížejí ... a přímo i nepřímo tak nutí k opatrnosti a k nelehkým rozhodnutím všechny, kdo v nich přebývají. O ženě, která "jenom zpívala písničku" ... ve skutečnosti prokázala značnou odvahu - přestože ovečky ani beránci obyčejně nemívají šanci ... uprostřed vlčí smečky.

Dunkirk (1958)

Pravověrné válečné drama, poctivě mapující jednu krátkou, leč důležitou epizodu Druhé světové. Prolínají se v něm dvě dějové linie, tudíž podává svědectví z fronty i zázemí - a prostřednictvím jeho hrdinů lze velice dobře poskládat děsivý obraz války, v níž se smrt aktivně účastní každého dne ... jako nechtěný, leč věrný společník - TÉ války, v níž lze jen těžko uvěřit ... neboť její absurdita je příliš zjevná ... a její brutalita všudypřítomná ... 4,5*

3:10 Vlak do Yumy (1957)

Western, který si dává na čas. Krom jiného osvětluje, nakolik je obávaný desperát s vemlouvavým hlasem cynickým mluvkou a nakolik lupičem-gentlemanem ... a jen tak mimochodem odpovídá na otázku, zdali jeho předání do rukou světské spravedlnosti může přímo či nepřímo ovlivnit lokální počasí. Neboť i zápletka je patrně v samotném závěru nadmíru uondána žhnoucími slunečními paprsky, které nemilosrdně spalují vyprahlou krajinu. Jak jinak vysvětlit nedostatky finální dramatické scény, která detailně přibližuje poslední úsek cesty ku vlaku ? Zjevná neschopnost desperátovy bandy v některých okamžicích působí přece jenom maličko komicky. Ne že by se remake z roku 2007 dokázal vyvarovat menších i větších nelogičností, ale jeho tah na branku je o poznání drtivější ... 3,5*

Thor: Temný svět (2013)

Příběhu dominuje vizuálně přitažlivý - a ke stylové komiksové akci kdykoli připravený digitální kabátek, který se střídavým úspěchem zakrývá jednoduchost - či spíše tuctovost jasně nalajnované, víceméně rutinní zápletky, pojednávající o výjimečném postavení planet na pozadí odvěkého boje dobra se zlem. Výsledek vůbec není špatný, leč taky není ZAPAMATOVATELNÝ - v podstatě nemá šanci vyniknout ... v povrchní digitální době, která je schopna na přání chrlit všemožné bombastické triky doslova jako na běžícím pásu - a přitom se opájí sama sebou a svými nedozírnými možnostmi. Thor je sympaťák, ale porazit ji nedokáže ... dokonce ani humorem, který kupodivu funguje nad očekávání dobře.

Dítě v pravý čas (2017) (TV film)

Ztratilo se dítě ... malá holčička ve žlutém kabátku ... a nic už není - nic už NEMŮŽE být takové, jako dřív. Velice civilní, záměrně zkratkovitý a navenek úsporný snímek s jemným dotykem mystiky, jehož emoce nekloužou měkce po povrchu, ale nemilosrdně se vám vryjí hluboko do srdce. Přesto ... z mého pohledu výsledný dojem maličko sráží dějová odbočka, zabývající se traumaty "nejlepšího přítele". Bohužel mám nepěkný talent - nebo spíš jen ošklivou vlastnost - činit občas závěry, ke kterým jsem nikdy neměla dojít. Tentokrát jsem dospěla k objektivně neradostnému, leč subjektivně překvapivě zábavnému poznání, že zákony mnohdy tvoří šílenci (ne ze by mě to nenapadlo už dřív) ... a podle toho ty "sbírky vtipů" vypadají. Tudíž moje pozornost byla nepatřičně rozptýlena, sevřená atmosféra snímku částečně rozbita a jeho emotivní finále upozaděno. Nicméně ... patrně to bude moje chyba, takže za 3,5*

Děla z Navarone (1961)

Velkoryse pojaté, maličko exhibicionistické a především nadprůměrně frajerské dobrodružství, které jakoby jen náhodou zabloudilo na bojiště Druhé světové. Nicméně jeho základ je pravdivý, hrdinové charismatičtí - a dějová linie v každém ze svých rukávů obratně ukrývá hned několik es, přičemž každému z nich přenechává právě takový prostor, aby mohlo náležitě vyniknout.

Metanol (2018) (TV film)

Na samém počátku byla ryze osobní, vcelku běžná a víceméně pochopitelná přání: Kdo by nechtěl mít vlastní bazén ... a komu by bylo jedno, jestli přijde o práci ? Na úplném konci byly desítky mrtvých a navždycky poznamenaných - desítky obětí neznalosti, hamižnosti, bezohlednosti a lhostejnosti. Jistě ... svou roli sehrála i náhoda - lehkomyslná a nepředvídatelná jako vždycky. Náhoda, která se nechová racionálně ani logicky - a vstupuje do našich životů zpravidla neočekávaně ... a bez pozvání. Ale k zodpovědnosti ji hnát nemůžete - náhodu z toho vynechte, protože žádná náhoda vědomě ani nevědomě nerozvážela po kraji smrt ... s vidinou rychlého nelegálního výdělku. Ten příběh působí VELICE autenticky, umocněný pravdivým základem a profesionálním oddělením zorného úhlu pachatele (1. díl) od pohledu vyšetřovatele (2. díl). Názorně ukazuje, že svět není černobílý, přesto pro mnohé z aktérů metanolové kauzy skončil v temnotě ... přičemž litovat můžete jenom oběti. Solidní 4* P.S.: 1) Vážně byla prohibice ukončena předčasně ? Vážně se jen souhrou šťastných okolností kriminalistům podařilo včas najít a zajistit neprodané zásoby smrtícího alkoholu ? Pokud tomu tak bylo, není stát o nic lepší než ti, kdož byli po právu souzeni - a odsouzeni; 2) Myslela jsem, že je bezpečné nakupovat tvrdý alkohol ve velkých obchodních řetězcích ... teď už si tím ani zdaleka nejsem tak jistá.

Vůně cibule (1975)

Ať je to jak chce, milý Cibulář to rozhodně nehraje na pohodu: Zmítá se v jakési permanentní křeči - sic úmyslně, leč z mého pohledu maličko kontraproduktivně, neboť tak sám zastiňuje vtipné a jednoznačně originální prvky svého příběhu. V podstatě nechápu, jak jsem se mohla - kdysi dávno - při sledování jeho kousků zmítat v záchvatech smíchu. Dneska se zmůžu jenom na občasný, mírný, dílem neupřímný a dílem shovívavý úsměv - a ještě mám pocit, že jsem pro něho udělala až dost. A věrný Archibald ? Řekla bych, že tady marně plýtvá svým talentem, neboť zůstává trestuhodně nevyužitý a prakticky nevystoupí ze stínu svého pána. (Zcela opačným příkladem dokonalé týmové spolupráce je vpravdě nezapomenutelný Jolly Jumper, který se v roce 1991 stal rovnocenným partnerem Terence Hilla alias Luckyho Lukea.)----- !!! MOŽNÝ SPOILER !!! ----- Taktéž rozuzlení nepokládám za nejšťastnější, neboť žádný správný kladný hrdina by neměl před velkou láskou a upřímnými přáteli upřednostnit CIBULI. Slaboučké 3*