Bliss (2019)

Pri VFW som sa s Begosom naladil na rovnakú vlnu, pri Bliss vôbec. Dejovo vyprázdnená, svetielkujúca fantasmagória plná krvi, vreskotu a šialenej Dory Madison, ktorá fetuje o sto šesť a následne zažíva "stavy" pri ktorých občas niekhoo nepekne zmasakruje. Asi tak by som v krátkosti zhrnul Bliss. Nie je to strašidelné, nie je to atmosferické, ale väčšinu času iba nudné a otravné. A to neustále blikanie svetiel ma otravovalo snáď najviac. Nič pre mňa. 15%

Awoken (2019)

Nenechajte sa odradiť malým počtom videní medzi užívateľmi ani 50% a choďte do toho. Dostanete jednoduchý no zrozumiteľný dej, ale hlavne výbornú, hutnú atmosféru a dostatok napätia. Bez artových fantasmagórií a bez zbytočných nezmyslov. Len priamočiare a funkčné strašenie, navyše na pomery Austrálie dobre natočené a aj v pohode odohraté. Veľmi sympatický, malý horor ktorému sa vzhľadom na nižší rozpočet snáď ani nedá nič vytknúť. A keď ešte k tomu máte radi príbehy o démonických posadnutiach spojené s exorcizmom tak máte vyhraté. 75-80% a poctivé 4*

Annabelle 3 (2019)

Rozporuplný film s veľa pozitívami a veľa negatívami. V prvom rade čo ma napadne pri Annabelle 3ke je dej, resp. Zápletka o tom ako Annabelle prebudí v miestnosti všetky démonické artefakty proti ktorým bojuje skupinka detí. Veriť potom, ako sme videli v Conjuringu/prvej Annabelle čo dokáže jeden samostatný démon, že všetkých démonov s ktorými mali Warrenovci do činenia úspešne zaženú deti a 2 puberťáčky, tak to je fakt na facku pre scenáristu. Dauberman sa príliš nevyznamenal so scenárom ani k 2ke, no až v 3ke dosiahol vrchol scénaristickej dementnosti a nelogickosti. Ďalšie negatíva. Warrenovci sú len klasický odrb na diváka a Vera Farmiga s Patrickom Wilsonom sa zdržia na 5 minút v úvode a 5 minút v závere. Pozitívne naopak je, že Mckenna Grace potvrdzuje že horory jej proste idú a hrá výborne. Negatívum: z viacerých démonov je väčšina dosť miernych a nestrašidelných. Pozitívum: jeden sa predsa len podaril a taký sequel Krvavej Nevesty by som si pozrel. Negatívum: ľakačky sú predvídateľné. Pozitívum: budovanie napätia a hustej atmosféry Dauberman pri svojom režisérskom debute prekvapivo zvláda. Negatívum: tie početné scény s mincami si mohol odpustiť (časom sa tohto motívu preje asi každý) Pozitívum: strašením sa nešetrí a s malými pauzami prebieha prakticky celý film. Negatívum: okrem nelogickej zápletky sa nelogicky správajú aj postavy. Pozitívum: film vďaka stálemu strašeniu nenudí a má minimum hluchých miest. Negatívum: je to slabšie ako jednotka. Pozitívum: je to lepšie ako 2ka.  A takto by som mohol pokračovať do nekonečna, na každé 1 negatívum ma napadá 1 pozitívum.  Ak však nakoniec niečo musím ocenť, tak je to fakt že séria Annabelle a všeobecne Conjuring univerzum si podľa mňa stále zachováva dosť vysokú úroveň a neregistrujem v nej zatiaľ ani 1 katastrofálny či vyložene slabý film. 3* a 58%

Annabelle 2: Zrození zla (2017)

Druhý diel je v rámci Annabelle série podľa viacerých najlepším, no ja to vidím presne naopak. Síce pár momentov má prijateľnú atmosféru (a úvodná zrážka auta veď viete koho je fakt nepekná), Lulu Wilson a detskí herci hrajú dobre, ALE a) chovanie postáv je často veľmi nelogické,b) ľakačky sú veľmi,veľmi predvídateľné ale čo je najhlavnejšie: c) prišlo mi že som sa počas Annabelle 2ky skrátka bál omnoho menej ako pri jednotke. Čo je pri duchárskom horore v ktorom ide aj tak väčšina času len o tento aspekt, nie práve najlepšia vizitka. Na priemer však Annabelle 2 dosiahne- až taká zlá zase nie je. Len priemerná a ľahko zabudnuteľná. 50%

Annabelle (2014)

Nech si hovorí kto chce čo chce, pre mňa najlepšia Annabelle (zo zatiaľ troch filmov). Úvod je vynikajúci (možno je aj najlepšou časťou celého filmu), bábika správne creepy, herci okej, dej a vysvetlenie toho prečo je bábika taká aká je tiež. John R Leonetti síce nie je Wan, a tak jeho početné ľakačky sú skôr predvídateľné a neúčinné (aj keď pár ich vyšlo), no z hľadiska atmosféry a napätia je film plne funkčný. Plus sa straší takmer vkuse, takže Annabelle má minimum hluchých miest. Slušná, novodobá "démonická" báchorka. 75%

Aquaslash (2019)

Posledných 20-25 minút v aquaparku je naozaj výživný masaker, ktorý pohľadí na duši každého hororového fanúšika. Dovtedy je to však nepozerateľná nuda s amatérskymi hercami a nezáživným, tuctovým dejom. Aquaslash mal zrejme zostať pri krátkometrážnej forme. Keď sa film pri dĺžke 65 minút bez tituliek ťahá a nudí, to už je čo povedať. Každopádne, tú záverečnú 20 minútovku naozaj vrelo odporúčam. Vykašlite sa na prvých 45 minút, pretočte si ich a rovno si ju pozrite- je to to jediné čo v tomto horore stojí zato. 40%

Stáhni a zemřeš (2019)

Po dlhej dobe som videl v kine konečne čistokrvný horor a nie len film s prímesou hororu ktorý sa tak naoko tvári (týmto zdravím To dvojku, Overdalove Scary stories to tell in the dark, či moderný remake Detskej hry). Bez na silu cool momentov pre omladinu, bez zbytočných humorných vsuviek v hororových pasážach v ktorých vtipy nemajú čo hľadať(v dialógových scénach naokolo sú okej- tuná takéto humorné vsuvky obstaráva postava kňaza a v takejto forme to bolo príjemným osviežením), s jednoduchým dejom, originálnym nosným motívom o zabijackej appke, dobrou atmosférou (spätné zrkadlo, kabínky na záchode), pár schopnými ľakačkami a strašidlami. Neviem kto je Justin Dec ale úprimne ma potešil. Podobne ako mierne ironický záver tohto filmu. Ako málo stačí k spokojnosti pri tak slabej konkurencii, že? 75%

Dnes v noci v lese nikdo nespí (2020)

"Poľský Pach krvi" a učebnicové hixploitation- les, zmutovaní kanibali, dej bez prekvapenia idúci presne podľa šablóny, teenagerské (na prekvapenie sympatické!!!) hlavné postavy slúžiace ako potrava, trocha nahoty, trocha krvi, trocha gore a pár akože nechutností pre slabšie povahy (odseknutá hlava,končatiny, spracovanie tela drvičom odpadu). Obstojne natočené, bez akýchkoľvek viditeľných chýb či slabých miest (Poliaci sa naozaj nemusia za film hanbiť pretože je vo všetkých aspektoch plne porovnateľný s americkými). Priemerný hororík na jedno pozretie a čisté 3*.

Polar (2019)

Lahôdka. Polar pôsobí na prvý pohľad ako kópia Johna Wicka- Mads Mikkelsen vyzerá a má aj podobnú postavu ako Keanu Reeves, organizácia Damsacus akoby Continentalu z oka vypadla a zápletka o organizácii zabijakov, ktorá sa na príkaz jej bossa snaží ústredného antihrdinu zabiť, tiež. Štýlom je však Polar o dosť iný film než Stahelskiho akčný náhul. Jonas Akerlund celý čas úspešne kĺže niekde medzi úplne uletenou béčkovou nevkusnou šialenosťou a serióznym filmom. Extravagantný je Polar svojim farebným, štýlovým vizuálom, over the top krvavosťou (miestami až nechutnou), efektnými a miestami dosť vtipnými zabitiami, či excentrickými postavami ktoré hrajú tie najčudnejšie herecké zjavy(Matt Lucas, Julian Richings, Robert Maillet, partička zabijakov). Väčšinou mám rád jednoznačnejšie uchopené filmy, no pre tentokrát mi takéto zmiešané poňatie, i na moje vlastné prekvapenie, nevadilo. Film ani na chvíľu nenudí, akcia je našlapaná a vynikajúco natočená, humor funguje (nekorektný, čierny a drsný- iba pre úzke publikum divákov) a ako výplach mozgu Polar pôsobí dokonale, čomu výrazne pomáhajú aj herci (najmä Mikkelsen ktorý zahrá fakt úplne všetko a je klasicky výborný, no potešia aj cameá Dreyfussa a Knoxvilla, jedine záporák Matt Lucas mi nesadol). Išiel som do Polara s minimálnymi očakávaniami, o to viac som prekvapený že som našiel film ktorý mi svojim poňatím dokonale sadol. Bravo Jonas Akerlund a Bravo Mads Mikkelsen. Medzi 4 a 5*. 90%

Halloween zabíjí (2021)

Nechcel som tomu veriť, ale je to tak. David Gordon Green a spol. to posrali(nedá sa to inak vyjadriť) a natočili klasickú zbytočnú a nekvalitnú "dvojku" ktorá jednotke robí hanbu. Čo sa dá pochváliť je úvod, ktorý vyzeral nádejne, vraždy (ich prevedenie,krvavosť ale aj slušný počet) a scény kedy je môj najobľúbenejší slasherový zabijak na plátne, keďže z Myersa stále sála tá nevysvetliteľná aura zla. Čo film zráža do kolien a miestami posúva do nechcenej komédie je nelogické správanie postáv, ktoré je naozaj na facku (černoška v dome, scéna napadnutia auta). Jamie Lee Curtis je žiaľbohu odstavená na vedľajšiu koľaj a úplne zbytočná. Staronové postavy sú o ničom. Kolektívna trauma Haddonfieldu po jednotke, v ktorej jediný kto z mesta ako tak bral Myersa vážne bola Laurie Strodeová nedáva zmysel a pôsobí na silu a vycucaná z prsta. Davová hystéria v nemocnici absolútne WTF. Nehovoriac o pokriku Evil Dies Tonight, ktorý štval každou scénou viac a viac. Samotný záver s posolstvom MIERNY SPOILER že Michaela Myersa sa (zrejme) nedá zabiť a že ten je len akýsi symbol čistého, nevysvetliteľného a nezastaviteľného zla mi neprišiel naopak vôbec zlý a myslím že každý kto čítal medzi riadkami pri vyjadreniach Loomisa z jednotky či samotného Carpentera musí s týmto konceptom súhlasiť KONIEC SPOILERU. Celkovo je to však málo a Halloween Kills je jeden z ďalších dielov, kedy po vydarenom návrate po rokoch (H4,H20) prichádza výrazný kvalitový posun dole. 35% za spomínaných pár pozitív ktoré som vo filme našiel a pre mňa osobne ako fanúšika série, jedno z filmových sklamaní roku.