Avengers: Endgame (2019)

This is the end. Beautiful friend. This is the end. My only friend, the end. Of our elaborate plans, the end. Of everything that stands, the end. No safety or surprise, the end. I'll never look into your eyes.....again. Ano cituji tady písničku "The End" od kapely The Doors a bohužel ona sem patří. Nejprve sem se na film těšil, ale pak sem se bál, bál sem o ty všechny hrdiny, šílence a magory, co tady už jedenáct let pobíhají a zachraňují vesmír, svět a nebo jenom lidi na kterých jim záleží. Bál sem se oprávněně, tohle je opravdu konec a Doctor Strange to věděl, celou dobu věděl, jak to celé skončí. Tenhle film je jiný, než předchozí filmy, jak žánrově tak i příběhově a je rozdělen do tří kapitol, ta první je o následcích a vyrovnání se s nimi, v té druhé jde o zvrácení toho co Thanos udělal a ta poslední kapitola, je bojem o všechny, co stojí za to chránit. I těch vtípků a vtipných scén, tu moc neni, jeden vtip za třicet minut, tohle je jiný komiksový film, než by jste čekali. A zatímco první dvě kapitoly, slouží k tomu, aby se dovyprávělo vše okolo Velké trojky, tak ta poslední nabídne asi nejlepší bitvu co kdy byla natočena, je to dokonce lepší než ta v Návratu krále a že to je nějaká bitva. Ale přestože se hrdinové ze všech sil snaží, né všechny půjde zachránit, takže film končí hodně bolestně, asi nejvíc jak jen to jde a neni to fér......a to ani trochu. Tohle je konec, na který sem se těšil, ale takhle to nemělo skončit. PS: Díky za všechno Jacku Kirby a Stane Lee.

Iron Man (2008)

Prvním Avenger je rozhodně Capitan America, ale Iron Man po filmové stránce, jako první zažehl oheň a to je to hlavní. Bez tohohle filmu, by to totiž nešlo a i dnes po tolika letech, film stále baví, překvapuje a ohromuje. Tony Stark se za tu dobu změnil, dneska už to neni sukničkář, alkoholik a arogantní člověk, který nekouká na ostatní a jede si to svoje, stal se z něho skutečný hrdina, možná to tak v té jeskyni neplánoval, ale osud je vrtošivý. Nejvíc mi v hlavě utkvělo to, jak Tony s pomocí Yinsena, sestavuje svůj první oblek, to ikonické bušení kladiva do železa, to vystihuje samotného Tonyho Starka, asi nejlépe.

Avengers (2012)

Je neuvěřitelné co Joss Whedon v pozici režiséra a scénáristy dokázal, dokázal do šestého filmu, dostat ty nejmocnější hrdiny z Marvel světa a celý tenhle kolos, s noblesou ukočírovat. Dal filmu tempo, které udržoval a dokázal vyvážit ve filmu všechno, akční scény, příběh, dialogy a vtípky. Což je naprosto fantastické, jiné filmy by v polovině ztratili dech a ke konci by se to snažili dohnat, ale né tady, tady ne. Ano příběh je sice jednoduší, ale ten sled událostí a věcí, co se ve filmu stanou je nepředvídatelný a nutí diváka být neustále v pozoru. A co se týče dialogů, sou nesmírně hravé a nápadité, a lze v nich taky vidět budoucnost, kam dál ty postavy budou směřovat a vyvíjet se. Ale i akční scény, sou plné napětí a Lokiho "promyšlený" plán, jak bojovat s Avengers je ďábelsky úžasný. Těch sto čtyřicet tři minut, uteče jako voda a tomuhle filmu nelze nic vytknout.

Avengers: Age of Ultron (2015) odpad!

Je tu jeden velký omyl, který koluje o fanoušcích Marvelu a to je to, že všechny filmy, komiksy, hry a vše co se toho týká, musíte bezmezně milovat a hodnotit kladně, ať už se vám to líbí či ne. Je to velký omyl, né li lež, né všechny Marvel filmy, komiksy a hry dosahují vysoké kvality a tenhle film budiž toho důkazem. Že i fanoušek, jakým já sem, hodnotím tenhle film, tak jak jej hodnotím, filmu by se dalo vyčíst ledacos, šílený střih v akčních scénách, dějová nepřehlednost, hysterický hlavní záporák, nulový vývoj postav, nezajímavé dialogy a zvláštní filtr na kameře a mohl bych pokračovat. Dost věcí, by se i dala odpustit, nad něčím by se dala mávnout ruka a u hodně věcí, by se přivřeli oči, kdybych tenhle film, měl hodnotit objektivně, dal bych mu dvě hvězdičky. Ale u tohohle filmu, nelze být objektivní a to z toho důvodu, co vše se objevilo, na internetu, že natáčení bylo peklo, režisér urážel herce a štáb, zmatek kam se podíváš a ve finále, režisér prohlásil, že nenávidí svůj film. Je jedno, jak moc špatný film natočíte, je jedno, co si o něm myslí kritici a běžný diváci, ale vždycky si člověk má stát za tím co dokázal, má být na sebe pyšný a hrdý, že něco dokázal, že něco stvořil, nehledě na kvalitu. Tenhle film budiž důkazem, že jen protože jste něčeho fanoušek, ještě neznamená, že to musíte slepě milovat, nemusíme.

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

Bratři Russové, dostávají do rukou Captaina Americu a nikdo netuší, jak moc tím šokují, překvapí a ohromí diváky. A taky že převezmou otěže, nad několika dalšími filmy, které budou následovat a ovlivní děj celého Marvel vesmíru. Ale čím přesněji nás zde ohromili ? Je to snad ta práce s kamerou, či snad dynamické a precizně natočené akční scény, které patřili mezi jedny z nejvíce náročných vůbec, nebo to je to snad to, že z hrdinů udělali lidi, kteří mají emoce, trápení, starosti a je na ně pohlíženo, z jiného úhlu ? Né jedna z těch věcí, ale všechny a i mnohé další, tenhle film, který měl být jenom dalším superhrdinský film, posouvají mnohem výše, do jiných měřítek a taky podle toho musí být posuzován. Captain America/Steve Rogers, je zde vyobrazen jako člověk, né jako hrdina, to hrdinské břímě, sebou musí sebou nést jako váhu celého světa. A je zde postaven před nelehký úkol, nejenže musí opět bojovat s Hydrou, ale i se Zimním vojákem a bude postaven před nelehký úkol, který ovlivní jeho, jeho přátelé i celý svět a bude si muset vybrat mezi slibem který složil když vstupoval do armády a nejlepším přítelem.

Bumblebee (2018)

Né tohle určitě neni, další Transformers od Michaela Baye, byť jistá podobnost, by se zde však najít dala. Ať už jde o tupý a však v jádru hodný zelený mozek, který všechno neznámé, chce rozstřílet, komického souseda od naproti a rodinku která se nebojí riskovat svoje životy, při záchraně dcery. Ale zase tady žádný Autobot, nikoho nepochcal, takže aspoň v tomhle směru je film lepší. Trapný humor, si autoři určitě odpustit mohli, ale i tak je tu dost vtipných scén, které působí přirozeně. Největším plusem na filmu je, že se film primárně soustředí na Bumblebeeho a Charlie snaží se mezi nimi vytvořit pouto, v tom to směru se to filmu daří celkem dobře. Herečka Hailee Steinfeld, je určitě ve všech směrech lepší, než hlavní hrdinové z předchozích filmů. Z jednoho prostého důvodu, postavy v předchozích filmech, byli prostě buď nudný a nebo ultra drsný. Charlie taková neni, je to holka z předměstí, má svoje starosti a svoje problémy a když se na ni válí problémy, tak pro ni neni jednoduchý je zvládnout. Po akční stránce, je to taky fajn, je jí tu méně, ale působí od dost lépe a přehledněji, ke konci je to i dobře napínavé. Navíc se drží dost při zemi, nepadají tady mrakodrapy, které pak vybuchují a ty výbuchy, pak způsobují další výbuchy atd, nic takového zde, za což sem rád. No perfektní to sice neni, ale určitě je to správný krok, jakým by se měli tyhle filmy ubírat.

La Llorona: Prokletá žena (2019)

Sí, sí, esa es ella, La Llorona, ella quiere a tus hijos, ¡quiere dos hijos ! Mám rád, tyhle městské legendy, ale tady se to promarnilo a to jako dost fest. Předvídatelné lekačky, které ani nelkají, sice zamrzí, ale největší problém spočívá v tom, že to neni vůbec děsivé, neni tady žádná atmosféra, nic co nahánělo hrůzu nebo aspoň znechucovalo. Nemluvě o tom, že zde vůbec nevyužil ten Mexický potenciál, který tohle téma nabízí. Samotná La Llorona, taky neni zvlášť děsivá, neni groteskní, neni nechutná, v obličeje je bílá a za nehtama má špínu, než nějaký exorcismus, tak by potřebovala vykoupat a nalíčit a byla by v pohodě. Děcka i mamka, mají svoje slabší chvíle a tak mají potřebu se chovat hloupě a předvídatelně. Jediné co stojí za zmínku, je odpadlý kněz, který je úplně top a dává filmu aspoň nějaký směr. Plus je tady jeden z nejvíc vtipných momentů, jakože vůbec. Návrat shol’vy Bra’taca, snad ani nebudu komentovat.

Řbitov zviřátek (2019)

Ach ty dnešní děcka, furt někde dělají parkour, vyrábí si děsivé zvířecí masky a hrají si s Wendigem, kdyby raději seděli doma a hráli by Fortnite.......ohh pardon Apex Legends, tak by udělali líp. A dá se říct, že sem zase po dlouhé době, zažil jeden z těch nepříjemných hororů, přesně takovýhle zážitek, sem chtěl dostat od filmu US, který podle mně skončil, až moc šťastně. Tahle nová verze, oproti staršímu filmu, má pár změn a ty změny sou fajn, líp to tady smysl a všechno lépe do sebe zapadá. Příběh šokuje spíše až ve finále a na postavy, je tady kladen větší důraz, sou tady víc upřednostňovány, působí mnohem lépe a dobře se s nimi dá ztotožnit. Tajemství okolo samotného (h)řbitova, je dobře vykresleno a film oddaluje vstup na ono prokleté místo, ta atmosféra se tady buduje o dost pomaleji, ale celé to pak působí mnohem lépe, tahle neuspěchanost a pečlivé budování zla, je nejvíc silné na celém filmu. Za pochvalu stojí, všichni herci, obzvlášť můj oblíbenec Jason Clarke, jeho pomalá (opět) proměna, je parádně zpracována a výborně zahrána. A byť to neni tak krvavé, jak sem očekával, zanechalo to na mně lepší dojem, než z filmu US, i ty tajemství a celková mystičnost, zde působí mnohem lépe. A samotný závěr, ten udělá pořádnou díru do hlavy. PS: Mačku vzít lopatou po hlavě a byl by klid.