Safe Haven (2013)

Najlepší segment VHS 2. 80%

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

V jadre je to Seagalovka, ale natočená na úrovni kinofilmu, v pekných kulisách typických Talianských uličiek a navyše s výborným Denzelom v hlavnej úlohe, ktorý svojou charizmou ťahá výsledný dojem vysoko nahor. Obsadenie Dakoty potešilo i keď jej chémia s Denzelom isto nebola na takej úrovni ako s Moretzovou v jednotke, záporáci sú dostatočne slizkí aby ste ich nenávideli a Denzel je síce už limitovaný v akčných scénach vekom (preto ich nie je veľa), no s ich prevedením som spokojný. Jemne zamrzí akurát nesmrteľnosť Denzela (o ktorého som sa nebál v žiadnej scéne) a pomalšie tempo. Nie tak dobré ako prvý diel, ale určite lepšie ako priemerná dvojka a celkovo veľmi fajn oddychovka. 70%

Winchester: Sídlo démonů (2018)

Vcelku zaujímavý námet: blúdiť po nociach v prostredí domu s toľkými zákutiami a miestnosťami skrývalo potenciál, no režisérske duo Spierigovcov to akosi nezvládlo. Jason Clarke si u mňa potvrdil úlohu veľmi nevýrazného herca bez charizmy, Helen Mirren sa síce snaží čo môže, ale nestačí to a poväčšine filmu je to zameniteľná a rutinná ducharina, ktorá v hororových scénach funguje len výnimočne a často nudí. Zabudnuteľný priemer, až podpriemer. 45%

Tiché místo (2018)

No neviem, až tak ma to nechytilo. Fajn nápad, prvotriedni áčkoví herci aj spracovanie, zaujímavý postapokalyptický svet i príšery v ňom, s ničím som nemal problém. Dokonca ani s tým, že takmer celý film bolo v filme ticho, čo nie je zrovna typické. Ale hororovú atmosféru a strach sa na mňa akosi nepodarilo preniesť a čo sa stane v tomto survivali hlavnej rodinke mi bolo úprimne ukradnuté, a to hlavne vďaka nelogickému správaniu postáv. A tým nemyslím deti, ktorých správanie sa dá vzhľadom na vek ospravedlniť, ale skôr rodičov. No predsa čo je najlepší nápad vo svete kde nemôžte vydať žiaden zvuk aby ste prežili? Spraviť si dieťa! Lebo pôrod a dieťa v skorších rokoch života vôbec nie sú hlučné... Lepšie 3* a 60%

The Lie (2018)

Zaujímavý triler, ktorého hlavnou doménou je príbeh alebo lepšie povedané záverečný devastačný zvrat, ktorý bol jednak za mňa nečakaný, ale na prekvapenie aj vcelku logický, pochopiteľný a dal predchádzajúcemu dianiu úplne nový rozmer. Holt, rodičia spravia všetko preto aby ochránili svoje deti a teenageri sú proste teenageri aj so všetkými svojimi problémami, rebéliami a klamstvami...  Blumhouse zase raz trafili do čierneho. 70%

The Witch in the Window (2018)

Veľmi sympatická malá, nezávislá a lacná ducharina. Príbehovo ničím objavná, no vďaka rozumnej dĺžke 1h a 15 minút ubehne vcelku rýchlo a obsahuje pár veľmi pekne natočených, atmosferických a funkčných scén strašenia, pri ktorých vidno, že režisér vie a hororové scény zvláda a aj niečo navyše (malý zvrat). Niekde na hrane medzi 3* a 4*, nakoniec zaokrúhľujem nižšie, ale celkovo pozitívne pocity určite prevažujú. Od tohto režiséra by som si v budúcnosti určite pozrel aj niečo s vyšším rozpočtom a ambíciami. 65%

The Clovehitch Killer (2018)

Skôr krimi triler ako horor o synovi jednej prehnane kresťansky založenej rodiny, ktorý dostane podozrenie že Clovehitch Killer, ktorý v okolí kedysi zabíjal ľudí, by mohol byť jeho otec. Väčšinu filmu som len čakal, či to bude pravda alebo nie (vopred som si tipol), v závere nastane jedna z možností (ktorú som uhádol) a po nie zrovna dychberúcom finále film doplynul do konca. Natočené aj odohraté je to na úrovni, ale je to ten typ filmu kde sa toho vlastne moc nestane a pre ktorého je prívlastok "pomalý" prvé čo mi napadne pri jeho názve. Lepšie 2* a 45%

Suspiria (2018)

Už pôvodná Argentova Suspiria ma príliš neočarila, ale nečakal som že ma v konečnom dôsledku bude baviť viac než moderný remake s pomerne hviezdnym obsadením (Dakota Johnson, Tilda Swinton, Chloe Grace Moretzová, Mia Goth). Na mňa sú filmy podobného rázu príliš uletené, bizarné a ukotvené vo fantasy rovine, do ktorej sa neviem vcítiť a potom logicky ani sa v nej niečoho báť. Herečky hrajú fajn a aj vizuálne Guadagnino ponúkol pár pekných sekvencií, ale to dobrý film u mňa ešte nerobí. Záver totálne WTF, podobne ako neuveriteľne prehnaná dĺžka 2 a pol hodín. Fantasmagória pre užší okruh divákov, ktorú som teda nestrávil a vôbec ma neoslovila. 15%

Saw X (2023)

"So you re something like life coach? Yeah, something like that." Po nevydarenej Špirále príjemný návrat ku koreňom a skorším dielom série. Úvodných 45 minút dokonca ponúkne to, čo takmer žiadny diel: dej, navnadenie na záverečné zúčtovanie so záporákmi, aby sme lepšie precítili ich "cestu k novému životu", vŕtanie sa v psychológii a pohnútkach neskoršieho konania Johna Kramera a takmer žiadne brutality, resp. pasce. Najväčším pozitívom nového Saw je vracajúci sa Tobin Bell (Jigsaw), ktorý touto postavou žije, dodáva jej potrebnú charizmu, na rozdiel od posledných dielov nemá cameo ale plnohodnotnú hl. úlohu a je výborný. Potešia aj ďalšie pomrknutia na fanúšikov v podobe návratu Amandy, bábky Billyho, detektíva Hoffmana, či tradičný Clouserov hudobný motív pri záverečnom trademarkeovom twiste. Ten určite nebude tak šokujúci a zamotaný ako v predošlých dieloch (a tak ako vždy nie je 100% logicky nepriestrelný, podobne ako väčšina dejových detailov), ale za mňa bol v pohode. Podobne ako pasce a aj záverečné "zúčtovanie" so záporákmi. Celkovo sa tento diel nelíši od predošlých v základnom konflikte (je John Kramer vrah? zaslúžia si jeho obete takéto zaobchádzanie a nakoľko je to morálne/nemorálne/spravodlivé stavať sa do role sudcu?), ale v rôznych detailoch áno (vyššie spomenuté + vykreslenie Johna ako čiastočného "dobráka" vo svetle ultrazápornej a zvrátenej Cecilie). Kevin Greutert mal ako režisér v sérii svetlejšie (SAW 6) i slabšie (SAW 3D) chvíľky, teraz si vybral znova silnejšiu a natočil horor určený ako fanúšikom série, tak i tým, u ktorých pôjde o 1. diel. Slabšie 4* kvôli nelogickostiam a predsa len trošku prehnanej dĺžke 2 hodín a celkovo jeden z lepších dielov série SAW. 75%

Cesta draka (1972)

Filmy Brucea Leeho asi nebudú nič pre mňa... Bruce Lee bol evidentne výnimočný majster bojových umení, rýchlosť niektorých jeho úderov a kopov ktoré predviedol je až zarážajúca. Zároveň však nie je dobrým hercom, režisérom ani scenáristom. Cesta draka má čudnú atmosféru typickú pre staršie ázijské akčné filmy. Kdežto Jackie Chan priniesol pozoruhodnú akrobaciu a humor, Bruce Lee dodal obstojne len akciu (humor absentuje). Dej je primitívny, dialógy pôsobia improvizovane a práve dialógová "vata" keď sa nebojuje (väčšina filmu) je pekelná nuda, a to aj kvôli čudesnej mimike hercov a ich tragickému herectvu, ktoré však možno takto pôsobí aj vďaka našim kultúrnym odlišnostiam s Áziou. No a na záver ešte Chuck Norris. Ten tu má minimum priestoru a aj keď záverečný legendárny súboj s Bruceom Leem sa zapísal do histórie akčného filmu ako kultový, tak viditeľne zostarol, pôsobí veľmi nekontaktne a príliš ma neoslnil. Prečo ho však stojí zato vidieť i dnes je jasné: vidieť Chucka Norrisa prehrať bitku posúva Cestu draka do žánru science fiction. Pretože Chuck Norris vždy vyhráva, aj keď hrá kameň papier nožnice proti zrkadlu. 2* za tento okamih a ukážku majstrovstva Brucea Leeho v bitkách, ktorú by som však prežil aj bez jeho podporných, teatrálnych (a dnes smiešne pôsobiacich) výkrikov. 35%