Predátor: Evoluce (2018)

Jasne najslabší Predátor v sérii. Síce je v ňom dosť Predátorov, akcie aj krvi, ale akosi to nie je ono. Príbeh, resp. scenár je lobotómia, postavy sú mi ukradnuté a film sa miestami ťahá. Čaro a aura Predátorov akosi opadla, tentokrát to nie je žiadny drsný boj o prežitie, ale nahláškovaná jazda, o čom svedčí pomerne dosť pokusov o humor a pamätné one linery (ktoré ma občas pobavili a občas nie). Dvojka s Gloverom, ale aj Antalova trojka boli výrazne lepšie... 50% a nevýrazný priemer na jedno pozretie.

Overlord (2018)

Operácia Overlord trochu inak. Už len námet (zombie náckovia počas 2.svetovej vojny) napovie, čo má divák očakávať, no a ja som to i presne dostal. Avery natočil svoju hororovú prvotinu s nadhľadom, kopou výživného gore, veľa kreatívnymi nápadmi, dosť humornými momentami a navyše z doby (a prostredia), ktoré pre horory nie je príliš typické. A aj napriek tomu, že žánrovo ide o zábavné béčko, na spracovaní cítiť talent za kamerou a aj zázemie (vyšší rozpočet). Vo výsledku je Overlord zábavná, krvavá jednohubka a dodnes (2023) i najlepší Averyho film, aký natočil (Samaritán bol prepadák a blockbusterový Pope Exorcist rutinná stávka na istotu). Poctivé 4* a 80%

Odříznutí (2018)

Horor vôbec, ale zato krimi triler veľmi, veľmi slušný. Zamotaný príbeh, napätie, akcia, zvraty, dobré tempo, kvalitní herci, výborné záverečné odhalenie. Aj Nemci vedia natočiť kvalitný film. Slabších 5* a 90%

Nepříčetná (2018)

Skôr triler ako horor a navyše ako jeden z prvých natočený výhradne na Iphonoch. Až by to pôsobilo, že aj my bežní ľudia môžeme okrem nadávania na ČSFD zobrať do ruky mobily a ukázať čo v nás drieme. Mám však pocit, že to nebude také jednoduché... No ale späť k filmu. Triler je to funkčný a veľmi umne pracuje s témou stalkingu. Napätie  paranoja u hl. hrdinky funguje, dá sa jej fandiť a dejú sa jej naozaj škaredé veci, ktoré nemusia byť zas až tak nereálne, že by sa niekedy mohli stať aj vám. Herecky v pohode, vizuálne to nie sú žiadne orgie, ale tak vzhľadom na formu natáčania je to pochopiteľné. Solídna žánrová jednohubka od režiéra Soderbergha, ktorý strieda slabšie a silnejšie momenty (pre tentokrát som mal zjavne šťastie). 70%

Odebrat z přátel: Dark web (2018)

V porovnaní s jednotkou sme sa presunuli na Darkweb, čo je pre horory vďačný fenomén. Úvod je pomalší a trvá, kým sa film poriadne rozbehne. Postupom času sa však obrátky zvyšujú a druhá polovica je už bez okolkov dobrá. Aj napriek ujačanosti postáv, trasľavej kamere vďaka ktorej nie je vždy všetko vidno i viacerým nelogickostiam a tomu, že vo veľa veciach ohľadom Darkweb film zavádza. O trochu lepšie ako prvý diel, no nie až o toľko, aby som dvíhal hviezdičkové hodnotenie. PS: kto formu rozprávania cez obrazovky PC nevydýchal v jednotke, nevydýcha ju ani teraz... 60%

Sestra (2018)

Film s najvyššími tržbami v rámci Conjuring univerza + tiež film, ktorý čelí v rámci univerza asi najväčšiemu hejtu. No mne sa až prekvapivo páčil. Má svoje chybičky krásy a od dokonalosti má veľmi ďaleko (minimum úmrtí, démon sa veľa krát tak ako hovorí Zitrón v Roasted: ukáže a urobí hovno, no a záverečný rituál s krvou Ježiša Krista je pekný úlet), ale... Ale na mňa to proste fungovalo a Corinovi Hardymu som tento jeho pokus o gotický horor, ktorý sa už dnes točí naozaj veľmi zriedkavo, zožral aj s navijákom. Za prvé, Valak (a.k.a. Bonnie Aarons) je pre mňa naozaj desivá a strašidelná postava, ktorá ma desí aj za svetla nie to ešte za tmy v kine a za druhé režisér dokázal využiť prostredie kláštora plného mníšok, všadeprítomnej hmlistej tmy a cintorína na atmoferické a funkčné strašenie. Hudba v norme, jumpscary uchádzajúce a ja nemám dôvod zbytočne kverulovať. Báť som sa bál a to je na horore hlavné. Slabšia 4ka a 70%.

Mara (2018)

Ďalšia ducharina (alebo skôr démonovina?), v ktorej nás má strašiť tajomná a zlovestná Mara a navyše v spánkovej paralýze. Paralýzu som ale skoro dostal z toho ako rutinný,fádny a nefunkčný je film v momentoch strašenia. Javier Botet je síce v podstate už dnes legenda žánru a obvykle sa ho bojím zaručene, tu je však jeho Mara ukazovaná v plnej kráse už veľmi skoro, a tak sa neskôr vlastne neni čoho báť. Príbeh je slabý, stokrát videný (a ešte a v záverej plný hlúpostí a logických nezrovnalostí) a Olga Kurylenko ma len utvrdila v tom, že nie je dobrá herečka (film rozhodne neutiahla). Dal by som 2*, ale za poslednú pol hodinu filmu som zostarol asi o 5 rokov života. 15% a subjektívne strašidelná nuda.

Léto 84 (2018)

Inšpirácia je jasná. Tvorcovia sa zviezli na momentálnej vlne popularity podobne ladených Stranger Things a IT (deti, 80. roky, riešenie niečoho záhadného a potanciálne desivého v americkom zapadákove) a ono to zase funguje. Má to správnu 80s retro atmosféru, sexy susedku, detské postavy, ktoré nie sú až také deti ako v ST ale skôr puberťáci, takže dôjde aj na dosť humorných a sexistických hlášok i vzájomného doberania sa a poteší, že režisér/scenárista s postavami pracuje (viď postava Judaha Lewisa, či tlouštíka a ich background). Postavám sa dá fandiť a aj "vyšetrovanie" a sledovanie vývoja udrží pozornosť pri čom celý čas váhate, či chalani reálne na niečo prišli alebo majú len príliš bujnú fantáziu. O slabšej 5. hviezde ma definitívne presvedčil záver, v ktorom akoby skončila atmosféra detskej nevinnosti a bezstarostnosti a dôjde k rýchlemu vytriezveniu. Kanade sa zadarilo, za mňa jeden z najlepších hororov v 2018 (aj keď veľmi light) od totálne nezámeho režisérskeho tria. 90%

Lifechanger (2018)

"Hlavní hrdina je tzv. Shapeshifter: rozkládá se a hnije zaživa. Jediné, co ho zachrání je převtělení se do jiné osoby, a tak je na neustálé vražedné misi, kdy téměř každých 6 hodin nabírá jinou identitu a zanechává za sebou shnilá vycuclá těla. Všechno sa ale mění ve chvíli, když střetne ženu svých snů a odhodlá sa změnit svůj život" Artové, pomerne lacné, komorné, ťaživé. Nižší rozpočet cítiť, ale vďaka rozumnej dĺžke hodine dvadsať, solídnym maskám, zaujímavým filozofickým podnetom spojeným s námetom (zmysel takejto existencie, cena života, morálnosť skutkov, podstata života, nesmrteľnosť atď) a aj mojej zvedavosti ohľadom toho, čo z Shapeshiftera zostane ak prestane s vraždami, to vlastne moju pozornosť držalo vcelku spoľahlivo. Nie je to odpočinkový ani ľahký film, ani hardcore gore masaker, ani dokonalý film (má chyby). Ale za pokus podľa mňa Lifechanger ako výstrel naslepo stál. Opatrný palec hore. 60%

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Toto bude prepadák jak sviňa. Asi sa to dalo čakať a je to zaslúžene. V prvom rade producenti nechali od trojky uplynúť veľmi veľa času. Záujem o sériu opadol, niektorí z hercov príliš zostarli (Sly sa zmohol len na cameo, Arnold neprišiel vôbec) alebo sú v biednom zdravotnom stave (Lundgren, či chorí Willis a Jet Li). Železo sa má kuť za horúca. Druhá vec-režisér. Simon West ani Patrick Hughes nie sú legendy žánru, ale vedia kvalitne natočiť akciu, majú za sebou skúsenosti a aspoň nejaký nadpriemerný film. Scott Waugh akciu nezvláda a nikdy nenatočil nič čo by bolo lepšie ako priemer. Po tretie- herecké posily. Skloňovali sa mená ako Brosnan,The Rock, Keanu Reeves, Neeson, Cage, osobne som si želal niekoho z mien ako Jackie Chan, Donnie Yen, neurazil by ma ani niekto z béčkovej ligy či už mladší (Jai White, Zaror) alebo starší (Trejo,Dudikoff). A hovno. Dostali sme Megan Fox, 50 Centa a Andy Garciu. Trocha nádeje vzbudzovali Iko Uwais a Tony Jaa. V akcii sú však obaja nehorázne nevyužití. Po štvrté. Produkcia. Bulharské lacné kulisy by nevadili, tie boli aj v predošlých dieloch. Vadilo, že film bol evidentne zbúchaný strašne narýchlo a producenti si počas výroby neujasnili či točia béčko/kino film a taktiež, či točia tímovku alebo Stathamov spin off. A výsledok je niekde na pol ceste v oboch rovinách. Efekty a scény natáčané pred zeleným plátnom vyzerajú tragicky a v kine doslova kričia. Za čo teda dávam tie 3*? No Sly síce má 15 minút ale vzájomná chémia a doberanie sa so Stathamom stále funguje a ak to má byť jeho zbohom, tak budiž. Akcie (aj keď je väčšina na jedno kopyto, je hnusne digitálna a nie príliš variabilná) je dosť a je krvavá, Statham bol v hlavnej úlohe okej a snaží sa, humor funguje, v tomto ohľade nečakane potešil predtým nevýrazný a tichý Couture, či klasický vtipálek Lundgren. Megan Fox ma svojim neherectvom srala každú scénu vo filme, 50 Cent nič nepokazil, ani nič nepriniesol. Nová omladina je podobne ako v 3ke o ničom, príbeh jednoduchý, logika ostala v Bulharsku pri natáčaní a záverečný zvrat je predvídateľný od momentu pádu lietadla. Ako klasický akčný výplach Expendables 4ka hrśtku skalných (ako napríklad ja) dokáže uspokojiť. Ale v dobe kedy záujem o podobne filmy upadá, ponúka veľmi málo. 4ka by možno prepadla i keby bola natočená s najlepším možným obsadením a kvalitne. V takejto podobe sa séria odchýlila od základných princípov prečo vznikla (pocta old schoolovej akcii s praktickými efektami a zašlej sláve akčných filmov a jej známych predstaviteľov z 80. a 90. rokov), zaslúžene prepadne a pravdepodobne navždy skončí. O dve triedy slabší béčkový akčný výplach (v porovnaní s prvými dielmi). 55%