Zapadákov (1973)

Nemuzu si pomoct, Malicka mam rad - hlavne jeho pozdejsi tvorbu - ale tenhle kousek mi nejak nesednul, kdyz nad tim po delsi dobe premyslim, tak to bude asi tou stopazi, 95 minut je na Malicka proste malo no a ty postavy...z fleku bych jim dal korunu. Jako prvotina jinak slusne.

Nový svět (2005)

"You flow through me like a river." Extended Cut 172 min HD! Terrence Malick jako vzdy se svymi voiceovery, ktere muzou ostatnim pripadat jako klise a citove vydirat tentokrat (v Thin Red Line tomu nebylo jinak) padnou jako prdel na hrnec. Dejova linka se toci kolem ustredni dvojice a toci se hodne pomalu, v hypnotickem tempu, ukazuje nam panenskou prirodu obyvanou puvodnimi indiany, faunu a floru aby divak pochopil ten kontrast New World vs Old World (ktery je ktery necham na vas) a ze priroda je nase Matka a bez ni to ani v modernim svete nedotahneme nikam daleko. Kdo ceka indianske skalpy ma smulu (plakat je matouci), tohle je prirodovedna sonda do hlouby dusi nasich predku, tech nezkazenych, neovlivnenych, dobrotivych, davajicich. Romanticke vzplanuti je tady ryzi, ciste a uprimne (urcite ze strany Pocahontas), takove ktere je v dnesni dobe vzacnost - vezmeme si priklad.

Maelström (2000)

Obcas se natrefi na takove filmy...eeeee...jak bych...no...velmi sverazne. Ono kdyz se rekne Maelström tak z toho nic pekneho nekouka. Chapu rozporuplne hodnoceni, to nemusi sednout kazdemu, ale kdyz se clovek ponori do tohoto napadite vypraveneho pribehu v modrem odstinu, utece to jako voda a nakonec vas to vyplivne jako kdybyste jeli celou dobu v perejich. A ze to je teda jizda! V tomhle pripade nemuzu rict ze sem byl "pohlcen", ale ze sem byl "ve viru"...nemam slov.

Divnej týpek (2009)

No teda! Druhy film od Hesse, po Nacho Libre (Napoleon Dynamite jsem nevidel) dalsi kde je hlavni hrdina absolutni looser...ale moment! Vzdyt on je vlastne uplne normalni, chce byt spisovatel scifi, snazi se - i kdyz v jeho knize jde o kvasnice - a ma svuj vzor, tentokrat v podani meho oblibence Jemaina, ktery svou roli uzasne prehrava. Ano, je to takova kravovina, ale kdyz si ten koncept clovek prevede do realneho zivota, mezi vsechny ty snilky a obycejne lidi, kteri mnohdy delaji blaznivejsi veci ktere nadelaji vic skody nez uzitku nakonec nezbude nic nez se v duchu usmivat a fandit nasemu hrdinovi, aby se pres vsechny ty lsti a intriky ostatnich pitomcu probojoval az k zaverecnym titulkum.

Alenka v říši divů (2010)

Tohle byl od Burtona krok vedle. Kolikrat uz sme videly prolety kamery skrz vojska, finalniho protivnika (drak) ktery vypada stejne jako jiny finalni protivnik (drak) a spoustu postav ktere jsou vizualne velmi zajimave, ale jinak o nich vic nevime. Je jasne, ze ani knizka nam je tolik nepriblizi, ale aspon se o to nepokousi tak rychle jako Burton. Do filmu nas vrhne hrozne rychle a pritom si mohl odpustit ten renesancni uvod na zacatku. Vjemu je potom tolik, ze to clovek ani nestaci vnimat a veskere detaily prijdou v nivec. Kdyby misto drahych digitalnich triku vsadil na nakladnou vypravu, mozna by tolik nevydelal, ale u svych fanousku by videl palecek nahoru. Takhle jsou to jenom dve hvezdy za kocoura Sklibu.

Malý velký muž (1970)

"There is no describing how I felt. An enemy had saved my life by the violent murder of one of my best friends. The world was too ridiculous even to bother to live in it."

Kuky se vrací (2010)

Na Svěráka mě to přislo takové slabší, nápad a zpracovaní výborné (i když samotné animaci by se dalo také trochu vytknout), ale samotný příběh byl na můj vkus až moc akční a jednotvárný, čekal sem víc lesní, poklidnou atmosféru.

Gran Torino (2008)

Clinte, tohle sem ti neveril. To soc dokazal s MDB bylo vic pravdive nez tohle, z rezijniho kresla si to mozna zvladnul, ale ten zbytek je Gran Zklamani. Pribeh je snuzka otrepanych klise (drsnak-veteran-vdovec vs knez-rasismus-vztah otec a synove), poskladanych a hlavne sestrihanych nuzkami, ktere urcite nebyly z Clintovi dilny. Tak jak me prvni tretina nabudila, v druhe se stal naprosty opak a pri treti sem si pral at uz to "sakra" skonci. No, dlouho sem komentar nenapsal, tohle sem ale musel...dalsi HYPE film, dalsi Dark Knight, dalsi Milionar z chatrce. Zkusim si zpravit chut na Changeling, ten se zda pribehove daleko zajimavejsi.

Tokio! (2008)

Pro Tokyo jako mesto mam slabost, to je hned hvezda navic, ale i tak je to pro me nejlepsi povidkovy film za posledni dobu. Gondry tentokrat nezklamal, s Be Kind Rewind si to u me zbytecne rozhazel, musim vsak rict ze Joon-ho Bong s jeho Shaking Tokyo u me vyhral na plne care...pri urcitych momentech sem mel husi kuzi, coz se tak casto nestava. Prostredni povidka je nejslabsi, jako celek vsak velmi originalni a plne napadu. A taky uz vim kdo je to "hikikomori"